Είμαι μυθομανης (λογικά) - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Ακου γλυκιά μου το πρόβλημα σου δεν είναι πως λες ψέμματα αλλά το ότι θες να παρουσιάσεις τον εαυτό σου όπως θα ήθελες να είναι, αλλά δεν είναι. Εγω λοιπόν που είμαι 45 και κάνω αρκετά χρόνια ζίου ζίτσου, αν είχα μία κόρη η οποία μου έλεγε αυτά τα πράγματα, την επόμενη ημέρα θα την έπαιρνα και θα την πήγαινα σε μία σχολή για να μάθει να σέβεται τον εαυτό της, για να νιώσει μία ημέρα πως είναι αυτή που είναι και πως είναι πολύ καλή, για να μάθει το κυριότερο όλων να τα έχει καλά με τον εαυτό της και να αγνοεί κακίες, ζήλιες, προκλήσεις και εκφοβισμούς. Ενα κορίτσι της ηλικίας σου για παράδειγμα που κάνει 3 χρόνια ζίου ζίτσου αφενός θα παρουσίαζε τον εαυτό της όπως ακριβώς είναι αφετέρου θα αγνοούσε οτιδήποτε θεωρούν οι άλλοι πως τη βλάπτει γιατί μέσα της θα ξέρει ακριβώς ποια είναι και αν αυτά που λένε για εκείνη ισχύουν ή όχι. Δεν θα είχε να αποδείξει τίποτα σε κανέναν και το κυριότερο μέσα σε εκείνο το χώρο με τον καιρό θα έβρισκε πραγματικές φίλες και φίλους. Το καλό στην όλη ιστορία είναι πως τα κορίτσια αλλά και τα αγόρια μεταλαμπαδεύουν την καλοσύνη στα νέα άτομα που μπαίνουν στο χώρο. Για παράδειγμα θα χαιρετήσουν κάποιον εγκάρδια χωρίς να τον γνωρίζουν γιατί είναι θέμα χρόνου να τον γνωρίσουν και να του δώσουν την δυνατότητα στη διάρκεια του χρόνου να σεβαστεί τον εαυτό του και να λέει αυτός/η ειμαι, δεν πειράζω, δεν προκαλώ, δεν παριστάνω κάποιον ή κάποια που δεν είμαι και αν σας κάνω έχει καλώς, αν δεν σας κάνω δεν πειράζει, γιατί εγώ τα έχω βρει με τον εαυτό μου και κάθε ημέρα τον αγαπάω όλο και περισσότερο.

    Φυσικά όλα αυτά δεν γίνονται και δεν προκύπτουν από την μία στιγμή στην άλλη χρειάζονται χρόνο κόπο και ιδρώτα, αλλά ότι θα έρθει καποια μέρα η στιγμή που κάποιος ή κάποια θα ακούει κακίες, ζήλιες κτλ και θα τις αγνοεί αυθόρμητα θα έρθει. Είναι η κύρια ανταμοιβή της ενασχόλησης με αυτό. Και αυτό είναι το βασικότερο, γιατί η αυτοάμυνα σαν αυτοάμυνα δεν θα χρειαστεί σχεδόν ποτέ σε κάποιον που την γνωρίζει στην ζωή του. Ζούμε με δύο αρχές εμείς που ασχολούμαστε καιρό με το χώρο, τρέξε για την ζωή σου, μην κάτσεις να παλέψεις, δεν αξίζει και η δεύτερη αγνόησε οποιαδήποτε κακοήθεια πάνε να σου προσάψουν είτε γιατί δεν σε γνωρίζουν και το κάνουν, είτε επειδή είχες την υπομονή να κάνεις κάτι που εκείνοι δεν έχουν. Θα μου πεις μα το ζίου ζίτσου γιατί το κάνεις τότε; Μα για αυτό το κάνω, δεν το κάνω ως μέσο αυτοάμυνας, γιατί στην πραγματικότητα μόνο μία φορά στο εκατομμύριο θα μου χρειαστεί σε μία πάρα μα πάρα πολύ σπάνια περίπτωση που δεν θα μπορώ να ελέγξω μια κατάσταση αποχωρώντας ή τρέχοντας για να αποφύγω τον κίνδυνο. Και είσαι πολύ μικρή είσαι 16 ε στα 19 σου αν το έκανες αυτό θα ήσουν άλλος άνθρωπος...

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ακου γλυκιά μου το πρόβλημα σου δεν είναι πως λες ψέμματα αλλά το ότι θες να παρουσιάσεις τον εαυτό σου όπως θα ήθελες να είναι, αλλά δεν είναι. Εγω λοιπόν που είμαι 45 και κάνω αρκετά χρόνια ζίου ζίτσου, αν είχα μία κόρη η οποία μου έλεγε αυτά τα πράγματα, την επόμενη ημέρα θα την έπαιρνα και θα την πήγαινα σε μία σχολή για να μάθει να σέβεται τον εαυτό της, για να νιώσει μία ημέρα πως είναι αυτή που είναι και πως είναι πολύ καλή, για να μάθει το κυριότερο όλων να τα έχει καλά με τον εαυτό της και να αγνοεί κακίες, ζήλιες, προκλήσεις και εκφοβισμούς. Ενα κορίτσι της ηλικίας σου για παράδειγμα που κάνει 3 χρόνια ζίου ζίτσου αφενός θα παρουσίαζε τον εαυτό της όπως ακριβώς είναι αφετέρου θα αγνοούσε οτιδήποτε θεωρούν οι άλλοι πως τη βλάπτει γιατί μέσα της θα ξέρει ακριβώς ποια είναι και αν αυτά που λένε για εκείνη ισχύουν ή όχι. Δεν θα είχε να αποδείξει τίποτα σε κανέναν και το κυριότερο μέσα σε εκείνο το χώρο με τον καιρό θα έβρισκε πραγματικές φίλες και φίλους. Το καλό στην όλη ιστορία είναι πως τα κορίτσια αλλά και τα αγόρια μεταλαμπαδεύουν την καλοσύνη στα νέα άτομα που μπαίνουν στο χώρο. Για παράδειγμα θα χαιρετήσουν κάποιον εγκάρδια χωρίς να τον γνωρίζουν γιατί είναι θέμα χρόνου να τον γνωρίσουν και να του δώσουν την δυνατότητα στη διάρκεια του χρόνου να σεβαστεί τον εαυτό του και να λέει αυτός/η ειμαι, δεν πειράζω, δεν προκαλώ, δεν παριστάνω κάποιον ή κάποια που δεν είμαι και αν σας κάνω έχει καλώς, αν δεν σας κάνω δεν πειράζει, γιατί εγώ τα έχω βρει με τον εαυτό μου και κάθε ημέρα τον αγαπάω όλο και περισσότερο.

    Φυσικά όλα αυτά δεν γίνονται και δεν προκύπτουν από την μία στιγμή στην άλλη χρειάζονται χρόνο κόπο και ιδρώτα, αλλά ότι θα έρθει καποια μέρα η στιγμή που κάποιος ή κάποια θα ακούει κακίες, ζήλιες κτλ και θα τις αγνοεί αυθόρμητα θα έρθει. Είναι η κύρια ανταμοιβή της ενασχόλησης με αυτό. Και αυτό είναι το βασικότερο, γιατί η αυτοάμυνα σαν αυτοάμυνα δεν θα χρειαστεί σχεδόν ποτέ σε κάποιον που την γνωρίζει στην ζωή του. Ζούμε με δύο αρχές εμείς που ασχολούμαστε καιρό με το χώρο, τρέξε για την ζωή σου, μην κάτσεις να παλέψεις, δεν αξίζει και η δεύτερη αγνόησε οποιαδήποτε κακοήθεια πάνε να σου προσάψουν είτε γιατί δεν σε γνωρίζουν και το κάνουν, είτε επειδή είχες την υπομονή να κάνεις κάτι που εκείνοι δεν έχουν. Θα μου πεις μα το ζίου ζίτσου γιατί το κάνεις τότε; Μα για αυτό το κάνω, δεν το κάνω ως μέσο αυτοάμυνας, γιατί στην πραγματικότητα μόνο μία φορά στο εκατομμύριο θα μου χρειαστεί σε μία πάρα μα πάρα πολύ σπάνια περίπτωση που δεν θα μπορώ να ελέγξω μια κατάσταση αποχωρώντας ή τρέχοντας για να αποφύγω τον κίνδυνο. Και είσαι πολύ μικρή είσαι 16 ε στα 19 σου αν το έκανες αυτό θα ήσουν άλλος άνθρωπος...
    Το ξέρω ότι θέλω να παρουσιάσω τον εαυτό μου τελείως διαφορετικό από ότι είναι γιατί δεν μου αρέσει έτσι όπως είμαι. Δεν έχω αυτοπεποίθηση καθόλου δυστυχώς.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by namkha_lhamo View Post
    Το ξέρω ότι θέλω να παρουσιάσω τον εαυτό μου τελείως διαφορετικό από ότι είναι γιατί δεν μου αρέσει έτσι όπως είμαι. Δεν έχω αυτοπεποίθηση καθόλου δυστυχώς.
    Το ξέρω πως δεν έχεις αυτοπεποίθηση καθόλου. Ας πάρουμε τα βασικά τι είναι αυτό που δεν σου αρέσει στον εαυτό σου; Πως θα τον ήθελες; Πιστεύεις πως δεν μπορείς να είσαι αυτό που θέλεις;

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Το ξέρω πως δεν έχεις αυτοπεποίθηση καθόλου. Ας πάρουμε τα βασικά τι είναι αυτό που δεν σου αρέσει στον εαυτό σου; Πως θα τον ήθελες; Πιστεύεις πως δεν μπορείς να είσαι αυτό που θέλεις;
    Αρχικά θα ήθελα να ήμουν πιο όμορφη, πιο αδύνατη, πιο κοινωνική, να αρέσω περισσότερο στα αγόρια και να μην έχω χάλια ψυχολογία όπως τώρα. Να μπορώ να νιώσω χαρά έστω και λίγο. Δεν μου αρέσει που είμαι ντροπαλή, αντικοινωνική, άσχημη, χοντρή και γενικά τα βλέπω όλα με μια απαισιοδοξία. Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τα αλλάξω ποτέ όλα αυτά και να νιώσω καλά με τον εαυτό μου.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Βουλωνε ρε φιλη, δεν εχει ψεματα κανεις εγγραφη και ανηλικος να εισαι, μπορεις να γραψεις.

    Τι επιθεση ειναι αυτη ρε ; Πας καθολου καλα; Το παιδι ζηταει βοηθεια και εσυ λες οτι κουταμαρα σου ερθει στο μυαλο.

    Κοριτσι μου σε λαθος φορουμ μπηκες,εδω η σαπιλα ειναι μεγαλυτερη και απο του σχολειου σου.

    Μιλα με τους γονεις σου και ζητα να αλλαξεις σχολειο. Κανε ενα νεο ξεκινημα με αληθειες και αγαπη και θα πανε ολα καλα.

    Εαν χρειαστείς οποιαδήποτε στιγμη βοηθεια μπορω να σου γραψω το Instagram μου να τα πουμε.

    Βγες απο εδω το συντομοτερο χειροτερα θα γίνεις.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Τα βλεπεις όλα μαυρα , στη εφηβεια ολοι μαυρα τα βλεπαμε. Εγω θυμαμαι εστελνα ψευτικα ραβασακια στο εαυτο μου γιατι δεν αρεσα σε κανεναν αλλα μολις ενηλικιωθηκα εγινε το ελα να δεις.

    Ειναι δυσκολη περιοδος και καλα κανεις και ζητας βοηθεια. Με τους γονεις σου πως τα πας; Μπορεις να τους μιλησεις;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by namkha_lhamo View Post
    Αρχικά θα ήθελα να ήμουν πιο όμορφη, πιο αδύνατη, πιο κοινωνική, να αρέσω περισσότερο στα αγόρια και να μην έχω χάλια ψυχολογία όπως τώρα. Να μπορώ να νιώσω χαρά έστω και λίγο. Δεν μου αρέσει που είμαι ντροπαλή, αντικοινωνική, άσχημη, χοντρή και γενικά τα βλέπω όλα με μια απαισιοδοξία. Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τα αλλάξω ποτέ όλα αυτά και να νιώσω καλά με τον εαυτό μου.
    Ακου όλα αυτά που μου λες τα έχω δει στα χρονια που ασχολούμαι με το ζιου εκατοντάδες φορές από κοριτσακια σαν και σένα ακόμα και από γυναίκες-μητέρες που πήραν κιλά από τις γέννες και μέσα σε ένα χρόνο δεν πίστευαν το σώμα που έφτιαξαν. Το θέμα δεν είναι το σώμα γλυκια μου όμως, με το ζίου ζίτσου δεν είναι το θέμα πως θα κερδίσεις ένα όμορφο ευλύγιστο σώμα, είναι η ψυχολογία, θα αλλάζει το σώμα θα ανεβαίνει η αυτοπεποίθηση, θα βελτιστοποιείς τη τεχνική θα αποκτάς ικανοποίηση για τους κόπους σου, θα πηγαίνεις σε κανα αγώνα μετά από κανα χρόνο θα κερδίζεις θα ανεβαίνει η αυτοπεποίθηση, θα χάνεις και θα μάθεις να χάνεις και να δίνεις περισσότερα ακόμα και τα αγόρια θα το σέβονται από κάποια στιγμή και μετά, θα σε βλέπουν με άλλο μάτι, θα σε θαυμάζουν γιατί θα σου αλλάξει το χαρακτήρα, ακόμα και τα παιδιά στη σχολή μέσα θα σε γουστάρουν πολλά θα ήθελαν να είχαν μια σχέση με κάποια που έχει το ίδιο χόμπι με αυτούς και να προπονούνται με τη κοπέλα τους ακόμα και μέσα σε ένα δωμάτιο. Ακόμα και το σεξ είναι διαφορετικό, εχεις ευλυγισια, έχεις αντοχή, αλλάζει όλη η ζωή με αυτό.

    Δεν σου λέω ντε και καλά να το ξεκινήσεις, γιατί δεν είναι εύκολο ή μάλλον το πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι, εξαρτάται από το πόσο υπομονή έχεις αν δεν έχεις υπομονή θα το παρατήσεις και δεν έχει σημασία τι σώμα έχεις αυτή τη στιγμή ή σε τι κατάσταση είσαι ας είσαι και 150 κιλά γιατί αν μπεις στη σχολή το στόρι είναι ένα, θα σε καλοδεχθούν όλοι γιατί όλοι θα ξέρουν ένα χρόνο μετά πως δεν θα είσαι ο ίδιος άνθρωπος με τον άνθρωπο που μπήκε πριν από ένα χρόνο στη σχολή και εμφανισιακά και πνευματικά.

    Αν το κάνεις ίσως μετά από κανα δεκάμηνο να μπεις μία ημέρα και να μου πεις ότι άλλαξες σαν άνθρωπος και άλλαξε η ζωή σου και να σου πω πως το έχω δει το έργο 100 φορές και θα το δω άλλες τόσες. Δεν είσαι ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Βουλωνε ρε φιλη, δεν εχει ψεματα κανεις εγγραφη και ανηλικος να εισαι, μπορεις να γραψεις.

    Τι επιθεση ειναι αυτη ρε ; Πας καθολου καλα; Το παιδι ζηταει βοηθεια και εσυ λες οτι κουταμαρα σου ερθει στο μυαλο.

    Κοριτσι μου σε λαθος φορουμ μπηκες,εδω η σαπιλα ειναι μεγαλυτερη και απο του σχολειου σου.

    Μιλα με τους γονεις σου και ζητα να αλλαξεις σχολειο. Κανε ενα νεο ξεκινημα με αληθειες και αγαπη και θα πανε ολα καλα.

    Εαν χρειαστείς οποιαδήποτε στιγμη βοηθεια μπορω να σου γραψω το Instagram μου να τα πουμε.

    Βγες απο εδω το συντομοτερο χειροτερα θα γίνεις.
    Μπορείτε να μου πείτε το Instagram σας, σας παρακαλώ;

  9. #24
    kopela93
    Guest
    Μη δίνεις τόση σημασία στις πρώην φίλες σου. Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου. Θα δεις σε λίγο καιρό θα τα θυμάσαι αυτά και θα λες μα καλά τι βλακείες ήταν. Μην σε παίρνει από κάτω.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Μη δίνεις τόση σημασία στις πρώην φίλες σου. Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου. Θα δεις σε λίγο καιρό θα τα θυμάσαι αυτά και θα λες μα καλά τι βλακείες ήταν. Μην σε παίρνει από κάτω.
    Μου είπαν ότι κανείς από την τάξη δεν θέλει να μου μιλάει και ότι όλοι με εκραζαν σήμερα. Φοβάμαι να πάω σχολείο την Δευτέρα μην μου κάνουν τίποτα χειρότερο.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Στείλε μου ενα εμαιλ εδω: [email protected] . Ελπίζω να είσαι καλα σημερα.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ που διαβάζω όσα περνάς και πολύ περισσότερο που διαβάζω επιθετικά σχόλια κάτω από την ανάρτησή σου. Όλοι μας έχουμε περάσει μαύρες περιόδους στην εφηβεία και πολλά συναισθηματικά σκαμπανεβάσματα. Δεν θα είναι όμως για πάντα έτσι. Μεγαλώνοντας και μαθαίνοντας να αγαπάς και να αποδέχεσαι τον εαυτό σου δεν θα σε νοιάζει τί λένε και τί πιστεύουν οι άλλοι για εσένα. Εγώ στην ηλικία σου δεν ήθελα να με βλέπω στον καθρέφτη. Υπερβολικά αδύνατη, με σιδεράκια και ένα μαλλι κατσαρό. Άστα να πάνε!! Στην ενηλικίωση όμως βγήκα απο το καβούκι μου και έγινα άλλος άνθρωπος!! Μίλα με την οικογένειά σου και με έναν ψυχολόγο και προσπάθησε να προφυλάξεις τον εαυτό σου. Κλείσε τα σοσιαλ για λίγο καιρό αν έχεις και αν η κατάσταση ειναι τόσο ανυπόφορη στο σχολείο, ζήτα από τους γονείς σου να αλλάξεις σχολείο. Εύχομαι να είσαι καλά.

  13. #28
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    380
    Ενημερώνω ότι το φόρουμ αντιμετωπίζει εδώ και κάποιο διάστημα ανεπίλυτες τεχνικές δυσλειτουργίες, μία εκ των οποίων αφορά στην εγγραφή ανήλικων μελών, όπου το σύστημα λανθασμένα δεν μπλοκάρει την τρέχουσα και τις μελλοντικές απόπειρες εγγραφής νέου μέλους που δηλώνει ανήλικο.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ειμαι gay και ανησυχώ
    By Mardom20 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 31-01-2022, 22:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •