προσπαθεια για εργασια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502

    προσπαθεια για εργασια

    για σας παιδια

    πασχω απο σχιζοφρενεια, σολιαν ακινετον και ladose καθημερινα..........
    ςδω και 6 χρονια ειμαι αρκετα καλα, τοσο ωστε να μπωρω να εργαζομαι, εχω δουλεψει σε τρεις συμβασης,
    ειμαι περιβαντολογος και σε τρεις μηνες παιρνω το μεταπτηχιακο μου στη μηχανικη οικολογια.. με ειδικευση στα αστικα απορριματα.
    εχω δουλεψει μεσω προγραμματων του οαεδ στη τεχνικη ηπηρεσια του δημου, μετα εναμιση χρονο στο δασαρχειο, και περισι το καλοκαιρι
    δουλευα στο δημο στο περιβαλλοντικο παρκο σε ενημερωση τουριστων και εκοβα εισιτηρια, ποια χρησιμοποιοντας το χαρτι κεπα εχω πολλα μορια και δουλευω ψιλοσυχνα.
    βασικα πηγα και βρηκα των ηπευθυνο του περιβαλοντικου παρκου οπου γνωριζομαστε και των ρωτησα αμα θελει να δουλεψω μαζι του με προγραμμα του οαεδ για ευπαθής ομάδες.
    ο υπευθυνος με θελει στη δουλεια και μου ειπαι να μιλισω με τον αντιδημαρχο που ειναι υπευθυνος για το παρκο, το εκανα και του ειπα οτι μπωρο να αναλαβω το καλοκαιρι το περιπτερο- μικρο μουσειο φυσικης ιστοριας και οταν τελειωση οι τουριστικη περιοδος να ασχολειθω με την προωθηση της ανακυκλωσης και κομποστοποιησης των οργανικων στο δημο. αυτη τη στιγμη να ξερεται αλλαζουν ολλα στους δημους βαση των νομοθεσιων στα αστικα αποβλητα της ευρωπαικης ενωσης. μου ειπε ο αντιδημαρχος να του αφησω βιογραφικο και θα δουμε τη θα γινει..... τη λετε παιδια για πητε μου τη γνωμη σας, μια ξεκουραστη δουλεια θελω που να παιρνω καλουτσικο μισθο, γιατι με τα 313 της προνοιας κανεις δε ζει.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    32
    Κοίτα, το να βρει κάποιος σήμερα μια νορμάλ δουλειά με καλούτσικο μισθό είναι πολύ δύσκολο. Για το ξεκούραστη το ξεχνάμε νομίζω! Η γνώμη μου είναι να δεχτείς όποια δουλειά και αν βρεις και ας μην είναι πολύ ξεκούραστη. Αρχίζεις από κάπου, βελτιώνεις οικονομικά την ζωή σου και ταυτόχρονα έχεις τα ραντάρ σου ανοιχτά για κάποια άλλη καλύτερη δουλειά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Έχω την αίσθηση ότι μπαίνουμε σε προεκλογική περίοδο, οπότε καλά έκανες και έπιασες τον αντιδήμαρχο, μη το αφήσεις έτσι, ξανά πες του τι έγινε με το θέμα μου!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    χα χα. προεκλογική περίοδο ε; κουράστηκα ήδη. ξενέρωσα κι όλας.

    ίσως η ξεκούραστη δουλειά έρθει αργότερα, όταν μπορείς να παρουσιάσεις ένα βιογραφικό με πολλή πείρα; δεν ξέρω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Γεια σου pavlo!!!
    Αν είναι η δουλειά συνέχεια της άλλης και είδες πως τα καταφέρνεις δεν ξέρω τι είναι αυτό που σε κάνει να διστάζεις.
    Αν είναι πάλι κάτι με περισσότερες ευθύνες δεν βρίσκω τον λόγο να μη δοκιμάσεις. Οποιαδήποτε στιγμή μπορείς να παραιτηθείς.

    Πιστεύω σε μας αν έχουμε φτάσει σε ένα καλό σημείο εμπιστοσύνης των ικανοτήτων μας χρειάζεται και λίγο ρίσκο μερικές φορές.
    Νομίζω οτι τα πηγαίνεις περίφημα και έδειξες προσπάθεια όλα αυτά τα χρόνια προσπαθώντας να μη βαλτώνεις.

    Η δουλειά αυτή από ότι συμπεραίνω έχει τα θετικά ότι είναι ήσυχο εργασιακό περιβάλλον και κοντά στο αντικείμενό σου. Ταυτόχρονα έπαιξες καλά το χαρτί του κεπα χωρίς να αντιμετωπίσεις (εύχομαι) στιγματισμό.

    Τώρα αν σε ανησυχεί αν χάσεις το επίδομα δεν ξέρω. Νομίζω είναι παγίδα αυτή η σκέψη... Το επίδομα πολλές φορές μας κρατάει δέσμιους και εξαρτημένους. Για την ψυχολογία σου θεωρώ καλύτερη την δουλειά αν υπάρχουν καλές εργασιακές συνθήκες. Θα νιώσεις καλύτερα με τον εαυτό σου γιατί θα κάνεις κάτι δημιουργικό και θα βοηθήσει σε πιθανή ανεξαρτητοποίηση.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    το προβλημα μου σεριε ειναι οτι δεν εχω βυσμα, εχουν 4 ατομα και δουλευουν με αναπηρια στο δημο αλλα ειναι σε απλες θεσεις γυμνασιου κυριως, γενικος στα ΑΜΕΑ δυσκολα εμπιστευονται σοβαρες θεσεις.......
    του χρονου σκεφτομαι η να κανω δευτερο μεταπτυχιακο η να κανω πρωταση για διδακτορικο, απο τοτε που εκοψα τα παιχνιδια στον υπολογιστη κανω κατι για να αναπτυχθω επαγγελματικα, πχ. το μαιο δινω για προφυσεσι αρχισα να μπωρο να γραφω κειμενα στα αγγλικα τον ιουνιο τελειωνο το μεταπτυχιακο μου.......... ειμαι καλα γενικος. μπωρω να εργαζομαι και τα καταφερνω.... απλα εδω ειναι μικρος κοσμος ολλα μαθαινωντε υπαρχει ρατσισμος και κυριαρχη το βησμα. περυση εκει που δουλευα, στην αρχει φοβοντουσαν οτι δεν θα τα καταφερω, το ιδιο και οταν δουλευα δασαρχειο, ο κοσμος φοβαται διαβαζει σχιζοφρενεια και νομιζει διαφορα.......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    οτι καποιος αντιδημαρχος σου ειπε κατι δεν ειναι λογος για να τον πιστεψεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Τελικά μαλλον δεν θα με πάρουν στο δήμο που έκανα τα χαρτιά μου. Από την άλλη έχω προχωρήσει σε τόσο βαθειά ζητήματα με την ψυχολόγο που δεν είμαι καλά και δεν μπορώ να πάω σε ψυχίατρο λόγο οικονομικών, δεν ξέρω τι να κάνω εάν συνεχίσει έτσι θα αυξήσω την δώσει τον φαρμάκων!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    παιδιά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα τέτοιο καιρό του χρόνου να είμαι σε καλή δουλειά στην άλλη άκρη της Ελλάδας, το θέμα είναι ότι οι γονείς μου δεν θέλουν να πάω......... το έμαθα πριν λίγες μέρες....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Αφήστε ρε μέσω έβαλα να μπω στον δήμο σε οχταμηνα και με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν τα έστειλαν αλλά θέλει μόρια και τέτοια. Η θεραπεία μου είναι μακριά από όλους στο τέλος αν δεν βρω δουλειά θα πάω σε μοναστήρι!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    παιδιά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα τέτοιο καιρό του χρόνου να είμαι σε καλή δουλειά στην άλλη άκρη της Ελλάδας, το θέμα είναι ότι οι γονείς μου δεν θέλουν να πάω......... το έμαθα πριν λίγες μέρες....
    Το βλέπεις τότε, αλλά αν εσύ θες, να πας.
    Γιατί δεν θέλουν;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Αφήστε ρε μέσω έβαλα να μπω στον δήμο σε οχταμηνα και με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν τα έστειλαν αλλά θέλει μόρια και τέτοια. Η θεραπεία μου είναι μακριά από όλους στο τέλος αν δεν βρω δουλειά θα πάω σε μοναστήρι!
    Γιατί, προσπάθησες τόσο πολύ να βρεις δουλειά και δε βρήκες;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Γιατί, προσπάθησες τόσο πολύ να βρεις δουλειά και δε βρήκες;
    Όχι άλλα ήταν η δουλειά που ήθελα περισσότερο, εγώ έχω πει ότι έχω άσχημες εμπειρίες από δουλειές που έκανα, αλλά για κάποιο λόγο σε αυτή την δουλειά ήθελα να μπω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    σονια με εχουν συνηθηση στο σπιτι, και εγω τους εχω συνηθηση, γενικος παιρναμε πολυ καλα με τους γονεις μου, βεβαια υπαρχει το θεμα τη θα γινει σταδιακα αν φυγουν, πριν 3 χρονια επαθε ενα σοβαρο προβλημα υγειας ο πατερας μου και εγω τα επαιξα και εψαχνα εξτρα φαρμακα για να ηρεμησω, πρεπει να σταματησουμε να ζουμε μαζι γιατι εχουμε συνδεθει πολη και δεν ειναι καλο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    σονια με εχουν συνηθηση στο σπιτι, και εγω τους εχω συνηθηση, γενικος παιρναμε πολυ καλα με τους γονεις μου, βεβαια υπαρχει το θεμα τη θα γινει σταδιακα αν φυγουν, πριν 3 χρονια επαθε ενα σοβαρο προβλημα υγειας ο πατερας μου και εγω τα επαιξα και εψαχνα εξτρα φαρμακα για να ηρεμησω, πρεπει να σταματησουμε να ζουμε μαζι γιατι εχουμε συνδεθει πολη και δεν ειναι καλο
    Εγώ από χθες αυτό σκέφτομαι μακάρι να μπορούσα να φύγω από τους δικούς μου και ας είναι στην ίδια πόλη δεν πειράζει, αλλά εάν δεν εχεις μια δεν μπορείς να πας πουθενά, μια λύση που είναι πολύ δύσκολη είναι να μπεις κάπου μόνιμα μέσω ΑΣΕΠ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Εργασία
    By ftatl in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 25-10-2021, 23:17
  2. Νέα προσπάθεια
    By LastChanceGirl913 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 28
    Last Post: 11-10-2016, 16:25
  3. εργασία
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 18-02-2013, 23:03
  4. ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 10-02-2010, 01:04
  5. νεα προσπαθεια!
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 24-04-2009, 23:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •