κοβιντ-19...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    11

    κοβιντ-19...

    Λοιπόν, αρχίζω, Σάββατο 12 Μαρτίου ξυπνάω με πονοκεφάλο, ρίγος, δέκατα και τρομερό πόνο που δε μπορούσα να γυρίσω τον αυχένα. Πυρετό μεχρι 39, ο πονοκεφάλος δεν υποχωρούσε. Τα τεστ αρνητικά. Κυριακή θετικός! τα συμπτώματα που είχα γενικά ηταν κόπωση, αδυναμία, πονοκέφαλοι, ρίγος, λίγη διάρροια και λίγος πονοκοιλος. την Κυριακή επιτέλους βγήκα αρνητικός. ωστόσο, συνεχίζει να έχω φουλ κούραση και ακραία ατονία, πόνους στα πόδια, κοιλοπονο, που και που ενα πονακι στο στηθος ή μια ελαφρά δυσπνοια και τέτοια... Ο γιατρός μου μου λέει να μην αγχώνομαι ωστόσο είναι αδύνατον γιατί ήδη ειχα άγχος υγείας... Αύριο έκλεισα πνευμονολογο για αρχή και βλέπουμε... Έχει κανείς ανάλογες εμπειρίες με ανάρρωση απο ΚΟΒΙΝΤ??? Ειμαι 21 ετων και είμαι στην 11η μέρα... ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Το τεστ το rapid είναι αρκετά αναξιόπιστο έως πολύ... Εγώ είχα συμπτώματα κούρασης μέχρι την 15η μέρα και το πρώτο rapid το έκανα στην 6 ημέρα, μου βγήκε αρνητικό, στην 11η έκανα pcr το οποίο βγήκε οριακα θετικό... Κοινώς μην περιμένεις ότι ένα τεστ σημαίνει ότι δεν έχεις τον ιό ακόμα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    11
    μόνο κόπωση είχες; τι έκανες γ αυτό;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Εγώ είχα δώδεκα μέρες δέκατα είναι το post covid σύμπτωματα που λένε οι γιατροί

  5. #5
    Εγώ είχα ομικρον ένα 10ημερο δέκατα μύξες κόπωση φουλ και κούραση
    Πυρετό μέχρι 38 2 μέρες
    Μετά δέκατα που επέμεναν 2 εβδομάδες
    Μετά από εκεί κ πέρα επανήλθα κανονικά

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    Το τεστ το rapid είναι αρκετά αναξιόπιστο έως πολύ... Εγώ είχα συμπτώματα κούρασης μέχρι την 15η μέρα και το πρώτο rapid το έκανα στην 6 ημέρα, μου βγήκε αρνητικό, στην 11η έκανα pcr το οποίο βγήκε οριακα θετικό... Κοινώς μην περιμένεις ότι ένα τεστ σημαίνει ότι δεν έχεις τον ιό ακόμα
    καλησπερα μενη. οταν κανεις ενα τεστ ειτε εχεις συμπτωματα ειτε οχι, το τεστ δε θα σου πει αμα εχεις η οχι συμπτωματα. το τεστ θα σου πει αν κουβαλας απανω σου ιικο φορτιο η οχι. μπορει καποιος να εχει αρνητικα τεστ=δηλ δεν εχει φορτιο, τα συμπτωματα ωστοσο μπορει να ειναι ακομα παροντα. θελει αρκετο καιρο καποιες φορες να υποχωρησουν. επισης, εχε κατα νου και το συνδρομο λονγκ κοβιντ. αυτα απο μενα. μια μικρη παρεμβαση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post
    καλησπερα μενη. οταν κανεις ενα τεστ ειτε εχεις συμπτωματα ειτε οχι, το τεστ δε θα σου πει αμα εχεις η οχι συμπτωματα. το τεστ θα σου πει αν κουβαλας απανω σου ιικο φορτιο η οχι. μπορει καποιος να εχει αρνητικα τεστ=δηλ δεν εχει φορτιο, τα συμπτωματα ωστοσο μπορει να ειναι ακομα παροντα. θελει αρκετο καιρο καποιες φορες να υποχωρησουν. επισης, εχε κατα νου και το συνδρομο λονγκ κοβιντ. αυτα απο μενα. μια μικρη παρεμβαση.
    μα για να υπαρχουν συμπτωματα οπως κουραση, πυρετος, εξαντληση σημαινει οτι ο οργανισμος ακομα προσπαθει να κανει αντισωματα και να καταστρεψει τον ιο... και ο ιος ειναι εκει και υπαρχει.. εξαλου αυτο φαινεται και απο το γεγονος οτι εκανα στην 11η μοριακο και βγηκε οριακα θετικο και το rapid αρνητικο στην 6η... που ακομα ειχα φουλ συμπτωματα και δεν ενιωθα καποιο βαθμο καλυτερευσης.. αυτα απο εμενα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Παιδιά εγώ έχω ταχυπαλμια...μόνο εγώ έχω ??? Δεν είχε κανένας ταχυπαλμια???

  9. #9
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Παιδιά εγώ έχω ταχυπαλμια...μόνο εγώ έχω ??? Δεν είχε κανένας ταχυπαλμια???
    Μαργαρίτα είχα εγώ. Πάνω από 120 παλμους

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Μαργαρίτα είχα εγώ. Πάνω από 120 παλμους
    Τρίτη μέρα σήμερα και είμαι καλύτερα από ποτέ...τις 2 πρώτες με 38,5 που έπεφτε με depon...και σήμερα τίποτα....επιπλέον είμαι και ανεμβολιαστη και έχω και άσθμα..οι ταχυπαλμιες έπεσαν με ένα zanax...μακάρι να τελειώσει έτσι...

  11. #11
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Τρίτη μέρα σήμερα και είμαι καλύτερα από ποτέ...τις 2 πρώτες με 38,5 που έπεφτε με depon...και σήμερα τίποτα....επιπλέον είμαι και ανεμβολιαστη και έχω και άσθμα..οι ταχυπαλμιες έπεσαν με ένα zanax...μακάρι να τελειώσει έτσι...
    Μαργαρίτα μην αγχώνεσαι ήμουν ανεμβολιαστη με άσθμα και είχα ότι ακριβώς και εσυ. Όλα καλά θα πανε

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Μαργαρίτα μην αγχώνεσαι ήμουν ανεμβολιαστη με άσθμα και είχα ότι ακριβώς και εσυ. Όλα καλά θα πανε
    Σχεδόν τελείωσα...έχεις δίκιο ..το πέρασα άνετα....μπορεί να οφείλεται και στην αγωγή του άσθματος...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Κι εγώ έχω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Είσαι καλά??έκανα τελικά μου άφησε ζάλη.

Similar Threads

  1. Έχει κανείς επίμονο βήχα μετά από καιρό από την νόσηση με κοβιντ?
    By Χριστίνα900 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 81
    Last Post: 10-05-2022, 21:56
  2. Απορία για τον τεστ κοβιντ
    By Nikosnilouuu in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 28-01-2022, 10:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •