Απορία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4

Thread: Απορία

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185

    Απορία

    Καλησπέρα. Η εσιταλοπραμη (SSRI) όπως το cipralex,εχει διαφορά με την φλουοξετινη όπως το ladose και ας ανήκει και αυτό στα SSRI????? Κάποιος που να έχει πάρει κ τα δύο υπάρχει να μας πει εμπειρίες

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Έχω πάρει μόνο το cipralex, αλλά μου έχει μιλήσει ο γιατρός μου και για το άλλο. Ενδείκνυνται και τα δύο για κατάθλιψη με άγχος και έμμονες ιδέες. Αν έχεις πάρει το ένα και είχες παρενέργειες στον οργασμό είναι πιθανό να μην έχεις αν πάρεις το άλλο. Το ladose σε κάνει πιο δραστήριο, ενώ το cipralex έχει ένα φλατ αποτέλεσμα συναισθηματικά. Εμένα μου σύστησε το cipralex. Γενικά δεν έχει τόσο νόημα να συγκρίνεις εμπειρίες γιατί ο καθένας είναι διαφορετικός όχι μόνο σαν οργανισμός αλλά κρίνει και με διαφορετικά κριτήρια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Καλησπέρα. Η εσιταλοπραμη (SSRI) όπως το cipralex,εχει διαφορά με την φλουοξετινη όπως το ladose και ας ανήκει και αυτό στα SSRI????? Κάποιος που να έχει πάρει κ τα δύο υπάρχει να μας πει εμπειρίες
    οτι ανηκουν στην ιδια κατηγορια δεν σημαινει κατι... το καθενα εχει τις δικες του παρενεργειες.. δεν μοιαζουν σε κατι... δεν θα ελεγα οτι πηρα cipralex και μου θυμισε ladose

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Similar Threads

  1. Μια περίεργη απορία
    By Pitz in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 66
    Last Post: 28-04-2022, 19:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •