Έκτακτες αυτός ο φόβος και ο τρόμος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 82
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    ναι οντως οι κολπικες ειναι ανευ σημασιας. εγω κανω κοιλιακες δυστυχως

  2. #17
    Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    45
    Περασα εναν μηνα μεσα στο ανχος και ακομα δν εχω ηρεμήσει δν έτρωγα δν έπινα νερό κοιμομουνα το βράδυ 3/4 ωρες μαξ..απο όλα αυτά μ βγήκανε είπαν και να ηρεμήσω….τι αισθάνεσε παντα;και με πιον τροπο;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    λογικο σε καταλαβαινω και εγω ειχα τις χειροτερες και πιο συχνες κρισεις πανικου της ζωης μου εξαιτιας τους. τις αισθανομαι πλεον σαν κενο οχι χτυπο λογω του οτι ειναι οι κοιλιακες. ειναι πολυ χειροτερο απο το εντονο μπαμ των κολπικων. και τις τριγκαρει το αγχος και το ζορι γενικοτερα. οταν ειμαι ηρεμη ειναι οκ αλλα σημερα πχ πηγα δουλεια ζοριστηκα και μετα δεν ελεγαν να σταματησουν

  4. #19
    Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    λογικο σε καταλαβαινω και εγω ειχα τις χειροτερες και πιο συχνες κρισεις πανικου της ζωης μου εξαιτιας τους. τις αισθανομαι πλεον σαν κενο οχι χτυπο λογω του οτι ειναι οι κοιλιακες. ειναι πολυ χειροτερο απο το εντονο μπαμ των κολπικων. και τις τριγκαρει το αγχος και το ζορι γενικοτερα. οταν ειμαι ηρεμη ειναι οκ αλλα σημερα πχ πηγα δουλεια ζοριστηκα και μετα δεν ελεγαν να σταματησουν
    Εγω Τίς καταλαβαινω μονο αν Ψυλαφησω τον παλμό εκείνη την στιγμή σαν κενο…αλλα μ Πε κολπικές το λεω επειδή είπες οτι έχουν χτύπους οι κολπικές νομιζω οτι και κοιλιακες και κολπικές εμφανίζονται με διάφορους τρόπους…25 του Μαρτίου π βαλα χολτερ δν ειχα καμια και χθες π εβαλα ειχα 13…μ Πε ανχος καθαρά…ελπίζω να εισαι Καλα…

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Νικος99 View Post
    Εγω Τίς καταλαβαινω μονο αν Ψυλαφησω τον παλμό εκείνη την στιγμή σαν κενο…αλλα μ Πε κολπικές το λεω επειδή είπες οτι έχουν χτύπους οι κολπικές νομιζω οτι και κοιλιακες και κολπικές εμφανίζονται με διάφορους τρόπους…25 του Μαρτίου π βαλα χολτερ δν ειχα καμια και χθες π εβαλα ειχα 13…μ Πε ανχος καθαρά…ελπίζω να εισαι Καλα…
    Οι κολπικες είναι πολύ πιο έντονες οι κοιλιακες όμως αφήνουν κάτι περίεργο πίσω τους
    Ο τρόμος είναι μεγαλύτερος. Σε εμενα τουλάχιστον
    Κοίτα εφόσον δεν τις αισθάνεσαι σταματα να ψάχνεσαι. Όλοι κάνουν μην αγχώνεσαι δεν βοηθά το άγχος. Σκέψου τις προάλλες χτυπούσε πολυ δυνατά η καρδιά του συντρόφου μου ο οποίος είναι αθλητής και ακούγοντας της καρδιά του εγω σαν κλασική εμμονικη με καρδιά ένιωσα αρκετές έκτακτες και προφανώς αυτός δεν ένιωσε τιποτα. Και όταν τιυ το ειπα ήταν σε φάση Α ναι; οκ δεν με νοιάζει. Εγώ αν μου το έλεγαν θα χα φάει φρίκη. Το άγχος πρέπει να μάθουμε να περιορίζουμε και όλα θα ναι καλύτερα

  6. #21
    Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    45
    [QUOTE=Elenas;1192009]Οι κολπικες είναι πολύ πιο έντονες οι κοιλιακες όμως αφήνουν κάτι περίεργο πίσω τους
    Ο τρόμος είναι μεγαλύτερος. Σε εμενα τουλάχιστον
    Κοίτα εφόσον δεν τις αισθάνεσαι σταματα να ψάχνεσαι. Όλοι κάνουν μην αγχώνεσαι δεν βοηθά το άγχος. Σκέψου τις προάλλες χτυπούσε πολυ δυνατά η καρδιά του συντρόφου μου ο οποίος είναι αθλητής και ακούγοντας της καρδιά του εγω σαν κλασική εμμονικη με καρδιά ένιωσα αρκετές έκτακτες και προφανώς αυτός δεν ένιωσε τιποτα. Και όταν τιυ το ειπα ήταν σε φάση Α

  7. #22
    Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    45
    Εγω π λες Εχω και ενα δεματιο απο παντα δν το ξερά Γτ δν πολυ φενεται…διαλειπουσα προδιεγερση μ είπανε π εξαφανίζετε στην κόπωση ενα ψόφιο δεματιο δλδ…αλλα διάβασα αν έχεις έκτακτες μπορεί να ενεργοποιηθεί λογικα πρεπει να ειναι παρα πολλές σωστά κατι 10.000 και τετια που βλέπω αν ξέρεις;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Νικος99 View Post
    Εγω π λες Εχω και ενα δεματιο απο παντα δν το ξερά Γτ δν πολυ φενεται…διαλειπουσα προδιεγερση μ είπανε π εξαφανίζετε στην κόπωση ενα ψόφιο δεματιο δλδ…αλλα διάβασα αν έχεις έκτακτες μπορεί να ενεργοποιηθεί λογικα πρεπει να ειναι παρα πολλές σωστά κατι 10.000 και τετια που βλέπω αν ξέρεις;
    Εγω δεν ξέρω από τι προέρχονται αυτό που ξέρω είναι ότι είναι άπειρες και δεν σταματάνε τωρα ππυ έχω το άγχος στην δουλειά. Ξαι δεν είναι καν κάποιο τρομερό άγχος. Υππσεινηδητο κυρίως. Δεν ξέρω τι να κάνω δεν πάει άλλο...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Καλησπέρα και από μένα. Σήμερα έχω πολλες δυστυχώς. Ασταμάτητες και ίσως φταίει και το στομάχι μου σήμερα έφαγα αηδίες και το πληρώνω. Ελπίζω δηλαδή να είναι από κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω ρε παιδια. Εγώ τις κρίσεις πανικού τις εμφάνιζα στον υπνο. Και τι δεν έπαθα με όλο αυτό ξυπνουσα μη μπορώντας να πάρω ανάσα πεταγομουν έλεγα πάει εδώ θα μείνω. Η ξυπνουσα από έκτακτες. Έλεγα πάλι πεθαινω. Μιλάμε χάλια. Δεν ξέρω γιατί αλλά ελπίζω απλά να βρουμε όλοι την ψυχική μας ηρεμία δεν αντέχω άλλο να νιώθω αυτο το πράγμα. Τις νιώθω και σαν κενό και σαν χτυπημα και μου κόβεται η ανάσα και όλα. Είναι τόσο τρομακτικές. Συνεχόμενες και ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Σήμερα παλι τα ίδια στη δουλειά. Ανέβηκα μια σκάλα και τσουπ άρχισαν. Και το στομάχι παλι κάπως. Ένα γιαουρτι και ένα σοκολατάκι έφαγα. Έλεος να τα κόψω όλα να ησυχάσω μου φαίνεται

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    4
    Είχα συνέχεια για πάρα πολύ καιρό. Καθόμουν και είχα έκτακτες, οδηγούσα το ίδιο, ξαπλωνα ειχα ριπες. Πήγα σε αρκετούς καρδιολόγος όλα φυσιολογικά. Μέχρι που έβαλα Holter ρυθμού.. Και εκεί που ήμουν σίγουρη ότι θα είχαν καταγραφεί δεκάδες έκτακτες μου είπαν ότι είχα λίγες φυσιολογικές έκτακτες. Τελικά ήταν από άγχος. Έκανα ψυχοθεραπεια και μετά από πολύ καιρό όταν δεν τους έδινα πια σημασία έφυγαν. Τωρα με πιάνουν που και που αλλά δεν δινω σημασία.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Σήμερα παλι τα ίδια στη δουλειά. Ανέβηκα μια σκάλα και τσουπ άρχισαν. Και το στομάχι παλι κάπως. Ένα γιαουρτι και ένα σοκολατάκι έφαγα. Έλεος να τα κόψω όλα να ησυχάσω μου φαίνεται
    Πολλές φορές κάποια τρόφιμα φουσκώνουν το έντερο το οποίο πιέζει το διάφραγμα και δημιουργείται αυτό. Ή το έντερο μπορεί να έχει πολύ αέρα και να πιέζει

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ναι και εμένα το άγχος τις τριγκαρει. Παράλληλα νιωθω να ανεβαίνει και το διάφραγμα και με κάθε κίνηση έχω συνεχόμενες. Ειναι ασταμάτητες δεν αντέχω άλλο. Ορισμένες φορές νιώθω τελείως ανάπηρη εξαιτίας τους γιατι μιυ ναι αδύνατον να δουλέψω έχοντας ριπες. Απλα δεν γίνεται. Μακάρι να υπάρξουν περαιτέρω μελέτες και έρευνες και να δοθεί μια εξήγηση και μια λύση κάποια στιγμή

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Παιδιά σήμερα δεν έχουν σταματήσει αλήθεια. Δεν ξέρω τι να κάνω αλλάζω θέσεις δεν έχω φάει πολυ και παλι εκεί τα ίδια. Από αυριο αρχίζω παλι σκληρή δίαιτα. Θα το πατησω κατω το στομάχι να δω αν είναι από εκεί. Δεν αντέχω άλλο έχω φτάσει σε άσχημο σημείο. Περιμένω και περιοδο τώρα και είμαι να σκάσω μιλάμε βαράει ότι να ναι η καρδιά μου. Μακάρι να βρεθεί κάτι μια εξήγηση ρε Έλενα να ηρεμήσουμε δεν αντέχεται αυτο το πραγμα που ζουμε. Ο καρδιολογος μου είχε πει να δουμε πρώτα το στομάχι αλλιώς να παω για ablation. Αλλά ρε συ το φοβάμαι πολυ. Δεν θέλω να παω εκεί κατευθείαν. Μου το παρουσιασε ως απλό αλλά δεν θέλω ακόμα. Τι να κάνω...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Εγω το έχω ζητήσει αν και από όσα έχω διαβάσει στις έκτακτες δεν έχει και ιδιαίτερη επιτυχία. Αν ήταν σίγουρο ότι θα εξαφανιστούν θα γυρνούσα όλους τους γιατρούς αυτης της χώρας μέχρι να με στείλει κάποιος να το κάνω. Ωστόσο οι γιατροί μου μέχρι τώρα αρνούνται γιατι όσες φορές έβαλα χολτερ δεν καταγράφηκε σχεδόν τίποτα. Ένα χαπάκι μου έγραψε ο τελευταίος για τις δύσκολες μέρες αλλά δεν θέλω από αυτή την ηλικία να ξεκινήσω τα καρδιολογοκα χαπια.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες και φόβος
    By dream84 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 20
    Last Post: 02-02-2020, 23:51
  2. Αυτός ο φόβος της ανακοπής μ έχει φτάσει στην παρανοια
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 06-10-2019, 13:23
  3. Περνάει ποτέ αυτός ο φόβος;;
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2015, 16:56
  4. αγχος-φοβος-τρομος
    By 66psy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 01-03-2015, 21:09
  5. Φόβος.. αυτός φταίει για πολλά!!
    By ...a in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 26-01-2015, 09:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •