Εχω κάποιες απορίες για το αγχος.... :
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    13

    Εχω κάποιες απορίες για το αγχος.... :

    1.Γιατί έχουμε αγχος!?
    Ας ξεκινήσουμε απο εδώ για αρχή :/
    Ας πει καθένας τι πιστεύει,μπορεί να βοηθηθουμε απο τη συζήτηση !!!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    θεσσαλονικη..
    Posts
    41
    αν και πιστευω οτι πολλα ψυχιατρικα βιβλια το εχουν ορισμενο το αγχος ισως αποδειχτει πολυ ενδιαφερουσα μια ερωτηση φαινομενικα αφελης αλλα αν το πολυσκεφτεις με ποικιλες απαντησεις...εγω ας πουμε αγχωνομαι με οτιδηποτε δεν μπορω να ελεγξω...εχω ενα θεμα με τον ελεγχο και οτιδηποτε ειναι εκτος της εμβελειας μου ειτε το φοβαμαι ειτε με αγχωνει...οποτε αν φανταστεις ποσα πραγματα δεν μπορουμε εκ των πραγματων να ελεγξουμε ειμαι σε μια μονιμη τρελα...καποια στιγμη νομιζω ομως θα φτασω στην ριζα αυτης την εντονης επιθυμιας μου να ελεγχω τα παντα...βλεπεις δεν γινεται να εισαι παντα σεναριογραφος...καπου γινεσαι κ σκετο κομπαρσος...αυτος ειναι ενα λογος που δικαιολογει το αγχος...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    13
    Νομιζω πολυ σωστη προσεγγιση..μπορει να παιζει ρολο και το ζωδιο :Ρ πλακα κανω βεβαια
    Πιστευετε οτι ελεγχεται?!?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ DEPI ΚΑΙ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!
    ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ...ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΧΟΣ;
    ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ, Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΥΡΟΔΟΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΥΠΑΡΚΤΟ ΚΙΝΔΥΝΟ ΠΧ Ή ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΕΡΕΘΙΣΜΑ. ΤΟ ΑΓΧΟΣ-ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ-ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΛΟΓΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΜΑΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΡΕΘΙΣΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΘΕΤΕΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΝΤΑΣΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.
    ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΟΤΑΝ ΕΝΙΩΣΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΑΙΝΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ Ή ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΛΕΓΞΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΕΝΑΣ ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΥ ΑΓΧΟΥΣ, ΚΡΙΣΕΩΝ ΠΑΝΙΚΟΥ, ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ. ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΨΥΧΟΠΙΕΣΤΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ .. ΝΑ ΜΕ!
    ΣΕ Ο,ΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ, ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΚΑΤΑΦΑΤΙΚΑ. ΝΑΙ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΕΙΔΙΚΟΣ

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    13
    ΑΧΑΑ!!!! Πρώτα απ όλα ευχαριστω και για το καλοσορισμα !
    Αρα δηλαδη ειναι στον καθενα να γνωριζει πολυ καλα τον εαυτο του ωστε να αντιμετωπιζει αναλογες καταστασεις..μαλιστα.
    Εγω εχω το εξής ηλιθιο προβλημα αγχους. Πριν απο εξετασεις ή συναυλίες ή παραστασεις οπου θα συμμετεχω, μολονοτι θα τα εχω βρει τελεια με τον εαυτο μου,ή τουλαχιστο ετσι νιωθω,δεν νομιζω πως προκειται για ψευδαισθηση,ε τοτε θα ρθει ενας ακυρος και θα μου το χαλασει. Με αποσυγκεντρωνουν ευκολα οι γυρω,και δεν ξερω πως να το ελεγξω! Φυσικα ειναι ατομα που με νοιαζει η γνωμη τους,πχ φιλοι..καλοι ομως..αλλα για να μην φανώ και αγενής δεν αδιαφορώ προκειμενου να συνεχισω να νιωθω \"τελεια\" ! : \\
    Και το θεμα ειναι οτι σαν να ταυτιζομαι με την ατμοσφαιρα που δημιουργει αυτος\\η που συνομιλώ πριν απο καποια εμφανιση ή εξεταση με αποτελεσμα οταν ερχεται η ωρα να ανταπεξέλθω σε οτι μου εχει ανατεθει,να λειτουργω μονο με την παρεγγεφαλιτιδα! Δεν λειτουργει το μυαλο μου οπως θα θελα και κανω αφελή λαθη! Τι πρεπει να καταλαβω για να μην μου συμβαινει αυτο?!

    καμια επιφωτιση!? Θα ειμαι εξαιρετικά ευγνωμων. =]

  6. #6
    Ντέπι,χωρίς να θέλω να φανώ αγενής,μιλάς για \"απλό\" άγχος?Γιατί οι περισσότεροι εδώ έχουμε υπερβολικό άγχος το οποίο πυροδότησαν οι κρίσεις πανικού.Δεν μπορώ προσωπικά να σου απαντήσω γιατί έχω άγχος,πάντως αυτό που ξέρω είναι ότι δεν το είχα πάντα...έχω ταξιδέψει αρκετά,από τότε που άρχισαν οι κρίσεις περιορίζομαι στα απολύτως απαραίτητα ταξίδια και σιγά σιγά παραπέρα,εσύ αγχώνεσαι και χάνεις τον συγκέντωσή σου?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    εσυ μιλας για το αγχος που εχουν οι φυσιολογικοι ανθρωποι ,οι εξυπνοι το χρησιμοποιουν δημιουργικα οι αλλοι αγχωνονται αλλα καμια σχεση με μενα.Εγω εχω παθολογικο αγχος οπως και πολλοι εδω μεσα το γιατι δε χρειαζεται να στο απαντησω ρωτα τα γ.......α γονιδια!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    Νομιζω η πλειονοτητα οσων ειμαστε εδω εχουμε παθολογικο αγχος...Δεν χρειαζεται κατι πολυ δυσκολο να μας αγχωσει εμας...το κανουμε και μονοι μας...Αυτο αγχωνομαστε...αλλες φορες το ξεπερναμε γρηγορα αλλες οχι...αλλα αυτο που λες εσυ ειναι ενα μικρουλη αγχος που ειναι αναγκαιο στον ανθρωπο για να αποδοσει...Οποτε καμια σχεση....

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    13
    re σεις οκ ολα αυτα! και λυπαμαι που εχετε παθολογικο αγχος πρεπει να ναι πολυ ψυχοφθορο
    και συγγνωμη που εχω στρεψει την συζητηση ολη επανω μου,απλώς ειναι βλακεια να σε επηρεαζουν τοσο πολυ τα πραγματα γυρω σου αυτο νομιζω το καταλαβαινουμε ολοι εξαλλου!

    Εν πασει περιπτώσει..εχει κανεις να μου προτείνει κατι?!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    Καταρχας μην ζητας συγνωμη βρε...ειναι forum συμπαραστασηςεγω το μονο που εχω να σου πω ειναι να μην ασχολεισαι τοσο με τους αλλους..εκει ειναι η αρχη του κακου..αυτες τις λαλακιες εκανα και εγω..κοιτα να περνας και εσυ λιγακι καλα...δεν βλαπτει..Μονο αν εισαι εσυ οκ θα πανε ολα καλα

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    13
    hehe ναι ισως πρεπεινα ενισχυσω λιγο το εγω μου σε τετοιες στιγμες :0!
    =]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Depi
    re σεις οκ ολα αυτα! και λυπαμαι που εχετε παθολογικο αγχος πρεπει να ναι πολυ ψυχοφθορο
    και συγγνωμη που εχω στρεψει την συζητηση ολη επανω μου,απλώς ειναι βλακεια να σε επηρεαζουν τοσο πολυ τα πραγματα γυρω σου αυτο νομιζω το καταλαβαινουμε ολοι εξαλλου!

    Εν πασει περιπτώσει..εχει κανεις να μου προτείνει κατι?!
    Depi,

    δεν συμφωνω μαζι σου. Γιατι ειναι βλακεια να σε επηρεαζουν τοσο πολυ πραγματα γυρω σου? Ο ανθρωπος που εχει αγχος, εχει κρισεις πανικου ή οτιδηποτε αλλο πιστευεις πως ειναι βλακας? Οποιος εχει αγχος, ειναι βλακεια να εχει?

    Δεν νομιζω κανεις ουτε να γουσταρει τις κρισεις, ουτε να λεει \"αχ τι ωραια που εχω αγχος\". Το αγχος εχει λογο υπάρξης. Για τον καθενα σηματοδοτει τα δικα του ευαισθητα θεματα, που πολλες φορες αγνοει κ ο ιδιος.

    Οσο για προτασεις, γνωμη μου ειναι οτι δεν υπαρχουν ουτε μανιερες, ουτε ευκολοι τροποι να απαλλαγει κανει απο αυτο. Οσο πιο σοβαρα ασχοληθει κανεις με τον εαυτο του κ το προβλημα του, τοσο καλυτερα αποτελεσματα θα δει. Οσο υποτιμας το αγχος σου, τοσο θα σε υποτιμα κι αυτο....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    13
    ma ego δεν εννοουσα αυτο το πραγμα! Σαφώς και το αγχος πηγαζει απο ευαισθητα θεματα του καθενος! Αλιμονο,αν ηταν ετσι ουτε ψυχολογοι θα υπηρχαν που λεει ο λογος. Και επειτα οποιος λεει βλακειες δεν ειναι και βλακας. Αυτο τουλαχιστον εμενα μου εχουν μαθει. Γιατι κανεις δεν ειναι και τελειος. =]
    Απλα ισως φανηκε πραγματι επιπολαιο το υφος μου επειδη ενιωσα κι εγω εδω στο φορουμ οτι το δικο μου αγχοσ δεν ειναι συγκρισιμο με των περισοοτερων εδω μεσα! =\\ Δεν ηξερα ομως..

    σε τι αλλο δεν συμφωνουμε?! =\\

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    13
    και για την ακριβεια δεν νομιζω οτι υποτιμησα ποτε το αγχος μου...αντιθετως...καποιες φορες εχω και περισσοτερο επδ νομιζω οτι δεν εχω οσο θα <επρεπε>,ωστε να ειναι αποτελεσματικο. Κι ομως, αυτο που μου ειπες,οτι οσο πιο πολυ ασχολειται κανεις με το προβλημα του τοσο καλυτερο αποτελεσμα εχει,αυτο δλδ και μονο, προσωπικα μου δινει κουραγιο, αρα καποιες φορες η συζητηση αν και οχι εξαιρετικα εξειδικεθμενη για καθε περιπτωση...μπορει να βοηθησει..

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Euboia
    Posts
    66
    Πολύ καλή ερώτηση που την έχω κάνει στον εαυτό μου άπειρες φορές
    σε στιγμες άγχους.
    ρωτάω :\"αντώνη..τι έπαθες? δεν υπάρχει λόγος να νιώθεις έτσι.. \"
    Δεν απαντάει ο αντώνης όμως :P
    Πολλές φορές τρέμω απο το αγχος..δλδ αν κάθομαι νιώθω τα πόδια μου να τρέμουν χωρίς να μπορώ
    να το ελένξω..
    Το δικό μου άγχος το βιώνω δυστηχώς στα πράγματα που θέλω πολύ..
    Τώρα το τι το προκαλεί ?
    ένα θα πω..
    Δεν είναι τυχαίο πως άτομα που ζουν σε μη ανεπτυγμένες χώρες σύμφωνα με στατιστικά
    παρουσιάζουν πολύ λιγότερα συμπτώματα άγχους-κατάθλιψης.
    Γιατί πολύ απλά φταίει για εμένα η κόσμος που ζούμε
    τα στερεότυπα που έχουμε..τα πρότυπα..τα και καλά δεδομένα πράγματα της εποχής μας
    της κοινωνίας μας..
    γιατί χωρίσαμε..γιατι δεν μπορώ να πάρω αυτό το αμάξι..γιατί να μην είμαι σαν αυτόν/αυτην..
    γιατί γιατί και γιατί ..άπειρα γιατί..
    Σε υποβαθμισμένες χώρες πχ αφρική δεν νομίζουν να έχουν τέτοια θέματα
    και πιστεύω πως ζούνε πολύ πιο ΠΟΙΟΤΙΚΑ απο εμάς..γιατί δεν υπάρχουν τέτοια \"προβλήματα\"
    υπάρχει η ανάγκη για επιβίωση..

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •