Παρενέργειες ένα μήνα μετά το εμβολιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    4

    Παρενέργειες ένα μήνα μετά το εμβολιο

    Καλησπέρα σας.
    Νέα στο φόρουμ σας, σας ευχαριστώ αρχικά για απαντήσεις κ λύσεις που βρήκα στα ποστ από όλους εσάς. Είμαι ευγνώμων
    Ένα μήνα πριν ολοκλήρωσα τον εμβολιασμό μου με pfizer. Δεν θα σταθώ σε συνηθισμένες παρενέργειες, υπήρχαν σχεδόν όλες αλλά δεν με ανησύχησαν.
    Μετά την α δόση πέρα από πονο στο χερι, ημικρανία, εφίδρωση κ ένα φυσικό high, την ίδια μέρα ξεκίνησαν μικροι σπασμοι μυων στο εσωτερικό του μπράτσο κ στη γαμπα μου (σαν το πεταρισμα του ματιού αλλά πιο έντονο σαν ηλεκτρικό ρευμα) που κράτησε μια εβδομάδα περίπου αλλά ήταν σποραδικο κ δεν με θορυυβησε. Ταυτόχρονα ξεκίνησαν τρελές αρρυθμίες (δεν εχω σχεδόν ποτε) που πέρασαν μετά από ένα εικοσαημερο περίπου λίγο πριν τη Β δπση. Επίσης μετά από δύο μέρες οι γάμπες ήταν πιασμένες σα να έχω πάθει κραμπα αλλά χωρίς πόνο. Είπα θα κουράστηκα...
    Μετα τη Β δοση τα έχω δει όλα. 5 ώρες μετά τον εμβολιασμό αρχίζει να σφυροκοπα η γαμπα. Μιλάμε λες κ χτύπησε κάτι από μέσα. Πηρα στο εοδδυ κ φυσικά δεν ξέρουν την τυφλα τους.για να μην τα πολυλογώ άρχισαν με τις μερες να χτυπανε όλες οι μυικες ομάδες, να βλέπω τους μυες να κινούνται μόνοι τους σε ηρεμία κ να ποναμε οι γάμπες αρκετά. Αφού δεν περνούσε μετά από 20 μέρες πήγα σε νευρολογο. Δεν μου βρήκε τίποτα, είπε ότι αφού ξεκίνησε με το εμβολιο είναι αντίδραση του ανοσοποιητικου. Να περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί, να κολυμπω κ να ξεκουράζομαι (χαχαχα δουλεύω σεζον) . Με ηρέμησε κάπως αλλά δεν μπορείς να είσαι οκ με ένα αλιεν κατω από το δέρμα σου. Όλη μέρα δεσμιδωσεις στο ξεκάρφωτο, τις νιώθω κ τις βλέπω! Δεν είμαι κατά των εμβολίων σε καμία περίπτωση απλά δεν θα ξανακάνω άλλη δόση. Δεν μου ταίριαξε το φάρμακο, δεν είναι όλα για όλους.
    Είχατε παρόμοια εμπειρία; θα βοηθούσε να ξέρω πως δεν είμαι η μόνη. Σε site του εξωτερικού έχω βρει κάποιες αναφορές ανθρώπων που αντιμετωπίζουν ήδη εδώ κ 4, 5 μήνες το ίδιο προβλημα

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    1
    καλησπερα!!!εκανα την πρωτη δοση και γω του εμβολιου της phizer τον Ιουνιο.
    απο τοτε μεχρι και σημερα εχω δεσμιδωσεις στις γαμπες...εχω κανει τα παντα απο εξετασεις και ολα ειναι φυσιολογικα.
    ομως φοβαμαι να κανω την 2η δοση γιατι δε ξερω τη θα μου ξημερωσει..ο νευρολογος ειπε να το κανω,το ιδιο και ο παθολογος.

    Kallie29 πως το αντιμετωπίζεις?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    4
    Παιδιά και εγώ μια από τα ίδια μετά το εμβόλιο. Σας εφυγε καθόλου ;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    χωρις να θελω να σε τρομαξει αλλα ισχυει... εκανες το εμβολιο συμφωνα ας πουμε ή με την θεληση σου ή με λογους ανωτερας βιας, να μην πληρωνεις rapid test, να εχεις εισοδο στα κλαμπ και στα μαγαζια,ή αν εισαι ανω των εξηντα ομως...!!! ΟΜΩΣ, ο πργματικος λογος ενος εμβολιου δεν ειναι αυτοι, ειναι για να προστατευθεις απο σοβαρη νοσηση με τον κορονοιο... αν δεν εισαι 80 χρονων, που δεν θα εισαι, οταν εκανες το εμβολιο υπεγραψες καποιο χαρτι συγκαταθεσης? ή τιποτα? αν βρεις εναν δικηγορο και το κηνυγησεις εσυ και χιλιαδες αλλου που ειχαν τετοιες σοβαρες πανεργειες απο το εμβολιο ισως δικαιωθεις και παρεις καποια αποζημιωση... δεν εχει να κανει το πιο εκανες! κανενα δεν ειναι ασφαλες... ηταν πειραματικο και θα ειναι.. και για του λογου του αληθες εγιναν χιλιαδες κοσμος πειραματοζωα...

    γιατι αφου ειδες οτι η μια δοση δεν παει καλα εκανες και δευτερη? και εχω ατομο στο φιλικο μου περιβαλλον που αντιμετωπισε τα ιδια προβληματα απο την πρωτη κιολας δοση.. τωρα τρεχει απο γιατρο σε γιατρο και δεν βρισκει κατι και ταλαιπωρειται.. Για μενα κινουσα δικαστικα εναντια στην εταιρεια.. Ισως με εναν δικηγορο να πετυχεις καλη αποζημιωση.. βεβαια, το δυσκολο ειναι να αποδεχτει η phizer οτι ειναι απο το εμβολιο, πραγμα δυσκολο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Τώρα μπαίνουμε σε προεκλογική περίοδο και όλος τυχαίος όλα τα μέτρα για το covid τα παίρνουν πίσω, σήμερα βγήκε η απόφαση ότι δεν θα ισχύει το πρόστιμο των 100ευρω για τους 60 και άνω, ενώ μέχρι την μεγάλη εβδομάδα θα έχουμε πλήρη ελευθερία και για ανεμβολιαστους χωρίς, πιστοποιητικά τίποτα!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Τώρα μπαίνουμε σε προεκλογική περίοδο και όλος τυχαίος όλα τα μέτρα για το covid τα παίρνουν πίσω, σήμερα βγήκε η απόφαση ότι δεν θα ισχύει το πρόστιμο των 100ευρω για τους 60 και άνω, ενώ μέχρι την μεγάλη εβδομάδα θα έχουμε πλήρη ελευθερία και για ανεμβολιαστους χωρίς, πιστοποιητικά τίποτα!!
    ουτε σε προεκλογικη περιοδο μπαινουμε, ουτε εγινε ολως τυχαιως.
    αν δεν το εχετε ακομα παρατηρησει, η κυβερνηση ακολουθει την παγκοσμια και κυριως την πανευρωπαικη "γραμμη" στην αντιμετωπιση του ιου.
    στις περισσοτερες ευρωπαικες χωρες, εχουν ηδη χαλαρωσει τα μετρα και η δικη μας ειναι απο αυτες με τα αυστηροτερα προς το παρον.
    και να θυμισουμε, οτι αυτο δεν γινεται γιατι εξαλειφθηκε ο ιος, δυστυχως... γινεται γιατι δεν αντεχει αλλο η οικονομια με τοσες απαγορευσεις.
    γι αυτο ειναι σημαντικο, οταν τα μετρα δεν θα ειναι υποχρεωτικα αλλα απλες συστασεις, να τα τηρουμε μονοι μας...
    θ αρχισετε να ακουτε συντομα την εκφραση "προσωπικη ευθυνη"...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Τώρα μπαίνουμε σε προεκλογική περίοδο και όλος τυχαίος όλα τα μέτρα για το covid τα παίρνουν πίσω, σήμερα βγήκε η απόφαση ότι δεν θα ισχύει το πρόστιμο των 100ευρω για τους 60 και άνω, ενώ μέχρι την μεγάλη εβδομάδα θα έχουμε πλήρη ελευθερία και για ανεμβολιαστους χωρίς, πιστοποιητικά τίποτα!!
    εννοειται, εδω θα ερθουν τουριστες στην ελλαδα, ειναι δυνατον να τρεχει ο τουριστας να ψαχνει να κανει rapid για να κατσει στην παραλια??? δυστυχως η κυβερνηση ειναι μεσα στα χαλια... εδω τα καυσιμα ειναι στο θεο και αντι να μειωσει λιγο την φορολοφια τα αφηνει με επακολουθο ολα να ανεβαινουν.... ο αλλος ξοδευει πιο πολλα για μοιρασει το αλευρι στους φουρνους το ψωμι θα εχει την ιδια τιμη? ζητω ο κοροδοιος...........!

Similar Threads

  1. Κρισεις πανικου μετά από χρόνια, μισο μήνα μετά τον εμβολιασμο.
    By dead_can_dance in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 04-09-2021, 00:20
  2. Πονος στη πλατη μετα το εμβολιο που παραμενει ή πονος από αγχος?
    By ΝΙΚΚΙ24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-07-2021, 15:42
  3. Φόβος μετά το εμβόλιο
    By agapoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 11-07-2021, 12:36
  4. Replies: 2
    Last Post: 15-03-2017, 14:05
  5. χωρισμος μετα απο 1 μηνα
    By jimi25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 13-07-2012, 14:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •