ΑΠΟΡΙΑ ΖOLOFT(έναρξη αγωγής) - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 58 of 58
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Τίποτα να κάνω υπομονή αύριο θα επισκεφθώ άλλο ψυχίατρο...να ρωτήσω αν πρέπει να ξεκινήσω πάλι τον φαύλο κύκλο των γιατρών γιατί δεν ξέρω πια αν είναι ψυχολογικό δεν μπορώ ούτε να δουλέψω κάθομαι ξάπλα...είναι δυνατόν μ αγωγή ν είμαι έτσι;

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Πολλές φορές οι δεύτερες και οι τρίτες γνώμες μπερδεύουν. Αν βγεις μια βόλτα τι θα συμβεί; Φοβάσαι μη πέσεις;

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Δεν ξέρω δεν έχω δύναμη κ βάζω κακές σκεψεις στο μυαλό μου μην είναι το ένα κ τ άλλο βασανίζομαι..δεν έχω ακπύσει άλλον με αγωγή από γνωστούς μου να είναι τόσο χάλια

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Στον γιατρό για δεύτερη γνώμη πώς θα πας; Δεν θα βγεις από το σπίτι; Θέλω να πω πως μάλλον θα σου έκανε καλό να βρίσκεις ευκαιρίες να βγαίνεις έξω. Το πολύ μέσα δεν κάνει καλό. Τέλος πάντων. Εύχομαι να είναι περαστικά.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Ευχαριστώ,υπάρχει περίπτωση να είναι παρενέργειες μετά απο 1 μήνα;2 εβδομ.έχω ξεκινήσει το ολόκληρο χάπι

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Ειμαι 1.5 μήνα κ κάτι σε αγωγή κ 4η εβδομάδα σε ολόκληρο χάπι αρκετές ώρες μέσα στη μέρα ζαλίζομαι κ όταν περπατάω αρκετά ζάλη κ αδυναμία στα πόδια κάπως δεν θα έπρεπε αν ήταν ψυχολογικά όλα αυτά μετά απο σχεδόν 2 μήνες αγωγής να μην υπάρχουν;

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Η γνώμη μου είναι ότι δεν σου ταιριάζει η αγωγή , σου βγάζει παρενεργειες που επιμένουν οπότε να απευθυνθείς στο γιατρό σου και να συζητήσεις το ενδεχόμενο να περάσεις σε άλλο φάρμακο

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Η γιατρός λέει να κάνω υπομονή το θέμα μου είναι κ αν δεν είναι παρενέργεια η ψυχολογικό;

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ίσως είναι ιδέα μου αλλά συγκρίνοντας προηγούμενες αναρτήσεις μάλλον είσαι (έστω και λίγο) καλύτερα από πριν. Αν ισχύει, να σκέφτεσαι αυτό και να κάνεις λίγη υπομονή ακόμα πριν κάψεις το φάρμακο και πας στο επόμενο.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Ισχύει ότι είμαι λίγο καλύτερα από πρίν...θα κάνω υπομονή δεν έχω άλλη επιλογή

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Είμαι 2.5 μήνες αγωγής γενικά έχω καλή πορεία όμως τις τελευταίες μέρες πάλι ναυτία μου έχει κοπεί η όρεξη και γ λίγα δευτερόλεπτα σα τάση λιποθυμίας δλδ όλα αυτά που είχα πριν την αγωγή υπάρχει κάποιος που είχε σωματικές ενοχλήσεις πριν την αγωγή κ μετά από ποσο καιρό αγωγή ένιωσε καλύτερα ή αν είχατε σκαμπανεβάσματα;

  12. #57
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Είμαι 2.5 μήνες αγωγής γενικά έχω καλή πορεία όμως τις τελευταίες μέρες πάλι ναυτία μου έχει κοπεί η όρεξη και γ λίγα δευτερόλεπτα σα τάση λιποθυμίας δλδ όλα αυτά που είχα πριν την αγωγή υπάρχει κάποιος που είχε σωματικές ενοχλήσεις πριν την αγωγή κ μετά από ποσο καιρό αγωγή ένιωσε καλύτερα ή αν είχατε σκαμπανεβάσματα;
    Εγώ είμαι σε αγωγή 16 ημέρες τώρα. Έχω διαβάσει παλιότερα μηνύματα σου, και μπορώ να πω ότι σε όσα περιεγραφες έβλεπα τον εαυτό μου. Αυτή τη στιγμή είμαι σε αγωγή με πολύ ήπια φάρμακα σε μικρές δόσεις γιατί είχα έντονους εμετούς και πόνο σε στομάχι κι έντερο. Ωστόσο έχει αρχίσει να φεύγει από πάνω μου το μεγάλο μαύρο σύννεφο που με είχε καθηλώσει όπως είπες σαν φυτό στο κρεβάτι. Εδώ και μια εβδομάδα επέστρεψα στην εργασία μου και τις τελευταίες τρεις ημέρες περπατάω και 500 μέτρα την ημέρα. Υπάρχουν βέβαια τα σκαμπανεβάσματα. Κάποιες ημέρες ξυπνάω το πρωί με πανικό και ναυτία, άλλες φορές με πιάνει τα απογεύματα σφίξιμο στο στήθος και ταχυπαλμια. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι πέρα από τη δουλειά που κάνουν τα φάρμακα, επειδή δίνουν αποτελέσματα σε αρκετά αργό ρυθμο, χρειάζεται μεγάλη προσωπική προσπάθεια. Από την ώρα που ξυπνάω μέχρι την ώρα που κοιμάμαι λέω στον εαυτό μου "μην κοιτάξεις πίσω"... Κάθε μέρα λέω ότι τα χειρότερα έχουν περάσει πλέον, κι ότι μόνο προς το καλύτερο μπορώ να προχωρήσω εδώ που έφτασα. Σε αυτό με βοηθάει πολύ να εστιάζω στα θετικά της κάθε ημέρας κι όχι στα αρνητικά. Αντί πχ να εστιάζω στο ότι ακόμα δεν έχω όρεξη για φαγητό κ έχω γίνει 48 κιλά, εστιάζω στο ότι μπορώ να περπατήσω ξανά χωρίς να τρέμω πλέον.

  13. #58
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    12
    Γεια σας. Έπαιρνα epilyd (γενόσημο) για τέσσερις μέρες αλλά έμαθα ότι υπάρχει πιθανότητα 30% να παχύνω είπα στο γιατρό και το έκοψα! Προέρχομαι από μακροχρόνια χρήση ladose αλλά με τσάκισαν οι πονοκέφαλοι και το έκοψα. Επίσης παίρνω και Wellbutrin. Τι γνώμη έχετε?

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Μια περίεργη απορία
    By Pitz in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 66
    Last Post: 28-04-2022, 20:51
  2. Απορία
    By MK.89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-03-2022, 12:38
  3. Έναρξη φαρμακευτικής αγωγής
    By msavvidoug in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 16-02-2022, 20:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •