ΙΨΔ και βλασφημιες. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    6

    ΙΨΔ και βλασφημιες. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

    Καλησπέρα, πασχω από ιψδ εδώ και αρκετά χρόνια, κυρίως με πράγματα που έχουν να κάνουν με τον Θεό και φοβάμαι ότι πχ θα πάθω κάτι κακο για αυτό που κάνω, π.χ θέλω να καπνίσω ένα τσιγάρο και κατευθείαν αρχίζω και βρίζω τα θεία από μέσα μου με αποτέλεσμα να αγχώνομαι και να σβήνω κατευθείαν το τσιγάρο. Ως λόγο μέσα στο μυαλό μου έχω ότι το να καπνίσω δεν είναι κάτι που το χρειάζομαι πραγματικά και έτσι απτό να το κάνω και να βρίζω τα θεία, μπορώ να μη το κάνω και να μη συμβαίνει τίποτα, θέλω όμως να το κάνω τόσο πολύ που ξαναπαρασυρομαι και ξαναναβω το τσιγάρο και πάλι τα ίδια, και γενικά όσες φορές πήγα να το πολεμήσω και να κάνω σαν να μη τρέχει τίποτα έφτανα σε σημείο να αγχώνομαι να με πιάνουν τρελές σκέψεις και κάποια τικ και γενικά δε μπορώ κάπως να το ξεπεράσω ενο ξέρω ότι δεν είναι νορμάλ. Υπάρχει κάποιος που να έχει παρόμοιες εμπειρίες και να τις έχει ξεπεράσει πλέον? Θα εκτιμούσα κάποια βοήθεια. Ευχαριστώ :)

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    10
    Δες την ταινία toc toc. Θα ταυτιστείς σε κάποια πραγματα να δεις οτι δεν εισαι μόνος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Σεξ κάνεις ;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    6
    Θα την δω, ελπίζω να δίνει κάποιο που μύνημα μπορεί να βοηθήσει και όχι απλά να ταυτιστω :D
    Last edited by Proz; 08-03-2022 at 03:42.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    6
    Ναι, είμαι 4 χρόνια μαζί με την γυναίκα μου και δεν έχω κάποιο θέμα πάνω σε αυτό, μόνο για λίγο καιρό που ξεκίνησα τα ladose είχα στην αρχή θέμα μόνο και μόνο επειδή διάβασα τις παρενέργειες, (Υ.Γ. ποτέ μη διαβάσατε τις παρενέργειες κάποιας αγωγής επειδή είμαστε επειρεπης όσοι πάσχουμε από κάποια διαταραχή) σύντομα βέβαια τα έκοψα τα ladose για άλλους λόγους. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δε βοηθάνε, είναι να βρει ο καθένας το φάρμακο που του ταίριαζει. Η μεγαλύτερη διέξοδος σε κάποιο μεγάλο ποσοστό (ίσως και στο 100%) είναι το πόσο προσπαθείς να λύσεις την διαταραχή σου με την σκέψη σου βάζοντας τον εαυτό σου να σκεφτεί όσο πιο λογικά γίνεται, και ίσως βοηθήσει και καποια ψυχοθεραπεία. Το έχω καταφέρει σε κάποιες περιπτώσεις.
    Last edited by Proz; 08-03-2022 at 03:52.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Βλαστήμα χωρίς τύψεις. Ο Θεός δεν έχει πάθη και αδυναμίες άρα δεν θίγεται, δεν προσβάλλεται.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    27
    οταν απο μεσα σου βριζεις ενω δεν το θες πραγματικα, ειναι δαιμονικες επιρροες. δεν βριζεις εσυ στην ουσια αλλα ο σατανας μεσα απο σενα και σε κανει να πιστευεις οτι τα λες εσυ για να σε τρελανει. να σε απελπισει. Δεν λεω οτι εχεις δαιμονιο δεν εννοω αυτο. σε πολλους συμβαινει αυτο το πραγμα. να πας για εξομολογηση και να κοινωνησεις για να σβησουν αυτες οι φωνες απ τα αυτια σου.
    Last edited by MJT1420; 29-03-2022 at 02:30.

  8. #8
    Χρόνια πολλά και Χρίστος Ανέστη!
    Έχω κι εγώ τέτοια βιώματα με βλασφημιες για τα θεία και σεξουαλικες σκέψεις για τα θεία...
    Για παράδειγμα εκεί που πίνω καφέ, μου έρχεται στο μυαλό "Ο Άγιος ταδε γαμιωταν με τον Άγιο ταδε" και μετά μου έρχονται συνέχεια ενοχές.
    Από τότε που άρχισα να εξωτερικευω τις ιδεοληψίες μου, μειώθηκαν πάρα πολύ και τώρα μπορεί να με έχει βοηθήσει και το Ladose που η ψυχίατρος μου, μου έδωσε για αυτή τη δουλειά. Μου ερχεται και στο μυαλό γαμω τον...(δεν το λεω γιατί είναι πολύ κακό), γαμω την...(επίσης ειναι πολύ κακό και δεν το λεω), μου έρχεται στο μυαλό ότι ο Θεός είναι gay ΧΩΡΙΣ να το πιστεύω και νιώθω απέραντη ενοχή για αυτό. Άλλη ιδεοληψία είναι να χτυπάω με το χέρι μου ξύλο απ' όπου περνάω ότι ξύλο κι αν είναι αυτό ακόμα και καρέκλα. Άμα αρχίσεις να τα εξωτερικευεις, θα μειωθούν πάρα πολύ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by MJT1420 View Post
    οταν απο μεσα σου βριζεις ενω δεν το θες πραγματικα, ειναι δαιμονικες επιρροες. δεν βριζεις εσυ στην ουσια αλλα ο σατανας μεσα απο σενα και σε κανει να πιστευεις οτι τα λες εσυ για να σε τρελανει. να σε απελπισει. .
    ρε παιδια συνελθετε , τι ειναι αυτα που γραφετε η πισταυευετε η και τα δυο .....κι εγω ριχνω βρισιδια , και Χριστοπαναγιες , αλλα δεν λεω οτι οι δαιμονες με κανυν να το κανω , απλα εκνευριζομαι, κι αν ο Χριστος πιστευει οτι κανω λαθος , ας με τιμωρησει μετα θανατον .....η τωρα , η οποτε γουσταρει ...........μην παρασυρεδτε , ειμαι πολυ πιστος , αλλα θνητος ...

Similar Threads

  1. Replies: 51
    Last Post: 09-02-2023, 11:25
  2. μηπως το ξερει καποιος ?
    By Macgyver in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 22
    Last Post: 03-02-2022, 13:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •