Aνασφαλειες-φοβιες(απορριψης,αποτυχιας κλπ) - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,455
    συμπάσχω κι εγω !!!
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    συμπάσχω κι εγω !!!
    Ο ενας συμπασχει στον αλλον,αλλα αποτελεσμα μηδεν στο πηλικο.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Κάποιες φορές αισθάνομαι τέτοια ανεπάρκεια και μειονεξια που σκαλωνω,ενώ είναι κάτι απλοϊκό να κάνω,στρεσαρομαι και δεν μπορώ να επιβληθω όταν πρέπει.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,455
    ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΣΕ ΝΙΩΘΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΒΙΩΝΩ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΙΚΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΑ ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΥΝ ΜΑ Η ΜΟΝΑΧΙΚΌΤΗΤΑ ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΥΤΩΝ ΜΑ ΤΡΟΠΟς ΖΩΗς ΑΝΑΓΚΑΙΟς ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΕΞΗΓΉΣΕΙς ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΑ ΛΑΘΟς ΣΥΝΕΝΝΌΗΣΗ ΚΑΚΙΕς ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕς ΣΕ ΔΙΩΧΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ . ΜΕ ΑΥΤΑ ΟΛΑ ΕΝΑς ΑΝΘΡΩΠΟς ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΝΑ ΛΎΣΕΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΥΤΕ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΔΕ ΕΧΟΥΝ ΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΦΆΝΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΝΟΥΝ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΩΝ . Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ .ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΖΕΙς ΜΟΝΙΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟς Ως ΤΙ ΘΑ ΠΩ ΤΩΡΑ ΚΙ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΉΣΟΥΝ ?? ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΜΗΝ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΑΘΕΛΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ?? ΤΩΡΑ ΑΝ ΤΟ ΠΩ ΑΥΤΟ Ο ΑΛΛΟς ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΦΑΕΙ ?? ΑΥΤΑ ΔΕ ΤΑ ΕΧΕΙς ΟΣΟ ΔΕ ΕΧΕΙς ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΣΜΟ . ΔΙΧΩς ΘΥΜΟ ΜΙΣΟς Η ΕΧΘΡΑ ΟΛΟΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΜΑ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δεν ειμαι μοναχικος απο επιλογη,θελω την συντροφικοτητα και την φιλια,απλως κανεις δεν μου δινει σχεδον σημασια,με αποφευγουν,αδιαφορουν η δεν ξερω και γω τι αλλο,επειδη δηλαδη ειμαι ντροπαλος,εσωστρεφης και ενδεχομενως καπως κλειστος ως χαρακτηρας,πιστευουν οτι εγω δεν θελω να εχω διαπροσωπικες επαφες η φιλιες η συνεργασιες,λαθος,δεν ισχυει αυτο.Αλλα αισθανομαι τοσα χρονια οτι δεν με πλησιαζει κανενας η καμια για να συνδεθει μαζι μου,πρεπει παντα εγω να κανω το πρωτο βημα και αυτο παλι χωρις να εχει επιτυχια τις περισσοτερες φορες.

    Ναι,πραγματι,ειναι καλυτερα καποιες φορες να απομονωνεσαι για λιγο,να μενεις μακρυα απο ατομα που μπορει να θελουν να σε βλαψουν,επηρεασουν με αρνητικο τροπο,ομως αν αυτο γινει μια συνηθεια,τοτε εισαι απλα μονος στο συμπαν αυτο και πληττεις.

  6. #21
    Panos_019
    Guest
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δεν ειμαι μοναχικος απο επιλογη,θελω την συντροφικοτητα και την φιλια,απλως κανεις δεν μου δινει σχεδον σημασια,με αποφευγουν,αδιαφορουν η δεν ξερω και γω τι αλλο,επειδη δηλαδη ειμαι ντροπαλος,εσωστρεφης και ενδεχομενως καπως κλειστος ως χαρακτηρας,πιστευουν οτι εγω δεν θελω να εχω διαπροσωπικες επαφες η φιλιες η συνεργασιες,λαθος,δεν ισχυει αυτο.Αλλα αισθανομαι τοσα χρονια οτι δεν με πλησιαζει κανενας η καμια για να συνδεθει μαζι μου,πρεπει παντα εγω να κανω το πρωτο βημα και αυτο παλι χωρις να εχει επιτυχια τις περισσοτερες φορες.

    Ναι,πραγματι,ειναι καλυτερα καποιες φορες να απομονωνεσαι για λιγο,να μενεις μακρυα απο ατομα που μπορει να θελουν να σε βλαψουν,επηρεασουν με αρνητικο τροπο,ομως αν αυτο γινει μια συνηθεια,τοτε εισαι απλα μονος στο συμπαν αυτο και πληττεις.
    Αυτό έχω πάθει φίλε johny και με έχει στεναχώρησει πολύ.μονος λένε ούτε στον παράδεισο απορώ πως αντεχω ώρες ώρες αυτή τη μοναξιά αλλά δεν γίνεται αλλιώς σε όσους ψυχολόγος και να πας όσες τεχνικές και να ακολουθήσεις η λύση είναι μία ΠΡΑΞΕΙΣ που εμείς αποφεύγουμε γιατί φοβόμαστε την αποτυχία

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Location
    Χολαργός
    Posts
    18
    Δεν είμαι μοναχικός από επιλογή γράφεις και αν το καλοσκεφτείς είναι μοιραία δική σου επιλογή. Είσαι ο εχθρός του εαυτού σου και σε καταλαβαίνω γιατί εδώ και ένα χρόνο μένω κλεισμένος στο σπίτι και χωρίς διάθεση ούτε να ζω. Γράφεις μετά: "απλως κανεις δεν μου δινει σχεδον σημασια,με αποφευγουν,αδιαφορουν η δεν ξερω και γω τι αλλο,επειδη δηλαδη ειμαι ντροπαλος,εσωστρεφης και ενδεχομενως καπως κλειστος ως χαρακτηρας" Το να περιγράφεις τον εαυτό σου με τοξικές λέξεις αυτό που κάνεις είναι να σου γίνει αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Αξίζεις πολλά, να σκέφτεσαι ή να κοιτάζεσαι στο καθρέφτη και να λες "Είμαι καλός, είμαι ευαίσθητος, ξέρω να αγαπώ και για αυτό αξίζω να αλλάξω την λάθος εικόνα του εαυτού μου με τόλμη και αποφασιστικότητα. Πήγαινε σε μια εθελοντική ομάδα, σε ένα σύλλογο, επικοινώνησε με χαμογελο, γνώρισε συναμθρώπους και θα δεις ότι είσαι σούπερ άτομο που θα το αγαπήσουν οι περισσότεροι. Η απομόνωση μόνο τρέλα και θλίψη φέρνει, τίποτα καλό. Στοπ λοιπόν στο αυτομαστίγωμα και βγες να κατακτήσεις τη θέση που σου αρμόζει.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δεν μου ειναι ευκολο ουτε να επικοινωνω,ουτε να μιλαω για τον εαυτο μου,ουτε γενικα την εκθεση,δεν ειναι για μενα το ευκολο σημειο αυτο.Περιγραφω χαρακτηριστικα του εαυτου μου που θεωρω πως μου προκαλουν προβλημα και δεν με βοηθουν να ειμαι αποδεκτος απο εμενα αρχικα και απο αλλους εκει εξω,το προβλημα ειναι πως παροτι τις περισσοτερες φορες μπορει να λαμβανω την συμπαθεια των γυρω μου,οχι ολων φυσικα,αυτο δεν ειναι αρκετο για να με θεωρησουν ως εναν φιλο που θα περασουν χρονο μαζι.

    Η απομονωση και η μοναξια δεν ειναι επιλογη δικη μου,ισως ας πουμε ειναι μια επιλογη αμυνας και υποχωρησης για κατι που δεν μπορω να το αντιμετωπισω με ευθυτητα,τολμη και αποφασιστικοτητα.Αυτη την περιοδο κανω ομαδικη θεραπεια,στην οποια νιωθω σχετικα ανετα,με αλλα ατομα που εχω γνωρισει και προσπαθω να ανοιχτω και να μιλησω,αυτο δεν συμβαινει ομως οταν βγαινω απο αυτο το ασφαλες περιβαλλον,οπου παλι θα ειμαι κλειστος,ντροπαλος,εσωστρε φης.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δεν μου ειναι ευκολο ουτε να επικοινωνω,ουτε να μιλαω για τον εαυτο μου,ουτε γενικα την εκθεση,δεν ειναι για μενα το ευκολο σημειο αυτο.Περιγραφω χαρακτηριστικα του εαυτου μου που θεωρω πως μου προκαλουν προβλημα και δεν με βοηθουν να ειμαι αποδεκτος απο εμενα αρχικα και απο αλλους εκει εξω,το προβλημα ειναι πως παροτι τις περισσοτερες φορες μπορει να λαμβανω την συμπαθεια των γυρω μου,οχι ολων φυσικα,αυτο δεν ειναι αρκετο για να με θεωρησουν ως εναν φιλο που θα περασουν χρονο μαζι.

    Η απομονωση και η μοναξια δεν ειναι επιλογη δικη μου,ισως ας πουμε ειναι μια επιλογη αμυνας και υποχωρησης για κατι που δεν μπορω να το αντιμετωπισω με ευθυτητα,τολμη και αποφασιστικοτητα.Αυτη την περιοδο κανω ομαδικη θεραπεια,στην οποια νιωθω σχετικα ανετα,με αλλα ατομα που εχω γνωρισει και προσπαθω να ανοιχτω και να μιλησω,αυτο δεν συμβαινει ομως οταν βγαινω απο αυτο το ασφαλες περιβαλλον,οπου παλι θα ειμαι κλειστος,ντροπαλος,εσωστρε φης.
    Να ρωτήσω αυτή η ομαδική μέσα από ψυχολόγο βρέθηκε η μέσα από κέντρο ψυχικής υγείας; Σε έχει βοηθήσει καθόλου;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Να ρωτήσω αυτή η ομαδική μέσα από ψυχολόγο βρέθηκε η μέσα από κέντρο ψυχικής υγείας; Σε έχει βοηθήσει καθόλου;
    Μέσα από ψυχοθεραπευτή που διευθύνει κέντρο ψυχικής υγείας και προσωπικής ανάπτυξης,είναι αρκετά νωρίς για να πω αν με έχει βοηθήσει,μόλις 2 μήνες κάνω τη θεραπεία,είναι μια slow motion θεραπεία θα έλεγα,όπου κάνω μια φορά την εβδομάδα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Oι φοβοι η φοβιες,οι προσωπικες ανασφαλειες,το τι πιστευουν οι αλλοι για μενα η πως με βλεπουν,τι εικονα εχουν,οι σκεπτομορφες και η υπεραναλυση των παντων,μπλοκαρει και με κραταει πισω στην προσωπικη μου εξελιξη ως ατομο.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Έχεις βρει τι πρέπει να αλλάξεις, θέλει δουλειά με τον εαυτό σου.
    Πάντως είναι καλό ότι ξέρεις τι κρατάει την εξέλιξη σου βλως άτομο πίσω.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Έχεις βρει τι πρέπει να αλλάξεις, θέλει δουλειά με τον εαυτό σου.
    Πάντως είναι καλό ότι ξέρεις τι κρατάει την εξέλιξη σου βλως άτομο πίσω.
    Eιναι σαν να προσπαθεις να πας κοντρα στα συναισθηματα σου,στον εγωισμο σου και να πολεμησεις τον εαυτο σου.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    Επειδη δεν ειναι ο εαυτος σου, ειναι αυτο που οι αλλοι ηθελαν να εισαι.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Φόβος αποτυχίας
    By Vicky in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-10-2018, 22:03
  2. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 09:20
  3. ΦΟΒΟΣ Αποτυχίας
    By Kefalonitis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 13-01-2015, 22:41
  4. φοβος απορριψης !!!
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 08-02-2012, 01:16
  5. Η διαχείριση της απόρριψης
    By Edge in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 04-11-2004, 13:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •