Φόβος για όγκο στο κεφάλι.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    4

    Φόβος για όγκο στο κεφάλι.

    Καλησπέρα. Είμαι ένα νεαρό παιδί που μόλις έκλεισα τα 18 και θα ήθελα να σας πω και εγώ την δικιά μου ιστορία.Περιπου πριν 5 βδομάδες νόσησα από κορονοιο με μια δόση εμβολίου και θεωρώ πως το πέρασα σχετικά ήπια.Την μεγάλη ζημιά την έκανε στο ψυχολογικό κομμάτι καθώς από τότε η ζωή μου έχει πάρει την κατηφόρα. Όταν ήμουν ακόμα θετικός , έπαθα για 2η φορά κάτι σαν "κρίση πανικού" , καθόμουν στο κρεβάτι και ξαφνικά με έπιασε μια ταχυκαρδία , μούδιασμα στα χέρια και μετά όταν ηρέμησα έτρεμε λίγο το σώμα μου. Μετα από 1 βδομάδα περίπου που βγήκα αρνητικός αποφάσισα να επιστρέψω στο φροντιστήριο , και τότε ήταν που με έπιασε ξανά το ίδιο πράγμα. Πριν 3 βδομάδες περίπου είχα επισκεφτεί παθολόγο καρδιολόγο και γενικές εξετάσεις αίματος (+ ακτινογραφία θώρακος) και όλα ήταν φυσιολογικά. Την επόμενη μέρα από τον καρδιολόγο , παρατήρησα μια πάρα πολύ μικρή διαφορά στην όραση μου αλλά και στην ακοή μου, καθώς είχα για 1 μέρα κάτι σαν γαργαλητα στο κεφάλι μου τα οποία μετατράπηκαν μετά σε έναν τόσο ελαφρύ πονοκέφαλο , τον οποίο δεν έδινα καν σημασία . 1 βδομάδα μετά επισκέφτηκα ΩΡΛ και οφθαλμίατρο και όλα φυσιολογικά. Να τονίσω πως ακόμη μέχρι και σήμερα δεν έχω σταματήσει να διαβάζω στο ίντερνετ για ασθένειες και αυτό με έχει αλλάξει σαν άνθρωπο προς το χειρότερο. Την βδομάδα εκείνη που είχα επισκεφτεί εκείνους τους 2 γιατρούς είχα επίσης κάτι ενοχλήσεις στον θώρακα που λογικά ήταν μυϊκοί πόνοι γιατί τώρα έχουν υποχωρήσει. Στο σχολείο και στο φροντιστήριο ένιωθα να μην είχα πολύ ενέργεια( ίσως λόγω κοβιντ)και δεν σταμάτησα ποτέ να κάνω αρνητικές σκέψεις για το μήπως είχα κάτι σοβαρό όπως έναν όγκο στο κεφάλι. Επιπλέον την προηγούμενη βδομάδα βιωσα στο σχολείο δύο φορές τη εξής κατάσταση: ίσως να ήταν παρόμοια με την αρχική απλά πέρα από την ταχυκαρδία και το μούδιασμα αισθάνθηκα ένα σφυξιμο στον λαιμό . Τρόμαξα μήπως πάθαινα κάτι σοβαρό εκείνη τη στιγμή. Και τώρα πάμε στο ζουμί της υπόθεσης. Όλες αυτές τις αλλαγές που σχετίζονταν με το κεφάλι τις έχω ακόμα , ΑΛΛΑ. Την Τρίτη πριν 3 μέρες ξύπνησα το απόγευμα με ένα γαργαλητο στο δεξί μέρος του κεφαλιού μου και με νευρίασε αρκετά. Καθόμουν στο κρεβάτι και φυσικά έψαξα μούδιασμα στο κεφάλι και ξαφνικά αισθάνθηκα μια δυσφορία , έτρεξα μέσα και προφανώς μετά είχα ταχυκαρδία για λίγο , και μούδιασμα στα άκρα.Την επόμενη μέρα , προχθές , μέχρι και το μεσημέρι ήμουν οκ , έλα όμως που το γαργαλητο ξανά ήρθε και αφού όπως πάντα ξανά έψαξα στο ίντερνετ περίεργα πράγματα , άφησα το τηλέφωνο και μετά από λίγα λεπτά στοχασμού και φόβου , αισθάνθηκα ξανά αυτη τη δυσφορία και επειδή είχα στο μυαλό μου σχεδόν όλη τη μέρα ότι μπορεί να είχα ανεύρυσμα στο κεφάλι , με έπιασε εκείνη τη στιγμή ένας ξαφνικός πονοκέφαλος έντονος για λίγα δευτερόλεπτα και πήγα από το νοσοκομείο. Οι εξετάσεις , το καρδιογράφημα και η ακτινογραφία θώρακος όλα βγήκαν νορμάλ , μόνο που ο αιματοκρίτης που από 46.6 έχει πάει κοντά στο 49 μέσα σε έναν μήνα δεν ξέρω αν είναι κακό αυτό. Εκεί μίλησα και με έναν νευρολόγο και μου είπε τα ίδια περίπου με την παθολόγο μου , η οποία ξέχασα να αναφέρω πως μου έχει γραψει μια μαγνητική εγκεφάλου την οποία και θα κάνω την Δευτέρα και εξετάσεις για τα αυτοάνοσα τα οποία έκανα χθες και αναμένω αποτέλεσματα. Με εξέτασε και μου εξήγησε πως θα εμένε πραγματικά έκπληκτος εάν έδειχνε κάτι η mri γιατί όλα αυτά είναι πολύ πιθανόν σωματοποίησεις του άγχους. Το ίδιο βράδυ επισκέφτηκα και μια ψυχολόγο-ψυχιατρο , με την οποία θα ξεκινήσω ομοιοπαθητική θεραπεία. Από την Τετάρτη το βράδυ εως και σήμερα , αισθάνομαι κάτι που με έχει κατά τρομάξει και τρελάνει εντελώς. Από το νοσοκομείο δεν μου έχει περάσει ο πονοκέφαλος και δεν είναι πλέον ελαφρύς , είναι αρκετά ενοχλητικός και έχω πάρει πολλές φορές ντεπον αλλά δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Επίσης από τότε που στο σχολείο ένιωθα λίγο αδύναμος , τώρα αυτές τις 2μερες η ενέργεια μου έχει μειωθεί ακόμα περισσότερο και δεν μπορώ να δεχτώ ότι όλα αυτά τα δημιουργώ εγώ. Να προσθέσω πως πριν 3 βδομάδες παρατήρησα μια διαφορά στο κεφάλι μου γενικότερα όσο αφορά το δέρμα , δηλαδη το καταλαβαίνω περισσότερο όταν σκουπίζω τα μαλλιά μου μετα από το λούσιμο. Αυτό υπάρχει ακόμα και σήμερα αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση πως τότε αυτή η διαφορά σημειώθηκε μεταξύ 1-2 ημερών , πράγμα λίγο παράλογο.Εχω επίσης μια βδομάδα τώρα που έχω συνέχεια το χέρι μου στην καρδιά γιατί αισθάνομαι κυρίως όταν είμαι ξάπλα κάποιες αρρυθμίες σαν χτύπος χτύπος , διπλός χτύπος μια μικρή παύση και ξανά χτύπος χτύπος και διπλός χτύπος.Περασα και από τον καρδιολόγο προχθές και μου εξήγησε ότι όλα αυτά είναι φυσιολογικά κτλ. Τώρα νόμιζα ότι έχω περιορίσει λίγο αυτό με το χέρι. Κάτι ακόμα που θα ήθελα να αναφέρω είναι πως όταν δοκιμάζω να βγάλω μια φωτογραφία με φλας , το ένα μου μάτι είναι λιγότερο κόκκινο από το άλλο και έχω διαβάσει ότι αυτό μπορεί να αποτελεί σοβαρό θέμα, όμως θα έβρισκε κάτι ο οφθαλμίατρος πιστεύω γιατί αυτό το είχα τότε που πήγα. Ήταν πάρα πολλά αυτά που ήθελα να αναφέρω αλλά εδώ τελειώνω , με τον τρόμο και τον φόβο για την υγεία μου να έχουν κορυφωθεί και να μην έχω καθόλου υπομονή μέχρι την Δευτέρα , για την μαγνητική. Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας πάνω στο θεματακια μου , θα το εκτιμούσα πάρα πολύ γιατί φοβάμαι ότι θα πάθω κάτι σοβαρό αυτές τις μέρες και ότι δεν θα το προλάβω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Και μόνο που μπαίνεις στο ίντερνετ έχεις αρρωστήσει 50 φορές εάν δεν κλείσεις το ίντερνετ δεν πρόκειται να γίνεις καλά όλα τα ψυχολογικά θα σε επηρεάσουν, στο μυαλό σου είναι όλα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Καλύτερα να ηρεμήσεις και να βρεις έναν τρόπο να βοηθηθεις να σου περάσει αυτός ο φόβος. Είσαι νέο παιδί και δεν πρέπει να προχωρήσεις έτσι. Σε καταλαβαίνω πως νιώθεις γιατί έχω κι εγώ αυτόν τον φόβο με εσένα αλλά είμαι και μεγαλύτερη σου.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    4
    Ευχαριστώ πολύ για τα σχολια σας. Έχουν περάσει 2 βδομάδες από τότε που έκανα την μαγνητική , η οποία βγήκε φυσιολογική.Πηγα και από έναν νευρολόγο πριν μια βδομάδα ,την είδε και μου είπε ότι μου έχουν πει και οι "χιλιάδες" υπόλοιποι γιατροί που έχω επισκεφτεί. Να συνεχίσω την ομοιοπαθητική και γενικότερα τις επισκέψεις μου στη ψυχίατρο (12 μέρες έχω τώρα με την ομοιοπαθητική) , και απλά μόνο αυτό. Ήθελα να ακούσω και μια 2η γνώμη από μια άλλη οφθαλμίατρο αλλά και εκείνη δεν βρήκε κάτι για αυτη την αλλαγή στην όραση (λάμψεις κτλ). Τα συμπτώματα που είχα περιγράψει δεν έχουν υποχωρήσει καθόλου , δηλαδή έχω τώρα περίπου 20 μέρες πονοκέφαλο μόνιμο , ο οποίος επιδεινώνεται κυρίως όταν είμαι σε κίνηση αλλά ακόμα και στο σπίτι είναι αισθητός.Χτυπαει ιδίως αρκετά μέσα στα μάτια αλλά και στο πάνω μέρος του κεφαλιού. Έχω και ένα μόνιμο μούδιασμα στο δεξί πρόσωπο και παρά πολυ κούραση ρε παιδιά... νιώθω ότι είμαι 100 χρονών. Τώρα 2-3 μέρες με πιάνουν κάτι "πονάκια" αριστερά κοντά στη καρδιά και σκέφτομαι μήπως όλα αυτά προκαλούνται από εκεί.. αλλά πριν 6 βδομάδες ημουν σε καρδιολόγο... Σκέφτομαι επίσης ότι ίσως να έχω κάτι που το δείχνει μόνο μια μαγνητική αγγειογραφία όπως ανεύρυσμα , αλλά ο νευρολόγος που εξήγησε ότι στο 90% δεν εμφανίζουν συμπτώματα και φαίνονται και στην τομογραφία αν είναι μεγάλα.. Δεν ξέρω έχω κουραστεί πάρα πολύ με όλη αυτή τη ιστορία νιώθω ότι κάθε μέρα είναι η τελευταία μου.. Ήμουν ένας άνθρωπος με χαρά , είχα το πρόγραμμα μου διάβαζα για τις πανελλήνιες και τωρα απορώ κιόλας αν θα δώσω.. καθώς η κατάσταση μου με εμποδίζει τρομερά από το να κάτσω να συνεχίσω το διάβασμα..
    Last edited by NTClarity; 11-04-2022 at 19:37.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    4
    να προσθέσω επίσης ότι όσο αφορά το διάβασμα στο ίντερνετ τις τελευταίες 2 βδομάδες το έχω κόψει και νιώθω λίγο καλύτερα . βέβαια από χθες προχθές ένιωσα κάποια καινούργια τσιμπήματα στο κεφάλι κυρίως από την δεξιά πλευρά τα οποία με αγχωσαν αρκετά και νιώθω κάπως παράξενα πάλι , σαν να είμαι έτοιμος να τα παρατήσω αλλά δεν θα το κάνω

Similar Threads

  1. Φόβος για όγκο στο κεφάλι.
    By NTClarity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-03-2022, 18:51
  2. Φόβος για όγκο στο κεφάλι!!!(SOS)
    By minaspap in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 13
    Last Post: 11-06-2021, 15:56
  3. Αγχος για όγκο
    By Nikosnilouuu in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 03-03-2021, 16:59
  4. Σφίξιμο σε κεφάλι και σώμα, ταχυκαρδίες, φόβος
    By serotonini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 27-05-2020, 04:05
  5. Πόνος στο κεφάλι όταν κουνάω το κεφάλι
    By ελενη0 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 05-07-2019, 02:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •