Αντικαταθλιπτικά Zoloft - Τέλος ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: αποτελεσματικότητα zoloft σας ικανοποίησε ή οχι

Voters
4. You may not vote on this poll
  • ΝΑΙ

    0 0%
  • ΟΧΙ

    4 100.00%
Multiple Choice Poll.
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210

    Αντικαταθλιπτικά Zoloft - Τέλος ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ

    Καλησπερα επειτα απο χρονια χρησης του zoloft το σταματαω τις επομενες μερες.ΤΕΛΟΣ για μενα δεν παει αλλο.Χτες ειχα την ισχυροτερη κριση πανικου της ζωης μου με πονεσε παρα πολυ η καρδια μου και ενιωσα οτι πραγματικα αυτη τη φορα πεθαινω.Απο μενα ΤΕΛΟΣ και δεν ξαναγυρναω σε αυτο το χαπι της pfizer.Να σημειωθει οτι εχω περασει πανω απο 50 κρισεις πανικου αλλα χτες ηταν το κατι αλλο.Τις επομενες μερες θα ψαξω εναλλακτικη θεραπεια με john wort και με ψυχοθεραπεια ωστε να το σταματησω δεν παει αλλο πραγματικα.Επισης εστειλα και 10 κιτρινες καρτες στον ΕΟΦ που ξερω βεβαια οτι δεν θα κανει τιποτα.απο μενα ΤΕΛΟΣ τα ζολοφτ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by niaouris View Post
    Καλησπερα επειτα απο χρονια χρησης του zoloft το σταματαω τις επομενες μερες.ΤΕΛΟΣ για μενα δεν παει αλλο.Χτες ειχα την ισχυροτερη κριση πανικου της ζωης μου με πονεσε παρα πολυ η καρδια μου και ενιωσα οτι πραγματικα αυτη τη φορα πεθαινω.Απο μενα ΤΕΛΟΣ και δεν ξαναγυρναω σε αυτο το χαπι της pfizer.Να σημειωθει οτι εχω περασει πανω απο 50 κρισεις πανικου αλλα χτες ηταν το κατι αλλο.Τις επομενες μερες θα ψαξω εναλλακτικη θεραπεια με john wort και με ψυχοθεραπεια ωστε να το σταματησω δεν παει αλλο πραγματικα.Επισης εστειλα και 10 κιτρινες καρτες στον ΕΟΦ που ξερω βεβαια οτι δεν θα κανει τιποτα.απο μενα ΤΕΛΟΣ τα ζολοφτ
    Αν κάνεις κρίσεις πανικού ενώ παίρνεις Zoloft,με το st.john wort θα διπλασιαστούν!για ποιο θέμα ξεκίνησες το Zoloft και σε τι δόσεις;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by damien!!! View Post
    Αν κάνεις κρίσεις πανικού ενώ παίρνεις Zoloft,με το st.john wort θα διπλασιαστούν!για ποιο θέμα ξεκίνησες το Zoloft και σε τι δόσεις;
    μισο χαπι για 10 μερες και μετα ολοκληρο για 2 χρονια το πηρα για μειζονα καταθλιψη και κρισεις πανικου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Αν έπαιρνες λίγο ζαναξ όταν παθαίνεις τις κρίσεις πανικού δεν βοηθάει; Μπορεί να χρειάζεται αύξηση δόσης ή αλλαγή το φάρμακο, συμβαίνει μετά από μεγάλο διάστημα χρήσης κι ανάλογα με αυτά που μας συμβαίνουν

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Αν έπαιρνες λίγο ζαναξ όταν παθαίνεις τις κρίσεις πανικού δεν βοηθάει; Μπορεί να χρειάζεται αύξηση δόσης ή αλλαγή το φάρμακο, συμβαίνει μετά από μεγάλο διάστημα χρήσης κι ανάλογα με αυτά που μας συμβαίνουν
    ειχα παρει κ ζαναξ αλλα δεν με πολυβοηθησε και μερικες φορες με εκανε κ χειροτερα.το θεμα ειναι οτι παιρνουμε με το τσουβαλι πολλα χαπια και μακροπροθεσμα θα καταστραφει η υγεια μας.πρεπει να βρουμε εναν τροπο ωστε να τα μειωσουμε η διακοψουμε.διαβαζω μελετες οτι μακροχρονια βγαζουν πολλα προβληματα στην υγεια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Μην προσπαθείτε να ανακαλύψετε και πάλι τον τροχό..

    Το consensus για την χρήση των αντικαταθληπτικων /ηρεμιστικων ( και μιλώ μόνο για αυτα ),
    είναι ότι θα πρέπει να χρησιμοποιούνται στην μικρότερη αποτελεσματική δόση, και για το μικρότερο δυνατό διάστημα, ώστε να επιτρέψουν στον οργανισμό να αισθανθεί ότι υπάρχει και η άλλη πλευρά της ζωής.

    Στο διάστημα που αισθανόμαστε καλά, θα πρέπει να βρούμε εναλλακτικές λύσεις ώστε να συνεχίσουμε την ζωή μας ,χωρίς αυτά.

    Όλες δε οι σοβαρές στατιστικές δείχνουν, ότι μετά από πέντε χρόνια όσοι τελικά δεν πήραν φάρμακα, ήταν σε πολύ καλύτερη ψυχοσωματικη κατάσταση, από αυτούς που τα πήραν για 5 χρόνια...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Μην προσπαθείτε να ανακαλύψετε και πάλι τον τροχό..
    φιλε Κωστα μαλλον πολυς κοσμος εχει αποδεχτει οτι τα αντικαταθλιπτικα ειναι φαρμακα και μαλλον πολυ αποτελεσματικα... Οπως επισης πολλοι πιστευουν οτι η ψυχιατρικη ειναι μια ιατρικη... Πως να πεισεις για το αντιθετο? Πως να πεισεις οτι αυτα τα σκευασματα θα πρεπει να τα δοκιμασουμε οταν εξαντλησουμε ολες τις εναλλακτικες μεθοδους? φυτοθεραπεια, υποστηρικτικη ψυχοθεραπεια... Και τελος το εμαθα τελευταια, απο φιλο που σπουδαζει ιατρικη, αν καποιος ψυχιατρος, δεν διαγνωσει ή δεν αντιληφθει τον κινδυνο, οτι ο αλλος μπορει να αυτοκτονησει, εχει σοβαρο μπλεξιμο... Αρα πες μου εσυ ποιος θα επισκεφτει ψυχιατρο και δεν θα του δωσει συνταγη? να του πει εισαι καλα???

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Μην προσπαθείτε να ανακαλύψετε και πάλι τον τροχό..

    Το consensus για την χρήση των αντικαταθληπτικων /ηρεμιστικων ( και μιλώ μόνο για αυτα ),
    είναι ότι θα πρέπει να χρησιμοποιούνται στην μικρότερη αποτελεσματική δόση, και για το μικρότερο δυνατό διάστημα, ώστε να επιτρέψουν στον οργανισμό να αισθανθεί ότι υπάρχει και η άλλη πλευρά της ζωής.

    Στο διάστημα που αισθανόμαστε καλά, θα πρέπει να βρούμε εναλλακτικές λύσεις ώστε να συνεχίσουμε την ζωή μας ,χωρίς αυτά.

    Όλες δε οι σοβαρές στατιστικές δείχνουν, ότι μετά από πέντε χρόνια όσοι τελικά δεν πήραν φάρμακα, ήταν σε πολύ καλύτερη ψυχοσωματικη κατάσταση, από αυτούς που τα πήραν για 5 χρόνια...
    ετσι ακριβως συμφωνω απολυτα..και αυτο το λενε οι ερευνες δεν ειναι δικη μας αποψη..επισης πολλες μελετες δειχνουν οτι τα αντικαταθλιπτικα δεν ειναι αποτελεσματικαμακροπροθεσ μα και μερικες φορες ακομα ουτε και βραχυπροθεσμα σε μεγαλο ποσοστο.το θεμα ειναι να τα μειωσουμε και να τα κοψουμε και πρεπει επιτελους να βρεθει ο σωστος τροπος γι αυτο.οι ετιαρειες θελουν να τα παιρνουμε αιωνια για να κονομησουν και τα εχουν φτιαξει ωστε να μην μπορεις να τα κοψεις ευκολα.ο καθενας κοιταει τη δουλεια του

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by niaouris View Post
    ειχα παρει κ ζαναξ αλλα δεν με πολυβοηθησε και μερικες φορες με εκανε κ χειροτερα.το θεμα ειναι οτι παιρνουμε με το τσουβαλι πολλα χαπια και μακροπροθεσμα θα καταστραφει η υγεια μας.πρεπει να βρουμε εναν τροπο ωστε να τα μειωσουμε η διακοψουμε.διαβαζω μελετες οτι μακροχρονια βγαζουν πολλα προβληματα στην υγεια.
    Προφανώς δεν εννοώ να παίρνεις καθημερινά ζαναξ για χρόνια σαν ιδανική λύση αλλά για την κρίση πανικού. Το ιδανικό είναι αυτό που λες αλλά προσωπικά έχω δοκιμάσει ένα σωρό εναλλακτικές θεραπείες χωρίς να έχω μακροπρόθεσμα αποτελέσματα. Και είναι και πανάκριβες. Αν ήταν απλό θα είχαμε βρει τη λύση όλοι ή αν η λύση ήταν μία για όλους θα μας την έλεγε κάποιος να την ακολουθήσουμε. Η υγεία μας καταστρέφεται και από το άγχος και την κατάθλιψη εάν δεν κάνουμε κάτι. Και δεν εννοώ μόνο τη λήψη αντικαταθλιπτικών ούτε λέω ότι αυτή πρέπει να είναι η πρώτη επιλογή. Αλλά από το να υποφέρει κάποιος, και υπάρχουν πολλοί που υποφέρουν, είναι σωστό να πάρουν φάρμακο και να μην το βλέπουμε ως ταμπού ή να το δαιμονοποιούμε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by niaouris View Post
    ειχα παρει κ ζαναξ αλλα δεν με πολυβοηθησε και μερικες φορες με εκανε κ χειροτερα.το θεμα ειναι οτι παιρνουμε με το τσουβαλι πολλα χαπια και μακροπροθεσμα θα καταστραφει η υγεια μας.πρεπει να βρουμε εναν τροπο ωστε να τα μειωσουμε η διακοψουμε.διαβαζω μελετες οτι μακροχρονια βγαζουν πολλα προβληματα στην υγεια.
    αυτο ειναι μια μεγαλη αληθεια , δεν ξερουμε τα ' αθωα και χρειαζουμενα ' αντικαταθλιπτικα τι συνεπειες θαχουν μακροπροθεσμα , για τις βενζοδιαζεπινες , αν και παιρνω , εχω πολυ κακη γνωμη .......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    αυτο ειναι μια μεγαλη αληθεια , δεν ξερουμε τα ' αθωα και χρειαζουμενα ' αντικαταθλιπτικα τι συνεπειες θαχουν μακροπροθεσμα , για τις βενζοδιαζεπινες , αν και παιρνω , εχω πολυ κακη γνωμη .......
    ποιο αντικαταθλπτικο παιρνεις?εχεις στειλει κιτρινη καρτα?σε βοηθησε καθολου??

  12. #12
    Καλησπέρα. Τον Δεκέμβριο διαγνώστηκα με αγχωδη διαταραχή και ήπια κατάθλιψη. Ξεκίνησα με 25mg zoloft για 7 ημέρες και μετά με 50mg μέχρι χθες. Προχθές επισκέφτηκα τον ψυχίατρο και έκρινε οτι πρέπει να αυξήσω τη δόση στα 100.Σημερα λοιπόν ξεκίνησα με 75mg για 15 μέρες και μετά θα παίρνω 100mg μέχρι τον Ιούνιο που θα με ξαναδεί. Να πω την αλήθεια αυτό με έχει αγχώσει κάπως.. Θα μπορέσω να το κόψω ή θα έχω υποτροπή; δε θέλω να παίρνω κι εγώ φάρμακα για μια ζωή...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Νοιώθεις καμία παρενέργεια;τώρα θα ξεκινήσω κ εγώ κ όλο το τρενάρω γιατί φοβάμαι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by niaouris View Post
    ποιο αντικαταθλπτικο παιρνεις?εχεις στειλει κιτρινη καρτα?σε βοηθησε καθολου??
    δεν ξερω τι ειναι η κιτρινη καρτα , παντως παιρνω το seroxat .......με βοηθα σαν αγχολυτικο μονο ....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    δεν ξερω τι ειναι η κιτρινη καρτα , παντως παιρνω το seroxat .......με βοηθα σαν αγχολυτικο μονο ....
    κιτρινη καρτα ειναι η δηλωση ανεπιθυμητων παρενεργειων στον ΕΟΦ ωστε να καταγραψει τα φαρμακα που ειναι επικινδυνα.
    https://www.kitrinikarta.gr/

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. αντικαταθλιπτικά χάπια παρενέργειες και κίτρινες κάρτες ΕΟΦ
    By niaouris in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 05-03-2022, 21:32
  2. Αντικαταθλιπτικα-Εξωτερικο
    By Brakus in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 01-03-2022, 22:07
  3. Δεν αντεχω αλλο
    By Χριστίνα900 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 29-01-2022, 20:08

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •