Νιώθω ότι μου χρωστάει η ζωή.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 36
  1. #16
    kopela93
    Guest
    Βρε παιδιά. Ήρεμα στην κοπέλα. Βρε ρεμεντυ και τα λοιπά
    Η κοπέλα νιώθει ότι της χρωστάει η ζωή
    Ας νιώθει όπως νιώθει. Ας μην κράζουμε κάποιον για το πώς νιώθει και πως θα έπρεπε να νιώθει. Μπορεί να έτσι να το εκφράζει. Μπορεί να μην εννοεί ακριβώς ότι της χρωστάει η ζωή. Άλλωστε η ζωή είναι άυλη. Αλλά ακόμη και να το εννοεί, ποιος της στερεί το δικαίωμα να πιστεύει ο,τι θέλει; Κανείς. Ας εκφράσουμε λοιπόν αυτό που νιώθουμε ΟΠΩΣ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ κι όχι όπως το θέλουν οι άλλοι. Αρκεί φυσικά να ΜΗΝ προσβάλλουμε κανέναν.
    Λοιπόν, δεν προσβάλλεις κανέναν με αυτή σου τη δήλωση.
    Εγώ πιστεύω πως απλά εκφράζεις το θυμό και την αγανάκτηση σου και καλά κάνεις γιατί στη ζωή ερχόμαστε αντιμέτωποι με τόσα δύσκολα πράγματα που πολύ απλά μερικές φορές δεν αντέχουμε να στο πω έτσι!!! Έχουμε κάθε δικαίωμα να τα παρατήσουμε και να σηκωθούμε όποτε εμείς το κρίνουμε απαραίτητο.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    κοπελα93, ισως δεν το καταλαβες, αλλα αυτο που λεω ειναι οτι συνεχεια διαβαζω τα ιδια θεματα απο διαφορετικα ψευδωνυμα...
    μερικοι εχουν ηδη αποχωρησει η απεχουν, γι αυτο που συμβαινει εδω και αρκετο καιρο στο φορουμ...

  3. #18
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν μπορω να καταλαβω τι διαβαζω εδω μεσα, πλεον...
    "σου χρωσταει η ζωη", επειδη καποιος που δεν γνωρισες καν, τελικα δεν γουσταρε και ειχε ή βρηκε, αλλη;;
    εσυ καπου χρωστας μαλλον, και βρες που, μπας και ησυχασεις..
    Μπορείς απλά να μην διαβάζεις η έστω να μην απαντάς.....Δεν σε υποχρεώνει κάνεις...
    Το θέμα μου εδω δεν είναι ότι δεν γούσταρε ο τύπος....αλλα το πώς εγώ νοιώθω μετά από όλα αυτά που έχω περάσει και περνάω...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δες το σαν αφορμή να κάνεις μία αξιολόγηση της φάσης στην οποία είσαι τώρα. Μήπως σε πήραν τα γεγονότα μπροστά και άφησες πράγματα να συμβούν χωρίς να είναι πολύ συνειδητές επιλογές; Π.χ. έβαζες τις ανάγκες των γονιών πάνω από τις δικές σου, πήγαν τα δικά σου θέλω πίσω κτλ; Στα 33 είναι μία καλή ηλικία να δεις που βρίσκεσαι, τι θες, τι ζητάς, να αναθεωρήσεις προτεραιότητες, να δεις αν θες να αλλάξεις κατεύθυνση, προορισμό, ζωή και πως θα το κάνεις κτλ.

  5. #20
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δες το σαν αφορμή να κάνεις μία αξιολόγηση της φάσης στην οποία είσαι τώρα. Μήπως σε πήραν τα γεγονότα μπροστά και άφησες πράγματα να συμβούν χωρίς να είναι πολύ συνειδητές επιλογές; Π.χ. έβαζες τις ανάγκες των γονιών πάνω από τις δικές σου, πήγαν τα δικά σου θέλω πίσω κτλ; Στα 33 είναι μία καλή ηλικία να δεις που βρίσκεσαι, τι θες, τι ζητάς, να αναθεωρήσεις προτεραιότητες, να δεις αν θες να αλλάξεις κατεύθυνση, προορισμό, ζωή και πως θα το κάνεις κτλ.
    Ναι πάντα εβαζα τις ανάγκες των γονιών μου πάνω από τις δικές μου...ήταν και είναι ομως.απαραίτητο να γίνει ..από τη στιγμή που υπήρχε σοβαρό πρόβλημα υγείας.....
    Στη φάση που είμαι τώρα συνέβησαν απανωτές αναποδιές χωρίς να προκάλεσω τίποτα...απλα κλειθηκα να τα αντιμετωπίσω......οπως γίνεται από τότε που ήμουν παιδί ακομα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Theodora1 View Post
    Μπορείς απλά να μην διαβάζεις η έστω να μην απαντάς.....Δεν σε υποχρεώνει κάνεις...
    Το θέμα μου εδω δεν είναι ότι δεν γούσταρε ο τύπος....αλλα το πώς εγώ νοιώθω μετά από όλα αυτά που έχω περάσει και περνάω...
    το θεμα σου ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να ειναι απλα το οτι δεν γουσταρε ο τυπος, αλλα ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ για σενα ειναι μια ολοκληρωτικη απογοητευση.
    η απογοητευση σου ΔΕΝ ΣΥΝΑΔΕΙ με το μεγεθος του προβληματος.
    αλλα ειναι τα προβληματα που σου δινουν αυτην την απαισιοδοξη οπτικη και αισθηση και οχι το οτι σε απεριψε καποιος που δεν ειχατε τιποτε.
    στο δια ταυτα, κατα την γνωμη μου χρειαζεσαι ψυχοθεραπεια.

  7. #22
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το θεμα σου ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να ειναι απλα το οτι δεν γουσταρε ο τυπος, αλλα ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ για σενα ειναι μια ολοκληρωτικη απογοητευση.
    η απογοητευση σου ΔΕΝ ΣΥΝΑΔΕΙ με το μεγεθος του προβληματος.
    αλλα ειναι τα προβληματα που σου δινουν αυτην την απαισιοδοξη οπτικη και αισθηση και οχι το οτι σε απεριψε καποιος που δεν ειχατε τιποτε.
    στο δια ταυτα, κατα την γνωμη μου χρειαζεσαι ψυχοθεραπεια.
    Το ξέρω ότι το μέγεθος του συγκεκριμένου προβλήματος είναι ανύπαρκτο μπροστά σε τόσα άλλα....οταν όμως σου συμβαίνουν πολλά και μεγάλα....και τα αντιμετωπίζεις και στέκεσαι όρθια, ερχετε μετά ένα μικρό ασήμαντο και σε τσακίζει......γιατι το υποτιμάς με τόσο μενος?
    Ψυχοθεραπεία βεβαίως και κάνω........αρκετο καιρό τώρα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Theodora1 View Post
    Ναι πάντα εβαζα τις ανάγκες των γονιών μου πάνω από τις δικές μου...ήταν και είναι ομως.απαραίτητο να γίνει ..από τη στιγμή που υπήρχε σοβαρό πρόβλημα υγείας.....
    Στη φάση που είμαι τώρα συνέβησαν απανωτές αναποδιές χωρίς να προκάλεσω τίποτα...απλα κλειθηκα να τα αντιμετωπίσω......οπως γίνεται από τότε που ήμουν παιδί ακομα.
    απ την στιγμη που τα πας τοσο καλα στην δουλεια σου, αναζητησε επαγγελματικη βοηθεια στην φροντιδα του πατερα σου για να μην νοιωθεις παγιδευμενη σε αυτο το προβλημα.
    θα εχεις ετσι χρονο να ζεις καλυτερα την ζωη σου.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Theodora1 View Post
    Το ξέρω ότι το μέγεθος του συγκεκριμένου προβλήματος είναι ανύπαρκτο μπροστά σε τόσα άλλα....οταν όμως σου συμβαίνουν πολλά και μεγάλα....και τα αντιμετωπίζεις και στέκεσαι όρθια, ερχετε μετά ένα μικρό ασήμαντο και σε τσακίζει......γιατι το υποτιμάς με τόσο μενος?
    Ψυχοθεραπεία βεβαίως και κάνω........αρκετο καιρό τώρα.
    δεν εννοω "σε σχεση με τοσα αλλα", εννοω οτι δεν θα επρεπε να αξιολογεις ΚΑΝ σαν προβλημα το οτι σε απεριψε καποιος που ειδες μια φορα και δεν ειχατε τπτ..

  10. #25
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν εννοω "σε σχεση με τοσα αλλα", εννοω οτι δεν θα επρεπε να αξιολογεις ΚΑΝ σαν προβλημα το οτι σε απεριψε καποιος που ειδες μια φορα και δεν ειχατε τπτ..
    Το ξέρω και το καταλαβαίνω....τον τρόπο πως γίνεται να μην το αξιόλογω σαν πρόβλημα και να μήν του δίνω αυτή τη διάσταση δεν μπορώ βρω....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Theodora1 View Post
    Βρεθήκαμε μια φορά μόνο. Μόνο εικονική επικοινωνία είχαμε, μέσω social . Ουσιαστικά Όχι δεν έδωσε καμία ευκαιρία ενώ αυτός με προσέγγισε, και μετά απλά χάθηκε χωρίς να πει τίποτα .Το πιθανότερο ειναι να μιλαγε παράλληλα και με την άλλη.
    Και με την άλλη έκανε σεξ γρήγορα. Ενώ με εσένα μπορεί να μείνατε σε φιλολογικές, φιλοσοφικές και μουσικές συζητήσεις ή αναλύσεις σχετικά με ΑΤΙΑ (αγγλ UFO). Μια γυναίκα που μένει σε κουβέντα, δεν μπορεί να συναγωνιστεί άλλη που κάνει ... σεξ !

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Theodora1 View Post
    Το ξέρω ότι το μέγεθος του συγκεκριμένου προβλήματος είναι ανύπαρκτο μπροστά σε τόσα άλλα....οταν όμως σου συμβαίνουν πολλά και μεγάλα....και τα αντιμετωπίζεις και στέκεσαι όρθια, ερχετε μετά ένα μικρό ασήμαντο και σε τσακίζει......γιατι το υποτιμάς με τόσο μενος?
    Ψυχοθεραπεία βεβαίως και κάνω........αρκετο καιρό τώρα.
    Μη θεωρείς αυτά που σου γράφουν εδώ προσβλητικά, απαξιωτικά ή μειωτικά. ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΣΤΑ ΓΡΑΦΟΥΝ . ΣΤΑ 33 , ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΟΛΑ. Αν περάσεις 10-15 χρόνια όμως ΚΑΙ ΦΤΑΣΕΙΣ 45 ή 50 και κλαις ακόμη για το λεγάμενο , τόσε ΣΕ ΕΦΑΓΕ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΦΙΔΙ. Θες να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου ;; Κάντο !
    Κακό στον εαυτό σου θα κάνεις. Οπωσδήποτε , κανείς δεν θα ... σου στερήσει το δικαίωμα να καταστρέψεις τη ζωή σου ! Έχεις το δικαίωμα και μπορείς να το ... εξασκήσεις ! Θα βγάλει κανείς κάτι από αυτό ; ΟΧΙ , ΧΑΜΕΝΗ ΘΑ ΠΑΣ ΑΠΛΑ.

    Μακάρι να είχαμε όλοι μας κάποτε κάποιον , να μας βάλει φρένο στην αυτοκαταστροφή ! Όχι μόνο με προσβολές ! Και με ξύλο αν το είχε κάνει κάποιος σε εμένα , θα του είχα υποχρέωση !

    Το πρόβλημά σου είναι , ότι ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙ.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Theodora1 View Post
    Ναι πάντα εβαζα τις ανάγκες των γονιών μου πάνω από τις δικές μου...ήταν και είναι ομως.απαραίτητο να γίνει ..από τη στιγμή που υπήρχε σοβαρό πρόβλημα υγείας.....
    Στη φάση που είμαι τώρα συνέβησαν απανωτές αναποδιές χωρίς να προκάλεσω τίποτα...απλα κλειθηκα να τα αντιμετωπίσω......οπως γίνεται από τότε που ήμουν παιδί ακομα.
    Χμμμ... Απαραίτητο; Όχι. Δεν θέλω να δώσω παραδείγματα γύρω μου άσχημα και να σου ρίξω την ψυχολογία, αλλά νομίζω ότι μπορεί να θέσεις δικές σου προτεραιότητες χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν μπορείς να βοηθήσεις και τους γονείς, για να μιλήσουμε για το παρόν, τον πατέρα σου τώρα.

    Όπως λες κι εσύ αυτό με τον τύπο ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι, αλλά ήταν μία σταγόνα. Αμελητέο μπροστά σε άλλα που σε αυτά πρέπει να δώσεις βάση για να νοιώσεις καλύτερα σιγά σιγά.

  14. #29
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Και με την άλλη έκανε σεξ γρήγορα. Ενώ με εσένα μπορεί να μείνατε σε φιλολογικές, φιλοσοφικές και μουσικές συζητήσεις ή αναλύσεις σχετικά με ΑΤΙΑ (αγγλ UFO). Μια γυναίκα που μένει σε κουβέντα, δεν μπορεί να συναγωνιστεί άλλη που κάνει ... σεξ !
    Καμία σχέση.....δεν το ζήτησε ποτέ ξεκάθαρα...οποτε πήγαινε την κουβέντα αυτος εκεί εγω ήμουν αυτή που του έλεγα να βρεθούμε από κοντά και όταν βρεθήκαμε δεν έκανε καμία κίνηση....εάν έκανε δεν θα δίσταζα....

  15. #30
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Μη θεωρείς αυτά που σου γράφουν εδώ προσβλητικά, απαξιωτικά ή μειωτικά. ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΣΤΑ ΓΡΑΦΟΥΝ . ΣΤΑ 33 , ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΟΛΑ. Αν περάσεις 10-15 χρόνια όμως ΚΑΙ ΦΤΑΣΕΙΣ 45 ή 50 και κλαις ακόμη για το λεγάμενο , τόσε ΣΕ ΕΦΑΓΕ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΦΙΔΙ. Θες να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου ;; Κάντο !
    Κακό στον εαυτό σου θα κάνεις. Οπωσδήποτε , κανείς δεν θα ... σου στερήσει το δικαίωμα να καταστρέψεις τη ζωή σου ! Έχεις το δικαίωμα και μπορείς να το ... εξασκήσεις ! Θα βγάλει κανείς κάτι από αυτό ; ΟΧΙ , ΧΑΜΕΝΗ ΘΑ ΠΑΣ ΑΠΛΑ.

    Μακάρι να είχαμε όλοι μας κάποτε κάποιον , να μας βάλει φρένο στην αυτοκαταστροφή ! Όχι μόνο με προσβολές ! Και με ξύλο αν το είχε κάνει κάποιος σε εμένα , θα του είχα υποχρέωση !

    Το πρόβλημά σου είναι , ότι ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙ.
    Δεν μου αρέσει καθόλου να μοιρολατρω, και να κλαίω για κανέναν...Δεν το έκανα ποτέ μέχρι τώρα....και εγώ η ίδια έχω πάθει πλάκα με αυτά που νοιώθω....Δεν περίμενα ποτέ ότι κάτι τόσο ανούσιο θα με ρίξει τόσο....γι αυτό και το συζητάω εδώ γι'αυτό και κάνω τις ψυχοθεραπείας μου....το ξέρω ότι δεν είναι και πολύ νορμάλ...ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •