ΦΟΒΑΜΑΙ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 58

Thread: ΦΟΒΑΜΑΙ

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κοίτα, είναι λίγο χαζό να βάζεις ταμπέλες. Είναι σύμπτωμα κατάθλιψης να μην μπορείς να πάρεις τα πόδια σου, είναι όμως συχνά και σύμπτωμα αγχώδους διαταραχής. Αυτά συνυπάρχουν πολλές φορές αλλά όχι πάντα. Είναι όμως και σύμπτωμα υπερκόπωσης. Η υπερκόπωση δεν έρχεται μόνο άμα σκάβεις όλη μέρα στα χωράφια, έρχεται κι όταν δεν ξεκουράζεις το μυαλό σου, δεν κοιμάσαι αρκετά και καλά, όταν δεν κάνεις σωστή διατροφή με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί εύρυθμα ο οργανισμός σου, όταν το άγχος σου δημιουργεί σωματικά συμπτώματα και μπαίνεις σε φαύλο κύκλο.

    Στο είπα και πιο πάνω, όσο δύσκολο κι αν σου φαίνεται, κάνε μία αρχή από κάπου και μην τα υπεραναλύεις.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Κάνε αιματολογικες εξετάσεις, αιματοκριτη ,βιταμίνες κλπ. Επίσης όλα αυτά μπορει να είναι συμπτώματα υπογλυκαιμιας.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Μια φορά, χαρακτηριστικά, είχα παει για περπατημα (πριν της ορθοστατικης αυτό) Περπατουσα γενικά αποστασεις χιλιομέτρων χωρίς πρόβλημα. Ξαφνικά με επιασε μια θολουρα,όχι ζάλη,θολουρα και μια περιεργη αίσθηση ότι δεν μπορω να συνεχισω να περπαταω και οποτε επιχειρουσα ένα βήμα ενιωθα το κεφάλι μου να σφιγγεται και μια αίσθηση πανικου. Τότε νομιζα ότι ήταν κριση πανικου, τώρα αναγνωριζω ξεκάθαρα τα αυμπτωματα της υπογλυκαιμιας. Ειναι συχνή διαταραχή και σε κανει κομμάτια και ψυχολογικά και σωματικά.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Φοβάμαι μην είναι κανένα αυτοάνοσο...ζάχαρο έχω δει γενικά...ναι με πιάνει θολούρα κ αγκομαχάω μετά να μην μπορώ να βγάλω βήμα κ που κάνω μπάνιο ζορίζομαι λαχανιάζω...δεν μπορώ όλα αυτά να τα αποδόσω στην διαταραχή άγχους δεν έχω ακούσει άλλους να έχουν τέτοια κατάπτωση.απ την άλλη είμαι υπερβολικά αδύνατη κ δν ξέρω...κ πονάω κ στο στέρνο συνέχεια

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Φοβάμαι μην είναι κανένα αυτοάνοσο...ζάχαρο έχω δει γενικά...ναι με πιάνει θολούρα κ αγκομαχάω μετά να μην μπορώ να βγάλω βήμα κ που κάνω μπάνιο ζορίζομαι λαχανιάζω...δεν μπορώ όλα αυτά να τα αποδόσω στην διαταραχή άγχους δεν έχω ακούσει άλλους να έχουν τέτοια κατάπτωση.απ την άλλη είμαι υπερβολικά αδύνατη κ δν ξέρω...κ πονάω κ στο στέρνο συνέχεια
    Το ζαχαρο δεν το βλεπεις με μια εξέταση πρωινου ζαχαρου αλλά με καμπυλη γλυκόζης. Και παλι είναι δύσκολο να διαγνωσθεί, εκτός κι αν έχεις μονιτορ να το βλεπεις. Εγώ όσες φορες είχα τέτοια συμπτωματα και είδα το ζαχαρο μου είχα χαμηλό. Το πρωι έχω φυσιολογική μέτρηση 80-90.

    Σε κάθε περιπτωση πηγαινε σε ρευματολογο και ενδοκρινολογο να κάνεις πληρη έλεγχο αν δεν έχεις καλυφθεί. Αλλά καλο ειναι να βρεις έναν γιατρό και να κάνεις μαζι του μια σειρά εξετασεων και όχι να γυρνάς απο ειδικότητα σε ειδικότητα γιατί έτσι δεν θα βρεις άκρη.

    Οταν λες πολυ αδύνατη ,τι υψος έχεις και πόσα κιλά είσαι; Σίδηρο κλπ, έχεις δει; Είναι χαρακτηριστικά αναιμίας όλα αυτά.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Σε ρευματολόγο πήγα έκανα γ λύκο αρνητικά...ελλείψεις δεν έχω,το ζάχαρο μου το έχει μετρήσει κ άτομο π έχει ζάχαρο κάποιες στιγμές..ενδοκρινολόγο πήγα δεν μου έδωσε σημασία θυροειδή έχω κάνει...μαγνητ.κεφάλι αξονική θώρακα ανω κάτω κοιλία καρωτίδες νευρολόγο δεν ξέρω εγώ δεν νοιώθω καλά...θα ξαναπάω σε ρευματολόγο ν πω ότι έχω χειροτερέψει.κ το θέμα μου είναι να ξεκινήσω αγωγή ή όλα αυτα είναι κάτι άλλο κ όχι μόνο άγχος

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Οπως ανεφερα το ζαχαρο για να ελεγχθεί σωστά θέλει καμπύλη,ή συχνες μετρησεις αναλογα τη συμπτωματολογια , οχι δυο τρεις φορες σε ασχετες στιγμές. Καλύτερα να σε κατευθύνει ένας ενδοκρινολογος. Αν δεν ήταν καλός ο προηγουμενος,πηγαινε σε άλλον.

    Ο ρευματολογος δεν σου έκανε πληρη έλεγχο για αυτοανοσα; Γιατί μόνο για λύκο;

    Οι βιταμίνες σου, ο σιδηρος και ο αιματοκριτης σου σε τι επιπεδα είναι ;

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Είναι οκ οι αιματολογικές...ρευματολογ� �κά είχα κάνει για κάποια αλλά κυρίως ο λύκος παραπέμπει σε τέτοια συμπτώματα...θ παω πάλι κ ρευματολόγο κ ενδοκρινολόγο..το θέμα μ αγωγή τι κάνω την ξεκινάω;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Πόσος είναι δηλαδή ο αιματοκρίτης, το σίδηρό σου και οι βιταμίνες σου;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Είναι οκ τα έχουν δει γιατροί...δεν ξέρω πια...πονάω στο στέρνο κ αγκομαχάω ούτε 2 βήματα δεν βγάζω

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Aπο μικροβιολογικο σε μικροβιολογικο έχουν διαφορα τα ορια που βάζουν και ενας παθολογος δεν προκειται να ασχοληθεί αν η τιμή σου ειναι στα όρια, ενώ στην πραγματικότητα μπορει να έχεις έλλειψη και να σου κανει τέτοια συμπτωματα.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Έχω κάνει κύκλους γιατρών οπότε τα έχουν δει αρκετοί...έχω κουραστεί...από εδω μέσα κ γνωστούς πάντως δεν έχω ακούσει τέτοια κατάπτωση

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Kι εγώ για να βγαλω διάγνωση με είδαν δεκάδες γιατροί. Εφόσον είσαι αρνητική στο να το ψάξεις παραπανω δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα. Ή κάνε σωστές κινήσεις ιατρικά ή ασχολησου με το ψυχολογικό κομμάτι. Ή και με τα δυο. Διακρινω όμως πως είσαι σε συνεχή άρνηση ο,τι και να σου πουμε.

    Εμείς προφανως δεν μπορουμε να διαγνωσουμε αν έχεις κάτι σωματικό. Αλλά σαφέστατα τα συμπτωματα που λες είναι πολυ συνηθισμένα στους αγχωδεις, αλλά και σε αλλες χρονιές καταστάσεις.

    Ακου τους γιατρούς σου. Για την αγωγή ,εφόσον στην έγραψε ο γιατρός,δοκίμασε την και βλεπεις. Αν δεν ειναι για σένα, την σταματας.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Το ίδιο μου λένε και οι δικοί μου άνθρωποι αλλά δεν το θέλω με έχει κυριεύσει ο φόβος..έχω μια τσάντα εξετάσεις κ θεωρώ οτι κάτι έχω γιατί πονάω...κ την αγωγή φοβάμαι να ξεκινήσω μήπως ενταθούν όλα που ήδη υποφέρω

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Άρα τι σκοπεύεις να κάνεις ακριβώς;

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβάμαι πως δεν είμαι ικανός για τίποτα
    By Anonym462 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 07-02-2022, 16:14
  2. ΤΡΕΜΩ - ΦΟΒΑΜΑΙ Συνδρομο Χρονιας Κόπωσης
    By ΣΟΦ1987 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 04-02-2022, 16:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •