Πρόβλημα ούρησης εδώ και 25 χρόνια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352

    Πρόβλημα ούρησης εδώ και 25 χρόνια

    Έχω ένα πρόβλημα που δεν το έχω πει: Εδώ και 25 χρόνια έχω πρόβλημα με την ούρηση, θέλω να πηγαίνω συχνά στην τουαλέτα. Έμαθα όλα αυτά τα χρόνια να ζω με αυτό το πράγμα, ρύθμισα την ζωή μου, την καθημερινότητα μου πάνω σε αυτό το πράγμα, στερηθηκα και στερούμε εκδρομές, ταξίδια γι'αυτό το πράγμα. Έχω συγκεκριμένες ώρες κι όλας που πρέπει να πάω τουαλέτα και πάντα με πιάνει εκείνες τις ώρες. Έχω πάει δύο φορές σε ουρολόγο αυτά τα χρόνια και μου είπε ότι είμαι εντάξει δεν μου βρήκε τίποτα αλλά μου είπε κάτι του τύπου να μην πίνω νερά το βράδυ κάτι τέτοια δεν τα εφαρμόζω είναι η αλήθεια, αλλά είναι τόσα πολλά τα χρόνια που δεν ξέρω, ψυχολογικό αλλά έχω στερηθεί τόσα πράγματα από αυτό το πράγμα. Επίσης ντρέπομαι να πηγαίνω στην τουαλέτα δεν θέλω να με βλέπουν, όταν είμαι έξω!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    αφου σουπε ο ουρολογος οτι εισαι ενταξει, τι το ψαχνεις κι αλλο ?

  3. #3
    kopela93
    Guest
    Αν δεν είναι κάποιο ανατομικό θέμα ή θέμα γενικά του ουροποιητικού τότε σίγουρα θα πρέπει να είναι ψυχολογικό. Πού αλλού να το ρίξεις;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Κάνε ουρα 24ωρου για να δεις τον όγκο. Οταν είναι πολυ αυξημένος υπαρχουν διάφορες αλλες παθησεις εκτός ουρολογικων πουμπορει να ευθύνονται.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Θέλω επιτέλους να περάσει όλο αυτό ας είναι και ψυχολογικό

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αντρέα ειλικρινά, βοηθιέσαι πουθενά στη ζωή σου με αυτό που κάνεις;

  7. #7
    Elenia781
    Guest
    τον πιέζει ο προστάτης απο τα 12 ή επινε καφέδες απο τα 12 κρυφά

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αντρέα ειλικρινά, βοηθιέσαι πουθενά στη ζωή σου με αυτό που κάνεις;
    Πάνω σε τι αναφέρεσαι;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    τον πιέζει ο προστάτης απο τα 12 ή επινε καφέδες απο τα 12 κρυφά
    Καφέδες πίνω και δυνατούς αλλά παλαιότερα που δεν έπινα πάλι είχα πρόβλημα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Πάνω σε τι αναφέρεσαι;
    Εννοώ στο ότι ανοίγεις θέματα απλά για να τραβήξεις την προσοχή όπως έχεις και ο ίδιος παραδεχτεί κατά καιρούς. Εδώ κάποιος άνοιξε κάτι άλλο σχετικό με συχνοουρία, άνοιξες μετά κι εσύ και λες ότι έχεις χτίσει τη ζωή σου γύρω από αυτό το πράγμα, έχεις στερηθεί ταξίδια και εκδρομές, ενώ σε άλλα θέματα έχεις πει πολλές φορές ότι έχεις θέμα με τη δουλειά και δεν εργάζεσαι εδώ και χρόνια, δεν έχεις ιδιαίτερες κοινωνικές επαφές, δεν έχεις λεφτά να πας σε ψυχολόγο ενώ σε ψυχίατρο πας μια-δυο φορές το χρόνο για τον ίδιο λόγο, ενώ πρόσφατα είχες γράψει ότι σε στεναχωρεί που δεν έχεις λεφτά να πηγαίνεις για καφέ όσο συχνά θες.
    Η συχνοουρία λοιπόν (αν την είχες) σε εμποδίζει σε ταξίδια και εκδρομές και να κάνεις τη ζωή σου; Ποιον κοροϊδεύεις;

    Έγραψες ότι θα έδινες για πιστοποίηση, δεν ξέρω τελικά τι έγινε. Έγραψες ότι έκανες τα χαρτιά σου για κάποια δουλειά 8μηνη. Κάνε κάτι και ξεκουνήσου και θα πάρεις μπρός ψυχολογικά. Να γράφεις απλά για να έχουμε να λέμε δεν σε βοηθάει πουθενά και στο έχω πει πολλές φορές. Άνοιγε όσο θέματα θες, δεν στη λέω. Ή αν θες, δεν στη λέω για να στην πω και με κακή πρόθεση. Αλλά κάνε κάτι επιτέλους να ξεκολλήσει η ζωή σου από την αδράνεια και τη ζαβλάκομμάρα.

    Τα 2 λεπτά προσοχή που θα πάρεις αν σου γράψουν δυο λόγια δυο άνθρωποι εδώ μέσα, για ένα θέμα υπαρκτό ή ανύπαρκτο, δεν σε βοηθάει πουθενά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Εννοώ στο ότι ανοίγεις θέματα απλά για να τραβήξεις την προσοχή όπως έχεις και ο ίδιος παραδεχτεί κατά καιρούς. Εδώ κάποιος άνοιξε κάτι άλλο σχετικό με συχνοουρία, άνοιξες μετά κι εσύ και λες ότι έχεις χτίσει τη ζωή σου γύρω από αυτό το πράγμα, έχεις στερηθεί ταξίδια και εκδρομές, ενώ σε άλλα θέματα έχεις πει πολλές φορές ότι έχεις θέμα με τη δουλειά και δεν εργάζεσαι εδώ και χρόνια, δεν έχεις ιδιαίτερες κοινωνικές επαφές, δεν έχεις λεφτά να πας σε ψυχολόγο ενώ σε ψυχίατρο πας μια-δυο φορές το χρόνο για τον ίδιο λόγο, ενώ πρόσφατα είχες γράψει ότι σε στεναχωρεί που δεν έχεις λεφτά να πηγαίνεις για καφέ όσο συχνά θες.
    Η συχνοουρία λοιπόν (αν την είχες) σε εμποδίζει σε ταξίδια και εκδρομές και να κάνεις τη ζωή σου; Ποιον κοροϊδεύεις;

    Έγραψες ότι θα έδινες για πιστοποίηση, δεν ξέρω τελικά τι έγινε. Έγραψες ότι έκανες τα χαρτιά σου για κάποια δουλειά 8μηνη. Κάνε κάτι και ξεκουνήσου και θα πάρεις μπρός ψυχολογικά. Να γράφεις απλά για να έχουμε να λέμε δεν σε βοηθάει πουθενά και στο έχω πει πολλές φορές. Άνοιγε όσο θέματα θες, δεν στη λέω. Ή αν θες, δεν στη λέω για να στην πω και με κακή πρόθεση. Αλλά κάνε κάτι επιτέλους να ξεκολλήσει η ζωή σου από την αδράνεια και τη ζαβλάκομμάρα.

    Τα 2 λεπτά προσοχή που θα πάρεις αν σου γράψουν δυο λόγια δυο άνθρωποι εδώ μέσα, για ένα θέμα υπαρκτό ή ανύπαρκτο, δεν σε βοηθάει πουθενά.
    Ισχύει η συχνοουρια και είναι πρόβλημα εδώ και χρόνια!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Άμα αρχίσεις και έχεις δραστηριότητες και δεν έχεις χρόνο ούτε να κατουρήσεις, το πιθανότερο είναι ότι θα σου φύγει.
    Δεν κάνω πλάκα, μου έχει συμβεί.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Άμα αρχίσεις και έχεις δραστηριότητες και δεν έχεις χρόνο ούτε να κατουρήσεις, το πιθανότερο είναι ότι θα σου φύγει.
    Δεν κάνω πλάκα, μου έχει συμβεί.
    Παλαιότερα πήγαινα γυμναστήριο και ακόμη πιο παλιά μπάσκετ, ποδόσφαιρο δεν φεύγει έτσι, έμαθε το μυαλό, τώρα που σου γράφω ξέρω ότι η πιθανότητα είναι αυξημένη μέχρι της δύο που κλείνω το κινητό και πέφτω για ύπνο, να με βγάλει στην τουαλέτα και αν συμβεί υπάρχει πιθανότητα να ξυπνήσω μέσα στη νύχτα πάλι για τουαλέτα. Επίσης το πρωί κλασικά όταν σηκωθώ, ύστερα το μεσημέρι στο διάστημα ,2 με 3 η ώρα σίγουρα και σίγουρα το βράδυ 9 άντε 10 ώστε να φτάσουμε στο ίδιο σημείο που ξεκίνησα. Έχω και άλλα παλαιότερα αλλά εάν κάτσω να γράψω της ώρες θα ξημερωσουμε!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν πας τουαλέτα κάθε 3-4 ώρες μέσα στη μέρα ή συνολικά περίπου 7 φορές το 24ωρο δεν θεωρείται συχνοουρία. Εσύ πας λιγότερο συχνά όπως τα λες. Ωστόσο και πάλι λες κι ο ίδιος ότι δεν κάνεις αυτά που σε συμβούλευσαν οι γιατροί, π.χ. να μην πίνεις πολλά υγρά το βράδυ. Δοκίμασε να το κάνεις, να προσέχεις μη πίνεις πολλούς καφέδες κτλ, να δραστηριοποιείσαι και να κινείσαι πιο πολύ και θα δεις διαφορά. Άλλωστε δεν βρίσκω που είναι το θέμα. Και στο σπίτι και στις καφετέριες έχει WC και στις δουλειές και σχεδόν παντού.
    Αυτά.

Similar Threads

  1. Θέλω να μοιραστώ το (τα) προβλημα (τα) μου
    By FlareUp in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 06-03-2022, 12:57
  2. Πρόβλημα που δεν θέλω να πω
    By andreas86 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 05-02-2022, 21:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •