Σεξ, φαντασιώσεις, πορνογραφια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10

    Σεξ, φαντασιώσεις, πορνογραφια

    Καλησπερα φορουμ θα ηθελα να ανοιξουμε ενα θεμα ωστε να μαθουμε καποια πραγματα απο ανθρωπους που εχουν καποια εμπειρια στο κομματι αυτο. Οπως βλεπετε, στοχος να μιλησουμε για πορνογραφια, φαντασιωσεις και γενικα το σεξ...
    1. Τι σημαινει το ειδος της πορνογραφιας που βλεπεις για τον σεξουαλικο μας προσανατολισμο?
    2. Τι σημαινει φαντασιωση και ποια η σχεση της με τον σεξουαλικο μας προσανατολισμο?
    3. Επηρεάζεται ο σεξουαλικος προσανατολισμος απο το ειδος της πορνογραφιας που βλεπεις η οχι?
    4. Ποια η ηλικια που ενας γκει, bi, στρειτ συνειδητοποιει τι τον ελκυει και ποσο αλλαζει αυτο στον χρονο?
    5. Αλλάζει απο την μια μερα στην αλλη η σεξουαλικη προτιμηση?
    Ο καθένας ας απαντησει με βαση τις δικες του γνωσεις στα παρακατω θεματα.
    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Αυτά μόνο ένας ειδικός μπορεί να απαντήσει, μπορώ πάντως να σου πω τι μου είπε η ψυχολόγος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    1. Νομίζω οτι είναι αυτονόητο (εκτός αν δε κατάλαβα την ερώτηση).
    2. Δεν υπάρχει σύνδεση. Ένας straight και ενας gay μπορούν να έχουν τις ίδιες φαντασιώσεις.
    3. Αν ρωτάς κατα πόσο μπορεί να επηρεαστεί ένας straight βλέποντας gay πορνό, θεωρώ πως μπορεί να επηρεαστεί σε ένα βαθμό. Βέβαια για να βλέπει gay πορνό έχει ήδη κάτι ξεκινήσει μέσα του.
    4. Οποτεδήποτε.
    5. Δύσκολο από τη μια μέρα στην άλλη λόγω μηχανισμών άμυνας. Ναι μεν αλλάζει αλλά η αποδοχή και η εξωτερίκευση αυτού απαιτεί χρόνο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Θα απαντησω με βαση τις δικες μου εμπειριες και βιωματα αν και ειχα πολυ περιεργη σεξουαλικη ζωη απο μικρη ηλικια με καποια κενα μνημης. Την οποια δεν εψαξα ποτε με καποιο ψυχιατρο.
    1. Βλεπω gay πορνο γιατι μου αρεσει και ειμαι gay.
    2. Φαντασιωνομαι μονο αντρες γιατι ειμαι gay.
    3. Οι πρωτες μου επαφες με την πορνογραφια ηταν περιοδικα με str8 περιεχομενο στην ηλικια των 14 νομιζω. Αυτο δεν επηρεασε καθολου τον σεξουαλικο μου προσανατολισμο.
    4. Απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου, μου αρεσαν τα αγορια απο μικρη ηλικια. Απο μικρη ηλικια ειχα ''αθωες'' εμπειριες με αγορια κυριως και 3 κοριτσια. Κατεληξα στα αγορια.
    5.Gay θυμαμαι τον εαυτο μου και gay παραμενω.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10
    Πολύ όμορφες απόψεις και σας ευχαριστώ θερμά, θα ήθελα να παραθέσω και εγώ τις δικές μου γνώσεις από ψυχοθεραπευτές-σεξολογους. Ως προς την πορνογραφία και τις φαντασιώσεις, ισχυρίζονται ότι δεν σημαίνει κάτι για τον σεξουαλικό προσανατολισμό σου, αλλά έχει σημασία η αίσθηση που σου αφήνει στο τέλος ενός οργασμού, αν σε ικανοποιεί εν τέλει η όχι, γιατί το γυμνό από μόνο του είναι ερεθιστικό. Και πρόσθετα δεν αλλάζουν οι προτιμήσεις ανάλογα με το τι βλέπεις η φαντασιωνεσαι. Η σεξουαλική προτίμηση είναι προκαθορισμένη από τις πρώτες βρεφικές στιγμές και ολοκληρώνεται μέχρι την ηλικία των 3-7 ετών και δεν αλλάζει ούτε επιδέχεται αλλαγή. Οι πειραματισμοί της εφηβικής ηλικίας δεν εκφράζουν απόλυτα την σεξουαλική προτίμηση. Να συμπληρώσω ότι ένας κορεσμένος στην πορνογραφία οργανισμός επιλέγει διαφορετικά είδη πορνογραφίας για να μπορεί να νιώσει τον αρχικό ερεθισμό και δεν σημαίνει κάτι για τον σεξουαλικό του προσανατολισμό.
    Αυτά έχω μάθει εγώ, ελπίζω όποιος άλλος θέλει να παραθέσει απόψεις.
    Σας ευχαριστώ και πάλι

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10
    Βεβαίως, ανοιχτή κυβεντα είναι.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Pitz View Post
    Αυτά μόνο ένας ειδικός μπορεί να απαντήσει, μπορώ πάντως να σου πω τι μου είπε η ψυχολόγος
    Βεβαίως θα θέλαμε όλοι νομίζω

  8. #8
    Honorata
    Guest
    Εγώ ξέρω πώς αυτό που βλέπεις στη πορνογραφία δεν σημαίνει ότι είναι και κάτι που θα το έκανες στη ζωή σου απαραιτητα.

  9. #9
    Honorata
    Guest
    Μπορεί να σου αρέσει να το βλεπεις μόνο ως παρατηρητής, χωρίς να σημαίνει πως είσαι διατεθειμένος αυτά που βλέπεις να τα εφαρμοσεις στη πράξη

  10. #10
    Honorata
    Guest
    Τώρα για τα υπόλοιπα δεν ξέρω.......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,497
    Quote Originally Posted by σπυρος7 View Post
    Πολύ όμορφες απόψεις και σας ευχαριστώ θερμά, θα ήθελα να παραθέσω και εγώ τις δικές μου γνώσεις από ψυχοθεραπευτές-σεξολογους. Ως προς την πορνογραφία και τις φαντασιώσεις, ισχυρίζονται ότι δεν σημαίνει κάτι για τον σεξουαλικό προσανατολισμό σου, αλλά έχει σημασία η αίσθηση που σου αφήνει στο τέλος ενός οργασμού, αν σε ικανοποιεί εν τέλει η όχι, γιατί το γυμνό από μόνο του είναι ερεθιστικό. Και πρόσθετα δεν αλλάζουν οι προτιμήσεις ανάλογα με το τι βλέπεις η φαντασιωνεσαι. Η σεξουαλική προτίμηση είναι προκαθορισμένη από τις πρώτες βρεφικές στιγμές και ολοκληρώνεται μέχρι την ηλικία των 3-7 ετών και δεν αλλάζει ούτε επιδέχεται αλλαγή. Οι πειραματισμοί της εφηβικής ηλικίας δεν εκφράζουν απόλυτα την σεξουαλική προτίμηση. Να συμπληρώσω ότι ένας κορεσμένος στην πορνογραφία οργανισμός επιλέγει διαφορετικά είδη πορνογραφίας για να μπορεί να νιώσει τον αρχικό ερεθισμό και δεν σημαίνει κάτι για τον σεξουαλικό του προσανατολισμό.
    Αυτά έχω μάθει εγώ, ελπίζω όποιος άλλος θέλει να παραθέσει απόψεις.
    Σας ευχαριστώ και πάλι
    καλησπερα.
    αφενος, γενικα συμφωνω με αυτα που σουε χουν πει οι ψυχ.
    αφετερου, ειδα και το πρωτο θεμα σου και ακταλαβα τι σε απασχολει.
    ερωτηση, ειναι το μονο θεμα που σε βασανιζει, ή και γενικοτερα σου κολλανε κατα καιρους σκεψεις που σε βασανιζουν;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by σπυρος7 View Post
    Πολύ όμορφες απόψεις και σας ευχαριστώ θερμά, θα ήθελα να παραθέσω και εγώ τις δικές μου γνώσεις από... ... ... ...Σας ευχαριστώ και πάλι
    Εμένα αυτό μου κάνει απάντηση κάποιου που νιώθει ενοχικά και βρίσκεται σε άρνηση για κάτι προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό του οτι δε πάει προς αυτό το κάτι. Απ όσο καταλαβαίνω δε μιλάμε απλά για σκέψεις αλλά και για ικανοποίηση μέσα από πορνό διαφορετικού προσανατολισμού.

    Quote Originally Posted by σπυρος7 View Post
    Ως προς την πορνογραφία και τις φαντασιώσεις, ισχυρίζονται ότι δεν σημαίνει κάτι για τον σεξουαλικό προσανατολισμό σου, αλλά έχει σημασία η αίσθηση που σου αφήνει στο τέλος ενός οργασμού, αν σε ικανοποιεί εν τέλει η όχι, γιατί το γυμνό από μόνο του είναι ερεθιστικό. Και πρόσθετα δεν αλλάζουν οι προτιμήσεις ανάλογα με το τι βλέπεις η φαντασιωνεσαι.
    Όλα ξεκινάνε από το μυαλό, κοινώς από αυτό που φαντασιώνεσαι. Η φαντασίωση προκύπτει από εγκεφαλικό ερεθισμό. Αν καταφέρνεις να φτάσεις σε οργασμό με γκει πορνό ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ αυτό να μη σημαίνει κάτι για τον σεξουαλικό σου προσανατολισμό. Ένας έφηβος που δεν έχει κάνει ακόμη σεξ αλλά φαντασιώνεται άντρες, δεν λέγεται straight επειδή δεν έχει ακουμπήσει γυμνό αντρικό σώμα. Δεν απαιτείται η πράξη για να "χαρακτηριστεί" κάπως αυτό που θέλεις. Το οποιοδήποτε γυμνό δεν είναι ερεθιστικό σε βαθμό που θα σε "φτιάξει". Ένας καθαρά straight άντρας δε θα ερεθιστεί βλέποντας γυμνά αντρικά σώματα ειδικά μάλιστα εαν κανουν σεξ. Ίσα ίσα που θα του προκαλέσει αηδία. Ο οργασμός μπορεί να σου αφήσει μη ικανοποιητική αίσθηση ακόμη κι αν κάνεις κάτι με άτομο που σου αρέσει πολύ.

    Quote Originally Posted by σπυρος7 View Post
    Η σεξουαλική προτίμηση είναι προκαθορισμένη από τις πρώτες βρεφικές στιγμές και ολοκληρώνεται μέχρι την ηλικία των 3-7 ετών και δεν αλλάζει ούτε επιδέχεται αλλαγή. Οι πειραματισμοί της εφηβικής ηλικίας δεν εκφράζουν απόλυτα την σεξουαλική προτίμηση.
    Αυτά είναι προσεγγίσεις του 1900. Είτε μας αρέσει είτε όχι όλοι μας έχουμε μέσα μας και αρσενικά και θηλυκά στοιχεία και είμαστε δυνάμει τα πάντα (αν βγάζει νόημα όπως το θέτω). Σε κάποιους επικρατούν τα άκρα και κάποιοι άλλοι βρίσκονται σε κάποιο από τα ενδιάμεσα σημεία του φάσματος, όχι απαραίτητα από την αρχή της σεξουαλικής τους ζωής. Μπορεί να είσαι καθαρά straight μέχρι τα 40 σου και για πολλούς λόγους εκεί στα 40 να αρχίσεις να σκέφτεσαι και άλλα πράγματα.

    Quote Originally Posted by σπυρος7 View Post
    Να συμπληρώσω ότι ένας κορεσμένος στην πορνογραφία οργανισμός επιλέγει διαφορετικά είδη πορνογραφίας για να μπορεί να νιώσει τον αρχικό ερεθισμό και δεν σημαίνει κάτι για τον σεξουαλικό του προσανατολισμό.
    Διαφορετικά είδη πορνογραφίας στο φάσμα των επιθυμιών του. Δε νομίζω να βλέπεις ντοκυμαντέρ με την αναπαραγωγή των δελφινιών για να ικανοποιηθείς σεξουαλικά (τραβηγμένο και άστοχο ενδεχομένως το παράδειγμα αλλά θέλω να γίνει ξεκάθαρο αυτό που λέω). Ένας γκέι άντρας δε μου κάνει εντύπωση αν δει straight πορνό. Ένας straight άντρας αηδιάζει ακόμη και στην ιδέα του γκέι πορνό. Όσος κορεσμός κι αν έχει υπάρξει, δε θα επέλεγε κανένας να δει περιεχόμενο με το οποίο αηδιάζει, ειδικά μάλιστα σε μια στιγμή που επιδιώκει την ικανοποίηση.

    Οι φαντασιώσεις δε γίνονται πάντα πραγματικότητα. Ακόμη και στο πλαίσιο του straight σεξ μπορεί να έχεις πολύ τραβηγμένες φαντασιώσεις με τις οποίες ικανοποιείσαι, που όμως στην πραγματικότητα δε θα τις έκανες πράξη επειδή μπαίνουν στη μέση οι μηχανισμοί άμυνας και μας χαλιναγωγούν κατα μιαν έννοια.
    Δε θα έβαζα βέβαια στην κατηγορία "φαντασίωση" το γεγονός οτι κάποιος μπορεί να βλέπει πορνό διαφορετικού προσανατολισμού.

    Μη γκρεμίζεται ο κόσμος σας αν έχετε την υπόνοια οτι μπορεί να ξεκίνησε να σας αρέσει και κάτι άλλο. Όχι δεν είναι αφύσικο παρότι δε μπορεί να οδηγήσει σε νέα ζωή διότι μάντεψτε, το σεξ δεν συμβαίνει μόνο στα πλαίσια αναπαραγωγής.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλησπερα.
    αφενος, γενικα συμφωνω με αυτα που σουε χουν πει οι ψυχ.
    αφετερου, ειδα και το πρωτο θεμα σου και ακταλαβα τι σε απασχολει.
    ερωτηση, ειναι το μονο θεμα που σε βασανιζει, ή και γενικοτερα σου κολλανε κατα καιρους σκεψεις που σε βασανιζουν;
    Γενικά έχω μία τάση να έχω κολλήματα κατά καιρούς, από αρκετά μικρός
    Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Εμένα αυτό μου κάνει απάντηση κάποιου που νιώθει ενοχικά και βρίσκεται σε άρνηση για κάτι προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό του οτι δε πάει προς αυτό το κάτι. Απ όσο καταλαβαίνω δε μιλάμε απλά για σκέψεις αλλά και για ικανοποίηση μέσα από πορνό διαφορετικού προσανατολισμού.



    Όλα ξεκινάνε από το μυαλό, κοινώς από αυτό που φαντασιώνεσαι. Η φαντασίωση προκύπτει από εγκεφαλικό ερεθισμό. Αν καταφέρνεις να φτάσεις σε οργασμό με γκει πορνό ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ αυτό να μη σημαίνει κάτι για τον σεξουαλικό σου προσανατολισμό. Ένας έφηβος που δεν έχει κάνει ακόμη σεξ αλλά φαντασιώνεται άντρες, δεν λέγεται straight επειδή δεν έχει ακουμπήσει γυμνό αντρικό σώμα. Δεν απαιτείται η πράξη για να "χαρακτηριστεί" κάπως αυτό που θέλεις. Το οποιοδήποτε γυμνό δεν είναι ερεθιστικό σε βαθμό που θα σε "φτιάξει". Ένας καθαρά straight άντρας δε θα ερεθιστεί βλέποντας γυμνά αντρικά σώματα ειδικά μάλιστα εαν κανουν σεξ. Ίσα ίσα που θα του προκαλέσει αηδία. Ο οργασμός μπορεί να σου αφήσει μη ικανοποιητική αίσθηση ακόμη κι αν κάνεις κάτι με άτομο που σου αρέσει πολύ.



    Αυτά είναι προσεγγίσεις του 1900. Είτε μας αρέσει είτε όχι όλοι μας έχουμε μέσα μας και αρσενικά και θηλυκά στοιχεία και είμαστε δυνάμει τα πάντα (αν βγάζει νόημα όπως το θέτω). Σε κάποιους επικρατούν τα άκρα και κάποιοι άλλοι βρίσκονται σε κάποιο από τα ενδιάμεσα σημεία του φάσματος, όχι απαραίτητα από την αρχή της σεξουαλικής τους ζωής. Μπορεί να είσαι καθαρά straight μέχρι τα 40 σου και για πολλούς λόγους εκεί στα 40 να αρχίσεις να σκέφτεσαι και άλλα πράγματα.



    Διαφορετικά είδη πορνογραφίας στο φάσμα των επιθυμιών του. Δε νομίζω να βλέπεις ντοκυμαντέρ με την αναπαραγωγή των δελφινιών για να ικανοποιηθείς σεξουαλικά (τραβηγμένο και άστοχο ενδεχομένως το παράδειγμα αλλά θέλω να γίνει ξεκάθαρο αυτό που λέω). Ένας γκέι άντρας δε μου κάνει εντύπωση αν δει straight πορνό. Ένας straight άντρας αηδιάζει ακόμη και στην ιδέα του γκέι πορνό. Όσος κορεσμός κι αν έχει υπάρξει, δε θα επέλεγε κανένας να δει περιεχόμενο με το οποίο αηδιάζει, ειδικά μάλιστα σε μια στιγμή που επιδιώκει την ικανοποίηση.

    Οι φαντασιώσεις δε γίνονται πάντα πραγματικότητα. Ακόμη και στο πλαίσιο του straight σεξ μπορεί να έχεις πολύ τραβηγμένες φαντασιώσεις με τις οποίες ικανοποιείσαι, που όμως στην πραγματικότητα δε θα τις έκανες πράξη επειδή μπαίνουν στη μέση οι μηχανισμοί άμυνας και μας χαλιναγωγούν κατα μιαν έννοια.
    Δε θα έβαζα βέβαια στην κατηγορία "φαντασίωση" το γεγονός οτι κάποιος μπορεί να βλέπει πορνό διαφορετικού προσανατολισμού.

    Μη γκρεμίζεται ο κόσμος σας αν έχετε την υπόνοια οτι μπορεί να ξεκίνησε να σας αρέσει και κάτι άλλο. Όχι δεν είναι αφύσικο παρότι δε μπορεί να οδηγήσει σε νέα ζωή διότι μάντεψτε, το σεξ δεν συμβαίνει μόνο στα πλαίσια αναπαραγωγής.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και την άποψή σου

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Τώρα για τα υπόλοιπα δεν ξέρω.......
    Σε ευχαριστώ πολύ

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φαντασιώσεις
    By Demo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 12-07-2020, 00:09
  2. Εθισμός στην πορνογραφία - τι να κάνω;
    By τυροκαυτερής in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 34
    Last Post: 24-05-2019, 10:56
  3. ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ
    By mr bubbles in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 18-05-2012, 22:32
  4. εθισμένος στην πορνογραφία
    By diver in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 36
    Last Post: 29-08-2011, 14:39
  5. Πορνογραφία και αυτοεκτίμηση
    By Lacrimosa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 23-07-2008, 23:02

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •