Έλλειψη/απώλεια όρεξης για τροφή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137

    Post Έλλειψη/απώλεια όρεξης για τροφή

    Καλησπέρα σε όλους.
    Το τελευταίο διάστημα η κοιλιά μου δε "γουργουρίζει" τις περισσότερες φορές.

    οφείλεται σε χαμηλή σεροτονίνη;
    έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία;

    *σημειωτέον ότι παίρνω αντικαταθλιπτικό 1,5 χρόνο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post
    Καλησπέρα σε όλους.
    Το τελευταίο διάστημα η κοιλιά μου δε "γουργουρίζει" τις περισσότερες φορές.

    οφείλεται σε χαμηλή σεροτονίνη;
    έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία;

    *σημειωτέον ότι παίρνω αντικαταθλιπτικό 1,5 χρόνο
    Μεσα σε 3 μήνες εχωσα 14 κιλά.Καμια ορεξη για φαγητο, δεν ένιωθα οτι έχω στομαχι.... Ξεκίνησα αντικαταθλιπτικά και καπως μου άνοιξε
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Μεσα σε 3 μήνες εχωσα 14 κιλά.Καμια ορεξη για φαγητο, δεν ένιωθα οτι έχω στομαχι.... Ξεκίνησα αντικαταθλιπτικά και καπως μου άνοιξε
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Δε ξέρω αν φταίει και η ροή της καθημερινότητας που ακολουθούμε.
    Γρήγοροι ρυθμοί ζωής, υποχρεώσεις, γρήγορα τρώμε, κάποιες φορές παραλείπονται γεύματα. Δε ξέρω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post
    Καλησπέρα σε όλους.
    Το τελευταίο διάστημα η κοιλιά μου δε "γουργουρίζει" τις περισσότερες φορές.

    οφείλεται σε χαμηλή σεροτονίνη;
    έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία;

    *σημειωτέον ότι παίρνω αντικαταθλιπτικό 1,5 χρόνο
    με το "γουργουρητο", μαλλον εννοεις οτι δεν νοιωθεις πεινα.
    το διευκρινιζω , γιατι δεν χρειαζεται να γουργουριζει η κοιλια σου οταν πεινας. μπορει να πεινας και χωρις ηχους.
    μας λες για την ορεξη σου, αλλα δεν μας λες για το βαρος σου.
    εχει μειωθει η ορεξη σου απ οτι καταλαβαινω, αλλα το βαρος σου πως ειναι;
    εισαι σε φυσιολογικα επιπεδα, εισαι υπερβαρος ή εισαι ελλειποβαρής;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Δε ξέρω αν φταίει και η ροή της καθημερινότητας που ακολουθούμε.
    Γρήγοροι ρυθμοί ζωής, υποχρεώσεις, γρήγορα τρώμε, κάποιες φορές παραλείπονται γεύματα. Δε ξέρω.
    Μηπως παίρνεις φαρμακα που εχουν σαν παρενέργεια τη μειωμένη ορεξη;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    ποσο πολυ σας ζηλευω πραγματικα που το μονο θεμα που εχετε ειναι η απωλεια ορεξης...εγω εχω μειζονα καταθλιψη και παιρνω αντικαταθλιπτικα 3 χρονια πλεον και το εχω συνειδητοποιησει οτι δεν κοβονται με κανενα τροπο..εχω παρει και 15 κιλα απτα χαπια κ συνεχιζω..μακαρι το προβλημα μου και μενα να ηταν μονο η απωλεια ορεξης..νοσταλγω πως ημουν παλια χωρις χαπια και φαρμακα και δεν αναγνωριζω τον εαυτο μου πλεον πραγματικα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post
    Καλησπέρα σε όλους.
    Το τελευταίο διάστημα η κοιλιά μου δε "γουργουρίζει" τις περισσότερες φορές.

    οφείλεται σε χαμηλή σεροτονίνη;
    έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία;

    *σημειωτέον ότι παίρνω αντικαταθλιπτικό 1,5 χρόνο
    Ποιο παίρνεις αν επιτρέπεται; Γιατί κάποιες φορές σχετίζεται και με το φάρμακο. Το ρεμερον που παίρνω εγώ ανοίγει την όρεξη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by niaouris View Post
    ποσο πολυ σας ζηλευω πραγματικα που το μονο θεμα που εχετε ειναι η απωλεια ορεξης...εγω εχω μειζονα καταθλιψη και παιρνω αντικαταθλιπτικα 3 χρονια πλεον και το εχω συνειδητοποιησει οτι δεν κοβονται με κανενα τροπο..εχω παρει και 15 κιλα απτα χαπια κ συνεχιζω..μακαρι το προβλημα μου και μενα να ηταν μονο η απωλεια ορεξης..νοσταλγω πως ημουν παλια χωρις χαπια και φαρμακα και δεν αναγνωριζω τον εαυτο μου πλεον πραγματικα
    Αν μου επιτρέπεις μη στέκεσαι στο ότι παίρνεις χάπια βιώνοντας το σαν προσωπική αποτυχία. Όχι μόνο επειδή δεν σε βοηθάει σε τίποτα αλλά επειδή είναι λάθος έτσι κι αλλιώς. Για κάποιους λόγους πάθαμε κατάθλιψη. Αν εντοπίσουμε τα αίτια μπορούμε αν όχι να εξαλείψουμε τουλάχιστον να μετριάσουμε το πρόβλημα. Και έτσι θα μπορέσουμε να μειώσουμε τη δόση της αγωγής. Κι αυτό είναι σημαντικό για να τονωθεί η ψυχολογία και να μειωθούν οι παρενεργειες. Το θέμα είναι να γίνει δουλειά με τον εαυτό μας για να πάμε παρακάτω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Αν μου επιτρέπεις μη στέκεσαι στο ότι παίρνεις χάπια βιώνοντας το σαν προσωπική αποτυχία. Όχι μόνο επειδή δεν σε βοηθάει σε τίποτα αλλά επειδή είναι λάθος έτσι κι αλλιώς. Για κάποιους λόγους πάθαμε κατάθλιψη. Αν εντοπίσουμε τα αίτια μπορούμε αν όχι να εξαλείψουμε τουλάχιστον να μετριάσουμε το πρόβλημα. Και έτσι θα μπορέσουμε να μειώσουμε τη δόση της αγωγής. Κι αυτό είναι σημαντικό για να τονωθεί η ψυχολογία και να μειωθούν οι παρενεργειες. Το θέμα είναι να γίνει δουλειά με τον εαυτό μας για να πάμε παρακάτω.
    εχεις απολυτο δικιο ευχαριστω για το μηνυμα ετσι ειναι.αλλα οταν βλεπεις οτι δεν γινεται να κοψεις τα χαπια μετα απο πολλες προσπαθειες και οτι θα τα παιρνεις εφ ορου ζωης σου ερχεται πολυ βαρυ...πρεπει να κανουμε δουλεια με τον εαυτο μας και να αναρωτηθουμε τελικα μηπως η καταθλιψη μας οφειλεται στο οτι τα παιρνουμε ολα πολυ σοβαρα.διοτι εφ ορου ζωης με χαπια δεν ειναι καλο και πρεπει τα μειωνουμε και ακομα και να τα διακοπτουμε αν μπορουμε.εγω προσπαθησα αρκετες φορες ν τα κοψω και δεν τα καταφερα.τουλαχιστον παιρνω μισο χαπι και οχι ολοκληρο κατι ειναι και αυτο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Δυστυχώς δεν γίνεται να τα κόψουμε χωρίς να αλλάξουμε κάτι στον τρόπο σκέψης, συμπεριφοράς και γενικά στη ζωή μας. Εγώ παραδείγματος χάριν όταν βρίσκομαι με φίλους αισθάνομαι καλά και παρόλα αυτά έχω την τάση να απομονωνομαι. Μεγάλη βελτίωση είδα όταν στη δουλειά άρχισα να λέω όχι στο χωσιμο. Ηρέμησα. Κι ένα σωρό άλλα θα μπορούσα να πω. Όλοι μας κάνουμε λάθη που μας κάνουν δυστυχισμένους. Πρέπει να βρούμε λύσεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δυστυχώς δεν γίνεται να τα κόψουμε χωρίς να αλλάξουμε κάτι στον τρόπο σκέψης, συμπεριφοράς και γενικά στη ζωή μας. Εγώ παραδείγματος χάριν όταν βρίσκομαι με φίλους αισθάνομαι καλά και παρόλα αυτά έχω την τάση να απομονωνομαι. Μεγάλη βελτίωση είδα όταν στη δουλειά άρχισα να λέω όχι στο χωσιμο. Ηρέμησα. Κι ένα σωρό άλλα θα μπορούσα να πω. Όλοι μας κάνουμε λάθη που μας κάνουν δυστυχισμένους. Πρέπει να βρούμε λύσεις.
    πρεπει να βρουμε λυσεις και χωρις τα αντικαταθλιπτικα.πες οτι αυριο κατι γινεται εχει ελλειψη τελειωνουν...τι κανουμε???θα εξαρτωμαστε για παντα απο αυτα???για να κονομανε οι φαρμακοβιομηχανιες??το δικο μας το συμφερον ποιο ειναι τελικα??επισης με τοσο καιρο μελετων δεν γινεται η επιστημη το μονο που εχει να προσφερει στον ασθενη να ειναι....50 ευρω στον ψυχιατρο και χαπια.θα επρεπε να ειχε βρεθει ηδη φορμουλα για διακοπη αντικαταθλιπτικων αλλα εννοειται οτι δεν θα τη δωσουν ποτε.τα αντικαταθλιπτικα στο 80% ειναι αναποτελεσματικα και υπαρχουν μελετες για αυτο και επισημες πλεον.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Σ'εμένα ο,τι κι αν έχω πάρει δουλεύουν. Οι παρενεργειες είναι άλλο ζήτημα. Στη σωστή δοσολογία και με ψυχοθεραπεία και όλα αυτά που προανέφερα είναι διαχειρισιμη η κατάσταση μου. Μετά από μερικούς μήνες οι περισσότερες παρενεργειες περνάνε εφόσον σου έχει ταιριάξει η αγωγή και εάν η δόση δεν είναι πολύ μεγάλη.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    49
    Παίρνω effexor zyprexa και depakine και μου έχει μειωθεί η όρεξη ειδικά το μεσημέρι, αλλά είμαι υπέρβαρος οπότε καλό θα μου κάνει η απώλεια κάποιου βάρους!

Similar Threads

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •