Θλίψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Θλίψη

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    6

    Θλίψη

    ΣΟΣ, εχω πεσει σε θλιψη απο χτες που πεθανε ο Michael Jackson. Τι να κανω; Δεν το περίμενα να νιώθω έτσι. Νιώθω ένα τεράστιο κενό που δεν θα καλυφθεί ποτέ. Να σημειωθεί δεν είμαι κανένας αργόσχολος που από το πρωί μέχρι το βράδυ κάθεται και δεν έπασχα ποτέ από καμία ψυχική νόσο. Από χτες δεν έχω όρεξη ούτε να βγω με τη φιλη μου ούτε να πάω για τρέξιμο ούτε να κάνω τίποτα.
    Δεν έχω νιώσει ποτέ τέτοιο συναίσθημα για κάποιον ξένο που δεν είχα συναντήσει ποτέ. Ίσως είναι υπερβολή αλλά τέτοια απώλεια έχω να νιώσω από τότε που πέθανε η γιαγιά μου. Πώς να το διαχειριστώ; Ελπίζω να περάσει αυτή η πίκρα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Σίγουρα είναι λυπηρό να φεύγει ένας άνθρωπος και σε τέτοια ηλικία.Αλλά ο συγκεκριμένος απορώ πως έζησε με τόσα που είχε κάνει στον εαυτό του.Τι νομίζεις ήταν; ένα δυστυχισμένο πλάσμα .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Φίλε μου, δεν θα απαξιώσω τον Μάικλ Τζάκσον και το έργο του στη show biz...
    Μεγάλωσα με τις επιτυχίες του...
    Το μοναδικό χορευτικό στιλ..
    Το Earth Song είναι ένα πάρα πολύ όμορφο τραγούδι και παρότι τα ακούσματα μου είναι διαφορετικά, δεν μπορώ να μην το αξιολογήσω σαν ένα από τα τραγούδια που αγαπώ να ακούω..
    Ο Μάικλ Τζάκσον αναμφίβολα, ήταν ένας μεγάλος σόουμαν ..

    ..Αλλά μέχρι εκεί.
    Καθημερινά χάνονται δεκάδες διακεκριμένων ανθρώπων των γραμμάτων, των τεχνών, της επιστήμης και της τεχνολογίας, άνθρωποι που αφιέρωσαν τη ζωή τους σε μια ιδέα με γνώμονα το κοινό καλό κι όχι το προσωπικό συμφέρον...
    Άνθρωποι με Α κεφαλαίο δεν είναι πια μαζί μας.

    Πέρα από τη προσφορά του Μ. Τζάκσον στον κόσμο του θεάματος, δεν μπορώ να αντιληφθώ τη μεγαλοσύνη του άντρα στη δημιουργία της μουσικής, στο κοινωνικό έργο, στην αλληλεγγύη προς το συνάνθρωπο, ποια πανανθρώπινα ιδανικά υπηρέτησε κι άφησε με το χαμό του δυσαναπλήρωτο κενό. Λυπάμαι για το θάνατο του, αλλά η θλίψη δεν μου περισσεύει..

    Κι αυτό δεν είναι κυνισμός...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  4. #4
    Originally posted by shawn0
    ΣΟΣ, εχω πεσει σε θλιψη απο χτες που πεθανε ο Michael Jackson. Τι να κανω; Δεν το περίμενα να νιώθω έτσι. Νιώθω ένα τεράστιο κενό που δεν θα καλυφθεί ποτέ. Να σημειωθεί δεν είμαι κανένας αργόσχολος που από το πρωί μέχρι το βράδυ κάθεται και δεν έπασχα ποτέ από καμία ψυχική νόσο. Από χτες δεν έχω όρεξη ούτε να βγω με τη φιλη μου ούτε να πάω για τρέξιμο ούτε να κάνω τίποτα.
    Δεν έχω νιώσει ποτέ τέτοιο συναίσθημα για κάποιον ξένο που δεν είχα συναντήσει ποτέ. Ίσως είναι υπερβολή αλλά τέτοια απώλεια έχω να νιώσω από τότε που πέθανε η γιαγιά μου. Πώς να το διαχειριστώ; Ελπίζω να περάσει αυτή η πίκρα.

    Σίγουρα ήταν ένα σοκ για όλους μας γιατί ο άνθρωπος έγραψε ιστορία και πολλοί μεγαλώσαμε μαζί του.
    Απ την άλλη φίλε/η πραγματικά δεν μπορώ να διανοηθώ πως θα μου χαλάσει η μέρα μου για τον Τζάκσον όταν πεθαίνουν καθημερινά παιδάκια από καρκίνο, ή από πείνα και όχι μόνο δεν μας χαλάει η διάθεση αλλά συνεχίζουμε τη ζωή μας μια χαρά.
    Λίγο άκυρο δεν είναι όλο αυτό και μάλιστα όταν το βάσεις στην ενότητα \"πένθος\" ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by shawn0
    ΣΟΣ, εχω πεσει σε θλιψη απο χτες που πεθανε ο Michael Jackson. Τι να κανω; Δεν το περίμενα να νιώθω έτσι. Νιώθω ένα τεράστιο κενό που δεν θα καλυφθεί ποτέ. Να σημειωθεί δεν είμαι κανένας αργόσχολος που από το πρωί μέχρι το βράδυ κάθεται και δεν έπασχα ποτέ από καμία ψυχική νόσο. Από χτες δεν έχω όρεξη ούτε να βγω με τη φιλη μου ούτε να πάω για τρέξιμο ούτε να κάνω τίποτα.
    Δεν έχω νιώσει ποτέ τέτοιο συναίσθημα για κάποιον ξένο που δεν είχα συναντήσει ποτέ. Ίσως είναι υπερβολή αλλά τέτοια απώλεια έχω να νιώσω από τότε που πέθανε η γιαγιά μου. Πώς να το διαχειριστώ; Ελπίζω να περάσει αυτή η πίκρα.
    Αγαπητέ φίλε, καταλαβαίνω την απορία σου μπροστά στο βάρος του συναισθήματος που νιώθεις.

    Τολμώ να υποθέσω...
    Μήπως αυτός ο θάνατος, ταρακούνησε μέσα σου κάτι ?
    Μήπως την αίσθηση του θνητού και του παροδικού χαρακτήρα της ανθρώπινης ζωής?

    Βλέπεις, ακόμα κι ένας πάμλουτος σταρ, σχεδόν ημίθεος μέσα στην δόξα και τη φήμη του, νικήθηκε απο τον κοινό θεριστή όλων. Τον θάνατο.

    Ισως λοιπόν μια αίσθηση ασφάλειας να κλονίστηκε μέσα σου απο ένα υπαρξιακό άγχος που αναπήδησε, με αφορμή το γεγονός.

    Δώσε χρόνο και θα νιώσεις σίγουρα καλύτερα.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Συμφωνώ weird

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    athina
    Posts
    107
    Το ιδιο προβλημα εχω και εγω...εχω ανοιξει και σχετικο topic.Επισης νιωθω και μια γενικη θλιψη για την ζωη μου αν και ειμαι 22 χρονων.Ειμαι μονη μου,δεν εχω φιλους και οι σπουδες μου πηγαινουν απο το κακο στο χειροτερο...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Μηπως εισαι νομικη? (Υπαρχει λογος που ρωταω)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    athina
    Posts
    107
    οχι!ιστορικο-αρχαιολογικο!γιατι?!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Originally posted by Noelia
    οχι!ιστορικο-αρχαιολογικο!γιατι?!
    Τιποτα για μια στιγμη νομισα οτι ισως να εισαι καποια αλλη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    athina
    Posts
    107
    μια κοπελα που σε ενδιεφερε να υποθεσω?!εχω απελπιστει πια....τα παντα πανε στραβα..βαρεθηκα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Ναι με ενδιεφερε αλλα οχι για αυτο που ισως φανταζεσαι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    athina
    Posts
    107
    δεν φανταζομαι τιποτα!απλα ρωτησα!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Originally posted by NoeliaΕπισης νιωθω και μια γενικη θλιψη για την ζωη μου αν και ειμαι 22 χρονων.Ειμαι μονη μου,δεν εχω φιλους και οι σπουδες μου πηγαινουν απο το κακο στο χειροτερο...
    Πώς είσαι σημερα?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    athina
    Posts
    107
    Originally posted by Winston_man
    Originally posted by NoeliaΕπισης νιωθω και μια γενικη θλιψη για την ζωη μου αν και ειμαι 22 χρονων.Ειμαι μονη μου,δεν εχω φιλους και οι σπουδες μου πηγαινουν απο το κακο στο χειροτερο...
    Πώς είσαι σημερα?
    Τα ιδια...τιποτα δεν παει καλυτερα.Το εχω ριξει στο διαβασμα και δυστυχως δεν μπορω να συγκεντρωθω γιατι νεχω στο μυαλο μου συνεχεια τον Μαικλ Τζακσον και ολα αυτα,ποσο μονος ενιωθε...Τι θα κανω???????????!!!!!!!!!!!!!!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •