Zoloft - επικίνδυνο μείνετε μακριά / κατάχρηση αντικαταθλιπτικών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210

    Zoloft - επικίνδυνο μείνετε μακριά / κατάχρηση αντικαταθλιπτικών

    καλησπέρα είμαι χρήστης του zoloft για 3 χρόνια πλέον το συγκεκριμένο σκεύασμα όχι απλα δεν με βοήθησε αλλά με έκανε και χειρότερα απότι ήμουν..να σημειωθεί οτι το σκεύασμα είναι της pfizer και έχω υποβάλλει κίτρινες κάρτες..με το φάρμακο αυτό είχα τις ισχυρότερες παρενέργειες στη ζωή μου έχω πάρει seroxat,enlift.ladose αλλά το zoloft ήταν το χειρότερο απόλα με διαφορά.είχα τέτοιες ταχυπαλμίες και πίεση στην καρδιά που πλέον δεν ήταν κρίση πανικού ένιωσα όντως ότι μου έκανε βλάβη στην καρδιά και ότι θα είναι μόνιμη. μείνετε μακριά από το zoloft ΜΗΝ το πάρετε σε καμία περίπτωση διότι οι παρενέργειες είναι πολύ ισχυρές. για μένα πάρτε τα υπόλοιπα αντικαταθλιπτικά και προς Θεού μην πάτε και παίρνετε χάπια επειδή έχετε ήπια κατάθλιψη.αν πάρεις χάπια μετά πολύ δύσκολα κόβονται.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    ωραιο φιλε το επιχειρημα σου.... εμενα το ζολοφτ με προκαλουσε εντονη ανησυχια και μια παθηση που λεγεται ακαθησια... δηλαδη δεν θες να κατσεις καθολου απο το αγχος... πρεπει να εισαι συνεχεια και μονιμα ορθιος... σκεψου ποσο αυξανει το αγχος.. απλα το αφησα και πηγα σε καποιο αλλο.... αυτην την στιγμη το μονο που θα επαιρνα ειναι το stelminal μπορει να ειναι παλιο, σχεδον δεν υπαρχει στα φαρμακεια, βασικα δεν υπαρχει καθολου... αλλα ειναι πιο ασφαλη με τον μακρυ καταλογο των ssri

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 09-03-2022 at 14:12.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο γεγονος χθες ξεκινησα ζολοφτ μισο του μισου σημερα ζαλιζομουν κ ξαφνικα εντονη ζαλαδα σηκωσα πιεση 17 μεγαλη κ 15 μικρη(γενικα εχω 10) ναυτια κ κατι μ τν αιματωση στο κεφαλι νομιζα εγκεφαλικο.ετρεξα καρδιολογο μ.ενανε καρδιογραφημα οκ αλλα τωρα εχω πονοκεφαλο...ανησυχω πλ δεν ξερω αν ειναι απο τ χαπι η τυχαιο γεγονος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο γεγονος χθες ξεκινησα ζολοφτ μισο του μισου σημερα ζαλιζομουν κ ξαφνικα εντονη ζαλαδα σηκωσα πιεση 17 μεγαλη κ 15 μικρη(γενικα εχω 10) ναυτια κ κατι μ τν αιματωση στο κεφαλι νομιζα εγκεφαλικο.ετρεξα καρδιολογο μ.ενανε καρδιογραφημα οκ αλλα τωρα εχω πονοκεφαλο...ανησυχω πλ δεν ξερω αν ειναι απο τ χαπι η τυχαιο γεγονος
    είναι παρενέργειες απτο χάπι.η ναυτία είναι η πιο σύνηθης παρενεργειά του την έχω και εγώ.σου έκανε κάτι άλλο από παρενέργειες;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Χθες τ ηπια 1η φορα μ ειπαν δν ειναι απ τ χαπι φοβηθηκα σαν εγκεφαλικο ανεβασα υψηλη πιεση απο το πουθενα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    ειμαι ακομα με ζολοφτ το χαπι ειναι το πιο αχρηστο που εχω παρει..εκτος του οτι δεν κανει τιποτα μου φερνει και επιπλεον καταθλιψη και δεν εχω ενεργεια για τιποτα..το κατεβασα στο μισο μπας και καλυτερεσω αλλα μια απτα ιδια...μεινετε μακρια απτο ζολοφτ πραγματικα ειναι πεταμενα λεφτα για μενα τελειως

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Σήμερα ηπια 2η μερα μισο του μισου κ ποναει τ κεφαλι μου περιεργα...να ειναι παρενεργεια απο τώρα η όχι;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    παρενεργεια ειναι μην ανησυχεις.να πεις ομως στον γιατρο σου να μην τα παιρνεις για παρα πολυ καιρο καποια στιγμη να τα σταματησεις.επισης θα εχεις κ ζαλαδα σαν παρενεργεια σε μενα τουλαχιστον εχει βγαλει αρκετη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    σημερα αλλη μια κριση πανικου απτις εκατονταδες πλεον που εχω περασει...με ζολοφτ..ισχυρες ταχυπαλμιες και με πονεσε η καρδια μου κοντυνε η ανασα μου...ζαλαδες δεν μπορω να σταθω ορθιος με το ζορι κανα περπατημα μονο..μετανιωνω την ωρα και τη στιγμη που πηγα στο ζολοφτ της pfizer μακαρι να μην το επαιρνα ποτε

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Εγω σήμερα είμαι χάλια κάτασπρη ζαλίζομαι πολύ τάσεις λιποθυμίας απανωτές μόνο ξάπλα είμαι νιώθω το αιμα σα διακόπτης να πέφτει...ηπια ζαναξ 0.25 τίποτα...φοβάμαι δεν ξέρω αν πρέπει να παω νοσοκ αν ειναι απο χαπια αν δεν ειναι...το βραδυ ξυπνησα σα να παγωσα κ ζαλη...ανησυχω πολυ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Εγω σήμερα είμαι χάλια κάτασπρη ζαλίζομαι πολύ τάσεις λιποθυμίας απανωτές μόνο ξάπλα είμαι νιώθω το αιμα σα διακόπτης να πέφτει...ηπια ζαναξ 0.25 τίποτα...φοβάμαι δεν ξέρω αν πρέπει να παω νοσοκ αν ειναι απο χαπια αν δεν ειναι...το βραδυ ξυπνησα σα να παγωσα κ ζαλη...ανησυχω πολυ
    και εγω τα ιδια...σημερα με ποναγε και η καρδια μου δεν αντεχω αλλο...εχω να κοιμηθω κανονικα 2-3 βδομαδες κοιμαμαι 3-4 ωρες μεγιστο..δεν ξερω τι να κανω ο γιατρος μου ειπε να συνεχισω ζολοφτ επειδη το ladose εχει ελλειψη..να πας να το κοιταξεις σε παθολογο και μετα να παρεις αμεσως τηλ τον ψυχιατρο σου

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Οι ζαλάδες σου κρατάνε όλη μέρα η φεύγουν;γιατί εγώ είμαι τάβλα...θελω ν μιλήσω με νευρολόγο πάλι γτ νίωθω κάτι με την αιμάτωση στο κεφάλι φοβαμαι πλ αν ειναι οργανικο η ψυχολογικο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Οι ζαλάδες σου κρατάνε όλη μέρα η φεύγουν;γιατί εγώ είμαι τάβλα...θελω ν μιλήσω με νευρολόγο πάλι γτ νίωθω κάτι με την αιμάτωση στο κεφάλι φοβαμαι πλ αν ειναι οργανικο η ψυχολογικο
    ολη μερα...εσενα??μην φοβασαι και μην το συζητας πηγαινε σε γιατρο δεν εχεις κατι...απλα ψυχολογικο ειναι..εκτος απτις ζαλαδες εχω παρει κ 15 κιλα απτο πουθενα βουλιμια φουλ..παω για περπατημα με το ζορι κ ειμαι σαν ζομπι ολη μερα ξαπλα ειμαι σαν αρρωστος...τα αχρηστα τα ζολοφτ με κατεστρεψαν τελειως

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Δεν ξερω εγω ειμαι υπερβολικα αδυνατη...κ εχω μεγαλη καταπτωση...κ ποναω κ στς κροταφους σαν ν εχω χτυπησει...κ εγω μονο ξαπλα κ ειμαι μονο στ 3μερα...κ μ λενε δν ειναι απ τ χαπι

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 49
    Last Post: 06-08-2023, 00:02
  2. Εναλλακτικες θεραπείες κατάθλιψης - Μείωση/διακοπή αντικαταθλιπτικών
    By niaouris in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 13-03-2022, 21:28
  3. Αντικαταθλιπτικά Zoloft - Τέλος ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ
    By niaouris in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 08-03-2022, 17:07
  4. Πρώτες μέρες αντικαταθλιπτικων
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 02-03-2022, 18:35

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •