ζηλευω.ειμαι κακια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703

    ζηλευω.ειμαι κακια?

    τον τελευταιο καιρο επειδη υποφερω πολυ ζηλευω ολους τους ευτυχισμενους ανθρωπους.
    πιστευετε οτι ειμαι κακια?
    οταν δεν υποφερω δεν ζηλευω καθολου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    ???

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Επιθυμία έχεις ferro μου όπως όλοι όταν δεν περνάμε καλά.Για να είσαι κακιά πρέπει να φθονείς και να θέλεις το κακό του άλλου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Ferro
    έχω περάσει κάποτε πολύ έντονα την κατάσταση που περιγράφεις. Ήμουν πολύ βαθιά δυστυχισμένη. Υπέφερα. Με εκνεύριζαν όλοι, γνωστοί και άγνωστοι, είτε απλά γελούσαν είτε ασχολιόντουσαν με χαλαρά πράγματα! Δεν τους άντεχα. Ένιωθα αποστροφή, μίσος ακόμα. Έλεγα γιατί συνέβησαν κάποια πράγματα σε μένα και όχι σε αυτούς; Ευχόμουν μερικές φορες να τους συμβούν παρομοια πράγματα!
    Μονο αν η συζήτηση αφορούσε ένα πρόβλημα είχα διάθεση να συμμετάσχω. Κατά τα άλλα απέιχα παντελώς, και επέλεξα να απομακρυνθώ εντελώς.

    Ευτυχώς, ο πόνος που ένιωθα κάποτε γλύκανε. Εϊδα ότι κι εγώ όταν περνούσα καλά, κάποιος άλλος μπορεί να υπέφερε κι εγώ να μην είχα κανένα μερίδιο ευθύνης γι\'αυτό. Οπότε δεν έφταιγα εγώ που περνούσα καλά κι εκείνος άσχημα. Άλλωστε, η ζωή είναι ρόδα και γυρίζει και κανείς άνθρωπος δεν είναι τελείως ευτυχισμένος ή τελείως δυστυχισμένος ή για πάντα. Οπότε, είδα ότι αντί να ζηλεύω, να καταριέμαι τη ζωή μου και ότι άλλο σχετικό, είναι δική μου ευθύνη να την κάνω όσο καλύτερη γίνεται, πέρα από τα αναπάντεχα γεγονότα που μπορεί να συμβούν στον καθένα μας οποιαδήποτε ώρα και στιγμή, είτε όμορφα είτε, δυστυχώς, άσχημα.

    Κάποια μέρα θα γλυκάνει αυτό που νιώθεις στην καρδιά σου ferro. Πάρε τη ζωή στα χέρια σου και κάνε ότι το καλύτερο...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    Originally posted by anwnimi
    Άλλωστε, η ζωή είναι ρόδα και γυρίζει και κανείς άνθρωπος δεν είναι τελείως ευτυχισμένος ή τελείως δυστυχισμένος ή για πάντα.

    Κάποια μέρα θα γλυκάνει αυτό που νιώθεις στην καρδιά σου ferro.
    ολο σου το μηνυμα με βοηθησε καλη μου,αλλα ειδικα αυτες οι παραπανω φρασεις σου.να εισαι παντα καλα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Έτσι είναι ferro,τα πάντα ρει......
    θα περάσει η φουρτούνα κ θα νιώσεις καλύτερα.Τίποτα δε μένει στάσιμο.
    Μετά την καταιγίδα βγαίνει το ουράνιο τόξο.
    Όσο για το ερώτημά σου...όχι δεν είσαι κακιά,ούτε κακία είναι αυτό,είναι πόθος για το ουράνιο τόξο που ελπίζω να ρθει σύντομα στην καρδιά σου:)

  7. #7
    Originally posted by anwnimi


    Άλλωστε, η ζωή είναι ρόδα και γυρίζει και κανείς άνθρωπος δεν είναι τελείως ευτυχισμένος ή τελείως δυστυχισμένος ή για πάντα. Οπότε, είδα ότι αντί να ζηλεύω, να καταριέμαι τη ζωή μου και ότι άλλο σχετικό, είναι δική μου ευθύνη να την κάνω όσο καλύτερη γίνεται, πέρα από τα αναπάντεχα γεγονότα που μπορεί να συμβούν στον καθένα μας οποιαδήποτε ώρα και στιγμή, είτε όμορφα είτε, δυστυχώς, άσχημα.

    Κάποια μέρα θα γλυκάνει αυτό που νιώθεις στην καρδιά σου ferro. Πάρε τη ζωή στα χέρια σου και κάνε ότι το καλύτερο...

    Πολύ ωραίο και πολύ αληθινό ανώνυμη, πραγματικά έτσι είναι και έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    σας ευχαριστω πολυ ολους σας.
    εφυγε ενα βαρος απο πανω μου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Ferro αν ήσουν κακιά δεν θα σκεφτόσουν να ρωτήσεις.Εχουμε ενα κοινό όλοι είμαστε υπερευαίσθητοι οι αναίσθητοι παθαίνουν τίποτε;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    Originally posted by giota
    Ferro αν ήσουν κακιά δεν θα σκεφτόσουν να ρωτήσεις.Εχουμε ενα κοινό όλοι είμαστε υπερευαίσθητοι οι αναίσθητοι παθαίνουν τίποτε;
    σωστα:):)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Ειναι απολυτα λογικο να αισθανεσαι ετσι αγαπητη φερρο. Και γω κατα καιρους αισθανομαι οχι και τοσο ομορφα συναισθηματα για ατομα που θεωρω οτι ειναι πολυ καλυτερα απο εμενα. Ειναι λογικο να υπάρχει \"ζηλεια\".

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ζήλεια και μετά φοβερές τύψεις και ενοχές που ζηλεύεις τη χαρα των άλλων.νιώθω άσχημα μήπως με τη ζήλεια μου τους μεταδώσω αρνητική ενέργεια.δε θέλω να πάθουν κακό οι άλλοι απλά έτσι όπως τους βλέπω χαρούμενους νιώθω να θέλω και γω λίγη χαρά.
    δε νομίζω πως αυτό είναι κακία και όπως λένε και τα παιδιά είναι λογικό να αισθανόμαστε έτσι και όλοι όσοι έχουν έρθει σε δύσκολες φάσεις το αισθάνονται σε κάποιο βαθμό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    εχμ... Για να ειμαι απολυτα ειλικρινης οσον αφορα εμενα τουλαχιστον... Δεν αισθανομαι καθολου τυψεις...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    μακάρι να μην αισθανόμουν και εγώ είναι πολύ ενοχλητικές :S

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •