Έκτακτες αυτός ο φόβος και ο τρόμος - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 82
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Παιδιά σήμερα δεν έχουν σταματήσει αλήθεια. Δεν ξέρω τι να κάνω αλλάζω θέσεις δεν έχω φάει πολυ και παλι εκεί τα ίδια. Από αυριο αρχίζω παλι σκληρή δίαιτα. Θα το πατησω κατω το στομάχι να δω αν είναι από εκεί. Δεν αντέχω άλλο έχω φτάσει σε άσχημο σημείο. Περιμένω και περιοδο τώρα και είμαι να σκάσω μιλάμε βαράει ότι να ναι η καρδιά μου. Μακάρι να βρεθεί κάτι μια εξήγηση ρε Έλενα να ηρεμήσουμε δεν αντέχεται αυτο το πραγμα που ζουμε. Ο καρδιολογος μου είχε πει να δουμε πρώτα το στομάχι αλλιώς να παω για ablation. Αλλά ρε συ το φοβάμαι πολυ. Δεν θέλω να παω εκεί κατευθείαν. Μου το παρουσιασε ως απλό αλλά δεν θέλω ακόμα. Τι να κάνω...
    Έλλη στο χολτερ πόσες φάνηκε ότι έκανες στο 24ωρο? Εγώ έκανα 5 χιλιάδες. Έκανα μαγνητική καρδιάς. Ξεκινησα λοπρεσορ. Όταν ξεκίνησα όμως θεραπεία με αντικαταθλιπτικό σταμάτησαν.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Agnwsti View Post
    Έλλη στο χολτερ πόσες φάνηκε ότι έκανες στο 24ωρο? Εγώ έκανα 5 χιλιάδες. Έκανα μαγνητική καρδιάς. Ξεκινησα λοπρεσορ. Όταν ξεκίνησα όμως θεραπεία με αντικαταθλιπτικό σταμάτησαν.
    Και εμένα το αντικαταθλιπτικο βοηθά...

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Και εμένα το αντικαταθλιπτικο βοηθά...
    Πήρες ποτέ κάποιο αντιαρρυθμικο; Θυμάμαι μου ερχινε το λοπρεσορ τους παλμούς στους 50-55.. και φοβόμουν τότε γιατί μου είχε πει ότι δε θέλουμε να πέσουν κάτω από 50... Τρελό άγχος από κρίσεις πανικού... Αςστην αρχή δεν με έπιανε έκανα σερί....κοιλιακές...μετά κάτι κάναμε...κ ακόμα καλύτερα με θεραπεία..

  4. #34
    Δυστυχώς έτσι είναι.... Αυτό μου είπε και ο καρδιολόγος που πήγα 2η φορά τρομαγμένη... Η αλήθεια όταν δεν έχω τόσο άγχος η περίεργες σκέψεις είναι καλά!!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Agnwsti View Post
    Πήρες ποτέ κάποιο αντιαρρυθμικο; Θυμάμαι μου ερχινε το λοπρεσορ τους παλμούς στους 50-55.. και φοβόμουν τότε γιατί μου είχε πει ότι δε θέλουμε να πέσουν κάτω από 50... Τρελό άγχος από κρίσεις πανικού... Αςστην αρχή δεν με έπιανε έκανα σερί....κοιλιακές...μετά κάτι κάναμε...κ ακόμα καλύτερα με θεραπεία..
    Δεν πήρα και δεν θέλω. Όλα η αγχώδης διαταραχή μου τα προκαλεί το ξέρω αυτό. Δεν παύουν ναναι τρομακτικές βέβαια. Με ζαναξ ηρεμούν. Με τις απλές έκτακτες εγω κομπλέ είμαι. Με τις ριπες κοιλιακών έχω θέμα. Δεν μπορώ να κάνω βήμα και αμέσως αρχίζουν και δεν έχουν σταματημό. Σκύβω ριπες. Αγχώνομαι ριπες. Κάθομαι ριπες. Σηκώνομαι ριπες.εφοσον όμως δεν έχουν καταγραφεί δεν μπορούν να μου πουν και τίποτα. Εχω μια έλλειψη σε μαγνήσιο αλλα κάθε φορά που παίρνω το συμπλήρωμα είναι χειρότερα υην επόμενη δρν ξέρω γιατί .Καλώς ή κακώς τα αντικαταθλιπτικα βοηθάνε να καλυτερευσουβ πολλά συμπτώματα οπότε όπως είπα και στον γιατρό μου πλέον δεν με νοιάζει να τα παίρνω και εφορου ζωής αρκεί να είμαι λειτουργική. Στα 25 μου νιώθω ήδη 45...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Καλημέρα σας, καί εγώ είχα πέρσι συνέχεια έκτακτες αλλά χτες κάποιες στιγμές-δευτερολεπτα είχα κάτι διαφορετικό εξίσου τρομακτικό.
    Ένιωθα στο λαιμό μια πίεση ένα βάρος χωρίς όμως να νιώθω ότι έχανε Ρυθμό η καρδιά, αλλά πάλι νόμιζα ότι πεθαίνω...σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Και εγώ γενικά νιώθω σφίξιμο παντου και γενικά τις νιώθω περίεργα κάθε φορά. Τώρα ξαφνικά το βράδυ άρχισαν παλι. Γιατί δεν ξέρω. Το ότι όμως σας σταματούν με αντικαταθλιπτικά ε ρε παιδιά δεν ξέρω. Τι στο καλό μας συμβαίνει γμτ. Γιατί έτσι. Ίσως πρέπει και εγώ να παρω τελικά. Είμαι ποου άγχος. Δεν το θέλω να έχω εννοείται και φυσικά και εγώ δεν θέλω χάπια από τοσο μικρή αλλά δεν αντέχω άλλο νιώθω χάλια κάθε μέρα. Τώρα έχω έκτακτες εδώ και ώρες. Το χολτερ όταν είχα βάλει είχε δείξει έντεκα μόνο. Δεν ξέρω γιατί ρε παιδιά. Τι κακό και αυτό. Ο καρδιολογος όμως τις είχε πιασει λαιβ μιας και αν ξαολωσω από αριστερά ξεκινούν και πολλες μαζί και ασταμάτητες. Μόλις το είδε δεν το πιστευε. Και γι αυτό μου μίλησε για αυτή την εξέταση αλλά εγώ τη φοβάμαι

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Ποια εξέταση;
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Και εγώ γενικά νιώθω σφίξιμο παντου και γενικά τις νιώθω περίεργα κάθε φορά. Τώρα ξαφνικά το βράδυ άρχισαν παλι. Γιατί δεν ξέρω. Το ότι όμως σας σταματούν με αντικαταθλιπτικά ε ρε παιδιά δεν ξέρω. Τι στο καλό μας συμβαίνει γμτ. Γιατί έτσι. Ίσως πρέπει και εγώ να παρω τελικά. Είμαι ποου άγχος. Δεν το θέλω να έχω εννοείται και φυσικά και εγώ δεν θέλω χάπια από τοσο μικρή αλλά δεν αντέχω άλλο νιώθω χάλια κάθε μέρα. Τώρα έχω έκτακτες εδώ και ώρες. Το χολτερ όταν είχα βάλει είχε δείξει έντεκα μόνο. Δεν ξέρω γιατί ρε παιδιά. Τι κακό και αυτό. Ο καρδιολογος όμως τις είχε πιασει λαιβ μιας και αν ξαολωσω από αριστερά ξεκινούν και πολλες μαζί και ασταμάτητες. Μόλις το είδε δεν το πιστευε. Και γι αυτό μου μίλησε για αυτή την εξέταση αλλά εγώ τη φοβάμαι
    Τις εκτακτες δεν τις καταλάβαινω τώρα όταν ή άν έχω. Είχα βάλει χολτερ Κ γω Κ είχα 6 αλλά ούτε που το είχα καταλάβει.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Έλλη μου από ότι ρχω καταλάβει από τα ποστ σου γενικότερα έχεις θέματα με το άγχος οπότε ίσως πρπεει να κοιτάξεις προς αυτη την κατεύθυνση. Αν όχι φαρμακευτικά ρστω ψυχοθεραπευτικα. Τι έκτακτες κάνεις ξερεις; κολπικες κοιλιακες;;
    Γενικά αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι πάνω από 4-5 δτην σειρά ανησυχούν τους γιατρούς. Το δικό μου το πρόβλημα είναι ότι κάνω πολλές παραπάνω στην σειρά αλλά δεν έχει καταγραφεί τιποτα σε χολτερ η κάπου αλλού και έτσι δεν μου δίνουν καν σημασία. Ο ένας γιατρός μου είπε ότι μπορεί να καταλήξω με κολπικη μαρμαρυγη αν οντως κάνω τόσες αλλα λόγω ηλικίας δεν τον ανησυχεί ιδιαίτερα. Πλέον λέω αντε να φτάσω 40 να αρχίσουν να δίνουν λίγη σημασία. Έχουν φάει κόλλημα με την ηλικία

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Δεν πήρα και δεν θέλω. Όλα η αγχώδης διαταραχή μου τα προκαλεί το ξέρω αυτό. Δεν παύουν ναναι τρομακτικές βέβαια. Με ζαναξ ηρεμούν. Με τις απλές έκτακτες εγω κομπλέ είμαι. Με τις ριπες κοιλιακών έχω θέμα. Δεν μπορώ να κάνω βήμα και αμέσως αρχίζουν και δεν έχουν σταματημό. Σκύβω ριπες. Αγχώνομαι ριπες. Κάθομαι ριπες. Σηκώνομαι ριπες.εφοσον όμως δεν έχουν καταγραφεί δεν μπορούν να μου πουν και τίποτα. Εχω μια έλλειψη σε μαγνήσιο αλλα κάθε φορά που παίρνω το συμπλήρωμα είναι χειρότερα υην επόμενη δρν ξέρω γιατί .Καλώς ή κακώς τα αντικαταθλιπτικα βοηθάνε να καλυτερευσουβ πολλά συμπτώματα οπότε όπως είπα και στον γιατρό μου πλέον δεν με νοιάζει να τα παίρνω και εφορου ζωής αρκεί να είμαι λειτουργική. Στα 25 μου νιώθω ήδη 45...
    Να προσθέσω εδώ ότι εγώ το πήρα για να μην τις νιώθω όχι επειδή κινδύνευα . Κάποια χάπια μπορεί να είναι καρδιολογικά αλλα δεν σημαίνει πως αν πάρεις κάποιο θεωρείσαι καρδιοπαθης. Το λέω αυτό διότι λες δεν θέλω αλλά παρόλαυτα δεν τις αντέχεις. Εγώ πάλι δεν ήθελα να παίρνω ζαναξ..επίσης με το να μην τις νιώθεις σε βοηθάει να διαχειρίζεσαι και ο άγχος...στην πρώτη αρρυθμία που νιώθεις αυτόματα σε πιάνει χωρίς να το καταλάβεις και εμένα με κινήσεις με έπιαναν βέβαια άμα περπατούσα ή έκανα κάτι σταμάταγαν. Τα πήρα έξι μήνες ( το χαπάκι το έκοβα στα 4 και έπαιρνα ένα κομματάκι ανα 12 ώρες. δηλαδή μισό όλη μέρα και το όριο είναι δύο χάπια την μέρα δηλαδή επαιρνα πολύ λίγο κάτι σαν αντιβίωση αφού ο σκοπός ήταν να μην τις νιώθω βασικά δεν έκανα καν...ο καρδιογράφος δεν ξανά έδωσε αρρυθμία. Στη μαγνητική δεν έκανα καμία.και τώρα όλα καλά. Και χωρίς θεραπεία εδώ μένει και δεν εμφανίστηκαν ξανά κ δεν τις λες κ λίγες πέντε χιλιάδες. Τώρα θα νιωσ που και που αλλά ελλαχιστες. Κι εγώ δεν ήθελα να παίρνω χάπια αλλά ο στόχος μου πάντα είναι να προσπαθώ να καταπολεμήσω μια κατάσταση κάνεις δεν είπε ότι θα νιώθεις αρρυθμίες μια Ζωή άρα να παιρνεις και τα χάπια μια Ζωή έκανα μεγάλη δουλειά με τον εαυτό μου για να σταματήσουν από μόνες τους. Κι εγώ στα 26 μου τα πήρα. Βέβαια είναι δικαίωμα σου να μην θέλεις να πάρεις και η αλήθεια είναι ότι κανένα χαπι δεν γιατρεύει αρρυθμίες. Θέλει πολύ προσωπική δουλειά για να σταματήσουν εγώ αυτό κατάλαβα από αυτό που πέρασα. Μιλάμε πάντα για τις δικές μας περιπτώσεις έτσι όχι ανθρώπων που τις έχουν από καρδιολογικά θέματα.
    Last edited by Agnwsti; 10-04-2022 at 23:16.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Έχεις δίκιο. Ίσως πρεπει να παρω κάτι για να δω κιόλας αν θα αλλάξει κάτι. Φοβάμαι να παρω το παραμικρο μη τυχόν και ενοχλήσω η με πιάσουν πιο πολλες κλπ. Μέχρι και για το στομάχι φοβάμαι να παρω κάτι σε αντιβίωση. Με πιανουν μέχρι και όταν κάνω σεξ ρε παιδιά. Μη κοροϊδεψετε αλλά με πιάνει μετά αφου κάνω τσουπ ξεκινάνε. Νιώθω παράλληλα και το στομάχι μου σκτα. Και τι να κάνω? Να σταματήσω να ζω? Να μη κάνω τίποτα να μη τρώω τίποτα? Εχω απελπιστεί πια. Σκέφτομαι τα πάντα δυο και τρεις φορές από την ώρα που θα ξυπνήσω. Λέω δεν έχω άγχος αλλά έχω τρέλα άγχη. Τρελά. Από την ώρα που θα βγω από το σπίτι φοβάμαι μην κάνω κάποιο λάθος μη στεναχωρήσω κανέναν να τους κανω όλους περήφανους. Και καταλήγω να τρελαίνομαι ακόμα και με ιδέες μην παθω κάτι μη παθει κάποιος δικός μου κάτι όλη μέρα κάθε μέρα τα ίδια άγχη. Πως να μη κλατάρει η καρδιά μου μετα? Πως να μην έχω έκτακτες. Αλλά παλι όλος ο κόσμο έχεις χίλια δυο δεν νιώθουν όλοι έκτακτες. Γιατί δεν σταματούν?

  12. #42
    Καλημέρα!!! Έχω το ίδιο θέμα.... Λόγω άγχους.... Πήγα σε όλους τους γιατρούς και σε καρδιολόγο 2 φορές.... Μου είπε δεν θέλει να μου δώσεις αγωγή να μην τις νιώθω γτ δνε βρίσκει τον λόγο... Μετά από καρδιογραφημα και υπέρηχο μου είπε πως από θέμα καρδίας δεν κινδυνεύω...

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Eirinitr8 View Post
    Καλημέρα!!! Έχω το ίδιο θέμα.... Λόγω άγχους.... Πήγα σε όλους τους γιατρούς και σε καρδιολόγο 2 φορές.... Μου είπε δεν θέλει να μου δώσεις αγωγή να μην τις νιώθω γτ δνε βρίσκει τον λόγο... Μετά από καρδιογραφημα και υπέρηχο μου είπε πως από θέμα καρδίας δεν κινδυνεύω...
    Λίγο κουλο μου ακούγεται να μην θέλει να σου δώσει να μην τις νιώθεις κι ότι δεν βρίσκει τον λόγο. Άλλο το να μην το χρειάζεσαι απαραίτητα γιατί δεν τίθεται θέμα κινδύνου και άλλο να κρίνει ότι απλά και τι έγινε προσπέρασε το...αφού υποφέρεις... Είναι καθαρά θέμα ψυχολογίας δηλαδή τα ηρεμιστικά πως τα γράφουν και τα προτείνουν άνετα ενώ είναι χειρότερα και δεν κόβονται και εύκολα;

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    4
    Μην ανησυχείς, μπορεί να είναι και ορμονικό. Το να μην φας τίποτα δεν είναι λύση. Περπάτα λίγο εξω στη φύση.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Αγχολυση κάνουν και οι β αποκλειστες. Ορισμένα αντιαρρυθμικα επίσης δεν κόβονται και εθίζεται ο οργανισμός. Δεν είναι παίξε γέλασε τα χάπια. Όταν ξέρεις ότι το πρόβλημα σου είναι το άγχος εστιαζεις στην λύση αυτού. Αν οι έκτακτες είναι αποτέλεσμα καρδιακής πάθησης εστιαζεις στην καρδιά σου. Μόνιμη λύση για τις έκτακτες πέρα από ablation που και αυτό παίζεται δεν υπάρχει. Οπότε ο γιατρός σου λέει αφού οι έκτακτες σου είναι ακίνδυνες λύσε τα άλλα προβλήματα δεν μπορώ να σου δώσω χάπια σαν να είναι καραμέλες.
    Δυστυχώς απαξ και νιώσεις μια φορά έκτακτες τις νιώθεις για πάντα. Σημαίνει ότι το παρασυμπαθητικο σου υπερλειτουργει. Άλλοι έχουν χιλιάδες και δεν νιώθουν ουτε μια.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες και φόβος
    By dream84 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 20
    Last Post: 02-02-2020, 23:51
  2. Αυτός ο φόβος της ανακοπής μ έχει φτάσει στην παρανοια
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 06-10-2019, 13:23
  3. Περνάει ποτέ αυτός ο φόβος;;
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2015, 16:56
  4. αγχος-φοβος-τρομος
    By 66psy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 01-03-2015, 21:09
  5. Φόβος.. αυτός φταίει για πολλά!!
    By ...a in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 26-01-2015, 09:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •