Κρίσεις πανικού - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 90
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Έχω μια απορία αφού σας πιάνει η κρίση πανικού κ ηρεμείτε τις υπόλοιπες ώρες μέρες γενικά η καθημερινότητα σας πως είναι;είστε λειτουργικοί η νιώθετε κάπως γενικά;

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Evap99 View Post
    Πες εκείνη την στιγμή θα μου κλ*σεις τα *ρχιδι* χαχααχαχαχαχ εγώ αυτό κάνω πλέον
    χαχαχααχα το λεω και για κανα 5 λεπτο το παιζω γενναια μετα μου περνα και την θεση της παιρνει παλι ο φοβος και βαζω τα κλαματα

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Έχω μια απορία αφού σας πιάνει η κρίση πανικού κ ηρεμείτε τις υπόλοιπες ώρες μέρες γενικά η καθημερινότητα σας πως είναι;είστε λειτουργικοί η νιώθετε κάπως γενικά;
    χαλια φουλ στα ψυχοσωματικα

  4. #49
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Έχω μια απορία αφού σας πιάνει η κρίση πανικού κ ηρεμείτε τις υπόλοιπες ώρες μέρες γενικά η καθημερινότητα σας πως είναι;είστε λειτουργικοί η νιώθετε κάπως γενικά;
    Εγω τον τελευταίο καιρό δεν ηρεμώ σχεδόν καθόλου. Είτε θα παθαίνω κρίσεις πανικού ή θα τις σκέφτομαι όλη μέρα και θα έχω μία μόνιμη ανησυχία και υπερένταση.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Οκ το ίδιο κ εγώ...απλά με φοβίζει γιατί υπάρχει έντονη σωματική κατάπτωση δεν μπορώ να κάνω τίποτα αγκομαχάω κ που κάνω μπάνιο ούτε να περπατήσω ζόρι για όλα

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Προσωπικά, νιώθω πεσμένη ψυχολογικά μετά το περιστατικό και πολύ κουρασμένη. Μου συμβαίνει συνήθως βράδυ και για να κοιμηθώ ξανά προσπαθώ να εξαντληθώ για να νυστάξω (κοινώς χαζεύω στο ιντερνετ). Την επόμενη ημέρα νιώθω χάλια. Σημερα νυστάζω, με πονάνε διάφορα σημεία του σώματος και νιώθω και ένα κάψιμο στη μούρη. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το άγχος αυτό ή τη σωματική εξάντληση.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Έχω μια απορία αφού σας πιάνει η κρίση πανικού κ ηρεμείτε τις υπόλοιπες ώρες μέρες γενικά η καθημερινότητα σας πως είναι;είστε λειτουργικοί η νιώθετε κάπως γενικά;
    Εγώ είμαι λειτουργικός αλλά η σκέψη από το ότι θα πάθω κάτι σπάνια φεύγει από το μυαλό μου. Αλλά το έχω συνηθίσει.

    Σε διάφορες δραστηριότητες μπορεί να προκύψει κάποιο κόλλημα που έχει να κάνει με φοβία άρα καθυστερώ, αλλά σε κάθε περίπτωση τις φέρνω συνήθως εις πέρας. Σε αυτό με βοηθάει πχ το να δω ότι τα ζωτικά μου είναι φυσιολογικά. Επειδή έχω και ορθοστατική ταχυκαρδία, συχνά χρειάζομαι έτσι κι αλλιώς παύσεις σε σωματικές δραστηριότητες αν δω ότι οι παλμοί μου πάνε πάνω από 130 σε ήπια δραστηριότητα, αλλά και αυτό το έχω συνηθίσει.

    Οι δικές μου κρίσεις πανικού συνήθως είναι με κορύφωση έντονης ταχυπαλμίας (150 και άνω) και αυτές ευτυχώς έχουν γίνει πια πολύ σποραδικές.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Τι νιώθεις με την ορθοστατική ταχυκαρδία στην βρήκαν με holder;

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Τι νιώθεις με την ορθοστατική ταχυκαρδία στην βρήκαν με holder;


    Αυξάνονται οι παλμοί στην όρθια θέση άνω τους 30+ χτύπους (άνω των 100). Αν πχ έχεις 70 σε καθιστή θέση και μόλις σηκωθείς έχεις 110, χωρίς να πέσουν, είναι ορθοστατική ταχυκαρδία. Συνοδεύεται από δυσανεξία στην ασκηση, εκεί πχ που θα είχα 100 παλμούς περπατώντας, μπορεί να έχω 130. Σε μένα συμβαίνει λόγω προδιαβήτη, περιστασιακά χαμηλού αιματοκρίτη και όγκου αίματος και λόγω ανεπαρκειών σε βαλβίδες των ποδιών. Μου προέκυψε ξαφνικά πριν δύο χρόνια άλλα έκτοτε έχω γίνει αρκετά καλύτερα (εκτός από το καλοκαίρι που λόγω ζέστης χειροτερεύει το σύνδομο)

  10. #55
    Παιδιά μόλις έπιασα έκτακτες στον σφυγμό μου ήταν πολυ εφιαλτικό αλλά δεν το δίνω σημασία δεν ξανά κυλάω

  11. #56
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    17
    Medussa οσα περιγραφεις ηταν η ζωη μου ολη για μηνες... Λειτουργικοτητα μηδεν κ μονιμη καταπτωση... Ουτε μεχρι την εξωπορτα δεν μπορουσα να παω
    Οι λυσεις? Ψυχιατρος ο οποιος μ δωσε entact, ατζεντα γραψιμο να αδειαζει το μυαλο, βιντεακια διαλογισμου και γενικα απο κει που ημουν αγχωδης ειπα αραξε ολα χαλαρα...
    Και κατι ακομα που θεωρω οτι με βοηθησε πολυ: δεν κανω πολυ μακροχρονιες σκεψεις και πλανα γτ μ φαινονταν βουνο και μ δημιουργουσαν επιπλεον στρες... Ζω στο παρον και γεμιζω τν καθημερινοτητα μου με δραστηριοτητες π μπορω να ανταπεξελθω

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Evap99 View Post
    Παιδιά μόλις έπιασα έκτακτες στον σφυγμό μου ήταν πολυ εφιαλτικό αλλά δεν το δίνω σημασία δεν ξανά κυλάω
    Αν τις πιάνεις μόνο στο σφυγμό και δεν τις νιώθεις καλά εισαι

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Dimitris98 μπορείς να μου πείς τι ένιωθες;σχετικά με την κατάπτωση

  14. #59
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    17
    Κοιμομουν 12ωρα, περπαταγα απ το κρεβατι στην κουζινα και μ επιανε ζαλαδα, εμπαινα για ενα μπανιο ζαλαδα κ ταση λιποθυμιας, αν περπαταγα 100 μετρα ζαλαδα και κομμενα ποδια γυρναγα τρεχοντας σπιτι και πεταγομουν και ξαφνικα στον υπνο μου με ζαλαδα κ ταση λιποθυμιας

  15. #60
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    17
    Μια μονιμη αδυναμια με αλλα λογια... Επισης θολουρα στα ματια κ γενικα βαρυ κεφαλι και πολλα πολλα αλλα... Σχεδον καθε μερα καθομουν στο τραπεζι να φαω και δεν ολοκληρωνα το φαγητο... μ επιανε ζαλαδα πηγαινα να ξαπλωσω

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •