Τι έχω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13

Thread: Τι έχω;

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    20

    Τι έχω;

    Καλησπέρα,
    Σε άλλο θέμα είχα αναφερθεί σε μια κατάσταση που αφορούσε εμένα και μια κοπέλα απ την εργασία μου και το γεγονός ότι νόμισε ότι την απειλούσα, κατι το οποίο δεν ίσχυε αλλά άλλο το θέμα μας. Τώρα θελω να δώσω μια βαθύτερη ουσία στα πράγματα και να καταλάβω τι έχω.Πριν αρχίσω θελω να ενημερώσω ότι ήδη έχω αποφασίσει να καταφύγω σε έναν ειδικό.
    Γενικά είχα νορμαλ παιδική, εφηβική ηλικία και δεν μου έλειψε κατι. Και στις σπουδές παρότι δεν είχα πολλα χρήματα καλά πέρασα. Δεν έχω παράπονο. Τα προβλήματα αρχίζουν όταν σε μια από τις δουλειές που είχα δέχτηκα πολύ πίεση και αρχισα να σκέφτομαι απαισιόδοξα ενώ ειδα την απόλυση τότε σαν λύτρωση. Στη συνέχεια πήγα σε μια άλλη δουλειά(αυτή που είμαι ακόμα) όπου με πίστεψαν και μπορώ να πω ότι τουλάχιστον στα επαγγελματικά ήμουν καλά μέχρι πρόσφατα. Με τα λοκνταουν δυο χρόνια περιορίστηκε αρκετα η κοινωνική μου ζωή ενώ κάπου ένα χρόνο πριν από τώρα μου δημιουργήθηκε μεγάλη δυσφορία για το επίπεδο ζωής και για το μέλλον μου και έψαχνα να φύγω από την Αθήνα. Σταδιακά και παρά το γεγονός ότι έβγαινα με φίλους έκανα τις βόλτες μου άρχισα να μην απολαμβάνω καθόλου πράγματα που παλιότερα μου δίναν ευχαρίστηση και γενικά να χάνω το ενδιαφέρον να εξελιχθώ. Σε αυτό το διάστημα ανέπτυξα και καποιες φοβίες. Μια από αυτές ήταν να αποφεύγω να οδηγήσω φοβούμενος μη πάθω κατι(δεν είχα ποτέ ατύχημα), και άλλες πιο ασήμαντες. Αυτη η δυσφορία όσο περνάει ο καιρός έβλεπα να μεγαλωνει, ενω και οι φίλοι μου μου λέγανε ότι είμαι πιο βαρύς ας το πούμε. Παρόλα αυτά στη δουλειά μου παρέμενα παραγωγικός. Το περασμένο φθινόπωρο που αρχισα να βγαίνω με τη κοπέλα που είχα αναφέρει το πράγμα βελτιώθηκε αλλά για να είμαι ξεκάθαρος αισθανόμουν και εκεί φόβο μήπως κατι δεν πάει καλα(είχα μια τετοια περίπτωση πολλα χρόνια πριν όμως). Όταν ένιωθα ότι κατι δεν πάει καλά κλεινόμουν στον εαυτό μου πριν το διαλύσουμε οριστικά. Παρόλα αυτά μου έδινε ένα ευχάριστο κίνητρο αυτή η κοπέλα, μέσα στε προβλήματα και στη δυσφορία που είχα. Δεν είχα στο παρελθόν και κάποια μεγάλη σχεση, αν και σεξουαλικα είμαι χορτάτος γιατί τουλάχιστον είμαι εμφανισιμος(απ ότι λένε).
    Όταν τελείωσε το πράγμα με την κοπέλα η οποία εν τελει με μίσησε και με απείλησε με μήνυση αν της ξαναμιλησω(τα μηνύματα που η ίδια επικαλείται ως απειλή, όλοι όσοι τα είδαν λενε δεν είχαν κατι μεμπτό), σχεδόν άμεσως στη δουλειά μου προέκυψαν προβληματα, ενω έγιναν κι αλλά όπως να αναγκαστώ να ψάξω σπιτι(σε αυτές τις εποχές), οικονομικα προβλήματα, και κάποια μικροπροβλήματα υγείας. Όλα αυτά με φέραν σε μια κατάσταση ακόμα χειρότερη από πριν. Αρχισα να καπνίζω δυο πακέτα τη μέρα και να πίνω κάθε μέρα στο σπίτι ή ακόμα και στη δουλειά καποιες φορες(ενω δεν έκανα τίποτα από τα δυο), να βγαινω αλλά να γυρνάω σπίτι ζαμπόν και να εχω τρομερή επιθετικότητα στα πάντα. Ακόμα δυο φορες έφτασα κοντά να πάρω ναρκωτικά. Αποφεύγω συνειδητά φίλους, εκνευρίζομαι με το παραμικρό στη δουλειά και γενικά δεν μπορώ να ελέγξω ώρες ώρες τον εαυτό μου. Το αποκορύφωμα είναι όταν γύρισε άτομο του οικογενειακού μου κύκλου τιε προάλλες και με ρώτησε τι μου συμβαίνει και γιατί βγάζω τόση κακιά και κράξιμο για τα πάντα. Και οι φίλοι μου μου λένε ότι δεν με αναγνωρίζουν. Εγώ θα έλεγα πως νιωθω απάθεια και πχ δεν θα στεναχωρηθώ αν δω κατι πολύ ασχημο ακόμα και αν πρόκειται για δικο μου άτομο. Επίσης πέρα από τις φοβίες μου πλέον νιωθω ματαιοδοξία και οτι και να κάνω δε θα βρει κανενα αντίκρισμα. Δεν εχω καμία όρεξη να φλερτάρω, δεν έχω λίμπιντο και ώρες ώρες αισθάνομαι τελειως χαμένος. Προσπάθησα να κάνω γυμναστική τα παράτησα αμέσως. Τις τελευταίες μερες νιωθω ομως συνεχιζόμενη κούραση, κρύος και αδυναμία να αφήσω το κρεβάτι ενω δεν μπορώ να συντονίσω τη σκέψη μου ανεπιτυχώς. Αφήστε που όταν περπατάω στο δρόμο είμαι στο κόσμο μου. Τέλος, έχουν περάσει σκέψεις απ το μυαλό μου σα διαίσθηση οτι κατι κακό θα πάθω σύντομα(δεν εχω τάσεις αυτοκτονίας).
    Δεν ξέρω τι εχω. Νιωθω βασανισμένος πολύ. Είναι κατάθλιψη; Είναι κατι άλλο;; και το κυριότερο…υπάρχει περίπτωση να γίνω ξανά καλά; Θα ήθελα πολύ να ακούσω καποιες απόψεις σας. Με συγχωρείτε αν σας κούρασα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Αν πας σε ψυχίατρο λογικά θα σου πει να πάρεις αγωγή. Το θέμα είναι εσύ αν πιστεύεις ότι είναι βαθύτερα τα προβλήματα σου και έχεις οικονομική ευχέρεια, αν ναι ίσως να βοηθούσε η ψυχοθεραπεία (είτε σε ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή είτε σε ψυχολόγο), η οποία όμως συνήθως δεν έχει άμεσα αποτελέσματα. Ότι μες στην πανδημία μετά από χρόνια οικονομικής κρίσης η ψυχολογία μας επιβαρύνθηκε φαίνεται από την αύξηση χρήσης αγχολυτικων και αντικαταθλιπτικών. Χρήσιμο θα ήταν και να ελέγξεις τα επίπεδα κάποιων βιταμινών (b12, d, φυλλικό οξύ και σίδηρο) καθώς και μήπως έχεις θυρεοειδή. Αυτά επηρεάζουν το νευρικό σύστημα. Αν όλα είναι καλά μπορεί να είναι κατάθλιψη που να μην οφείλεται σε έλλειψη τους αλλά ακόμη και αν είσαι πρόθυμος να πάρεις αγωγή μη μείνεις μόνο σε αυτή.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    20
    Φοβάμαι την αγωγή αμέσως όποτε λέω να παω σε κάποιον ψυχολόγο. Θα κάνω και εξετάσεις αλλα νομίζω θα χρειαστώ ψυχοθεραπεία. Τις τελευταίες μερες έχει γίνει πολύ χειρότερη η κατάσταση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Αγωγη συμπληρωματα γυμναστικη διατροφη κ σωθηκεσ μονο η αγωγη δεν κανει τιποτα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αγωγη συμπληρωματα γυμναστικη διατροφη κ σωθηκεσ μονο η αγωγη δεν κανει τιποτα
    Τι συμπληρώματα έχεις δοκιμάσει και βοηθάνε???

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Μαγνησιο βιταμινη ντε δινουν οι γιατροι εγω λεω κ πρωτεινεσ εγω τρώω μια μπαρα πρωτεινησ που κ που

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    20
    Γυμναστική πρέπει να αρχίσω άμεσα το πιστευω κι εγώ. Όσο δοκίμασα να αρχίσω το σταμάτησα. Το χειρότερο απ όλα ομως είναι ότι το τελευταίο δεκαήμερο εμφανίζω πολύ μεγάλη ευερεθιστικότητα, δεν μπορώ με τίποτα να αποδώσω στη δουλειά μου και θα έλεγα ότι νιωθω ανικανότητα ακόμα και καινούργια δουλειά να βρω, ενω ακόμα και το σπίτι μου αδυνατώ να το προσέξω. Πραγματικα αισθάνομαι ότι κάθε μέρα που περνάει αχρηστεύομαι περισσότερο….

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    49
    Μήπως δεν είσαι ευχαριστημένος με κάτι πχ δε σου αρέσει η δουλειά που κάνεις?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    20
    Με τη δουλειά σίγουρα δεν είμαι ευχαριστημένος και για λόγους που έχω αναλύσει σε άλλο thread. Για την ακρίβεια ετοιμάζομαι να παραιτηθώ και αν όλα πάνε καλά θα ξεκινήσω κατι άλλο. Πιο πολύ πέρασα έναν πολύ δύσκολο χειμώνα που με επηρέασε πολύ αρνητικά και ακόμα και τώρα μήνες μετά που πόσταρα εδώ δεν έχω βρει τη ψυχική μου ηρεμία. Αντιμετωπίζω και οικονομικά προβλήματα και έδεσε το γλυκό. Δεν έχω καθόλου αισιοδοξία για το μέλλον. Για προσωπική ζωή θεωρώ ότι θα είμαι πάντα μόνος.
    Ακόμα δεν έχω επισκεφθει ψυχολόγο στις εξετάσεις που εκανα το μόνο μείον είναι η μηδαμινή ύπαρξη σχεδόν της βιταμίνης d που δεν ξέρω τι ακριβως σημαίνει αυτό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Έχε υπόψιν ότι οι τιμές πρέπει να είναι κοντά στα μέγιστα επίπεδα. Αν είσαι στο μέσο και κάτω με τα συμπληρώματα θα ανέβουν οι τιμές και θα είσαι εντάξει.
    Η βιταμίνη D είναι η βιταμίνη του ήλιου. Δυστυχώς παρα το ηλιόλουστο κλίμα μας πολλοί έχουν έλλειψη βιταμίνης D. Η ανεπάρκεια της μπορεί να προκαλέσει και κατάθλιψη μεταξύ άλλων...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Το καλύτερο είναι να πας σε ενδοκρινολόγο για να σου συστήσει συγκεκριμένη δοσολογία και χρονικό διάστημα λήψης. Αν όμως δεν υπάρχει δυνατότητα, μπορείς να πάρεις άφοβα για ένα δίμηνο 2000 μονάδες την ημέρα (π χ. d fix σταγόνες). Αν έχεις κάτω από 10 θεωρείται έλλειψη, από 10 έως 30 ανεπάρκεια και από 30 και πάνω το βέλτιστο. Κι εγώ έχω διαβάσει για το ότι η έλλειψη της συνδέεται με κατάθλιψη αλλά αν ρωτήσεις γιατρούς δεν το αποδέχονται. Κι άλλες βιταμίνες συνδέονται με κατάθλιψη, b12, φυλλικό οξύ, προβλήματα στον θυρεοειδή κλπ.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    84
    τελικά τι έκανες? πήγες σε κάποιον ειδικό? αν ναι, τι σου είπε?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    20
    Ήδη αρχισα να παιρνω βιταμίνες εδώ και καποιες μερες. Θα δείξει πως θα αντιδράσει ο οργανισμός μου. Και όχι ακόμα δεν πήγα σε ειδικό. Έχω την ανάγκη ομως να παω. Υπάρχουν στιγμές στη μέρα που νιωθω τερμα πέσμενος και με κακές σκεψεις

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •