Ξαπλώνω το βράδυ να κοιμηθώ και νιωθω τους παλμους της καρδιάς μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σε καταλαβαίνω, όταν περνάς αγχώδης διαταραχή και τέτοια όλο έχεις συμπτώματα και αγχώνεσαι και γίνεται φαύλος κύκλος. Πρέπει όμως να βρεις πως θα κάνεις μία αρχή από κάπου. Το περπάτημα είναι πολύ καλό, όμως πρέπει να πιεστείς να κάνεις κι άλλα πράγματα. Εγώ όταν έβγαινα με μία παρέα έλεγα θα πέσω κάτω με ταχυκαρδίες, ζαλάδες και ένα χάλι μαύρο γενικά και ήθελα να σηκωθώ να φύγω, όμως σιγά σιγά κάθε φορά αισθανόμουν και καλύτερα. Λίγο με τη συζήτηση, λίγο με κάτι που θα σου τραβήξει την προσοχή μία ηλιόλουστη μέρα, λίγο με κάποιον στόχο να προσηλωθείς εκεί, καταλαβαίνεις ότι ώπα, σήμερα για 2-3 ώρες αισθάνθηκα μια χαρά, την άλλη μέρα κανόνισα να κάνω το τάδε και νόμιζα δεν θα το φέρω εις πέρας, αλλά τελικά τα κατάφερα, βρε σήμερα δεν ένοιωσα την καρδιά μου, δεν με ενόχλησε λίγο βηχαλάκι. θα δεις ότι μετά από λίγο καιρό θα σου περάσουν όλα αυτά χωρίς να το καταλάβεις καλά καλά.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    241
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Να βρεις ένας καλό ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτη , είναι φαύλος κύκλος όλο αυτό και δύσκολα θα βγεις χωρίς κάποιον ειδικό να σε κατευθύνει. Τα φάρμακα ανακουφίζουν τα συμπτώματα αλλά δεν λύνουν το πρόβλημα,απαιτείται δουλειά με τον εαυτό μας πρώτα από όλα.
    οι ψυχιατροι ψυχολογοι νοιαζονται για μας και μας αγαπουν....πεθαινουν δινουν την ψυχη τους....μπεεεεεε

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    niaouris ένας καλός ειδικός είναι μεγάλη βοήθεια, τη δουλειά την κάνεις εσύ ο ίδιος από εκεί και πέρα. Δεν είναι δουλειά του γιατρού να πεθάνει για 'σενα και να σου δώσει την ψυχή του.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    241
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    niaouris ένας καλός ειδικός είναι μεγάλη βοήθεια, τη δουλειά την κάνεις εσύ ο ίδιος από εκεί και πέρα. Δεν είναι δουλειά του γιατρού να πεθάνει για 'σενα και να σου δώσει την ψυχή του.
    τοτε γιατι να παω σε "ειδικο" για να μου παρει το 50ευρω??αστο εχω παει κ εχω κανω πολλες ψυχοθεραπειες ...την δουλεια θα την κανω μονος μου ετσι κ αλλιως χωρις να δωσω 50ρικο σε κανεναν ο οποιος μου λεει αντε φυγε τωρα στο 10λεπτο

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μακάρι ο καθένας να κάνει τη δουλειά μόνος του όπως λες και να μη χρειάζεται καμία βοήθεια. Άλλοι χρειάζονται βοήθεια και κατεύθυνση, αρκετοί βοηθιούνται απο κάποιον ειδικό να βρουν την άκρη τους, άλλοι βρίσκουν νόημα και στήριξή στον αθλητισμό ή στη δουλειά τους ή σε κάποιο πρόσωπο δικό τους ή στη θρησκεία ή απο κάπου αλλού. Δεν υπάρχει λόγος να ακυρώνεις ότι δε δούλεψε σε εσένα, σε άλλους μπορεί να δουυλεψε.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    241
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μακάρι ο καθένας να κάνει τη δουλειά μόνος του όπως λες και να μη χρειάζεται καμία βοήθεια. Άλλοι χρειάζονται βοήθεια και κατεύθυνση, αρκετοί βοηθιούνται απο κάποιον ειδικό να βρουν την άκρη τους, άλλοι βρίσκουν νόημα και στήριξή στον αθλητισμό ή στη δουλειά τους ή σε κάποιο πρόσωπο δικό τους ή στη θρησκεία ή απο κάπου αλλού. Δεν υπάρχει λόγος να ακυρώνεις ότι δε δούλεψε σε εσένα, σε άλλους μπορεί να δουυλεψε.
    ουτε και εσεις εχετε δικαιωμα να ακυρωνετε αυτο που δουλεψε σε μενα και να το κοροιδευετε.εσεις το ξεκινησατε πρωτοι.κοιτα τα σχολια πιο πισω

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δούλεψε όμως;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    241
    ναι δουλεψε και ειναι το μονο που θα δουλεψει σε ολους.

  10. #25
    Η πιστη στον Θεό με βοήθησε παλια να το ξεπεράσω. Και ευχομαι και τώρα να το ξανά ξεπεράσω... Η αλήθεια είναι ότι η πιστη στον Θεό βοηθάει παντοτε

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θα σου πω που είναι η ένστασή μου Χριστίνα. Εγώ σαν άθεη δεν μπορώ να σου αναλύσω το τι λέει ο καθένας μέσα από το πρίσμα της θρησκείας, σέβομαι το τι πιστεύει ο καθένας. Πολύς κόσμος παρακινείται, παίρνει κουράγιο και παίρνει πρωτοβουλίες να πάρει τη ζωή του στα χέρια του και να βρίσκει λύσεις στα προβλήματά του.
    Όμως οι περισσότεροι που μπαίνουν εδώ και λένε ο Χριστός θα σε σώσει κι όλα αυτά, συχνά εμένα μου φαίνονται σαν να έχουν μια παθητικότητα, ότι η λύση στα προβλήματά τους θα έρθει χωρίς να κάνουν κάτι αυτοί οι ίδιοι, απλά επειδή έτσι πιστεύουν. Επίσης δεν είναι σπάνιο κι εδώ μέσα να προσβλέπουν σε μία δικαίωση σε μία μετα θάνατον ζωή, παραιτημένοι από την παρούσα. Κι αν δεν υπάρχει κάτι δηλαδή θα αφήσεις τη ζωή σου να περάσει στα χαμένα με χίλια προβλήματα, χωρίς καμία προσπάθεια να τα λύσεις; Δεν πρέπει να κάνεις κάτι κι εσύ για να τα λύσεις;

    Ως προς τις πιο βαριές ασθένειες και όχι μία αγχώδης διαταραχή ας πούμε, εντάξει, να μην το σχολιάσω τώρα το περι δαιμονίων και εξορκισμών και όλα αυτά. Νομίζω από την παρουσία σου στο φόρουμ ότι έχεις μία λογική προσέγγιση στα πράγματα.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    27
    Εκ των πραγματων, παθητικοτητα υπαρχει και σε αυτον που λεει πηγαινε σε ψυχολογο και σε αυτον που λεει πηγαινε σε πνευματικο. σε forum γραφουμε, δεν μπορουμε να βοηθησουμε εμπρακτως τον αλλον. απο κει και περα εφοσον ο αλλος εχει ιδεα για το τι πραγμα του μιλαμε και νιωθει εστω και λιγο τον Θεο στην καρδια του βρισκει τον δρομο. γιατι ο Θεος αγγιζει την καρδια μας και ο διαολος το μυαλο μας. περα απο αυτο, η μεταθανατια ζωη υπαρχει και οποιος θελει ας ψαξει να μαθει εμπειριες ανθρωπων που τους επανεφεραν στα νοσοκομεια. τελος, εγω γραφω στο forum οταν εχω να προτεινω κατι στον αλλον για να τον βοηθησω και αλλη φορα δεν θα καθησω να ασχοληθω με οποιον λυσσαει καθε φορα που γραφω την λεξη Χριστος.

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    27
    χριστινα, εφοσον εχεις πιστη και γνωριζεις την δυναμη του Θεου.... ασε τα 50ευρα σου στην ακρη και μη τα πετας σε ψυχολογους... με την ακριβεια που μας δερνει σιγουρα εχεις καλυτερα πραγματα να τα κανεις... η εξομολογηση και η θεια κοινωνια ειναι δωρεαν για ολους... ακομα και γι αυτους που δεν πιστευουν τωρα και αρνουνται την αγαπη του θεου... και ευχομαι να πιστεψουν...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Υπαρχει και κατι που λεγεται επιστημη και εξηγει πολλα πραγματα που το ανθρωπινο μυαλο αρνειται να δεχθει και παραμενει κολλημενο σε μεταφυσικες θεωριες. Ο καθενας πιστευει σε οτι θελει χριστο πνευματα 12θεο. Η ελευθερια θα επρεπε να υπαρχει σε καθε επιπεδο. Αλλο ομως να εκφραζεις την δικη σου προσωπικη εμπειρια οσον αφορα την καλυτερευση που ειδες μεσω της πιστης σου και αλλο να προσπαθεις να προσηλυτίσεις εδω μεσα. Εννοειται οτι η πιστη και πεποιηθηση σε κατι ανωτερο θα σε κανει να νιωθεις πιο ασφαλης και αρα τα περισσοτερα συμπτωματα σου θα εξαφανιστουν. Οι φανατικες θεωριες περι σωτηρα θεου και ενος κακου ιατρου ομως που θελει μονο να σε χαπακωνει για να σου καταστρεψει την ζωη καλυτερα να λειπουν απο ενα ιντερνετικο περιβαλλον σαν τον συγκεκριμενο που μπαινουμε για παρηγορια και για μια κουβεντα που θα μας ανακουφισει. Ειναι το λιγοτερο επικινδυνο να επιτρεπονται τετοια ποστ (σαν του νιαουρη και τα δικα σου MJ)εδω μεσα...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Καλώς ήρθατε στο μεσαίωνα

    ειαι βεβαιη οτι 500 χρονια απο τωρα , δεν θα αποκαλουνε τον αιωνα μας μεσαιωνα ? για σκεψου τος λιγο ...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Νιώθω να διαφέρω από τους υπόλοιπους.
    By tzimani in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 23
    Last Post: 08-05-2021, 14:24
  2. Ταχυκαρδία το βράδυ που ξαπλώνω
    By Sakoulis17 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 25-02-2019, 18:08
  3. Νιωθω τους παλμους μου 24ωρες το 24ωρο
    By Sosss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 09-10-2017, 19:46
  4. Βραδυκαρδία το βράδυ όταν ξαπλώνω
    By Inked in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 06-07-2017, 15:42
  5. αδυνατω να κοιμηθω το βραδυ
    By anonimi789 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 16-07-2012, 00:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •