Νέος νόμος..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526

    Νέος νόμος..

    Άρχισε από χθες να ισχύει το νέο μέτρο για ανασφάλιστους (πρόνοια), όπου δεν μπορεί ο ιδιώτης ιατρός να σου γράψει συνταγή. Οι ανασφάλιστοι πρέπει σε νοσοκομεία να γράφουν τα φάρμακα τους.

    Και ρωτάω εγώ τώρα ο ιδιώτης πχ. μου έγραφε αυτά που ήθελα 1.2.3,4 κουτιά τον μήνα, ποιο νοσοκομείο και ποιος κρατικός γιατρός θα μου γράψει αυτά που θέλω..? Αυτός ο νόμος είναι απλά η εξόντωση μας..
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by KARMA View Post

    Και ρωτάω εγώ τώρα ο ιδιώτης πχ. μου έγραφε αυτά που ήθελα 1.2.3,4 κουτιά τον μήνα, ποιο νοσοκομείο και ποιος κρατικός γιατρός θα μου γράψει αυτά που θέλω..?.
    υπολογιζω οτι θα γραφουν οτι προβλεπετε βασει της ιατρικης επιστημης και οχι οτι θελεις εσυ, ετσι δεν θα εχεις κανενα προβλημα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    υπολογιζω οτι θα γραφουν οτι προβλεπετε βασει της ιατρικης επιστημης και οχι οτι θελεις εσυ, ετσι δεν θα εχεις κανενα προβλημα
    Έχεις δίκιο αυτό πιστεύω ότι θα γίνει.. Αλλά να ξερες μόνο πόσοι εξαρτημένοι γράφανε 10 κουτιά το μήνα τώρα φάγανε φόλα και αυτοί και οι γιατροί, ωραίο μέτρο βγάλανε, εδώ τηλ πας να πάρεις στο ΙΚΑ και θες μισή μέρα να συνεννοηθείτε, θα περιμένετε είπε ο "υπουργός " πλευρης, δεν του έφτανε ο ένας κλάδος που απέτυχε θέλει να τα κάνει ακόμα χειρότερα.
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    δηλαδή οι γιατροί στα νοσοκομεία θα αναλάβουν την συνταγογράφηση και εξεταση των ανασφάλιστων; τί κουλό. για ποιό λόγο γίνεται αυτό; λες και λίγη ταλαιπωρία έχουν τα νοσοκομεία. δεν ξέρω δεν μου φαίνεται οκ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Quote Originally Posted by user View Post
    δηλαδή οι γιατροί στα νοσοκομεία θα αναλάβουν την συνταγογράφηση και εξεταση των ανασφάλιστων; τί κουλό. για ποιό λόγο γίνεται αυτό; λες και λίγη ταλαιπωρία έχουν τα νοσοκομεία. δεν ξέρω δεν μου φαίνεται οκ.
    Το έκανα επικόλληση από ένα άρθρο.

    «Τώρα πρέπει να κλείνουμε ραντεβού σε γιατρό του νοσοκομείου, κάτι που είναι πολύ δύσκολο, καλώ από το πρωί και δεν απαντά κανείς», αναφέρει στην «Κ» 59χρονος ανασφάλιστος. Η αναμονή για ραντεβού σε νοσοκομεία της Αθήνας κυμαίνεται στις 20 μέρες. Πρόκειται για ένα απαγορευτικό χρονικό διάστημα αναμονής, καθώς πολλοί δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν τα φάρμακά τους, είναι όμως απαραίτητο να μη διακόπτουν την αγωγή τους, όπως συμβαίνει με τους καρδιοπαθείς κ.ά. Εχοντας γνώση της υπερφόρτωσης του ΕΣΥ και λόγω της πανδημίας, ο Πανελλήνιος Ιατρικός Σύλλογος είχε αποστείλει στο υπουργείο εγγράφως τις ενστάσεις του από τις αρχές Φεβρουαρίου.

    Απογοητευμένοι και άπραγοι φεύγουν από τα ιατρικά τους ραντεβού πολλοί ανασφάλιστοι ασθενείς, καθώς οι γιατροί που τους παρακολουθούν δεν είναι πλέον σε θέση να τους «γράψουν» τη φαρμακευτική τους αγωγή. Το μέτρο, που είχε ψηφιστεί από τον Δεκέμβριο του 2021 και αφαιρεί το δικαίωμα σε γιατρούς ιδιώτες να συνταγογραφούν φάρμακα και ιατρικές εξετάσεις, τέθηκε παρά την έντονη διαμαρτυρία όλων των εμπλεκομένων σε εφαρμογή στις 15 Μαρτίου. Πολλοί ιδιώτες γιατροί απασχολούνται σε ιατρικές δομές δήμων, που εξυπηρετούν δωρεάν ηλικιωμένους (άτομα άνω των 60 ετών), δικαιούχους προνοιακών επιδομάτων και όσους ανήκουν σε κοινωνικές δομές· η απαγόρευση αφορά και αυτή την κατηγορία γιατρών.
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    *Από προχθές οι ανασφάλιστοι πολίτες έχασαν το δικαίωμά τους να λάβουν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη από ιδιώτες γιατρούς, οι οποίοι δεν μπορούν πια να συνταγογραφούν φάρμακα σε όσους δεν έχουν ασφαλιστική ικανότητα. Ολοι αυτοί οι άνθρωποι θα πρέπει να απευθύνονται στο ΕΣΥ προκειμένου να λάβουν τις αναγκαίες φαρμακευτικές συνταγές.

    Ταυτόχρονα, ο ΕΦΚΑ πέταξε έξω και χιλιάδες ελεύθερους επαγγελματίες που, ενώ έχουν πληρώσει ή ρυθμίσει τις εισφορές τους, εμφανίζονταν ως ανασφάλιστοι, με αποτέλεσμα να στερούνται ασφαλιστικής ικανότητας και της προβλεπόμενης ιατροφαρμακευτικής φροντίδας, τόσο οι ίδιοι όσο και τα έμμεσα ασφαλισμένα μέλη των οικογενειών τους (παιδιά, σύζυγοι).

    Επικράτησε αναστάτωση, με τους γιατρούς του ΕΣΥ και τους ιδιώτες ελευθεροεπαγγελματίες να ζητούν από την κυβέρνηση να επανορθώσει και για τις περιπτώσεις των ανασφάλιστων αλλά και των δήθεν ανασφάλιστων. Από την πλευρά της, η διοίκηση του ΕΦΚΑ επέρριψε την ευθύνη στην «έλλειψη διαλειτουργικότητας των συστημάτων του ΕΦΚΑ με το ΚΕΑΟ»!
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Μου έκανες την καρδια περιβόλι...
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Εγώ τι να πω που 15 Μαρτίου πήρα τηλ τον γιατρό μου για συνταγογραφηση και την επόμενη μέρα μου 16 Μαρτίου εφαγα άκυρο επειδή εφαρμόστηκε ο νόμος...
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  9. #9
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    υπολογιζω οτι θα γραφουν οτι προβλεπετε βασει της ιατρικης επιστημης και οχι οτι θελεις εσυ, ετσι δεν θα εχεις κανενα προβλημα
    Σωστά............

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Ναι τον ακουσα τον νομο. Δεν με πιανει. Γραφω φαρμακα σε δημοτικο ιατρειο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Μου έκανες την καρδια περιβόλι...
    Πήρε παράταση το μέτρο, μέχρι *30 Απριλίου* θα μπορούν οι ιδιώτες γιατροί να συνταγογραφούν κανονικά για ανασφάλιστους , επίσης άκουσα από έναν γιατρό να λέει ότι μάλλον θα το πάρουν πίσω το μέτρο γιατί δεν εξυπηρετεί κανέναν.
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

Similar Threads

  1. Ο νόμος Του Baboula:
    By Baboulas in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 34
    Last Post: 10-08-2020, 17:49
  2. νομος της ελξης (το μυστικο)
    By giannis000 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 14
    Last Post: 06-11-2017, 18:41
  3. το μυστικο..ο νομος της ελξης
    By lola in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 42
    Last Post: 22-12-2009, 18:34
  4. o νέος μου έρωτας
    By liberchild in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 30-09-2007, 05:22
  5. Ο Νόμος του Μέρφι....
    By kleiw_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 12-05-2006, 15:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •