Κρίσεις πανικού - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 90
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Πωωω τα ίδια...κ πονάω κ στο στέρνο κ αγκομαχάω με 2 βήματα

  2. #62
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    17
    Ειναι κλασικη αγχωδη διαταραχη και φοβιες μην αγχωνεσαι... Απλα θελει ψυχιατρο και δουλεια... Και ψυχοθεραπεια και δουλεια με τον εαυτο σου
    Στο 4μηνο που ειμαι τωρα με το εντακτ δεν εχω τιποτα απ αυτα π σ πα, κανω τα παντα απο δραστηριοτητες

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by dimitrisr98 View Post
    Ειναι κλασικη αγχωδη διαταραχη και φοβιες μην αγχωνεσαι... Απλα θελει ψυχιατρο και δουλεια... Και ψυχοθεραπεια και δουλεια με τον εαυτο σου
    Στο 4μηνο που ειμαι τωρα με το εντακτ δεν εχω τιποτα απ αυτα π σ πα, κανω τα παντα απο δραστηριοτητες
    Μετά από ποσο καιρο άρχισες να νιώθεις καλύτερα με το χαπι; μπαίνω 3η εβδομάδα και είμαι χάλια

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Elena πίνεις κ αγχολυτικό μαζί κ αν ναι ποιο κ τι ώρα το πίνεις;

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Elena πίνεις κ αγχολυτικό μαζί κ αν ναι ποιο κ τι ώρα το πίνεις;
    Ναι ζαναξ. Παλιά δεν έπαιρνα ποτε αλλα δεν ενιωθα και κάποια παρενέργεια. Πλέον έχω συνέχεια κρίσεις και αναγκάζομαι να παίρνω 1 την ημέρα. Κάποιες μέρες καταφέρνω και χωρίς. Εχω και έντονες δυσπνοιες που δυσκολεύουν αρκετα την ηδη δύσκολη κατασταση. Σήμερα με έπιασαν αρρυθμίες και ένας συνεχόμενος οξύς πονος στο στήθος αριστερά τρόμαξα ότι παθαίνω έμφραγμα και δεν πήρα το χαπι γαμωτο. Ελπίζω να μην υπάρξει θέμα να μην το πάρω μια μερα

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Το παίρνω ότι ώρα ναναι και παθαίνω κρίση

  7. #67
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    17
    Πρωτες αξιοσημειωτες αλλαγες μετα τον μηνα και μπορω να πω οτι μετα το 3μηνο αρχισα να νιωθω ξανα ο εαυτος μου
    Δωσε το χρονο π χρειαζεται, δε θελει βιασυνη...

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by dimitrisr98 View Post
    Πρωτες αξιοσημειωτες αλλαγες μετα τον μηνα και μπορω να πω οτι μετα το 3μηνο αρχισα να νιωθω ξανα ο εαυτος μου
    Δωσε το χρονο π χρειαζεται, δε θελει βιασυνη...
    Δεν έχω καθόλου υπομονή. Τρέχουν οι υποχρεώσεις και εγω δεν μπορώ να ανταπεξέλθω σε τίποτα. Ούτε για έναν καφέ δεν μπορώ να πάω και το χαπι με έχει κάνει χειρότερα.

  9. #69
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    17
    Σε καταλαβαινω ... Αν δε δεις διαφορα επομενες βδομαδες μιλα με το γιατρο σου

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by dimitrisr98 View Post
    Σε καταλαβαινω ... Αν δε δεις διαφορα επομενες βδομαδες μιλα με το γιατρο σου
    Καλα ναι σιγουρα

  11. #71
    Καλημέρα σας.
    Ενώ οι δύο προηγούμενες εβδομάδες κύλησαν ομαλά και όμορφα, σήμερα ξύπνησα απότομα από τις 6 παρά και έκτοτε δεν μπόρεσα να κοιμηθώ. Λίγο μετά και ενώ ήμουν ξαπλωμένη με έπιασε ξαφνικός ιδρώτας και τρέμουλο. Δεν ξέρω τι είναι όλο αυτό, πάντως είναι τρομαχτικό και κουραστικό...

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    καλησπέρα έχω και εγώ τα ίδια θέματα πλέον έχω πάνω από 100 κρίσεις πανικού στο ιστορικό μου και έχω μάθει κάπως να τις διαχειρίζομαι .κάνε ψυχοθεραπεία μίλα με άτομα με τους γονείς σου και έχε το μυαλό σου συνέχεια απασχολημένο κάνε γυμναστική , κάνε χόμπι , μεταπτυχιακό ,γράψου σε εθελοντικές ομάδες και γενικά κάνε πράγματα. όμως σε καμία περίπτωση ΜΗΝ πάρεις αντικαταθλιπτικά σαν να είναι χάπια για τον λαιμό. απόφυγε τα εντελώς όσο μπορείς. μόνο αν φτάσεις σε πολύ δύσκολο σημείο να τα πάρεις. μακριά από αυτά.

  13. #73
    Quote Originally Posted by niaouris View Post
    καλησπέρα έχω και εγώ τα ίδια θέματα πλέον έχω πάνω από 100 κρίσεις πανικού στο ιστορικό μου και έχω μάθει κάπως να τις διαχειρίζομαι .κάνε ψυχοθεραπεία μίλα με άτομα με τους γονείς σου και έχε το μυαλό σου συνέχεια απασχολημένο κάνε γυμναστική , κάνε χόμπι , μεταπτυχιακό ,γράψου σε εθελοντικές ομάδες και γενικά κάνε πράγματα. όμως σε καμία περίπτωση ΜΗΝ πάρεις αντικαταθλιπτικά σαν να είναι χάπια για τον λαιμό. απόφυγε τα εντελώς όσο μπορείς. μόνο αν φτάσεις σε πολύ δύσκολο σημείο να τα πάρεις. μακριά από αυτά.
    Προσπαθώ να κάνω όσα περισσότερα πράγματα μπορώ. Έχω βάλει μπροστά και το μεταπτυχιακό. Παρόλο που είχα 15 καλές ημέρες αυτή η μία αρκεί για να με ρίξει ψυχολογικά πάρα πολύ. Έχουν περάσει τόσες ώρες από το πρωί που με έπιασε κι ακόμα δεν αισθάνομαι καλά ψυχολογικά.
    Χάπια δεν παίρνω γενικά. Μόνο σε 1 πολύ μεγάλη κρίση παλιότερα πήρα μισό xanax, διότι δεν άντεχα καθόλου. Γενικά προσπαθώ να το παλέψω μόνη, αλλά θέλει πολύ κόπο...

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Οι κρίσεις πανικού θέλουν πολύ προσωπική δουλειά
    Δεν φεύγουν από την μια στιγμή στην άλλη
    Αλλά τίποτα δεν είναι και ακατόρθωτο
    Προσπάθησε όταν την παθαίνεις να παίρνεις το χρόνο σου να κάνεις τις αναπνοές σου να ηρεμείς και πρωτίστως να μην βάζεις αρνητικές σκέψεις εκείνη την στιγμή
    Είναι ότι το χειρότερο γιατί χειροτερεύεις την κρίση
    Γενικά προσπάθησε στην καθημερινότητά σου να κάνεις δραστηριότητες που σε ηρεμούν και σε χαλαρώνουν και να μην σκέφτεσαι τι θα συμβεί αν με πιάσει κρίση πανικού και τι θα κανω

  15. #75
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Οι κρίσεις πανικού θέλουν πολύ προσωπική δουλειά
    Δεν φεύγουν από την μια στιγμή στην άλλη
    Αλλά τίποτα δεν είναι και ακατόρθωτο
    Προσπάθησε όταν την παθαίνεις να παίρνεις το χρόνο σου να κάνεις τις αναπνοές σου να ηρεμείς και πρωτίστως να μην βάζεις αρνητικές σκέψεις εκείνη την στιγμή
    Είναι ότι το χειρότερο γιατί χειροτερεύεις την κρίση
    Γενικά προσπάθησε στην καθημερινότητά σου να κάνεις δραστηριότητες που σε ηρεμούν και σε χαλαρώνουν και να μην σκέφτεσαι τι θα συμβεί αν με πιάσει κρίση πανικού και τι θα κανω
    Καλά σήμερα επειδή παράλληλα ένιωθα και ναυτία έκανα τρελές σκέψεις πάλι περί ασθενειών.
    Υπάρχουν μέρες που νιώθω ότι παθαίνω κρίση και λέω "Όχι, δεν θα γίνει το δικό σου" και μου περνάει μέσα σε 1 λεπτό. Άλλες μέρες όμως με καταλαμβάνουν πλήρως και είναι σαν να τις βιωνω για πρώτη φορά και να μην ξέρω τι μου συμβαίνει.
    Πολύ μεγάλο πράγμα το μυαλό παιδιά!

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •