Είμαι ένα τίποτα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262

    Lightbulb Είμαι ένα τίποτα..

    Ντρεπομαι για τον εαυτό μου δεν πολύ βγαίνω στην ηλικία που είμαι τα έχουν. Κάνει όλα οι συνομιλικοι μου εγώ τίποτα ούτε στρατό ούτε δουλειά και είμαι 30...ξέρω τα ψυχολογικά που είχα δεν με άφηναν να πάω στρατό...αλλά γιατί τόσο στεναχώρια...ντρεπομαι να χερετησω κοσμο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262
    Ντρέπομαι να χερετησω. Μην με πουν τι κάνεις ..και δεν ξέρω τι να απαντήσω άλλοι σε μικροί Ηλία δουλεύουνε και εγώ τιποτα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχεις όμως κάποιο ενδιαφέρον, κάποια ασχολία μέσα στη μέρα σου; Κάτι να σε κινητοποιήσει και να νοιώσεις καλύτερα; Ούτε ο πρώτος άνεργος είσαι ούτε ο πρώτος που δεν πηγε στρατό. Το θέμα είναι αντί να αναμασάς τι δεν έκανες παλιότερα να δεις τι μπορείς να κάνεις τώρα. Σε τελική ανάλυση άλλη απάντηση στο "Τι κάνεις;" είναι το "Κοιτάω τον τοίχο όλη μέρα" , άλλη το "Κάνω μπάφους και παίζω pro" κι άλλη το "Παρακολουθώ κάτι δωρεάν σεμινάρια μέσω ίντερνετ να μάθω ζαχαροπλαστική"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262
    Δυστηχως δεν κάνω τίποτα έχω βάλει και κιλά από τα φάρμακα ...και δεν πολύ βγαίνω ντρεπομαι ..επίσης ντρεπομαι να χερετησω τους γείτονες επειδή τα παιδιά τους πήγαν στρατό και δουλεύουνε και εγώ τίποτα ..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262
    Ντρέπομαι στην ιδέα να χερετησω τους γείτονες μήπως καταλάβουνε τι έχω λέω γτ τα παιδιά τους να προοδευουνε και εγώ όχι...??

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να μην ντρέπεσαι. Δεν είναι όλοι ίδιοι, ούτε έχουν τις ίδιες αφετηρίες και ιδιαιτερότητες. Να βάλεις όμως ένα πρόγραμμα, κάποιους στόχους. Από κάπου να κινητοποιηθείς.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262
    Ναι πρέπει σονια...λες να μην ντρέπομαι να χερετησω ε?δεν είναι καλό το σκέφτομαι συνέχεια ...και γι'αυτό κ μόνο δεν βγαίνω από το σπίτι .. βοηθήστε με

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    O γείτονας ή ένας γνωστός μπορεί να έχει ένα σωρό πράγματα στο κεφάλι του την ώρα που τον συναντάς. Βλέπει ένα γνώριμο πρόσωπο και λέει ένα γειά, εκτός κι αν έχετε επαφές ή κάποιο παρελθόν μεταξύ σας για να σου πιάνει την κουβέντα, ή πολύ ελεύθερο χρόνο. Το πιο πιθανό είναι ότι απλά θα χαιρετήσει κι απο ευγένεια θα σε ρωτήσει τι γίνεσαι, θα ανταλλάξετε δυο απλές κουβέντες κι ως εκεί και την επόμενη στιγμή θα έχει στρέψει τις σκέψεις του σε κάτι άλλο. Δεν είναι εκεί για να σε κρίνει. Αλλά και να σε κρίνει, τι σε νοιάζει δηλαδή; Πρέπει να είναι κάποιος πανίβλακας κακοπροαίρετος κουτσομπόλης για να δει έναν άνθρωπο, να πει ένα γειά και να κάθεται να σκέφτεται όλο το ιστορικό του και να ψάχνει τι αρνητικό να του προσάψει.
    Αν είχατε ένα γειά και τον αποφεύγεις, πιο πιθανό είναι από εκεί να τον βάλεις σε αρνητικές σκέψεις. Να σκεφτεί "Τι έπαθε αυτός και δεν μου μιλάει, βαρύ πεπόνι μας το παίζει, του έκανα κάτι;"

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262
    Εεε είχαμε παλιά μιλούσαμε .είχαμε ένα παρελθόν πηγαίναμε σπίτι τους ερχόντουσαν αλλά εδώ και χρόνια όχι παλιά μόνο είμαστε κουμπάροι ...ντρέπομαι να τους χερετησω γι'αυτό το λόγο που δεν κάνω τίποτα ....όλη μέρα και τα παιδιά τους προοδευουνε

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Η κοινωνική πρόοδος είναι κάτι πλαστο. Οι περισσότεροι γάμοι καταλήγουν σε διαζύγια. Ο στρατός είναι χάσιμο χρόνου έτσι κι αλλιώς. Κοίτα να απολαύσεις τη ζωή σου χωρίς να έχεις όλα αυτά τα βλακώδη πρέπει να σε τριβελίζουν. Οι περισσότεροι άνθρωποι εκεί έξω ειναι θυματα του κομφορμισμού και έτσι θα πεθάνουν. Το να κάνεις κάτι που σου αρέσει είναι καλό, αλλά μην νιωσεις ότι πρέπει να γεμίσεις τη μέρα σου με δεκάδες ανούσιες δραστηριότητες. Εκεί καταφεύγουν όσοι ασφυκτυούν με τον εαυτό τους και δεν αντέχουν στην σκέψη ότι θα πρέπει να μείνουν μόνοι με τις σκέψεις τους. Κάποιες φορές μου αρέσει να φαντάζομαι ότι για μία μέρα αυτά τα ανθρωπάκια εγκλωβίζονται σε ένα άδειο δωμάτιο, μόνος ο καθένας, χωρίς κινητό, χωρίς νέτφλιξ, χωρίς ίνσταγκραμ, χωρίς δεκάδες ανθρώπους να τους χαιδεύουν τα αυτιά περιμένοντας ως αντάλλαγμα το ίδιο, χωρίς τηλεόραση, χωρίς τίποτα από αυτά τα καπιταλιστικά τρικς στα οποία υποκύπτουν και γίνονται έρμαιά τους. Λογικά θα είναι η χειρότερη μέρα της ζωής τους. Πολλοί δεν θα βγουν καν ζωντανοί. Θα είναι δύσκολο να αναμετρηθούν με την κενότητά τους. Όσοι προσδιορίζονται από τους άλλους είναι δυστυχισμενοι, ακόμα κι αν δεν το συνειδητοποιούν. Τις σκέψεις που κάνεις τις κάνουν όλοι. Και αυτοί που στα μάτια σου είναι επιτυχημένοι και τους ζηλεύουν, ζηλεύουν κάποιους άλλους. Μέχρι να φτάσουν σε ενα επίπεδο βλακωδών "επιτευγμάτων" που θα ικανοποιεί την ναρκισσιστική διαταραχή από την οποία πάσχουν οι περισσότεροι άνθρωποι στις μέρες μας λόγω της διαδεδομένης ναρκισσιστικής κουλτούρας του καπιταλισμού και των σόσιαλ μίντια.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    1
    Πολύ καλο σχόλιο.Μπραβο σου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Τα είπε όλα ο σκίουρος!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Σκιουρε δεν ειναι ετσι οπωσ τα φανταζεσε φταιει το dna του πατερα η μανα το κρατοσ και η τηλεοραση αν σε μικρη ηλικια δε σου πουν να δουλεψεισ δε θα δουλεψεισ ποτε εμενα ο θειοσ μου που ειχε βιοτεχνια το ειπε στον πατερα μου οτι αν δεν δουλεψεισ μικροσ δε θα δουλεψεισ ποτε σωστα κι εγω το ειπα στα παιδια μου εξαλλου εγω ειμαι αγροτησ και ποδοσφαιριστησ δεν ειμαι κατι μη νομιζεισ δηλαδη οτι και εγω περναω καλα αλλα κουτσα στραβα βγαινει το πραγμα υπαρχουν βεβαια απο οτι εμαθα καποια τεχνολογικα κολπα για να δουλεψεισ αλλα μη φανταστεισ κι εγω μετριοσ ειμαι και ξερω κ καλυτερουσ ξερω κ χειροτερουσ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Ξέρεις πόσοι δεν πήγαν στρατό λόγο προβλημάτων υγείας? Βασικά για εμένα ο στρατός είναι χάσιμο χρόνου και δεν σε πληρώνουν καν όλα απ την τσέπη μας.. Κάτι 7€ το μήνα μας έδιναν θυμάμαι. Είχα κι εγώ την επιλογή να μην υπηρετήσω λόγο σοβαρού τροχαίου και ο γιατρός με ρώτησε αν θέλω να πάρω απαλαγη να μην υπηρετήσω, αλλά εφόσον είχα πάει είδη εκεί είπα ότι θα κάτσω και μου έβγαλε χαρτί να μην κάνω πολλές χειρονακτικες εργασίες, έτσι ήμουν βοηθός μάγειρα και δεν έκανα τπτ έκοβα ψωμί και πατάτες φραπέ και μουσική όλη μέρα. Ι4 άοπλος αλλά στο απολυτήριο δεν το γράφει το Ι4 γράφει μόνο την ειδικότητα πχ. Πυροβολικό. Και έτσι δεν έχεις κανένα πρόβλημα το μόνο πρόβλημα είναι αν σε βγάλουν Ι5 απλά δεν μπορείς να δουλέψεις στο δημόσιο τομέα
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by KARMA View Post
    το μόνο πρόβλημα είναι αν σε βγάλουν Ι5 απλά δεν μπορείς να δουλέψεις στο δημόσιο τομέα

    ΜΗν γράφετε αηδίες που δεν ισχύουν . Πολλοί Ι5 , μπορούν να δουλέψουν στο δημόσιο τομέα. Αν κάποιος έχει καρδιολογικό πρόβλημα , στα νεφρά ή διαβήτη και βγει Ι5 , δεν θα μπορεί να δουλέψει στο δημόσιο ; Μάλιστα πολλά προβλήματα υγείας, δίνουν μόρια για πρόσληψη στο δημόσιο . Γίνονται και ειδικοί διαγωνισμοί για άτομα με πιστοποιημένες αναπηρίες από τα ΚΕΠΑ, που μπαίνουν πολύ πιο εύκολα , από το γενικό πληθυσμό .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβάμαι πως δεν είμαι ικανός για τίποτα
    By Anonym462 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 07-02-2022, 16:14
  2. Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος
    By erimitis44 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3
    Last Post: 13-08-2021, 10:52
  3. ειμαι ενα τιποτα
    By melina20 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 10-05-2016, 19:00
  4. Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι λεύτερος...
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 01-08-2011, 16:32
  5. ΧΩΡΙς ΤΟΝ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 45
    Last Post: 18-01-2011, 18:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •