Κρίσεις πανικού - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 90
  1. #16
    Medussa, η ψυχολόγος μου, μου λέει ότι πρέπει να πηγαίνουμε κόντρα σε όλο αυτό ώστε να καταλάβει το μυαλό ότι δεν θα πάθει τίποτα. Κατανοώ απόλυτα ότι είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό και υπάρχουν και μέρες που όλα μοιάζουν μαύρα, αλλά σίγουρα θα γίνουμε καλά. Το θέμα είναι να το παλέψουμε και να βρούμε τον τρόπο!

  2. #17
    Μπορείς αν θες να με βρεις στα Social για να σου πω τα πάντα για εμένα και πως το ξεπέρασα , δεν θέλω απλά να γράψω δημόσια την δίκη μου ιστορία

  3. #18
    Αλλά δρν είναι απαραίτητο , καταλαβαίνω ποσο λεπτό είναι το ζήτημα

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Angélique View Post
    Είναι σίγουρο αυτό και το αναγνωρίζω. Το θέμα μου είναι το εξής: Πώς χαλαρώνουμε τελείως;;

    οσο σκεφτεσαι οτι πρεπει να χαλαρωσεις , τοσο δεν χαλαρωνεις .............. ειναι σαν να προσπαθεις να κοιμηθεις , οσο προσπαθεις , τοσο δεν θα κοιμασαι ............. οποτε δεν προσπαθεις και το ξεχνας τελειως το θεμα , το λεω απλο , γιατι ειναι .....

  5. #20
    Γενικά πρέπει να καταλάβουμε οι η ψυχολογία μας είναι σαν ένα μηχάνημα, όταν κάτι δεν πάει ανάβει το αλάρμ χτυπάει το κουδουνάκι το όπιο είναι το στρες και η κρίση πανικού , εμείς κάνουμε το λάθος και αντί να κοιτάξουμε να φτιάξουμε την μηχανή και να δούμε τι δεν πάει καλά με την ζωή μας , επικεντρωνόμαστε στο αλάρμ και ψάχνουμε χάπια για το στρες , τσάι για το στρες ,ανάσες για τη στρες αλλά έτσι δεν θα καταφέρουμε και πολλά ,το στρες και το άγχος είναι φίλοι μας θέλει να μας προστατέψει και να μας πει ότι κάτι πρέπει να αλλάξουμε στην ζωή μας.!! Για αυτό καλύτερα να κοιτάξουμε πιο βαθιά μέσα μας να δούμε τι είναι αυτό που πραγματικά μας ενοχλεί και να το λύσουμε .

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Στην αρχή ξεκίνησα κ εγώ μ 1 εως 2 κρίσεις πανικού την εβδομάδα μετά σχεδόν κάθε μέρα τώρα το δάσος πήρε φωτία έχω σωματική κατάπτωση λαχανιάζω πονάω στο στέρνο μια μαυρίλα κ μ ανησυχεί αυτή η κόπωση δν βγάζω 10 βήματα αγκομαχάω..δεν ξέρω τι είναι παθολογικό τι ψυχολογικό με γιαυρούς τους έχω τερματήσει κ εγώ υποφέρω κ φοβάμαι ν πιω κ τα χάπια έτσι κουρέλι που είμαι μν μ τα 2πλασιασουν

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Καλησπέρα και από μένα
    Παλιότερα πάθαινα και εγώ συνέχεια κρίσεις πανικού
    Έχω πάει και στο νοσοκομείο σε τέτοιο βαθμό έφτανα
    Κάνω χρόνια ψυχοθεραπεία βέβαια τα τελευταία χρόνια είμαι σε αγωγή αλλά για άλλους λόγους
    Θα σου πω ότι θέλει πολύ δουλειά αλλά σιγά σιγά φεύγουν δεν είναι ακατόρθωτο
    Δεν υπάρχει μαγικό κουμπάκι και ούτε θα γίνει από την μια στιγμή στη άλλη
    Και εγώ ακόμη και τώρα αν αγχωθω πολύ θα πάθω κρίση πανικού αλλά δεν παθαίνω κάθε μέρα
    Βρες πράγματα που σε ηρεμούν κάνε όμορφες σκέψεις και να μην λες ότι τώρα πρέπει να χαλαρώσω και να μην πάθω κρίση γιατί τότε θα πάθεις

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Εγώ ανησυχώ γιατί όλη μέρα κάθε μέρα νοιώθω χάλια εξάντληση σωματική γ αυτο φοβάμαι μν έχω κάτι...είμαι σαν ανάπηρη τα κιλά μου στα τάρταρα..το άγχος στο θεό πονάω στο στέρνο κτλπ

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Πήγα να κάνω κάτι πρίν αγκομάχησα μετα αισθάνθηκα να παγωνει ο αυχενας μετα ζάλη κ τάση λιποθυμίας ήπια ζάναξ δεν μ έκανε τπτ πονάω στ στέρνο κ όρθια δεν αντέχω

  10. #25
    Αγγελική είμαι και εγώ 32 νέος όπως εσύ. Μεγάλο άγχος με δουλειά μεταπτυχιακό covid και σίγουρα μαζεύονται πράγματα. Έπαθα κρίσεις πανικού, χάλασα άπειρα λεφτά σε γιατρούς και ο κοινός παρονομαστής άγχος. Εμβοες, πόνος στομάχι, ταχυκαρδίες ολα αυτα απο άγχος.. Ο ψυχολόγος λεει να βρίσκω κουμπιά αποσυμπίεσης μέσα σε αυτό και να βρίσκω και άλλους να μοιραστούμε σκέψεις όχι για αρρώστιες αλλα τη ζωή. Δεν είσαι μόνη. Δυστυχώς η παρέα και η οικογένεια δεν μου συμπαραστεκονται τόσο. Αυτό με τις σταγόνες σε βοηθησε;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εχεις ανάπτυξει διαταραχή πανικου, κι εγώ είχα πριν δυο χρόνια. Πολλες φορες είχα και δυο κρίσεις πανικου εντός της ημέρας και πηγαινα στα επειγοντα μέρα πάρα μέρα. Η συμβουλή μου είναι να μιλησεις και με ένα ψυχίατρο εκτός απο ψυχολόγο και να σκεφτεις το ενδεχόμενο αγωγής για ένα διάστημα.
    Εμένα μου περασε μετά απο πολυ κοπο χωρίς αγωγή. Περιστασιακά ακόμα έχω μερικές κρίσεις αλλά όχι τόσο συχνές ώστε να συνιστούν διαταραχή πανικου.

  12. #27
    Quote Originally Posted by Vendettas77 View Post
    Αγγελική είμαι και εγώ 32 νέος όπως εσύ. Μεγάλο άγχος με δουλειά μεταπτυχιακό covid και σίγουρα μαζεύονται πράγματα. Έπαθα κρίσεις πανικού, χάλασα άπειρα λεφτά σε γιατρούς και ο κοινός παρονομαστής άγχος. Εμβοες, πόνος στομάχι, ταχυκαρδίες ολα αυτα απο άγχος.. Ο ψυχολόγος λεει να βρίσκω κουμπιά αποσυμπίεσης μέσα σε αυτό και να βρίσκω και άλλους να μοιραστούμε σκέψεις όχι για αρρώστιες αλλα τη ζωή. Δεν είσαι μόνη. Δυστυχώς η παρέα και η οικογένεια δεν μου συμπαραστεκονται τόσο. Αυτό με τις σταγόνες σε βοηθησε;
    Καλησπέρα και καλή Σαρακοστή!
    Τις σταγόνες άρχισα να τις παίρνω πριν από 1 βδομάδα ακριβώς. Είναι ακόμη νωρίς, αλλά έχω παρατηρήσει καλύτερο ύπνο και συνεπώς καλύτερη διάθεση το πρωί. Πιστεύω ότι κάνουν δουλειά και το καλό είναι ότι είναι καθαρά φυτικές!
    Αυτό με τη συμπαράσταση το είχα κι εγώ ως παράπονο, κυρίως από τους φίλους, και η ψυχολόγος μου εξήγησε ότι όσοι δεν το έχουν βιώσει δεν μπορούν να το καταλάβουν και δεν το σπουδαιολογούν. Θεωρούν απλά ότι είναι λίγο παραπάνω άγχος. Δυστυχώς δεν υπάρχει πολλή ενημέρωση πάνω σε αυτό το θέμα και ο κόσμος πιστεύει ότι είναι κάτι πολύ απλο και παράλογο.
    Εύχομαι σε όλους όσοι το περνάμε να τελειώσει γρήγορα όλο αυτό!

  13. #28
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εχεις ανάπτυξει διαταραχή πανικου, κι εγώ είχα πριν δυο χρόνια. Πολλες φορες είχα και δυο κρίσεις πανικου εντός της ημέρας και πηγαινα στα επειγοντα μέρα πάρα μέρα. Η συμβουλή μου είναι να μιλησεις και με ένα ψυχίατρο εκτός απο ψυχολόγο και να σκεφτεις το ενδεχόμενο αγωγής για ένα διάστημα.
    Εμένα μου περασε μετά απο πολυ κοπο χωρίς αγωγή. Περιστασιακά ακόμα έχω μερικές κρίσεις αλλά όχι τόσο συχνές ώστε να συνιστούν διαταραχή πανικου.
    Καλησπέρα και καλή Σαρακοστή!!
    Σχετικά με την αγωγή, το είχα συζητήσει με τη ψυχολόγο μου και μου είπε οτι δεν χρειάζομαι και αν όντως χρειαζόμουν θα με παρέπεμπε η ίδια. Βέβαια, μου τόνισε ότι εγώ δεν αντέχω να το παλέψω τότε ναι, να πάω σε ψυχίατρο. Προσωπικά θέλω να το προσπαθήσω, γιατί θέλω να το διώξω μία και καλή. Θεωρώ ότι με τα φάρμακα δεν φεύγει ριζικά, απλά "κοιμάται".Φυσικά μπορεί να μην ισχύει κάτι τέτοιο, και ας με διορθώσει κάποιος.

  14. #29
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Καλησπέρα και από μένα
    Παλιότερα πάθαινα και εγώ συνέχεια κρίσεις πανικού
    Έχω πάει και στο νοσοκομείο σε τέτοιο βαθμό έφτανα
    Κάνω χρόνια ψυχοθεραπεία βέβαια τα τελευταία χρόνια είμαι σε αγωγή αλλά για άλλους λόγους
    Θα σου πω ότι θέλει πολύ δουλειά αλλά σιγά σιγά φεύγουν δεν είναι ακατόρθωτο
    Δεν υπάρχει μαγικό κουμπάκι και ούτε θα γίνει από την μια στιγμή στη άλλη
    Και εγώ ακόμη και τώρα αν αγχωθω πολύ θα πάθω κρίση πανικού αλλά δεν παθαίνω κάθε μέρα
    Βρες πράγματα που σε ηρεμούν κάνε όμορφες σκέψεις και να μην λες ότι τώρα πρέπει να χαλαρώσω και να μην πάθω κρίση γιατί τότε θα πάθεις
    Καλή Σαρακοστή!!
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Προσπαθώ όσο μπορώ να κάνω συνέχεια πράγματα. Εχω εντάξει το περπάτημα στην καθημερινότητά μου που κάνει πολύ καλό και προσπαθώ να βγαίνω όσο γίνεται περισσότερο με φίλους για να ξεχνιέμαι. Επίσης, κάνω διαλογισμό στο σπίτι και ασκήσεις αναπνοών. Γενικά όπως καταλαβαίνετε έχω προσπαθήσει τα πάντα!
    Ανυπομονώ για τη μέρα που οι κρίσεις πανικού θα γίνονται μόνο όταν αγχώνομαι πραγματικά και όχι κάθε τρεις και λίγο!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Angélique View Post
    Καλησπέρα και καλή Σαρακοστή!!
    Σχετικά με την αγωγή, το είχα συζητήσει με τη ψυχολόγο μου και μου είπε οτι δεν χρειάζομαι και αν όντως χρειαζόμουν θα με παρέπεμπε η ίδια. Βέβαια, μου τόνισε ότι εγώ δεν αντέχω να το παλέψω τότε ναι, να πάω σε ψυχίατρο. Προσωπικά θέλω να το προσπαθήσω, γιατί θέλω να το διώξω μία και καλή. Θεωρώ ότι με τα φάρμακα δεν φεύγει ριζικά, απλά "κοιμάται".Φυσικά μπορεί να μην ισχύει κάτι τέτοιο, και ας με διορθώσει κάποιος.
    ,O/η ψυχολόγος δεν είναι γιατρός. Πελατεια θέλει. Το θέμα είναι αν σε βοηθάει η ψυχοθεραπεια. Αν σε βοηθάει καλώς, αν όχι όμως μην καθεσαι να υποφερεις τζαπα επ αοριστον. Πόσο καιρό κάνεις;

    Οι ψυχικές παθησεις δεν γιατρευονται γενικά. Είναι χρόνιες. Η διαταραχή πανικου συνήθως συνυπαρχει με κάτι άλλο. Σε μένα πχ είναι μετατραυματικο στρες και ιδεοψυχαναγκασμος. Το θέμα ειναι ακριβώς να "κοιμηθούν" για να μην υπαρχει συμπτωματολογια που εμποδιζει την καθημερινότητα.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •