Αντικαταθλιπτικα-Εξωτερικο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    7

    Αντικαταθλιπτικα-Εξωτερικο

    Μετα απο απανωτες κακοτυχιες στην ζωη μου και παγιδευμενος σε ενα τοξικο περιβαλλον,αποφασισα να παρω τον δρομο του εξωτερικου για δουλεια.Συγκεκριμενα Γερμανια.Εχω ιστορικο καταθλιψης-αγχωδους διαταραχης και ειμαι με αγχολυτικα-αντικαταθλιπτικα χρονια τωρα.Αυτη η κινηση για εμενα ειναι 2 φορες δυσκολοτερη απο εναν "φυσιολογικο" ανθρωπο.Η ερωτηση μου ειναι αν επιτρεπεται η αποστολη τετοιων φαρμακων ταχυδρομικως ωστε να τα αποστελλουν οι συγγενεις μου.Η θα κολλησουν σε κανενα τελωνειο?Μην εχω προβληματα με τον νομο.Αυτο που με τρομαζει ειναι να εχω ξεμεινει και να μην μπορουν να μου στειλουν.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Brakus View Post
    Μετα απο απανωτες κακοτυχιες στην ζωη μου και παγιδευμενος σε ενα τοξικο περιβαλλον,αποφασισα να παρω τον δρομο του εξωτερικου για δουλεια.Συγκεκριμενα Γερμανια.Εχω ιστορικο καταθλιψης-αγχωδους διαταραχης και ειμαι με αγχολυτικα-αντικαταθλιπτικα χρονια τωρα.Αυτη η κινηση για εμενα ειναι 2 φορες δυσκολοτερη απο εναν "φυσιολογικο" ανθρωπο.Η ερωτηση μου ειναι αν επιτρεπεται η αποστολη τετοιων φαρμακων ταχυδρομικως ωστε να τα αποστελλουν οι συγγενεις μου.Η θα κολλησουν σε κανενα τελωνειο?Μην εχω προβληματα με τον νομο.Αυτο που με τρομαζει ειναι να εχω ξεμεινει και να μην μπορουν να μου στειλουν.
    Και γω είχα παρόμοιο πρόβλημα. Όταν ήμουν στο εξωτερικό μου έστειλαν συγγενείς φάρμακα με απλό ταχυδρομείο και τα έλαβα. Απλά αν σκοπεύεις να μείνεις για μεγάλο διάστημα Γερμανία καλύτερα είναι να επισκεφτείες εκεί γιατρό να του δείξεις ή να πεις για τα φάρμακα που έπαιρνες για να μπορείς να τα λαβμάνεις και εκεί με συνταγή. Εύχομαι τα καλύτερα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,131
    Νομίζω η DHL και κάποιες μικρότερες ελληνικές σου στέλνουν αυτό που θες χωρίς να περάσει από τελωνείο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    αν παιρνεις καποιο αντικαταθλιπτικο που δεν ειναι ιδιαιτερο ακριβα αγορασε οσα κουτια νομιζεις οτι θα ηταν συνετο να εχεις μαζι σου... σιγουρα θα πρεπει να επισκεφθεις τον ψυχιατρο σου να σε δωσει μια βεβαιωση για την αγωγη που παιρνεις και αργοτερα ισως να την κανεις και μεταφραση ωστε να μπορεις να τα γραφεις εκει... το θεμα ειναι, φανταζομαι δηλαδη, οτι κυριως σε ανησυχει καποια βενζοδιαζεπινη που λαμβανεις και δεν ξερεις πως ακριβως να την παρεις απο εκει αφου θα θελει κοκκινη συνταγη και εκει δεν δινουν μα καθολου ευκολα...

    εδω να φανταστεις εγω ημουν στην Ισπανια και ζητουσα ενα αντικαταθλιπτικο να το αγορασω μετρητοις και μου ελεγε οτι πρεπει να το εχω σε συνταγη γραμεννο και αντε να βγαλεις ακρη...Γιατι εκει δεν εχεις το δικαιωμα να παρεις χαπια χωρις να σε εξετασει γιατρος και να στο συνταγογραφησει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εντός Σέγκεν/ΕΕ δεν έχει τελωνείο. Σε γενικές γραμμές δεν θα έχεις θέμα. Αλλά έχε υπόψην σου ότι όλες οι αρχές σε όλες τις χώρες κατα καιρούς κάνουν δειγματολειπτικούς ελέγχους. Εμένα μου έχει τύχει να ανοίγουν δέματα που ερχόντουσαν από άλλες χώρες της ΕΕ στο κέντρο διαλογής στο Ελ. Βενιζέλος και δεν ήταν καν φάρμακα ή κάτι τέτοιο. Κι επίσης ένας πρόσφατα αφιχθείς σε ξένο μέρος που λαμβάνει συνεχώς δέματα μπορεί να τραβήξει ή να μη τραβήξει την προσοχή.

    Δηλαδή να σου στέλνουν από την Ελλάδα είναι προσωρινή λύση, όπως λένε και οι πιο πάνω, αν μείνεις εκεί για μεγάλο διάστημα θα πρέπει να ακολουθήσεις τις νόμιμες διαδικασίες και να δεις τοπικό γιατρό.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    7
    Παιδια αν γνωριζει καποιος Ελληνα ψυχιατρο σε Αμβουργο να ενημερωσει παρακαλω.Τα πραγματα θα ειναι πολυ σοβαρα αν δεν παιρνω την αγωγη μου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,131
    Μπορείς να πας σε κάποιον τοπικό σύλλογο Ελλήνων να ρωτήσεις, ή στην Ελληνική εκκλησία της περιοχής- είτε είσαι άθεος είτε όχι. Συνήθως σε τέτοιες πόλεις υπάρχουν Έλληνες γιατροί στο κεντρικό νοσοκομείο της πόλης, ή και σε άλλα, πιο περιφερειακά νοσοκομεία

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ειχα ρωτησει τον γιατρο μου , μουπε να μου γραψει εδω συνταγη ,( δεν θυμαμαι καλα ), μουπε να την μεταφρασω στο υπουργειο , εξωτερικων εδω , παντως ολα τα πακετα τα τσεκαρουνε ειτε απο Ευρωπη , και ποσο μαλλον απο μια χωρα εκτος Eυρωπαικης Ενωσης ...........τις προαλλες μου ανοιξαν μια ζωνη ,( σιγα το μεγεθος ) απο Γερμανια ...........εκτος αν κανεις την παλληκαρια και και τα περασεις λαθραια ....αφου τα βγαλεις απο το κουτακι και την καρτελα , εχουν γινει πολυ αυστηροι τελευταια.....και πληρωσα και 3 ευρω τελωνει, η ζωνη εκανε 12.....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    μπορεις και να πας στον ΕΟΦ , μειτην συνταγη του γιατρου σου, να στην μεταφρασουν, παντως στην Γερμανια ουτε αντικαταθλιπτκου δεν σου δινουν ανευ συνταγης ......

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εκτός ΕΕ από τον Ιούλιο έχουν αλλάξει οι κανόνες και οι αγορές φορολογούνται αρκετά. Η μλκια είναι ότι βρήκαν ευκαιρία και μου έχουν χρεώσει κάποια ποσά για πακέτα μη εμπορικά. Και δεν βγαζες εύκολα άκρη που να διαμαρτυρηθείς. Σε όλη την ΕΕ έχουν θέμα με αυτό, είναι άλλη συζήτηση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Εκτός ΕΕ από τον Ιούλιο έχουν αλλάξει οι κανόνες και οι αγορές φορολογούνται αρκετά. Η μλκια είναι ότι βρήκαν ευκαιρία και μου έχουν χρεώσει κάποια ποσά για πακέτα μη εμπορικά. Και δεν βγαζες εύκολα άκρη που να διαμαρτυρηθείς. Σε όλη την ΕΕ έχουν θέμα με αυτό, είναι άλλη συζήτηση.
    σωστο αυτο που γραφει η Σονια , επειδη δεχομαι διαφορα πακετα , μη εμπορικα , μουρθε ενα πακετο 130 ευρω απο Γερμανια , ουτε που πληρωσα τιποτα , κα απ τον ιδιο εμπορο μουρθε μια ζωνη , ευτελους αξιας , και πληρωσα 3 ευρω τελωνειο, χαος .....

    ισως βρω ενα ψυχιατρο στην Φρανκφουρτη , μακρια ομως απο το Αμβουργο , ε ? ελληνας ειναι.....
    Last edited by Macgyver; 02-03-2022 at 05:28.

Similar Threads

  1. αντικαταθλιπτικά χάπια παρενέργειες και κίτρινες κάρτες ΕΟΦ
    By niaouris in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 05-03-2022, 20:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •