Κρίσεις πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 90
  1. #1

    Κρίσεις πανικού

    Καλησπέρα σε όλους!
    Ούσα νέο μέλος στο φόρουμ θα σας συστηθώ εν συντομία: Ονομάζομαι Αγγελική, είμαι 25 ετών και υποφέρω από κρίσεις πανικού.
    Όλα ξεκίνησαν τον Ιούλιο του 2021, όταν βρισκόμουν στον χώρο εργασίας μου. Από το πουθενά και ενώ δεν υπήρχε λόγος, άρχισα να μην μπορώ να αναπνεύσω, να έχω ταχυκαρδία, να ιδρωνω και να νιώθω ότι θα λιποθυμήσω. Γύρισα σπίτι άρον άρον και έφερα γιατρό στο σπίτι, ο οποίος μετά από εξέταση μου είπε ότι ήταν κρίση πανικού και να το δω πιο χαλαρά. Την επόμενη όμως πάλι με έπιασε, οπότε έκανα εξετάσεις αίματος και πήγα σε καρδιολόγο, τα αποτελέσματα των οποίων βγήκαν εξαιρετικά.
    Fast forward στο σήμερα, κάνω ψυχοθεραπεία αλλά έχω κρίσεις πανικού σίγουρα 1 με 2 φορές την εβδομάδα. Το πρόβλημά μου είναι ότι σκέφτομαι συνέχεια τις κρίσεις και φοβάμαι πότε θα είναι η επόμενη. Επίσης, κάθε φορά που με πιάνει κρίση πανικού ο μεγαλύτερος μου φόβος είναι μην λιποθυμήσω και δεν ξυπνήσω ξανά. Φαρμακευτική αγωγή δεν λαμβάνω, καθώς η ψυχολόγος μου θεωρεί ότι δεν χρειάζομαι. Παίρνω μόνο σταγόνες από λαδάκι cbd, το οποίο το ξεκίνησα πριν από μία βδομάδα.
    Όσοι περνάτε κάτι παρόμοιο, έχετε τις ίδιες φοβίες και κάνετε τις ίδιες σκέψεις;
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Γεια σου Αγγελική και εγώ το ίδιο πρόβλημα και παρα πολλοί εδώ μέσα , στην ουσία δεν είναι κάτι επικίνδυνο απλά ανακυκλώνονται στο μυαλό σου οι ίδιες σκέψεις ,φοβάσαι να μην ξανά πάθεις κρίση και αυτό σε κάνει να αγχώνεσαι με αποτέλεσμα να ξανά πάθεις , καλά έκανες που ξεκίνησες να πηγαίνεις σε ψυχολόγο θα σε βοηθήσει και καλό θα είναι να το παλέψεις χωρίς χάπια αλλά γιαυτο καλύτερα να συμβουλευτείς τον γιατρό σου , για πες τι άλλο νιώθεις ;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά κ εγώ ξεκίνησα έτσι κ τώρα δεν μπορώ να προχωρήσω έξω θολούρα στο κεφάλι αγκομαχάω σε 10 βήματα και σβημάραωανησυχώ πολύ όλο ψάχνω τι έχω πήγα ψυχίατρο μου είπε να ξεκινήσω αγωγή κ φοβάμαι

  4. #4
    Τι είναι αυτό που φοβάσαι ακριβώς ;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Φοβάμαι μην έχω κάτι παθολογικό δεν γίνεται να μην μπορώ να περπατήσω κ ν σβήνω...κ αγωγή φοβάμαι τις παρενέργειες

  6. #6
    Εφόσον τα έχεις ψάξει όλα και δεν έχεις κάτι παθολογικό , το μόνο που σε κρατάει πισω είναι το μυαλό σου , βγαίνεις έξω; Έχεις φίλους

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Δεν κάνω σχεδόν τπτ τώρα δν έχω αντοχή...πριν βγήκα για λίγο περπάτημα κ αγκομάχησα δεν έχω δύναμη

  8. #8
    Ποσο χρόνων είσαι ; Να βρεις να δουλίτσα να απασχολείς το μυαλό σου και μετά καμία βολτίτσα έξω , με το να κάθεσαι μέσα μόνο χειρότερα γίνεσαι , δεν πειράζει κ αν κουράζεσαι θέλει πείσμα δεν πρέπει να το αφήνεις να σε κάνει ότι θέλεις , εγώ ήμουν σε πολύ χειρότερη θέση

  9. #9
    Το πρόβλημα σίγουρα εντάθηκε λόγω της γενικότερης κατάστασης με τον κορωνοϊό. Πέρα από αυτά που περιέγραψα, νιώθω επίσης, όταν παθαίνω κρίσεις πανικού, έντονο τρεμουλο σε όλο το σώμα και κάποιες φορές εξάψεις, σαν ένα κύμα ζέστης να ανεβαίνει στο κεφάλι μου. Αυτό που με ενοχλεί πιο πολύ όμως είναι οι ζαλάδες. Τέλος, πολλές φορές νιώθω ένα βάρος στον αυχενα που, ενδεχομένως, προέρχεται από μυϊκή ένταση.
    Ξέρω πολύ καλά ότι από τις κρίσεις πανικού κάνεις δεν έπαθε κάτι σοβαρό, υπάρχουν όμως φορές που όταν παθαίνω κρίση δεν μπορώ να σκεφτώ λογικά, με αποτέλεσμα να το χάνω και η κρίση να γίνεται πολύ έντονη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    angelique , πιστευω οτι επειδη φοβασαι οτι θα το παθεις , το παθαινεις ........αν χαλαρωνες δεν θα το παθαινες .....

  11. #11
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Προσπαθώ όμως να πηγαίνω κοντρα σε όλο αυτό και να κάνω πράγματα για να ξεχνιέται το μυαλό μου, γιατί αν κάθομαι μέσα στο σπίτι το μόνο που κάνω είναι να σκέφτομαι και τελικά παθαίνω κρίσεις πανικού.
    Προσπάθησε να παρατηρήσεις πότε τις παθαίνεις. Εγώ πχ, όταν είμαι έξω και περνάω καλά και το μυαλό μου ξεχνιέται πραγματικά δεν παθαινω τίποτα.

  12. #12
    Είναι σίγουρο αυτό και το αναγνωρίζω. Το θέμα μου είναι το εξής: Πώς χαλαρώνουμε τελείως;;

  13. #13
    Ναι όμως και πάλι είδες τόσες φορές είχες κρίση πανικού αλλα ποτε δεν επαθες κάτι και δεν θα πάθεις πίστεψε με τα είχα όλα αυτά για ενάμιση χρόνο περίπου και μόλις κατάλαβα τον τρόπο για να ξεφύγω απλά το έκανα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Αngelique έτσι ξεκίνησα κ εγώ σαν εσένα...κ έφτασα σε σημείο να μην μπορώ να δουλέψω είμαι με αναρρωτική γεμάτη φοβίες κ σωματική κατάπτωση έκανα ψυχοθεραπεία τπτ μου είπαν αγωγή τώρα θα ξεκινήσω κ φοβάμαι...είμαι σαν ανάπηρη μόνο να κάθομαι μπορώ

  15. #15
    Quote Originally Posted by Κωστας View Post
    Ναι όμως και πάλι είδες τόσες φορές είχες κρίση πανικού αλλα ποτε δεν επαθες κάτι και δεν θα πάθεις πίστεψε με τα είχα όλα αυτά για ενάμιση χρόνο περίπου και μόλις κατάλαβα τον τρόπο για να ξεφύγω απλά το έκανα
    Κώστα θα μπορούσες να μοιραστείς τον τρόπο; Τον ψάχνω κι εγώ διακαώς, γιατί θέλω να απαλλαγώ μία και καλή απ' όλο αυτό!

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •