Μην φοβάστε
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1

    Μην φοβάστε

    Παιδια πήγα καρδιολόγο και μου έκανε τος εξής ερωτήσεις: έχεις τριγλικεριδια; Απάντησα όχι
    Έχεις χοληστερίνη; Απάντησα όχι
    Έχεις χοληστερόλη ; Απάντησα η καλή και η κακή ειναι σε φυσιολογικές τιμές
    Έχεις θηροειδη; Απάντησα όχι
    Έχετε ιστορικό με καρδιακά προβλήματα στην οικογένεια ; Απάντησα όχι
    Γέλασε και μετά με ρώτησε την ηλικία μου του απάντησα 22 ετών.
    Παιδια τραβούσε τα μαλλιά του γιατί οι νέοι πάνε από το αγχος και τις έκτακτες χωρίς κάτι παθολογικό! Οποτε το μήνυμα μου ειναι ένα. Μην φοβάστε , ξεχάστε τις έκτακτες δεν πεθαίνουμε από αυτές!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Εύκολο να το λες δύσκολο να το κάνεις

  3. #3
    Δεν παύει να με τρομάζει , κουράζει και να μου χαλάει την διάθεση για το υπόλοιπο της ημέρας… σήμερα έκανα διάδρομο με λίγη ένταση και τσουπ άρχισαν .. απογοητεύτηκα αλλά θα συνεχίσω … δύσκολο γιατί θα τις έχω στην σκέψη …. Βέβαια εγώ είμαι και 41!

  4. #4
    Συμφωνώ ελενακι μου αλλά πραγματικά πρεπει να ζούμε την κάθε μας στιγμή και όχι να ασχολούμαστε με αυτές!

  5. #5
    Η ένταση φέρνει έκτακτες όπως και η χαλάρωση αλλά βλέπεις ακόμα είμαστε ζωντανές ❤️

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και ειλικρινά προσπαθω κάθε μέρα να το κανω. Μια πεφτω μια σηκώνομαι. Είναι στιγμές που δεν αντέχω με τίποτα. Είναι δυσκολο πολυ όταν νιώθεις έκτακτες όλη μέρα. Δεν είναι νορμαλ και ειλικρινά λυγίζω δεν αντέχω να ζω έτσι. Φοβάμαι τρεμω. Προσπαθώ να είμαι καλά. Τώρα παλι με έπιασαν. Υποφέρω. Ευτυχώς δεν τις νιώθω τόσο δυνατά αλλά ρε παιδιά γιατί υπάρχουν? Δεν καταλαβαίνω. Γιατί δεν φέυγουν

  7. #7
    Υπάρχουν γιατί τις πυροδοτουμε εμείς! Να ξέρεις

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Κάπως έτσι ωστόσο γίνονται πολλά ιατρικά λάθη.
    Για να γίνει πλήρης καρδιολογικός έλεγχος πρέπει να γίνει απαραίτητα: υπέρηχος, χόλτερ, τεστ κοπώσεως και αξονική καρδιάς. Και ιδανικά γενετικός έλεγχος, αλλά αυτο το αφήνω έξω Οι περισσότεροι κάνουμε μονο τα τρία πρωτα, αλλά κάθε μία από αυτές τις εξετάσεις βλέπει άλλη λειτουργία της καρδιάς. Ένας υπέρηχος δεν βλέπει αν έχεις αθηροσκλήρωση στις αρτηρίες, βλέπει μόνο την λειτουργία της καρδιάς ως αντλία τη δεδομένη στιγμή.
    Σε κάθε περίπτωση, αν δεν υπάρχουν συμπτώματα, τότε ναι, η ιατρική είναι και στατιστική και στατιστικά όσα αναφέρεις αποτελούν τους κύριους παράγοντες κινδύνου. Οταν όντως υπάρχουν εμμένοντα συμπτώματα, κατ' εμέ, η εξήγηση του άγχους δεν είναι επαρκής.
    Από την άλλη, ακόμα κι αν υποθέσουμε πως όντως δεν υπαρχει καρδιακή νόσος πίσω από την συμπτωματολογία, η καθησύχαση που μπορεί κάποιος να λάβει σε μια αγχώδη διαταραχή είναι συνήθως μόνο πρόσκαιρη. Αν ήταν να το ξεπερνούσαν έτσι οι πάσχοντες θα το είχαν ξεπεράσει ήδη. Δεν είναι θέμα λογικής τις περισσότερης φορές. Ή ίσως και να είναι θέμα "υπερβολικής" λογικής, γιατί λαμβάνουμε υπόψη μας τη λογική της σπάνιας πιθανότητας. Για να το ξεπεράσει κανείς μάλλον πρέπει να φτάσει στο σημείο του "και να πάθω, δεν μπορώ να κάνω τίποτα".

  9. #9
    Αν ήταν να είχαμε πρόβλημα εδώ και 2 χρόνια θα είχαμε πεθάνει αγαπητέ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Evap99 View Post
    Αν ήταν να είχαμε πρόβλημα εδώ και 2 χρόνια θα είχαμε πεθάνει αγαπητέ.


    δεν ξέρω, προσωπικά ξεκίνησα με βραδυκαρδία, κατέληξα στις ταχυκαρδίες σε όρθια θέση για να διαγνωστώ με καρδιολογικό σύνδρομο και να παρω καρδιολογικό φάρμακο που γράφουν σε ασθενείς με καρδιακή ανεπάρκεια για έξι μήνες και στο σήμερα να έχω συνέχεια πόνους αριστέρα, περίεργες έκτακτες κατα καιρούς και ένα περιστατικό μουδιάσματος στο κέντρο του στήθους. Κάποιες φορές γίνεσαι απλά προοδευτικά χειρότερα. Εγώ πλέον εμπιστεύμαι μόνο τον εαυτό μου και το σώμα μου, δυστυχώς ένας γιατρός δεν θα πολυασχοληθεί αν πατάς στα πόδια σου. Και αυτό το έχω τσεκάρει πολλές φορές. Πρόσφατα έτυχε να καταλάβω λάθος το αποτέλεσμα μιας εξέτασης και νόμιζα ότι έχω υψηλή τροπονίνη που είναιτεστ για επικείμενο έμφραγμα, μίλησα με έξι διαφορετικου καρδιολόγους που με έχουν δει στο παρελθόν και όλοι ήταν "δε βαριέσαι, δεν είναι τίποτα" Τελικά όντως δεν ήταν τίποτα, γιατί έκανα λάθος εγώ στο πώς το κατάλαβα και τους το μετέφερα, αλλά αν ίσχυε όντως η τιμή που τους είπα θα έπρεπε να με είχαν παραπέμψει στα επείγοντα. Ένας γιατρός λοιπόν βασίζεται στην στατιστική πιθανότητα ότι εισαι κάτω από 40 άρα δεν θα πάθεις καρδιά. Δεν με καλύπτει προσωπικά αυτό.

  11. #11
    Εγώ. Έχω παρατηρήσει ότι οποτε αγχώνομαι έχω έκτακτες και μετά τα πυροδοτώ, τώρα αν εσυ έχεις πρόβλημα υγείας είναι άλλο θέμα. Εγώ έκανα όλες τις εξετάσεις αίματος ότι έπρεπε και είναι όλα όπως πρέπει να είναι. Άλλο να αγχώνεσαι και να μην έχεις τίποτα και άλλο να έχεις πραγματικά και να είσαι και σε μια ηλικία
    Γιατί από ότι κατάλαβα από αυτά που είπες είσαι πάνω από 40

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Evap99 View Post
    Εγώ. Έχω παρατηρήσει ότι οποτε αγχώνομαι έχω έκτακτες και μετά τα πυροδοτώ, τώρα αν εσυ έχεις πρόβλημα υγείας είναι άλλο θέμα. Εγώ έκανα όλες τις εξετάσεις αίματος ότι έπρεπε και είναι όλα όπως πρέπει να είναι. Άλλο να αγχώνεσαι και να μην έχεις τίποτα και άλλο να έχεις πραγματικά και να είσαι και σε μια ηλικία
    Γιατί από ότι κατάλαβα από αυτά που είπες είσαι πάνω από 40

    Καταρχάς είμαι 31, κατα δευτερον η εμμονή σου στην ηλικία σε κάθε τόπικ που ανοίγεις θα έλεγα ότι είναι το λιγότερο αφελής ιατρικά. Στην ιατρική επίσης λένε ότι οι γυναίκες δεν κινδυνεύουν από καρδιά με αποτέλεσμα να πεθαίνουν χιλιάδες γυναίκες κάθε χρόνο από άτυπα συμπτώματα εμφράγματος λόγω λανθασμένων ιατρικών οδηγιών. Αν θεωρείς ότι είσαι άθικτη σωματικά στα 23, τότε για ποιο λόγο μπαίνεις στην διαδικασία των εξετάσεων; Γενικά δεν καταλαβαίνω τα άτομα που αντιδρούν μόλις τους δώσεις μία άλλη οπτική. Αφού δεν πιστεύεις ότι έχεις κάτι και δεν έχεις συμπτώματα, τότε ποιο είναι το πρόβλημα;

  13. #13
    Σε τόσους γιατρούς που έχεις πάει εσυ δεν έχει πάει ο μπαμπάς μου στα 66 του λολ
    Εγώ πήγα φέτος για τσεκ απ και από ότι βλέπεις είπα να μην φοβούνται όχι ότι έχω κάτι και θέλω βοήθεια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Θεωρείς δηλαδή ότι ένα άτομο με αγχωδη διαταραχή θα ιαθεί ξαφνικά από το τόπικ σου και το ότι ο γιατρός σου δεν σε πήρε στα σοβαρά και γέλασε;

    Στα 24 είχα πάθει το πρώτο μεγάλο κύμα άγχους προσωπικά. Τότε είχα αρκεστεί σε μία γαστροσκόπηση και ένα απλό καρδιογράφημα. Όλα καλά, για έξι χρόνια μέχρι που το σώμα μου κλάταρε. Πλέον έχω μάθει ότι το σώμα μας κάτι μας λέει και το σώμα στρεσάρεται από κάτι άλλο.
    Ναι, προφανώς έχω πάει σε αρκετούς γιατρούς όταν είχα αιμοπτύσεις, 37 παλμούς, υπογλυκαιμικά επεισόδια, απώλεια ακοης και δεν συμματεύεται. Σωματικά κρατιέμαι γιατί πήρα την κατάσταση στα χέρια μου και προσπαθώ να χειρίζομαι τα συμπτώματα. Ψυχολογικά είμαι καλύτερα όταν αποδέχτηκα ότι ο δρόμος προς τη διάγνωση δεν είναι εύκολος, ειδικά όταν έχεις κάτι χρόνιο.

  15. #15
    Άρα εσυ είχες μετά θέματα κανονικά όχι από το αγχος έτσι;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΜΙΛΉΣΤΕ ΜΗΝ ΦΟΒΆΣΤΕ
    By Pitz in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 28-01-2022, 14:39
  2. Τι κανετε οταν φοβαστε?
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 02-01-2018, 22:38
  3. πως αντιδρατε οταν φοβαστε?
    By arntaben in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 67
    Last Post: 01-09-2015, 18:51
  4. τι φοβαστε?
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 17-01-2014, 06:15
  5. ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΑ ΠΛΟΙΑ
    By cyberian in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 23-10-2006, 18:32

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •