ειμαι χειροτερα απο ολους σας εδω μεσα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703

    ειμαι χειροτερα απο ολους σας εδω μεσα?

    οπως εχω αναφερει ειμαι διπολικη και δεν εχω καθολου προσωπικη ζωη.
    η αδερφη μου ειναι ψυχωσικη.
    αναρωτιεμαι λοιπον μηπως ειμαι σε χειροτερη μοιρα απο ολους σας εδω μεσα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Ferro και εγώ και οι υπόλοιποι φαντάζομαι πως όταν βιώνουμε μια κατάσταση λέμε ότι είμαστε χειρότερα απ\' όλους.Σίγουρα τα πράγματα είναι δύσκολα αλλά πάντα υπάρχουν πολύ χειρότερα.Οι γονείς σου πως αντιμετωπίζουν την κατάσταση;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    ο πατερας μου με αρκετη κατανοηση και στηριξη.
    η μητερα μου οχι και τοσο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Οι γιατροί όταν ήταν στο νοσοκομείο η αδελφή σου δεν συμβούλευσαν τους γονείς σου;Μήπως να μιλήσεις με τον πατέρα σου και να του πείς πόσο ότι χρειάζεστε στήριξη και απο τους δυο γονείς;Στους γιατρούς έχετε πεί ότι δεν έχετε απο την οικογένεια την βοήθεια που χρειάζεστε;

  5. #5
    Φέρο...αν ρίξεις μια ματιά στα θέματα θα δεις πως ο καθένας εδώ μέσα είτε έχει μια πάθηση είτε όχι, πιστεύει πως το πρόβλημα του είναι το μεγαλύτερο.
    Το να πει κάποιος πως είναι χειρότερα απ\' όλους τους άλλους, θεωρώ πως έχει το \"δικαίωμα\" μόνο όταν αναφέρεται σε ανίατη ασθένεια, κάτι που δεν είναι η διπολική διαταραχή. Με τον κατάλληλο γιατρό και φαρμακευτική αγωγή μπορείς να το ελέγξεις και εύχομαι κάποια στιγμή να το ξεπεράσεις εντελώς....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    Originally posted by giota
    Οι γιατροί όταν ήταν στο νοσοκομείο η αδελφή σου δεν συμβούλευσαν τους γονείς σου;Μήπως να μιλήσεις με τον πατέρα σου και να του πείς πόσο ότι χρειάζεστε στήριξη και απο τους δυο γονείς;Στους γιατρούς έχετε πεί ότι δεν έχετε απο την οικογένεια την βοήθεια που χρειάζεστε;
    δεν εχει νοσηλευθει η αδερφη μου.
    ερχοταν η γιατρος στο σπιτι.
    στον πατερα μου εχω μιλησει και μαλιστα πολλες φορες καυγαδιζει με την μητερα μου για το γεγονος οτι δεν ειναι τοσο υποστηριχτικη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    Originally posted by Θεοφανία
    Φέρο...αν ρίξεις μια ματιά στα θέματα θα δεις πως ο καθένας εδώ μέσα είτε έχει μια πάθηση είτε όχι, πιστεύει πως το πρόβλημα του είναι το μεγαλύτερο.
    Το να πει κάποιος πως είναι χειρότερα απ\' όλους τους άλλους, θεωρώ πως έχει το \"δικαίωμα\" μόνο όταν αναφέρεται σε ανίατη ασθένεια, κάτι που δεν είναι η διπολική διαταραχή. Με τον κατάλληλο γιατρό και φαρμακευτική αγωγή μπορείς να το ελέγξεις και εύχομαι κάποια στιγμή να το ξεπεράσεις εντελώς....
    σε ευχαριστω πολυ θεοφανια μου.
    τα λογια σου και εσενα και της γιωτας ειναι σαν βαλσαμο στην ψυχη μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Αυτο θα σου ελεγα και γω φερρο... Ο καθενας βλέπει το δικο του πρόβλημα ως το μεγαλύτερο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Ferro η γιατρός που ερχόταν σπίτι δεν μπορεί κατόπιν προτροπής του πατέρας σου να εξηγήσει στην μητέρα σου ορισμένα πράγματα;Μην φορτώνεις τον εαυτό σου με ευθύνες άλλων.να σου πω κάτι; οι γονείς μου που είμαι σίγουρη πως με υπεραγαπούσαν έχουν κάνει πολλά λάθη και έχω φτάσει σε τέτοια κατάσταση γιατί το ένα έφερε το άλλο.Τώρα που είναι η μάνα μου 80 χρόνων παραδέχτηκε ότι έχει τύψεις και φταίει σε πολλά.Τι να το κάνω τώρα;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    η μητερα μου παει σε μια κοινωνικη λειτουργο που της λεει να φερεται αν οχι ψυχρα τουλαχιστον αποστασιοποιημενα.:(

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    τι δουλειά έχει η κοινωνική λειτουργός? δεν ειναι ψυχολόγος! μακρία απο τέτοιους κομπογιαννίτες που το παίζουν κάτι που δεν είναι!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    ειναι κοινωνικη λειτουργος-ψυχαναλυτρια.
    τελειωσε κοινωνικη λειτουργος και στη συνεχεια εκανε σπουδες στην ψυχαναλυση.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Αχ!ferro μου δεν είναι έτσι....
    Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης στον πόνο.Ο καθένας περνάει τον πόνο του και πολλές φορές νιώθει την ψευδαίσθηση ότι είναι στη χειρότερη κατάσταση απ\'όλους....
    Όταν ο πόνος γίνεται δυσβάσταχτος και ανυπόφορος μερικές φορές νιώθουμε μόνοι στον πλανήτη κι ότι κανείς δεν έχει βιώσει τόσο δύσκολη κατάσταση.
    Μια ψευδαίσθηση και τίποτα παραπάνω.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    φερο και η μανα μου ενω μου παρεχει τα παντα σα 30 μου ειναι και εμενα αρκετα ψυχρη.ετσι λεει ηταν και η δικια της μανα.στο θεμα διαταραχης πανικου δεν θυμαμαι οσο καιρο πασχω να μ πιασε το χερι και να μου δωσει κουραγιο.απλα νευριαζει και με αγνοει.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Οσοι δεν πήραν αγάπη δεν μπορούν να δώσουν έστω κι αν το αισθάνονται φοβούνται να ανοιχτούν.Εχω μια αδελφική φίλη μοναχοπαίδι και ενω η μάνα της γίνεται θυσία για τα παιδιά της τα βρίσκει όλα έτοιμα,εν τούτοις μου έχει παραπονεθεί ότι η μητέρα της ήταν ψυχρή.Αγαπάει υπερβολικά το παιδί της αλλά δεν το δείχνει.Εμεινε ορφανή απο μάνα και μεγάλωσε τα αδέλφια της απο τον επόμενο γάμο του πατέρα της, αν και η μητριά ήταν καλός άνθρωπος δεν αισθάνθηκε το χάδι της μάνας.Το ίδιο συμβαίνει και με την κόρη της την φίλη μου.Το ίδιο πρόβλημα έχει και ο άνδρας μου φοβάται την αγάπη είναι άγνωστη λέξη.Και πραγματικά ο καθένας νιώθει το δικό του πρόβλημα μεγαλύτερο.Σε δύσκολες καταστάσεις έχω σηκώσει τα χέρια στον ουρανό και είπα ήμαρτον Θεε μου ένιωθα τόση απελπισία

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •