Νιώθω ότι μου χρωστάει η ζωή..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1

    Νιώθω ότι μου χρωστάει η ζωή..

    Καλησπέρα
    Είμαι σε μια πολύ δύσκολη ψυχολογική κατάσταση εδώ και αρκετό καιρό.
    Γενικά η ζωή μου Από παιδί ήταν πολύ δύσκολη λόγω σοβαρής ασθένειας της μητέρας μου που με ανάγκασε να θυσίασω πολλά για να την φροντίζω,
    και τον θάνατο της τελικα όταν ήμουν 21 ετών.
    Τώρα στα 33 μου αναγκάζομαι ξανά να φροντίζω τον πατέρα μου λόγω της ηλικίας του.
    Δεν έχω δικη μου οικογένεια και γενικά δεν έχω κάνει πολλές ουσιαστικές ερωτικές σχέσεις. Έχω όμως αρκετούς καλούς φίλους και μια πολυ Καλή δουλειά στην οποία τα πάω πολύ καλά.
    Αυτό που με κάνει να νοιώθω χάλια είναι ότι δεν μπορώ να διαχειριστώ μια απορυψη από έναν άντρα που μου άρεσε. Αυτή η ιστορία με έχει κάνει ράκος...βγηκαν στην επιφάνεια παρά πολλα ασχημα συναισθήματα και κυρίως ένα παράπονο ότι η ζωή μου έχει φερθεί σκαρτα. Ήθελα τόσο πολύ να βιωσω ένα έρωτα με αυτόν τον άντρα και πίστεψα ότι θα ήταν αμοιβαία τα αισθήματα. Όταν αυτό δεν έγινε έπεσε η ψυχολογία στα τάρταρα όταν δε είδα ότι είναι με άλλη δεν μπόρεσα και δεν μπορώ να το διαχειριστώ. Δεν μπορώ να συγκεντρωθώ στη δουλειά μου, δεν βρίσκω πια ευχαρίστηση στην παρέα μου , νοιώθω κούραση και θυμό που πρέπει να φροντίσω τον πατέρα μου και γενικά δεν έχω διάθεση για τίποτα .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Η ζωη δε χρωσταει τιποτα και σε κανεναν. Στη ζωη ολα ειναι θεμα τυχης, ικανοτητων και επιλογων. Καταλαβαινω απολυτα τη στεναχωρια σου που δε τα πηγες καλα μεχρι τωρα στα ερωτικα. Εσυ εκανες οτι μπορουσες για αυτον τον ανδρα. Δεν εκατσε, προχωρας παρακατω. Αλλωστε δεν ξερεις πως θα ηταν αυτος στη πιθανη σχεση σας. Μπορει να σου φαινοταν τελειος αλλα τα φαινομενα απατουν πολλες φορες. Παρε το χρονο σου, θρηνησε τον ανεκπληρωτο ερωτα, σηκωσε το κεφαλι και προχωρα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Το 2022 , υπάρχει ισότητα των φύλων. Μία από τις πτυχές της, είναι ότι και οι άνδρες, κάποιες φορές , λένε όχι σε κάποια γυναίκα. Παλιότερα, ήταν πιο δύσκολο , αλλά σήμερα με τόση προσφορά γυναικών στο χώρο της πορνείας , είναι πιο συχνό . Το έχουν βιώσει όλοι οι άνδρες (που δεν είναι τραγουδιστές, στη νύχτα, παίκτες ομάδων κτλ για να τους κυνηγάνε οι influencers , μοντέλες και λοιπές) , το βιώνετε και κάποιες γυναίκες. Προχώρα. Ας είναι αυτό το μοναδικό κακό που σε βρήκε στη ζωή σου. Και στους άνδρες η πρώτη απόρριψη , ίσως είναι επώδυνη . Μετά , εφόσον επιβιώσουν (συνήθως) , γίνεται πιο εύκολο και επόμενες δεν τους αγγίζουν καν .

  4. #4
    Quote Originally Posted by oubna1 View Post
    Η ζωη δε χρωσταει τιποτα και σε κανεναν. Στη ζωη ολα ειναι θεμα τυχης, ικανοτητων και επιλογων. Καταλαβαινω απολυτα τη στεναχωρια σου που δε τα πηγες καλα μεχρι τωρα στα ερωτικα. Εσυ εκανες οτι μπορουσες για αυτον τον ανδρα. Δεν εκατσε, προχωρας παρακατω. Αλλωστε δεν ξερεις πως θα ηταν αυτος στη πιθανη σχεση σας. Μπορει να σου φαινοταν τελειος αλλα τα φαινομενα απατουν πολλες φορες. Παρε το χρονο σου, θρηνησε τον ανεκπληρωτο ερωτα, σηκωσε το κεφαλι και προχωρα.
    Τι γίνετε όμως όταν η τύχη δεν σου έχει χαμογελάσει ούτε μια φορά στη ζωή σου...?
    Ότι και να έχω καταφέρει είναι μετά από πολύ κόπο και πολύ δουλειά. Βρέθηκε ξαφνικα από το πουθενά ένας άνθρωπος και πίστεψα για λίγο στο όνειρο....ότι μπορεί να γίνω επιτέλους χαρούμενη...ευτυχισμένη. οτι νοιώθουμε το ίδιο...ομως όχι ούτε τώρα...Γιατι?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Σε κανέναν (ανεξαρτήτως φύλου) δεν κάθεται το πρώτο άτομο που γουστάρει στη ζωή. Το παράπονό σου, είναι σαν να διαμαρτύρεσαι που δεν σου έκατσε το πρωτοχρονιάτικο λαχείο !
    Σε κανέναν δεν κάθεται ... it's not a big deal!!!!
    Προχώρα είπαμε.

    Αν έχεις υγεία, είσαι ήδη αρκετά τυχερή. Πολλοί δεν έχουν .

  6. #6
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Το 2022 , υπάρχει ισότητα των φύλων. Μία από τις πτυχές της, είναι ότι και οι άνδρες, κάποιες φορές , λένε όχι σε κάποια γυναίκα. Παλιότερα, ήταν πιο δύσκολο , αλλά σήμερα με τόση προσφορά γυναικών στο χώρο της πορνείας , είναι πιο συχνό . Το έχουν βιώσει όλοι οι άνδρες (που δεν είναι τραγουδιστές, στη νύχτα, παίκτες ομάδων κτλ για να τους κυνηγάνε οι influencers , μοντέλες και λοιπές) , το βιώνετε και κάποιες γυναίκες. Προχώρα. Ας είναι αυτό το μοναδικό κακό που σε βρήκε στη ζωή σου. Και στους άνδρες η πρώτη απόρριψη , ίσως είναι επώδυνη . Μετά , εφόσον επιβιώσουν (συνήθως) , γίνεται πιο εύκολο και επόμενες δεν τους αγγίζουν καν .
    Μα δεν είναι το μόνο κακο που με βρήκε στη ζωή μου....αυτό εξηγώ.....εχω περάσει τα τρισχειροτερα και έχω σταθεί βράχος.....Ε τώρα αυτό με γονάτισε .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Εγώ καταλαβαίνω το παράπονό σου!!

    Τα 33 είναι λίγα ακόμα, πιστεύω ότι η τύχη θα σου χαμογελάσει αν συνεχίζεις να προσπαθείς να την συνταντήσεις
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Η εξιδανικευση κάποιου αγνώστου ανθρώπου είναι τεράστιο λάθος. Τι ακριβώς σου άρεσε και έκανες όνειρα με κάποιον που απλά σου άρεσε? Η εμφάνιση του ? Η ζωή δεν σας θέλει μαζί στην παρούσα φάση γιατί πολύ απλά το ενδιαφέρον του είναι στην σχέση του όπως ειναι φυσικό, μην απογοήτευσαι για κάτι που δεν έχει υπόσταση, μην δίνεις αξία!
    Όταν γνωρίσεις τον άνθρωπο σου θα το καταλάβεις

  9. #9
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Η εξιδανικευση κάποιου αγνώστου ανθρώπου είναι τεράστιο λάθος. Τι ακριβώς σου άρεσε και έκανες όνειρα με κάποιον που απλά σου άρεσε? Η εμφάνιση του ? Η ζωή δεν σας θέλει μαζί στην παρούσα φάση γιατί πολύ απλά το ενδιαφέρον του είναι στην σχέση του όπως ειναι φυσικό, μην απογοήτευσαι για κάτι που δεν έχει υπόσταση, μην δίνεις αξία!
    Όταν γνωρίσεις τον άνθρωπο σου θα το καταλάβεις
    Εξιδανίκευσα την όλη κατάσταση....θεώρησα ότι για μια φορά μου χαμογέλασε και εμένα η τύχη....Μετά από αυτό έτυχαν ένα σωρό άλλες αναποδιές...που και παλυ όμως τις έβγαλα εις πέρας...έφτασα όμως σε ενα σημείο που μπουχτησα.....έφτασα στα όρια μου...πρώτη φορά στη ζωή μου ευχήθηκα να μην είχα γεννηθεί ποτέ....είναι πολύ δύσκολο να παλεύεις όλη σου τη ζωή...να μην μπορείς να χαρείς τίποτα...ακόμα και οι οποίες επιτυχίες είναι μετά από σκληρή δουλειά και πάντα με εμπόδια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Δραματικά τα λες. Άρρωστη δεν είσαι , άπορη δεν είσαι , δεν πεινάς , κινητικό πρόβλημα δεν αναφέρεις να έχεις , ακόμη είσαι αρκετά νέα , δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα. Τι να πουν άλλοι , που τους πέταξαν έξω από τα σπίτια τους, είναι άποροι , είναι γέροι , είναι σακάτηδες ... έλεος δηλαδή. Κανείς δεν είναι μοναδικός. Δεν ήξερες και τίποτε για αυτόν. Μπορεί να ήταν χάλιας. Ό,τι κι αν ήταν, υπάρχουν άλλοι και ίδιοι και καλύτεροι . Προχώρα και άσε την κλάψα. Το τι ονειρεύτηκες για αυτόν, δεν έχει καμία σημασία.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Εμένα ο κορονοιος με χρωστάει πίσω τα δύο-τρία χρόνια που μου στέρησε τις διασκεδάσεις..Ή θα συμβιβαστώ με αυτό και θα δω τώρα τι κάνω ή θα γκρινιάζω συνέχεια και θα λέω ότι αυτός φταίει για την έλλειψη διασκέδασης που δεν είχα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Σου έλειψαν δηλαδή τα τσιφτετέλια και τα νησιώτικα ;

  13. #13
    Elenia781
    Guest
    Είναι σκάλωμα οτι κάποιος θα μας πάρει όλα τα προβλήματα και θα μας κάνει ευτυχισμένους. Σου έδωσε την ευκαιρία να γνωριστήτε να μιλήσετε? Αν ναι , γιατί απομακρύνθηκε και αμέσως έκανε σχέση ?

  14. #14
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Είναι σκάλωμα οτι κάποιος θα μας πάρει όλα τα προβλήματα και θα μας κάνει ευτυχισμένους. Σου έδωσε την ευκαιρία να γνωριστήτε να μιλήσετε? Αν ναι , γιατί απομακρύνθηκε και αμέσως έκανε σχέση ?
    Βρεθήκαμε μια φορά μόνο. Μόνο εικονική επικοινωνία είχαμε, μέσω social . Ουσιαστικά Όχι δεν έδωσε καμία ευκαιρία ενώ αυτός με προσέγγισε, και μετά απλά χάθηκε χωρίς να πει τίποτα .Το πιθανότερο ειναι να μιλαγε παράλληλα και με την άλλη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δεν μπορω να καταλαβω τι διαβαζω εδω μεσα, πλεον...
    "σου χρωσταει η ζωη", επειδη καποιος που δεν γνωρισες καν, τελικα δεν γουσταρε και ειχε ή βρηκε, αλλη;;
    εσυ καπου χρωστας μαλλον, και βρες που, μπας και ησυχασεις..

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •