Κρίσεις πανικού - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 90
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Πως ελέγχετε τις κρίσεις πανικού βρε παιδιά; Νόμιζα ότι πλέον τις είχα under control but no. Τις βιωνω απίστευτα έντονα σε κάθε μέρος του σώματος μου με κάθε φυσική αίσθηση. Τι φαγούρα τι φουντωματα τι τρέμουλο τι ζαλάδα τι ταχυκαρδια τι σφίξιμο στο κεφάλι ναυτία τρόμος κ.α. Όλα μαζί είναι απίστευτα έντονα και αδυνατώ να πιστέψω ότι είναι κρίσεις πανικού και όχι κάτι άλλο εκείνη την στιγμή. Με τα χίλια ζόρια και ζαναξ κρατιέμαι να μην πάω νοσοκομείο η να βγω στους δρόμους φωνάζοντας ότι πεθαίνω.
    Πραγματικά θαυμάζω απεριόριστα όσους καταφέρνουν και τις περιορίζουν μόνοι τους. Θέλει τεράστια δύναμη να μπορείς να επιβληθείς στο ίδιο σου το μυαλό.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Ακριβώς τα ίδια...κ το θέμα είναι αντέ πιάνουν οι κρίσεις που είναι η κορύφωση το θέμα μου είναι οτι κ τις άλλες ώρες είμαι χάλια όλο κάτι νιώθω..κ έχω ένα παπυρο ασθενειών στο κεφάλι μου που εναλλάσοντε

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Πως ελέγχετε τις κρίσεις πανικού βρε παιδιά; Νόμιζα ότι πλέον τις είχα under control but no. Τις βιωνω απίστευτα έντονα σε κάθε μέρος του σώματος μου με κάθε φυσική αίσθηση. Τι φαγούρα τι φουντωματα τι τρέμουλο τι ζαλάδα τι ταχυκαρδια τι σφίξιμο στο κεφάλι ναυτία τρόμος κ.α. Όλα μαζί είναι απίστευτα έντονα και αδυνατώ να πιστέψω ότι είναι κρίσεις πανικού και όχι κάτι άλλο εκείνη την στιγμή. Με τα χίλια ζόρια και ζαναξ κρατιέμαι να μην πάω νοσοκομείο η να βγω στους δρόμους φωνάζοντας ότι πεθαίνω.
    Πραγματικά θαυμάζω απεριόριστα όσους καταφέρνουν και τις περιορίζουν μόνοι τους. Θέλει τεράστια δύναμη να μπορείς να επιβληθείς στο ίδιο σου το μυαλό.

    Προσωπικά, μετά από μια περιόδο που ήμουν κάθε μέρα σε γιατρούς/νοσοκομεία κλπ, και έχοντας πλέον κάποιες διαγνώσεις, ένιωσα πιο ασφαλής και μάλλον η εξαντλητική επανάληψη με οδήγησε σε μια κατευναστική ρουτίνα. Αν δω ότι είμαι κοντά σε μεγάλη κρίση πανικού, παίρνω κι εγώ μισο ζάναξ, αλλά ευτυχώς δεν χρειάζεται συχνά.

    Πριν μία εβδομάδα είδα στα νύχια μου σημάδια που είναι χαρακτηριστικά της ενδοκαρδίτιδας. Την επόμενη το πρωί με έπιασε κάτι σαν πανικός και φοβόμουν ότι θα πάθω μεγάλη κρίση ή θα πάθω όντως κάτι σωματικό. Ντύθηκα και βγήκα για λίγο έξω, να καθίσω κάπου με κόσμο. Περίμενα για μια ωρίτσα και μου πέρασε. Το ζάχαρό μου τότε ήταν 85, όχι υπογλυκαιμία, αλλά με το που ήπια και λίγο χυμό, συνήλθα και έφυγε η αίσθηση του κατεπείγοντος από το μυαλό μου.


    Αυτό το διάστημα είμαι πάλι συνέχεια με φοβίες για την καρδιά. Έχω πονάκια αριστερά, αίσθημα παλμών, μέχρι και πόνο στο σαγόνι. Έχω κι εγώ τέτοια φουντώματα που αναφέρεις. Κοκκινίζει στα ξεκάρφωτα το πρόσωπό μου. Περιμένω το ραντεβου μου με τον καρδιολόγο την άλλη εβδομάδα και προσπαθώ να παραμείνω ψύχραιμος.

    Κάτι άλλο που παρατήρησα επίσης είναι ότι κάποια συμπτώματα έφυγαν μόνο αφού τα εκλογίκευσα. Πέρυσι πχ είχα συνέχεια αφόρητο βάρος που με άγχωνε γιατί είναι χαρακτηριστική ενόχληση καρδιάς. Όταν κατάλαβα ότι είναι κυρίως το στομάχι μου ή μυοσκελετικό, μου έφυγε.

    Μακάρι να είναι όλα καλά την άλλη βδομάδα που θα πάω στο γιατρό και μετά θα κανονίσω και την αξονική και αν είναι και εκεί όλα οκ, πιστεύω ότι θα ηρεμησω ακόμα πιο πολύ. Ωστόσο δεν μου φαίνεται αδιανόητο το να υπάρχει κάποιο εύρημα γιατί το τελευταίο διάστημα έχω πραγματικά τρελά συμπτώματα.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Προσωπικά, μετά από μια περιόδο που ήμουν κάθε μέρα σε γιατρούς/νοσοκομεία κλπ, και έχοντας πλέον κάποιες διαγνώσεις, ένιωσα πιο ασφαλής και μάλλον η εξαντλητική επανάληψη με οδήγησε σε μια κατευναστική ρουτίνα. Αν δω ότι είμαι κοντά σε μεγάλη κρίση πανικού, παίρνω κι εγώ μισο ζάναξ, αλλά ευτυχώς δεν χρειάζεται συχνά.

    Πριν μία εβδομάδα είδα στα νύχια μου σημάδια που είναι χαρακτηριστικά της ενδοκαρδίτιδας. Την επόμενη το πρωί με έπιασε κάτι σαν πανικός και φοβόμουν ότι θα πάθω μεγάλη κρίση ή θα πάθω όντως κάτι σωματικό. Ντύθηκα και βγήκα για λίγο έξω, να καθίσω κάπου με κόσμο. Περίμενα για μια ωρίτσα και μου πέρασε. Το ζάχαρό μου τότε ήταν 85, όχι υπογλυκαιμία, αλλά με το που ήπια και λίγο χυμό, συνήλθα και έφυγε η αίσθηση του κατεπείγοντος από το μυαλό μου.


    Αυτό το διάστημα είμαι πάλι συνέχεια με φοβίες για την καρδιά. Έχω πονάκια αριστερά, αίσθημα παλμών, μέχρι και πόνο στο σαγόνι. Έχω κι εγώ τέτοια φουντώματα που αναφέρεις. Κοκκινίζει στα ξεκάρφωτα το πρόσωπό μου. Περιμένω το ραντεβου μου με τον καρδιολόγο την άλλη εβδομάδα και προσπαθώ να παραμείνω ψύχραιμος.

    Κάτι άλλο που παρατήρησα επίσης είναι ότι κάποια συμπτώματα έφυγαν μόνο αφού τα εκλογίκευσα. Πέρυσι πχ είχα συνέχεια αφόρητο βάρος που με άγχωνε γιατί είναι χαρακτηριστική ενόχληση καρδιάς. Όταν κατάλαβα ότι είναι κυρίως το στομάχι μου ή μυοσκελετικό, μου έφυγε.

    Μακάρι να είναι όλα καλά την άλλη βδομάδα που θα πάω στο γιατρό και μετά θα κανονίσω και την αξονική και αν είναι και εκεί όλα οκ, πιστεύω ότι θα ηρεμησω ακόμα πιο πολύ. Ωστόσο δεν μου φαίνεται αδιανόητο το να υπάρχει κάποιο εύρημα γιατί το τελευταίο διάστημα έχω πραγματικά τρελά συμπτώματα.
    Και εμένα όλα ξεκινάνε από την εμμονή με υην καρδιά μου. Όλη μερα αυτήν σκέφτομαι. Τις αρρυθμίες, τους συνεχείς πόνους, το βάρος. Όσο φορούσα χολτερ ηρέμησα το έβγαλα παλι τα ίδια. Και ναι όταν πάω νοσοκομείο για κάποιες μέρες νιώθω πιο χαλαρή. Ο ψυχίατρος ωστόσο μου εοπε ότι είναι το μεγαλύτερο λάθος που θα μπορούσαμε να κάνουμε και καλύτερα να πάρουμε 2 ζαναξ παρα αυτό. Παλεύω καθημερινά με την φοβία μου αυτή και την επιθυμία μου να τρέξω επείγοντα. Τέλη του μήνα έχω πάλι χολτερ αλλα στο νοσοκομείο που μου το κανόνισαν από μια επίσκεψη στα επείγοντα. Το πρόβλημα είναι ότι σε κάθε νέο καρδιολόγο που πάω προκύπτει και κάποιο εύρημα. Μεταξύ τους δεν συμφωνούν καν. Αυτό που βλέπει ο ένας δεν το βλέπει ο άλλος. Οι δυο τελευταίοι συμφώνησαν στην ήπια υπερτροφια αριστερής κοιλιας αλλα δεν μπορουν να μου δώσουν απάντηση του γιατι συμβαίνει εφόσον αθλήτρια δεν είμαι.Τελευταία μου έχει κολλήσει και το σύνδρομο σεροτονινης επειδή ξεκίνησα αντικαταθλιπτικα. Εχω πάρει και άλλες φορές χωρίς καν παρενέργειες αυτή την φορά τα πράγματα είναι ακραία δύσκολα.
    Γενικά κάθε πέρσι και καλύτερα...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Καλησπέρα σε όλους!Θα ήθελα να ρωτήσω εαν σας έχει πιάσει ποτέ νυχτερινή κρίση πανικού, δηλαδή να ξυπνήσετε απότομα από τον ύπνο; Αν ναι, τι σύμπτωματα είχατε;Εγώ εχτές το βράδυ, ότι με είχε πάρει ο ύπνος, κατά τις δυο άνοιξα τα μάτια μου και ένιωσα κάπως περίεργα στο κεφάλι. Σαν ένα μούδιασμα να το πω, σαν να με σφίγγει ελαφρια;Πετάχτηκα λοιπόν με ταχυκαρδία που την ένιωθα μέχρι το λαιμο και με έναν έντονο φόβο ότι κάτι παθαίνω. Είναι η τρίτη φορά εδώ και ενα χρόνο που το παθαίνω. Αλλα φοβήθηκα γιατί ένιωσα αυτό το μούδιασμα στο κεφάλι και ξέρετε με έπιασαν οι κλασικές φοβίες μου…

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Kαι εγώ παιδιά μία φοβάμαι την καρδιά μια σκπ μία αυτοάνοσο κ μία μν έχω κάτι κακό...υποφέρω...elena απο σωματικά συμπτώματα τι νοιώθεις εσυ;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Renia...αυτό που με έχει πιάσει στον ύπνο είναι να ξυπνήσω με έντονη ταχυκαρδία κ λίγο πόνο στο στέρνο κ μετά με έπιασε φοβία

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Εντωμεταξύ νόμιζα ότι με είχε αφήσει όλο αυτό. Πέρυσι έφαγα μήνες να πηγαίνω σε γιατρούς, να ψάχνομαι και νόμιζα ότι ξεμπέρδεψα με όλο αυτό. Δεν ξέρω αν έχω τόσο έντονο συσσωρευμένο άγχος και τι είναι αυτό που τις προκαλεί.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Καλησπέρα σε όλους!Θα ήθελα να ρωτήσω εαν σας έχει πιάσει ποτέ νυχτερινή κρίση πανικού, δηλαδή να ξυπνήσετε απότομα από τον ύπνο; Αν ναι, τι σύμπτωματα είχατε;Εγώ εχτές το βράδυ, ότι με είχε πάρει ο ύπνος, κατά τις δυο άνοιξα τα μάτια μου και ένιωσα κάπως περίεργα στο κεφάλι. Σαν ένα μούδιασμα να το πω, σαν να με σφίγγει ελαφρια;Πετάχτηκα λοιπόν με ταχυκαρδία που την ένιωθα μέχρι το λαιμο και με έναν έντονο φόβο ότι κάτι παθαίνω. Είναι η τρίτη φορά εδώ και ενα χρόνο που το παθαίνω. Αλλα φοβήθηκα γιατί ένιωσα αυτό το μούδιασμα στο κεφάλι και ξέρετε με έπιασαν οι κλασικές φοβίες μου…
    ναι το εχω παθει πολλες φορες..εχω παθει κριση πανικου πλεον πανω απο 30 φορες και οταν γινεται το βραδυ προσπαθω να σηκωθω να περπαταω μεσα στο σπιτι η να βαζω βιντεο στο ιντερνετ η ταινια να ξεχνιεμαι.αισθημα τρομου αβοηθητου τελειως και οτι θα πεθανω μαζι με ισχυρες ταχυπαλμιες.κ μερικες φορες παρα πολυ δυνατο.ειχα παει κ στα επειγοντα νοσοκομειο.στο τελος ομως ειναι απλα μια σκεψη και τιποτα αλλο δεν παθαινεις τιποτα απο αυτο.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Πως ελέγχετε τις κρίσεις πανικού βρε παιδιά; Νόμιζα ότι πλέον τις είχα under control but no. Τις βιωνω απίστευτα έντονα σε κάθε μέρος του σώματος μου με κάθε φυσική αίσθηση. Τι φαγούρα τι φουντωματα τι τρέμουλο τι ζαλάδα τι ταχυκαρδια τι σφίξιμο στο κεφάλι ναυτία τρόμος κ.α. Όλα μαζί είναι απίστευτα έντονα και αδυνατώ να πιστέψω ότι είναι κρίσεις πανικού και όχι κάτι άλλο εκείνη την στιγμή. Με τα χίλια ζόρια και ζαναξ κρατιέμαι να μην πάω νοσοκομείο η να βγω στους δρόμους φωνάζοντας ότι πεθαίνω.
    Πραγματικά θαυμάζω απεριόριστα όσους καταφέρνουν και τις περιορίζουν μόνοι τους. Θέλει τεράστια δύναμη να μπορείς να επιβληθείς στο ίδιο σου το μυαλό.
    δεν μπορει κανεις να τις ελεγξει ευκολα.απλα το παθαινεις πολλες φορες και το συνηθιζεις και μπορεις με την εμπειρια να το ελεγχεις σε μετριο βαθμο οχι απολυτως και πλεον ειναι μια σκεψη δεν θα παθεις τιποτα απο αυτο ολα καλα ολα περνανε.επισης ο ψυχολογος βοηθαει πολυ κ η ψυχοθεραπεια.εγω σηκωνομαι κ περπαταω στο σπιτι και προσπαθω να μπω στο ιντερνετ να μιλησω με ανθρωπους να ξεχαστω.

  11. #41
    Μετά από κρίσεις πανικού όλοι παθαίνουμε κόλλημα με την καρδιά μας εγώ αυτό έχω καταλάβει
    Αλλά ο Ένας στους 10 θα πάθει έστω μια φορά κρίση πανικού στην ζωή του.
    Το θέμα είναι οι δεν έχουμε τίποτα και τζάμπα ΔΕΝ ΖΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ!!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Καλησπέρα σε όλους!Θα ήθελα να ρωτήσω εαν σας έχει πιάσει ποτέ νυχτερινή κρίση πανικού, δηλαδή να ξυπνήσετε απότομα από τον ύπνο; Αν ναι, τι σύμπτωματα είχατε;Εγώ εχτές το βράδυ, ότι με είχε πάρει ο ύπνος, κατά τις δυο άνοιξα τα μάτια μου και ένιωσα κάπως περίεργα στο κεφάλι. Σαν ένα μούδιασμα να το πω, σαν να με σφίγγει ελαφρια;Πετάχτηκα λοιπόν με ταχυκαρδία που την ένιωθα μέχρι το λαιμο και με έναν έντονο φόβο ότι κάτι παθαίνω. Είναι η τρίτη φορά εδώ και ενα χρόνο που το παθαίνω. Αλλα φοβήθηκα γιατί ένιωσα αυτό το μούδιασμα στο κεφάλι και ξέρετε με έπιασαν οι κλασικές φοβίες μου…
    Εγω ναι ξυπναω αποτομα χωρις να νιωθω αυπνια...νιωθωντας μια δυσφορια στο στηθος και πονο στα χερια και υστερα οταν μου περνα καπως και προσπαθω να κοιμηθω καθε φορα που παει να με παρει ο υπνος νιωθω οτι βυθιζομαι μαζι με μια παυση στην καρδια και πεταγομαι συνεχως μεχρι να εξαντληθω τελειως απο ολο αυτο και να ξανακοιμηθω

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by niaouris View Post
    δεν μπορει κανεις να τις ελεγξει ευκολα.απλα το παθαινεις πολλες φορες και το συνηθιζεις και μπορεις με την εμπειρια να το ελεγχεις σε μετριο βαθμο οχι απολυτως και πλεον ειναι μια σκεψη δεν θα παθεις τιποτα απο αυτο ολα καλα ολα περνανε.επισης ο ψυχολογος βοηθαει πολυ κ η ψυχοθεραπεια.εγω σηκωνομαι κ περπαταω στο σπιτι και προσπαθω να μπω στο ιντερνετ να μιλησω με ανθρωπους να ξεχαστω.
    εχω πολυ μεγαλη εμπειρια θα ελεγα και γιασ αυτο μου κανει εντυπωση πως βιωνω τοσο ανεξελεγκτες και ισχυρες κρισες. Απο ψυχοθεραπεια αλλο τιποτα αλλα εμενα δεν με βοηθα.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Evap99 View Post
    Μετά από κρίσεις πανικού όλοι παθαίνουμε κόλλημα με την καρδιά μας εγώ αυτό έχω καταλάβει
    Αλλά ο Ένας στους 10 θα πάθει έστω μια φορά κρίση πανικού στην ζωή του.
    Το θέμα είναι οι δεν έχουμε τίποτα και τζάμπα ΔΕΝ ΖΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ!!
    Δεν εχω απλα κολλημα εχω ΕΜΜΟΝΗ. Και το αανγνωριζω..καθε φορα λεω ξεκολλα ειναι τρελα αυτο αλλα δεν μπορω

  15. #45
    Πες εκείνη την στιγμή θα μου κλ*σεις τα *ρχιδι* χαχααχαχαχαχ εγώ αυτό κάνω πλέον

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •