ΓΑΔ και εμπιστοσύνη στους γιατρούς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    43

    ΓΑΔ και εμπιστοσύνη στους γιατρούς

    Ένα πράγμα που παρατηρώ στους περισσότερους εδώ στο φόρουμ που πάσχουμε από ΓΑΔ, είναι ότι δυσκολευόμαστε πολύ να εμπιστευτούμε τους γιατρούς. Όσο κι αν μας λένε ότι είμαστε υγιείς, ότι όλα λειτουργούν ρολόι, εμείς δυσκολευόμαστε να το δεχτούμε. Οι περισσότεροι εδώ πηγαίνουμε σε δεύτερο γιατρό της ίδιας ειδικότητας ή αρχίζουμε να επισκεπτόμαστε κάθε ειδικότητα που υπάρχει. Θα ήθελα λοιπόν να θέσω μια κάπως προσωπική ερώτηση προς οποιο μέλος θα ήθελε να απαντήσει: τι ήταν αυτό που σε έκανε να χάσεις την εμπιστοσύνη σου στην ιατρική κοινότητα;

    Προσωπικά πιάνω τον εαυτό μου να έχει επηρεαστεί αρνητικά από τις αντιφάσεις στις οδηγίες των γιατρών κατά την διάρκεια της πανδημίας (πχ όχι μάσκες -ναι μάσκες).

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Εγώ προσωπικά τους εμπιστεύομαι κατά κάποιο τρόπο. Απλά είναι τοσα τα ψυχοσωματικά που μπορούμε να βγάλουμε που πρέπει να γυρίσουμε όλων των ειδών.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Juanita Asa View Post
    Ένα πράγμα που παρατηρώ στους περισσότερους εδώ στο φόρουμ που πάσχουμε από ΓΑΔ, είναι ότι δυσκολευόμαστε πολύ να εμπιστευτούμε τους γιατρούς. Όσο κι αν μας λένε ότι είμαστε υγιείς, ότι όλα λειτουργούν ρολόι, εμείς δυσκολευόμαστε να το δεχτούμε. Οι περισσότεροι εδώ πηγαίνουμε σε δεύτερο γιατρό της ίδιας ειδικότητας ή αρχίζουμε να επισκεπτόμαστε κάθε ειδικότητα που υπάρχει. Θα ήθελα λοιπόν να θέσω μια κάπως προσωπική ερώτηση προς οποιο μέλος θα ήθελε να απαντήσει: τι ήταν αυτό που σε έκανε να χάσεις την εμπιστοσύνη σου στην ιατρική κοινότητα;

    Προσωπικά πιάνω τον εαυτό μου να έχει επηρεαστεί αρνητικά από τις αντιφάσεις στις οδηγίες των γιατρών κατά την διάρκεια της πανδημίας (πχ όχι μάσκες -ναι μάσκες).
    Προφανώς... Εγω ξεκίνησα να χάνω το έλεγχο με τον ιό κ το εμβόλιο, καντο μην το κάνεις κλπ κλπ... Πλέον κ καλό αυτό αν δω εξετάσεις και τα δω γραμμένα πείθομαι.... Σε 6 μηνες έχω κανει εξετάσεις που άλλος τις κάνει σε όλη του τη ζωή....

  4. #4
    Ειναι τοσο έντονα τα ψυχοσωματικά που αδυνατείς να πιστεψεις οτι ειναι απο το αγχος. Αλλα αν παρατηρησει κανεις τον εαυτο του και με λογικη σκεψη μπορει να πιστεί οτι ειναι απο το αγχος, και ας παρουμε παράδειγμα προσωπικα εμενα το πρωι με πιάνουν ολα τα ψυχοσωματικα και το βραδι ειμαι οκει, αν ηταν οργανικο το προβλημα θα ειχα θεμα και το βράδι θεωρω, αλλα ισα ισα που το βραδι θετω τον εαυτο μου σε αεροβια ασκηση , περπάτημα, σε ανηφορες και οχι μόνο δεν με πιανει ζαλαδα αλλα μου δινει ενεργεια, ειναι η μονη ωρα που νιωθω τον εαυτο μου οπως ηταν προ ΓΑΔ. Επισης, βλεπω εδω στο φορουμ οτι πολλοι ειναι σαν και μενα ,οποτε λεω ναι ειναι πιθανο η ΓΑΔ να τα προκαλεί ολα αυτα.

  5. #5
    Quote Originally Posted by mary1993 View Post
    Ειναι τοσο έντονα τα ψυχοσωματικά που αδυνατείς να πιστεψεις οτι ειναι απο το αγχος. Αλλα αν παρατηρησει κανεις τον εαυτο του και με λογικη σκεψη μπορει να πιστεί οτι ειναι απο το αγχος, και ας παρουμε παράδειγμα προσωπικα εμενα το πρωι με πιάνουν ολα τα ψυχοσωματικα και το βραδι ειμαι οκει, αν ηταν οργανικο το προβλημα θα ειχα θεμα και το βράδι θεωρω, αλλα ισα ισα που το βραδι θετω τον εαυτο μου σε αεροβια ασκηση , περπάτημα, σε ανηφορες και οχι μόνο δεν με πιανει ζαλαδα αλλα μου δινει ενεργεια, ειναι η μονη ωρα που νιωθω τον εαυτο μου οπως ηταν προ ΓΑΔ. Επισης, βλεπω εδω στο φορουμ οτι πολλοι ειναι σαν και μενα ,οποτε λεω ναι ειναι πιθανο η ΓΑΔ να τα προκαλεί ολα αυτα.
    Συμφωνώ... Ακριβώς αυτό!
    Πρέπει να μπει μπροστά η λογική.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Μου εκδηλώθηκε ΓΑΔ με άρρωστοφοβια το 2018 και μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα πηγα 3 φορές σε παθολόγο, 2 φορές σε ΩΡΛ , 2 φορές σε γαστρεντερολογο. Συνειδητοποίησα ότι έχω ψυχική ασθένεια νωρίς ευτυχώς και κατέληξα στον σωστό γιατρό. Ακόμη και σε αυτόν έχω να πάω 5 μήνες, μετά την διακοπή του τελευταίου φαρμακου που πήρα του brintellix το γύρισα σε εναλλακτικές θεραπείες όπως βότανα αμινοξέα βιταμίνες προβιοτικά ω3 μαγνήσιο.
    Απογοητευτηκα απο τα ψυχοφαρμακα, πολλές παρενέργειες ,τουλάχιστον περισσότερες απο τα οφέλη και τα σταματούσα σε 2,3 μήνες. Εμφανιζονταν σύνδρομο στέρησης και ο γιατρός να επιμένει σε αλλαγή αγωγής επειδή ειναξ σε έξαρση πάλι η γαδ και ξανά ένας φαύλος κύκλος φαρμάκων που εν τέλη δεν τα χρειάζόμουν! Κανένα δεν με οφελεισε σε βαθμό ικανοποιητικό εκτός από το seroxat που το πήρα για 6 μήνες και έμαθα να διαχειριζομαι καλύτερα το άγχος μου. Μέχρι εκεί.
    Οι ψυχιατροι δεν αποδέχονται το στερητικό σύνδρομο που συμβαίνει λόγο των μεγάλων αλλαγών που γίνονται στον εγκέφαλο (χρειάζεται αρκετός χρόνος για να επανέλθει ο εγκέφαλος) και σου λένε ότι έπαθες υποτροπή , ότι πρέπει να δοκιμάσεις κάτι άλλο και έτσι καταλήγεις να δοκιμάζεις όλα τα αντικαταθλιπτικα που υπάρχουν χωρίς λόγο!
    Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι κακός ξεκίνησα τα αντικαταθλιπτικα το 2018 , έχασα πολύτιμο χρόνο από την ζωή μου και έζησα μέρες απίστευτου άγχους και παρενεργειών για ένα πρόβλημα που λύνετε με αλλαγές στον τρόπο ζωής και σκέψης, άσκηση και συμπληρώματα διατροφής, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση.
    Ίσως για το σεροξατ μόνο να μην μετανιώνω που κι αυτό άργησαν να μου το προτείνουν. Αλλά όταν μου το έδωσαν για 2η φορά όχι μόνο δεν δούλεψε αλλά με εκανε πολύ χειρότερα καθώς δεν χρειαζόμουν φάρμακο αλλά ο γιατρός έκανε την δουλειά του ,μου εγραψε κατι που καποτε δούλεψε σε εμένα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Δεν είναι ζήτημα μη εμπιστοσύνης στους γιατρούς, απλά το μόνο που ακούς όταν έχεις ΓΑΔ είναι το άγχος σου. Δυστυχώς.

Similar Threads

  1. Ελλειψη εμπιστοσυνης στους γιατρους
    By ΜΑΝΟΣ 14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-03-2021, 21:51
  2. Μπέρδεμα με γιατρούς
    By petros81 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 26-02-2021, 20:49
  3. ΕΧΩ ΧΆΣΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΎΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ
    By Billtheo in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 93
    Last Post: 02-09-2020, 13:29
  4. Replies: 31
    Last Post: 03-12-2010, 19:31
  5. Γιατρουσ??
    By georgegiorgos in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 11
    Last Post: 30-01-2010, 09:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •