Δυσκοιλιοτητα λόγω διαιτας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125

    Δυσκοιλιοτητα λόγω διαιτας

    Καλησπέρα σας, κάνω δίαιτα περίπου 1,5 μήνα με διατροφολογο εξ αποστάσεως είμαι παρα πολλη ευχαριστημενη.. Έχω ήδη χάσει 6 κιλά.. Αλλά έχω ένα πρόβλημα.. Τις τελευταίες μέρες έχω δυσκοιλιοτητα.. Έχω 3 μέρες να πάω τουαλέτα.. Δοκίμασα να πάω αλλά πονάω.. Τι να κάνω? Τρώω φρούτα και προϊόντα ολικής άλεσης...πινως επίσης πολύ νερό!! Τι προτείνετε?? Να πάω σε γιατρό?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    καλησπερα, μπορεις να πας στο φαρμακειο και να ζητησεις χαπακι υπο μορφη υποθετου για την δυσκοιλιοτητα.
    δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι το αποτελεσμα θα ειναι αμεσο, δηλαδη θα αρχισει να κανει συσπασεις το εντερο και θα ενεργηθεις.

    παντως αυτο σχετικα με την διαιτα παραξενο μου φαινεται. καλλιτερα να το πεις στον διαιτολογο για να κανει τις σχετικες αλλαγες.

    ΥΓ στα φαρμακεια υπαρχει και κλυσμα για τετοιες περιπτωσεις αλλα δεν ξερω αν χρειαζεται και βοηθο για την χρηση του

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    Καλησπέρα σας, είχα θέμα δυσκοιλιοτητας από παιδί.. Είχα στρώσει όμως και τώρα με την δίαιτα τρώω φρούτα σαλάτες κτλ.. Ρύζι κάστανο, μακαρόνια και ψωμί ολικής.. Υπόθετα γλυκερίνης εννοείται? Για κλυσμα νομίζω ότι είναι νωρίς ακόμα.. Στην έσχατη λύση χρησιμοποιείται.. Προσπάθησα να πάω τουαλέτα αλλά δεν γίνεται τίποτα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    δεν ξερω ποιο ακριβως ειναι το προιον παντως δεν εχει παρενεργειες, ετσι δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος ταλαιπωριας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    Σας ευχαριστώ!!! Θα περίμενω μεχρι αύριο και θα πάω σε ένα φαρμακείο.. Ελπίζω να μην χρειάζεται κλυσμα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αν δεν εχεις παρει τπτ εκτος της διατροφης, δοκιμασε πρωτα βοτανα, πριν πας στα χαπια. νομιζω οτι το ψυλλιον ρυθμιζει τοσο δυσκοιλιοτητα οσο και διαρροια και ειναι φυτικο. δεν θυμαμαι τι αλλο, νομιζω ξερα δαμασκηνα και ξερα συκα. απο κινηση, πως τα πας;;; η κινηση, πχ εντονο περπατημα, βοηθαει πολυ. σαλατες απο φυλλωδη λαχανικα, πολλες. με την διαιτα συχνα παρουσιαζεται αυτο, αν εσυ το ειχες απο μικρη, ενας λογος παραπανω...
    αν δεν πιασουν οι σαλατες, τα φυτικα και η κινηση, αναγκαστικα, πας σε φαρμακο. αλλα μπορεις να συμβουλευτεις φαρμακοποιο, πριν πας σε γιατρο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά... Πήγα σε φαρμακείο και μου έδωσε υπόθετα γλυκερίνης...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    αφου κανεις διαιτα , προφανως τρως λιγο, εχε υπ οψιν οτι το φαγητο στην καλύτερη περιπτωση οπως το κρεας ειναι 70% νερο, 90% νεερο ειναι τα οσπρια , αρα εχεις και ελλειψη νερου, οποτε πινε παρα πολυ νερο, 1,5 λιτρο/μερα , και φυτικες ινες , να κινεισαι, οπως πολυ σωστα αναφερει η remedy, μην παιρνεις φαρμακα .....προς το παρον τουλαχιστον...........αν και η γλυκερινη δεν βλαπτει.....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    Πίνω νερό οσπρια, περπατάω.. Τρόφιμα ολικής άλεσης για περισσότερες φυτικές ίνες.. Η αλήθεια είναι ότι τρώω πολύ λιγότερο σε σύγκριση με πριν.. Παραπάνω από το μισό και ίσως αυτό να φταίει.. Μου είπε ο φαρμακοποιός να μην το παρακάνω με υπόθετα..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Lizakirg View Post
    Πίνω νερό οσπρια, περπατάω.. Τρόφιμα ολικής άλεσης για περισσότερες φυτικές ίνες.. Η αλήθεια είναι ότι τρώω πολύ λιγότερο σε σύγκριση με πριν.. Παραπάνω από το μισό και ίσως αυτό να φταίει.. Μου είπε ο φαρμακοποιός να μην το παρακάνω με υπόθετα..
    οσο λιγο και να τρως, μπορεις να τρως απεριοριστες ποσοτητες απο πρασινα φυλλωδη λαχανικα οπως τα μαρουλοειδη, χωρις καμια επιβαρυνση στα κιλα σου, αρκει να μην βαζεις ντρεσινγκ. να βαζεις μονο οσο προβλεπει το προγραμμα σου. πχ αν το προγραμμα λεει 1 κουταλια λαδι, μπορεις να φας 1 κουταλια λαδι , αλλα ενα χωραφι μαρουλια ελευθερα. βασισου στις αλαδωτες σαλατες για περισσοτερες φυτικες ινες χωρις θερμιδες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Βρώμη μαζί με κοπανιστό λιναρόσπορο, πράσινο τσάι και πολύ νερό. Βοηθούν πάρα πολύ. Καλό είναι να κάνεις και πιο έντονη άσκηση όπως τρέξιμο (ακόμη και επιτόπου έντονες αερόβιες ασκήσεις για να κινείται το έντερο. Δεν αρκεί το περπάτημα. Προφανώς έκανες μεγάλη αλλαγή στις διατροφικές σου συνήθειες και έχεις σοκάρει το έντερο σου. Θα χρειαστεί χρόνος μέχρι να συνηθίσει στις νέες συνθήκες. Μπορείς να δοκιμάσεις και προβιοτικά, τα οποία πολλοί λανθασμένα θεωρούν οτι είναι μόνο για τις περιπτώσεις διάρροιας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας!!! Τελικά σήμερα με βοήθησαν τα παντζάρια!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ΟΧΙ πρασινο τσαι, για το προβλημα. το πρασινο τσαι κανει οτι και το μαυρο. δλδ βοηθαει στην διαρροια κι οχι στην δυσκοιλιοτητα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    Ααα όντως?? Για την ώρα το πρόβλημα λύθηκε.. Ελπίζω να μην επιμείνει και άλλο...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Lizakirg View Post
    Ααα όντως?? Για την ώρα το πρόβλημα λύθηκε.. Ελπίζω να μην επιμείνει και άλλο...
    μην περιμενεις να δεις αν επιμεινει. να τρως σε μονιμη βαση πολλα αλαδωτα λαχανικα (το λαδι, οσο σου επιτρεπεται απο την διατροφη σου) αλλα τα σκετα λαχανικα, σε μεγαλες ποσοτητες. κι απο φρουτα, να αποφευγεις τα μηλα γιατι ειναι για το αντιθετο προβλημα..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. δυσκοιλιότητα
    By maria_17 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 56
    Last Post: 31-08-2016, 14:30
  2. Replies: 13
    Last Post: 10-12-2014, 20:51
  3. ΠΑΝΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ!!!!
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 12-03-2014, 15:32
  4. δυσκοιλιότητα και διαιτα
    By aiglh! in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 9
    Last Post: 13-02-2013, 09:35
  5. Δυσκοιλιότητα
    By Xoreytarou in forum Παχυσαρκία
    Replies: 12
    Last Post: 14-10-2007, 19:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •