Υποτροπή?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350

    Question Υποτροπή?

    Καλησπέρα στο φόρουμ.
    Βρίσκομαι εδώ και 2 μήνες σε αγωγή με brintellix, ξεκίνησα με 5mg και πριν 2 εβδομάδες περίπου ανέβηκα σταδιακά στα 20 mg . Το θέμα μου είναι ότι τελευταία βιωνω έντονη καταθλιπτική διάθεση με απώλεια ενδιαφέροντος, ελλείψη κινήτρου, απομόνωση, ανάγκη για πολλές ώρες ύπνου χαμηλή λίμπιντο. Αυτό ξεκίνησε λίγες μέρες μετά την μετάβαση στα 20 mg και τώρα εδώ και λίγες μέρες είναι έντονο και με κάνει να ανησυχώ.
    Θα επικοινωνήσω αύριο με τον γιατρό αλλά θα ήθελα και μια γνώμη από εδώ βάση των εμπειριών σας .Θεωρό πως οφείλεται στην δόση, δεν εχω ανάγκη από την μέγιστη δόση αφού η κατάθλιψη που έχω είναι ήπιας μορφής και απλά επιδεινώθηκε όταν ξεκίνησα τα 20mg. Είναι υποτροπή η μπορεί και να οφείλεται στη δόση?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Η εμπειρία μου από SSRI (cipralex) είναι ότι θέλει χρόνο να δράσει. Έπαιρνα 10mg για δύο μήνες και το πήγαμε στα 20mg γιατί δεν έβλεπα μεγάλη διαφορά στη διάθεση. Πήρε καιρό να δω διαφορά (κυρίως στο άγχος) και να περάσουν οι παρενεργειες στο σεξουαλικό (προβλήματα στύσης και οργασμού). Υποτροπή λογικά συμβαίνει όταν παίρνουμε φάρμακο για πολύ καιρό και το έχει συνηθίσει ο οργανισμός και χρειάζεται αύξηση δόσης. Στην περίπτωση σου μάλλον παρενέργεια είναι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Η εμπειρία μου από SSRI (cipralex) είναι ότι θέλει χρόνο να δράσει. Έπαιρνα 10mg για δύο μήνες και το πήγαμε στα 20mg γιατί δεν έβλεπα μεγάλη διαφορά στη διάθεση. Πήρε καιρό να δω διαφορά (κυρίως στο άγχος) και να περάσουν οι παρενεργειες στο σεξουαλικό (προβλήματα στύσης και οργασμού). Υποτροπή λογικά συμβαίνει όταν παίρνουμε φάρμακο για πολύ καιρό και το έχει συνηθίσει ο οργανισμός και χρειάζεται αύξηση δόσης. Στην περίπτωση σου μάλλον παρενέργεια είναι.
    Παιδιά, γνωρίζετε αν γίνεται να πάρουμε 5htp συμπλήρωμα όσο παίρνουμε αντικαταθλιπτικά;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Δεν γίνεται τέτοιος συνδυασμός, υπάρχει κίνδυνος ανάπτυξης συνδρόμου σεροτονινης που είναι απειλητικό για τη ζωή.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Δεν γίνεται τέτοιος συνδυασμός, υπάρχει κίνδυνος ανάπτυξης συνδρόμου σεροτονινης που είναι απειλητικό για τη ζωή.
    καλησπερα αυτα λεω κ εγω εδω και με λενε τρελο...θελουν να παιρνουν τα αντικαταθλιπτικα με το τσουβαλι...ας το σταματησει καποιος αυτο το πραγμα επιτελους με την αλογιστη χρηση χαπιων δεν παει αλλο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Είμαι σε φάση μειωσης/διακοπής.
    Δεν το παίρνω καιρό.. περίπου 2 μήνες.
    Αργήσαμε να ανεβαίνουμε στα 20mg αλλά όταν πήγα εκεί είχα σοβαρή κατάθλιψη και αποδασισαμε με το γιατρό να το διακόψουμε. Το θέμα είναι ότι δεν με έριξε στα 15 με πήγε απευθείας στα 10mg που είμαι εδώ και 10 μέρες και τώρα μου λέει ότι μπορώ να το κόψω και χωρίς να πάω στα 5mg ,απότομα! Η μεταβαση από τα 20 στα 10 δημιπυργησε άγχος θυμό και γενικώς παρενέργειες που παραπέμπουν σε συμπτώματα διακοπής και υποθέτω ότι αυτό συνεβει επειδή δεν έπεσα σταδιακά στα 10mg .
    Τώρα φοβάμαι να το κόψω από τα 10mg γιατί έχω διαβάσει για το σύνδρομο διακοπής αλλά συνήθως αυτό εξαρτάται από το χρόνο λήψης του φαρμάκου.
    Εγώ που το παίρνω λίγο θα έχω θέμα? Να ακούσω τον γιατρό ή να πάρω και 5mg καμία βδομάδα πριν διακόψω?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Εμάς γιατί μας ρωτάς; αφού και η διαχείριση λέει ότι δεν πρέπει να δίνουμε οδηγίες για την λήψη φαρμάκων. Αυτό είναι δουλειά του γιατρού. Πάρε τον τηλέφωνο και πες του ότι θέλεις να πας στα 5 και μετά να το σταματήσεις τελείως

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •