Aνασφαλειες-φοβιες(απορριψης,αποτυχιας κλπ)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429

    Unhappy Aνασφαλειες-φοβιες(απορριψης,αποτυχιας κλπ)

    Εκει που προσπαθω να αποκτησω λιγο αυτοπεποιθηση/αυτοεκτιμηση,με ριχνουν κατω οι προσωπικες ανασφαλειες της μειονεξιας,της ανεπαρκειας,του φοβου αποτυχιας,απορριψης,του αγνωστου,του αν θα τα καταφερω η αν δεν τα καταφερω,πως θα διαχειριστω την χ,ψ αποτυχια που μπορει να μου ερθει.Δεν μπορω να δημιουργησω ψυχολογικες αμυνες εναντια σε αυτα τα αισθηματα.
    Last edited by JohnyK33; 22-03-2022 at 22:43.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,131
    Δυστυχώς, παρόμοια θέματα έχω κι εγώ. Το βασικότερο είναι η συνειδητοποίηση ότι είμαστε διαφορετικοί από την "πλειοψηφία" που μας οδηγεί στο να έχουμε κόμπλεξ με τον εαυτό μας. Είναι όμως και κάτι άλλο, μια έμφυτη ευαισθησία στην κριτική και στη γνώμη των άλλων. Κι άλλοι είναι διαφορετικοί, κάποιοι είναι και χάλιες, αλλά δε νοιάζονται για την κακή γνώμη των άλλων, είναι πιο σκληρόπετσοι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Εχω βαρεθει να ακουω,"βρες τα με τον εαυτο σου","εσυ εισαι το προβλημα οχι οι αλλοι","βρες κατι να ασχολεισαι" κλπ,πφφ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,131
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Εχω βαρεθει να ακουω,"βρες τα με τον εαυτο σου","εσυ εισαι το προβλημα οχι οι αλλοι","βρες κατι να ασχολεισαι" κλπ,πφφ.
    Το πρόβλημα δεν είσαι εσύ, μπορεί να είναι οι άλλοι, αλλά εσύ περνάς δύσκολα οπότε πρέπει να βρεις τρόπο να βελτιώσεις την κατάσταση που ζεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα, αν έχεις διαθεση ψαξε σχετικα με την αυτο-αποδοχη, αγαπη και κατανοηση προς τον εαυτο μας δηλαδη, πανω εκει στηριζονται αρκετοι τροποι ψυχοθεραπειας, ισως σε βοηθησει. Και η ψυχοθεραπεια δεν ειναι παρα ενας τροπος αλλαγης λανθασμενων πεποιθησεων πρακτικα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Το καλο ειναι οτι καταφερα και ξεπερασα το γενικευμενο αγχος και διαταραχη που ειχα πριν 1-1,5 χρονο και το οποιο ειχε προκληθει απο την καταπιεση στον χωρο εργασιας,μαζι με την επιπτωση των κορονομετρων που με επηρεασαν ως ενα βαθμο στο να καταρρευσω απο την ψυχολογικη πιεση,τις ανασφαλειες που ειχα για το πως πρεπει να κινηθω και τι αποφασεις να παρω στο εργασιακο,ηδη μειωσαμε τη δοση της βενλαφαξινης με τον ψυχιατρο στο μισο και τον ιουνιο θα σταματησω απο τα αντικαταθληπτικα,δυστυχως περασα αρκετα δυσκολα μεχρι να μπορεσω να κανω recovery,μετα το 8μηνο ενιωσα βοηθεια και εξισορρόπηση της ψυχολογιας μου και των αρνητικων συναισθηματων.

    Η αυτοαποδοχη του εαυτου,η αγαπη του εαυτου μας ειναι δυσκολο κομματι,δεν το εχω καταφερει για πολλα χρονια να το βελτιωσω,υποφερω απο χαμηλη αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθηση,μειονεξια απεναντι στους αλλους και διαφορα αλλα.Προς το παρον εχω σταματησει καθε ειδους ψυχοθεραπεια,για να δωσω λιγο χρονο στον εαυτο μου να επεξεργαστει καποια πραγματα,αλλα και γιατι δεν μπορουσα πλεον να σηκωσω το οικονομικο βαρος που απαιτει αυτη,ποσο μαλλον οταν προκειται για long term treatment που χρειαζεται το λιγοτερο 3 επισκεψεις το μηνα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπερα, η αυτο-αποδοχη ειναι κατι διαφορετικο απο την αυτοεκτιμιση η οποια στηριζετε σε συγκρισιμα με τους αλλους πραγματα, π.χ. εχω καταφερει αυτο, εκεινο κλπ, ενω αυτο-αποδοχη σημαινει να αποδεχομαστε τον ευατο μας ΠΑΡΑ τις αδυναμιες μας και μονο ακομα με την αξια της υπαρξης μας. Τα παραπανω υποτιθετε οτι ειναι η βαση της ψυχοθεραπειας και δεν τα εμαθα απο ψυχολογο, ουτε απο κανενα ψυχιατρο φυσικα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Αυτο-αποδοχη οχι δεν εχω,γιατι τοσα χρονια συγκρουονται τα εσωτερικα μου συναισθηματα με το πως θα ηθελα να ειμαι σε καποια πραγματα,τα οποια δεν μου αρεσουν στον εαυτο μου,δεν μιλαω απαραιτητα για εμφανιση,αλλα δυσκολευομαι τοσο να τα αλλαξω,ωστε ερχεται σε συντομο διαστημα απλα η παραιτηση και η απογοητευση ξανα και ξανα.

    1.Aυτο-αποδοχη,αγαπη για τον εαυτο με τα μειονεκτηματα του(εκεινα που δεν επιδεχονται βελτιωσης η αλλαγης)
    2.Αυτοπεποιθηση-Αυτοεκτιμηση
    3.Δυναμισμος-Πρωτοβουλιες επιλυσης προβληματων

    Ειναι πραγματα που θελω να τα βελτιωσω οσο μπορω,γιατι με ριχνουν ψυχολογικα και δεν μπορω να αντιμετωπισω μετα τις οποιες δυσκολιες συνανταω μπροστα μου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Βαλανε τα απαραιτητα για δουλεια στον καφε κ τα τσιγαρα καρελια ασπροσ καπνοσ ετσι νομιζω δοκιμαστε

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Βαλανε τα απαραιτητα για δουλεια στον καφε κ τα τσιγαρα καρελια ασπροσ καπνοσ ετσι νομιζω δοκιμαστε
    Δεν καταλαβα το μηνυμα ακριβως.

  11. #11
    εγω σκευτωμοθν ισως θα ηταν καλυτερα και αυτο σε οσους το κανουν να παρουμε το ενδιαφερον μας απο εναν τροποωζωης που τυχον μπορει να εχουμε στο μυαλο μας σαν αποθημενο που μπορει πολυ απλα να μην κανουμε για εκει, οσο ωραιο και φαντακτερο και αν μας φενεται αυτο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Απο ολα αυτα που ειπωθηκαν μονο η αυτοαποδοχη βοηθαει και παει καπωσ ετσι ειμαι καλοσ; δεν ειμαι ο καλυτεροσ δεν ειμαι ο χειροτεροσ
    τα καταφερνω γενικα δεν ειμαι κουλοσ δεν ειμαι χερασ τι θελω να καταφερω ποσα καταφερνω τα μισα ξερω εγω αρα ειμαι μετριοσ αρα ειμαι οπωσ ολοι καποια καταφερνω καποια οχι οταν λεμε καταφερνω ενοουμε δουλειεσ σχεσεισ αγαθα απολαυσεισ ολα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Εχω ανασφαλεια για την εικονα μου και πως με βλεπουν οι γυρω μου,συνηθως με χαρακτηριζουν περιεργο,χοντρο επειδη εβαλα αποτομα κιλα,με κοροιδευουν καποιες φορες για τον τονο της φωνης μου κλπ.Ολα αυτα με πληγωνουν βαθυτατα,προσπαθω να μην τα παιρνω παντα στα σοβαρα,αλλα δεν γινεται παντα αυτο,δυσκολευομαι να βαζω ορια στους αλλους υπο τον φοβο της απορριψης,της δημιουργιας αντιπαραθεσης κλπ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429

    Post

    Κάτι άλλο που δεν μπορω να αντιμετωπίσω είναι ότι δεν μπορώ να σβήσω το παρελθόν και να κάνω νέα ξεκινήματα,πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού με πληγώνουν
    οι σκέψεις για την ζωή που δεν έζησα,για τον χρόνο που σπαταλήθηκε χωρίς να έχω εξέλιξη σαν ατομο,είναι αυτά που ήθελα να κάνω και δεν έκανα,αυτά που ήθελα να πω σε κάποιες περιπτώσεις και δεν είπα γιατί δείλιασα η φοβήθηκα την αρνητική έκβαση των πραγματων,οι στιγμές που ένιωσα ότι με άδικουν,με υποτιμούν και έσκυψα το κεφάλι,τα όνειρα που δεν κυνήγησα γιατί ένιωθα πως δεν θα τα καταφέρω.

    Είχα δύο επιλογές,η να προχωρήσω μπροστά και να διεκδικήσω αυτά που θα μου έδιναν μια ικανοποίηση με το κόστος να αποτύχω σε ορισμένα από αυτά και να απογοητευτω/πληγωθώ,η να μείνω εκεί που βρίσκομαι στάσιμος,όπως και έγινε,να μην εξελιχθω,να μην αποκτήσω εμπειρίες,να εγκλωβιστω στους προσωπικούς φόβους και ανασφάλειες.

    Όταν αποδεχόμαστε μια κατάσταση που δεν μας ικανοποιεί,είτε αυτό είναι μια μέτρια δουλειά,είτε μια προβληματική φιλια για παράδειγμα,τότε κάποια στιγμή συμβιβαζόμαστε με το μετριο,γιατί φοβόμαστε να αναλάβουμε δράση,να πάρουμε αποφάσεις που μπορεί να έχουν συναισθηματικό πόνο τον οποίο δεν θα ξέρουμε να διαχειριστούμε.

    Είχα αναπτύξει τέτοιες φοβίες από μικρή ηλικία για την απόρριψη,η ότι δεν θα γίνω αποδεκτός από τους γύρω,που απλά ήμουν απόμακρος,ολιγομιλητος,δεν ανοίγομουν καθόλου για τον εαυτό μου,οπότε οι άλλοι έλεγαν ααα καλό παιδί αλλά περίεργος,πολύ σοβαρός,πολύ ήσυχος,ντροπαλός κλπ.

    Η ανεπάρκεια και η μειονεξια που νιώθω είναι μερικές φορές ανεξήγητη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Το αίσθημα ανεπάρκειας και μειονεξιας μου δημιουργεί ατολμία και φόβο ότι δεν θα τα καταφέρω σε γενικό πλαίσιο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φόβος αποτυχίας
    By Vicky in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-10-2018, 21:03
  2. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 08:20
  3. ΦΟΒΟΣ Αποτυχίας
    By Kefalonitis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 13-01-2015, 21:41
  4. φοβος απορριψης !!!
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 08-02-2012, 00:16
  5. Η διαχείριση της απόρριψης
    By Edge in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 04-11-2004, 12:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •