Διαπιστώσεις για το χαρακτήρα θρησκευόμενων ανθρώπων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Διαπιστώσεις για το χαρακτήρα θρησκευόμενων ανθρώπων

    Ξεκινάνε μια ζωή ολημερίς στις εκκλησιές, συναναστροφές με παπάδες (το θέμα μου αφορά και παπάδες), μελετούν το λόγο του Θεού με διάφορα βιβλία, συναναστρέφονται με κύκλους και ανθρώπους που έχουν τέτοιο είδος ζωής και λαμβάνουν μέρος σε κάθε λογής θρησκευτικές δραστηριότητες ιδίως ενεργά. Καλά είναι θα πει κανείς όλ' αυτά.

    Στο τέλος, μάλλον κατά την πορεία - τριβή με τον τρόπο ζωής που περιέγραψα, ενώ αυτός ο τρόπος ζωής φαίνεται όντως πολύ ωραίος, καταντάνε υποκριτές, δηλαδή μπορεί να κάνουν ζωή ή πράγματα στη ζωή τους που είναι αντίθετα με τις διδασκαλίες της θρησκείας ως επί το πλείστον όχι στα φανερά, καταντούν τυπολάτρες, δηλαδή δεν ανέχονται παρέκκλιση από τους τύπους (πχ νηστείες, εκκλησιασμούς, φίλημα χεριού ιερέα, απαίτηση πιστής τήρησης των ακολουθιών), προσκολλώνται υπερβολικά στις συμβουλές άλλων εντός της εκκλησίας σε βαθμό που γίνονται και ερειστικοί άμα τους πεις κάτι ενάντια σ αυτό που συμβουλεύθηκαν, δεν έχουν καλοσύνη και πηγαίο χαμόγελο, είναι απότομοι, χωρίς πηγαίο συναίσθημα, στην ουσία δεν έχουν αγάπη, χάνουν αυτές τις αρετές που έπρεπε πηγαία να τους εκφράζουν ως εξωτερίκευση ζωής, πεθαίνει ο άλλος δίπλα τους και γυρνάνε απ την άλλη, καταντάνε να φαίνονται βλαμμένοι, μνησίκακοι και δύστροποι.

    Αλήθεια, κατά τη γνώμη σας τί είναι αυτό που μεσολαβεί? Γιατί στην πορεία χάνουν το νόημα της πίστης και των αρετών?
    γιάννης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    ακριβως, οπως τα λες.
    δεν ξερω, αν το χανουν. ισως δεν το ειχαν ποτε.
    δεν ειναι τυχαιο οτι οι περισσοτεροι ειναι αμορφωτοι και επιρρεπεις σε καθε λογης συνωμοσιολογια και σκοταδιστικη αποψη...
    προσκολλουνται στην θρησκεια "γιατι ετσι τα βρηκανε", απ τους γονεις τους, ας πουμε..
    χωρις μορφωση και ιδιαιτερες παραστασεις στην ζωη τους, δεν ειχαν αλλες επιρροες. βασιστηκαν στην θρησκεια για γνωσεις, υγιεινη, φιλοσοφια, κοινωνικες αποψεις (για επιστημονικες ας μην συζητησουμε).
    και στην συνεχεια, η στερηση της χαρας απο την στεγνη και στενομυαλη αυτη ζωη της ταχα αποφυγης της αμαρτιας, τους ριχνει στην μεγαλυτερη αμαρτια απ ολες που ειναι η μνησικακια.., τους κανει κακους και συμπλεγματικους.
    κι εγω πραγματικα, δενε χω συναντησει πιο υποκριτες, στενομυαλους, χωρις χιουμορ και ενδιαφεροντα ανθρωπους, απο τους θρησκοληπτους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εχω το παραδειγμα της μανας μου , που ειναι δογματικη και φανατικη θρησκευομενη, συνωμοσιολογος δεν ειναι, ουτε βλεπει ανυπαρκτους εχθρους , μεγαλωσε ομως με κατηχητικα, αν και πρωην αεροσυνοδος στην Ολυμπιακη επι Ωναση , μοντερνα ας πουμε δλδ. , δεν ηταν αρκετο να την ξεκολλησει απο τον δογματισμο αυτον , ειναι στενομυαλη, οσο ζουσε ο πατερας μου που δεν ειχε σχεση με θρησκειες και τα συναφη, επιχειρηματιας ομως , πετυχημενος , δεν προσπαθησε ( ουτε ειχε πιθανοτητες ) να της αλλαξει μυαλα , παραμενει η ιδια ακριβως , μην πω χειροτερη .... κακια δεν ειναι παντως .....χιουμορ δεν εχει , υποκριτρια δεν ειναι , τελειωσε φιλολογια ............. η 10 ετης διαμονη μας στην Γενευη δεν την αλλαξε στο ελαχιστο ......γινεται συχνα αυταρχικη και εκνευριστικη ........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post

    Αλήθεια, κατά τη γνώμη σας τί είναι αυτό που μεσολαβεί? Γιατί στην πορεία χάνουν το νόημα της πίστης και των αρετών?
    εχουν ιδεοαναγκαστικη διαταραχη για αυτο.
    αν προσεξεις, ολα τα τελετουργικα στην εκκλησια εχουν ως στοχο μεσω της επαναληψης να ικανοποιησουν της ιδεοαναγκαστικες αναγκες των πιστων. αυτο δεν ειναι κακο. σημερα, αλλα πολυ χειροτερα παλια, δεν ηξερες ανα θα ζεις το επομενο δευτερολεπτο

  5. #5
    Στο τέλος δηλ συναντώνται με τον ιδεοαναγκασμό! Όμως, υπάρχει το βλαμμένο και η υποκρισία.

  6. #6
    kopela93
    Guest
    Γενικά πιστεύω δεν είναι όλοι οι θρησκόληπτοι το ίδιο αλλά παρουσιάζουν πολλές κοινές συμπεριφορές. Μερικοί απλώς αποφεύγουν ευγενικά να έρθουν σε αντιπαράθεση για τα πιστεύω τους και αυτή είναι η καλύτερη μερίδα θρησκων.
    Η μεγαλύτερη μερίδα όμως δυστυχώς είναι οι κολλημένοι πωρωμενοι σχεδόν αρρωστημένοι με ιδεολογίες της θρησκείας τους που ΔΕΝ μπορούν να ξεκολλήσουν από ένα πράγμα που έχουν μάθει και αυτό το ονομάζουν πίστη στο Θεό κι όχι μαλακία στον εγκέφαλο και αμορφωσιά. Είναι πράγματι από τους πιο αμόρφωτους ανθρώπους στην Ελλάδα. Τι να πουν οι πραγματικά αμόρφωτοι που δεν είχαν ευκαιρία να μορφωθούν γιατί έτσι τους όρισαν οι γονείς τους μη δίνοντας τους την ευκαιρία κυρίως οικονομικά να το κάνουν. Αυτοί μπροστά τους είναι μορφωμένοι. Πραγματικά, ας τους βοηθήσουμε , μας πάνε τέρμα πίσω σα λαό και γενικότερα σαν ανθρωπότητα. Δε δέχονται κάτι διαφορετικό από αυτούς κατακρίνουν τους πάντες ειδικά για το σεξουαλικό προσανατολισμό τους και την ταυτότητα την εξωτερική εμφάνιση τα πάντα και φυσικά την έλλειψη πίστης της δικής τους θρησκείας. Η μερίδα αυτών των πολύ πωρωμένων είναι και επικίνδυνοι κινδυνολόγοι γιατί σπείρουν τον πανικό συνωμοσιολογούν και όλα τα ρίχνουν στη μοίρα της ανθρωπότητας ότι όλοι κάναμε λάθος επιλογές και αμαρτίες και ένα σωρό αηδιες που βγάζουν από το κεφάλι τους και φυσικά δε σχετίζονται με την έλλειψη πίστης στο δικό τους θεό.
    Πολλές φορές αναρωτήθηκα παλιότερα αν έχουν λίγη γαλήνη μέσα τους να δώσουν και σε μας. Φυσικά μισούν τον ίδιο τους τον εαυτό και έχουν άπειρα κόμπλεξ και μιση που δεν τα ρίχνουν στη θρησκεία τους που τους κρατάει στο σκοτάδι αλλά προφανώς στο συνάνθρωπο ο οποίος σφάλλει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Πολλές φορές αναρωτήθηκα παλιότερα αν έχουν λίγη γαλήνη μέσα τους να δώσουν και σε μας. Φυσικά μισούν τον ίδιο τους τον εαυτό και έχουν άπειρα κόμπλεξ και μιση που δεν τα ρίχνουν στη θρησκεία τους που τους κρατάει στο σκοτάδι αλλά προφανώς στο συνάνθρωπο ο οποίος σφάλλει
    Αγαπητη μου kopela 93 , αυτα τα χαρακτηριστικα ταχουν και ανθρωποι που δεν εχουν καμμια σχεση με την θρησκεια .. λατρευω τους ανθρωπους που χρησιμοποιουν συχνα στο λεξιλογιο τους την εκφρααση ' δεν το ξερω αυτο ' .......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κι εγω πραγματικα, δενε χω συναντησει πιο υποκριτες, στενομυαλους, χωρις χιουμορ και ενδιαφεροντα ανθρωπους, απο τους θρησκοληπτους.
    Εγώ έχω συναντήσει. Και είναι περισσότεροι και πολυγραφότατοι και με βήμα παντού. Και στην τελική φταίνε και για τη σημερινή κατάντια της χώρας.

  9. #9
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αγαπητη μου kopela 93 , αυτα τα χαρακτηριστικα ταχουν και ανθρωποι που δεν εχουν καμμια σχεση με την θρησκεια .. λατρευω τους ανθρωπους που χρησιμοποιουν συχνα στο λεξιλογιο τους την εκφρααση ' δεν το ξερω αυτο ' .......
    Με συγχωρείς κύριε Μαγκάιβερ
    Πραγματικά χωρίς καμία ειρωνεία, δεν ξέρω τα πάντα
    Μπορεί να κάνω και λάθος. Σε ευχαριστώ για την ευγένεια σου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Με συγχωρείς κύριε Μαγκάιβερ
    Πραγματικά χωρίς καμία ειρωνεία, δεν ξέρω τα πάντα
    Μπορεί να κάνω και λάθος. Σε ευχαριστώ για την ευγένεια σου
    Πω , πω με σκλαβωσες βρε κοριτσι μου , εσυ εισαι κι .ευγενης ( δεν εχω ειρωνευτει ποτε κανενα μελος ) .....κυριε μαγκαιβερ , μαλιστα ................

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •