Ξαπλώνω το βράδυ να κοιμηθώ και νιωθω τους παλμους της καρδιάς μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1

    Ξαπλώνω το βράδυ να κοιμηθώ και νιωθω τους παλμους της καρδιάς μου

    Καλησπερα σας, τους τελευταίους 6 μήνες έχω περασει πολα με το άγχος μου ψυχοσωματικά και κάποιες αρρώστιες και γενικά όσο συνεχίζω να ταλαιπωρουμε τόσο πιο πολυ πεφτει η ψυχολογία μου και βλέπω την ζωή μου να χαλάει όλο και περισσοτερο μιας και αδυνατώ να κάνω πραγματα πολυ σημαντικά στην ζωή μου που επείγει να γίνουν... Εδώ και 3 μέρες πεφτω το βράδυ για υπνο και έχω το αίσθημα των παλμων μου. Πριν 3 χρόνια είχα ταχυπαλμιες έκανα εξετάσεις σε καρδιολογο και είπε ότι είναι από το άγχος και δεν έχω κάποια αρρυθμία. Τώρα αυτό όμως που μου συμβαίνει με έχει τρομάξει πολυ.. Νιώθω παλμους και ένα φουσκωμα στην κοιλιά και δεν μπορώ να κοιμηθω το βράδυ... Αγχώνομαι μήπως έχω κάτι σοβαρό και δεν ξέρω τι να κάνω... Νιώθω ότι όλο και πιο πολυ βυθιζομαι μέσα σε ατελείωτες ταλαιπωρίες... Έχω χάσει και παρα πολλα κιλά... Δεν ξερω πως να μην ανησυχώ όταν αισθάνομαι κάποια ενόχληση στο Σώμα μου. Κατευθείαν το μυαλό μου παει στο χειρότερο και μετά τρέμω από τον φόβο μου.. Δεν αντεχω αλλο... Πως να βοηθήθω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Να βρεις ένας καλό ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτη , είναι φαύλος κύκλος όλο αυτό και δύσκολα θα βγεις χωρίς κάποιον ειδικό να σε κατευθύνει. Τα φάρμακα ανακουφίζουν τα συμπτώματα αλλά δεν λύνουν το πρόβλημα,απαιτείται δουλειά με τον εαυτό μας πρώτα από όλα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    τα ίδια και εγώ..παίρνω πάνω από 4 χρόνια αντικαταθλιπτικά και έχω γίνει σαν φυτό..πλεον δεν μπορώ να κάνω ούτε γυμναστική έχω πάρει 20 κιλά δεν έχω συγκέντρωση δεν έχω καλή μνήμη δεν μπορώ να κάνω τίποτα..το μόνο που κάνω είναι περπάτημα και μετά πάω σπίτι και σαβουριάζω...είμαι ήδη 100 κιλά και φοβάμαι ότι θα πάρω κ άλλα..κατά τα άλλα τα αντικαταθλιπτικά μου "σωσαν την ζωή"(το άλλο με τον τοτό το ξέρετε)...νιώθω σαν να μαι 80 χρονών

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Να βρεις ένας καλό ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτη , είναι φαύλος κύκλος όλο αυτό και δύσκολα θα βγεις χωρίς κάποιον ειδικό να σε κατευθύνει. Τα φάρμακα ανακουφίζουν τα συμπτώματα αλλά δεν λύνουν το πρόβλημα,απαιτείται δουλειά με τον εαυτό μας πρώτα από όλα.
    οι ψυχίατροι ψυχοθερπαυτές αρπάζουν το 50ευρο και σε διώχνουν δεν υπάρχει καλός στις μέρες μας. το σωστό είναι μια επίσκεψη σε έναν πνευματικό για εξομολόγηση και θεία κοινωνία και εκκλησιασμό ο Χριστός είναι ο μόνος ο οποίος νοιάζεται και μας αγαπάει και όχι οι ψυχίατροι ψυχολόγοι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by niaouris View Post
    τα ίδια και εγώ..παίρνω πάνω από 4 χρόνια αντικαταθλιπτικά και έχω γίνει σαν φυτό..πλεον δεν μπορώ να κάνω ούτε γυμναστική έχω πάρει 20 κιλά δεν έχω συγκέντρωση δεν έχω καλή μνήμη δεν μπορώ να κάνω τίποτα..το μόνο που κάνω είναι περπάτημα και μετά πάω σπίτι και σαβουριάζω...είμαι ήδη 100 κιλά και φοβάμαι ότι θα πάρω κ άλλα..κατά τα άλλα τα αντικαταθλιπτικά μου "σωσαν την ζωή"(το άλλο με τον τοτό το ξέρετε)...νιώθω σαν να μαι 80 χρονών
    4 χρόνια συνεχομενα προσπαθώντας να βρεις το ιδανικο? Σε αυτή την παγίδα έπεσα κι εγώ όπως πέφτουν και οι περισσότεροι.
    Οι χρόνιες διαταραχές απαιτούν και ψυχοθεραπεία αν όχι απλά αλλαγή τρόπου ζωής. Τα φάρμακα είναι για 6 μήνες αντε ένα χρόνο και στο μεσοδιάστημα κινητοποίηση για αλλαγές.
    Αρχίζω να πιστεύω πως αν δεν έπαιρνα τόσα διαφορετικά φάρμακα θα ήμουν καλύτερα σήμερα, με θέματα αλλά καλύτερα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    27
    Θα συμφωνήσω με niaouris!!!! Μόνο εάν εμπιστευτείς την ζωή σου στον Χριστό θα βρεις ηρεμία και γαληνη πραγματική. Έχω περάσει παρόμοια φάση να νομίζω ότι έχω κάτι φοβερό και δεν είχα τίποτα και τζάμπα έκανα σενάρια και ασχολιομουν. Αγχος=ψυχοσωματικα προβλήματα. Γιατί να δημιουργούμε από μόνοι μας προβλημα στον εαυτό μας ;;; δεν υπάρχει λόγος. Εξομολογηση και Θεια Κοινωνια είναι η λύση για όλα και είναι δωρεάν!!! Ο Χριστός έρχεται στη ζωή μας αρκεί να το θελήσουμε. Για μας σταυρώθηκε! και το υποσχέθηκε ότι θα είναι μαζί μας μέχρι την συντέλεια του κόσμου!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Καλώς ήρθατε στο μεσαίωνα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Καλώς ήρθατε στο μεσαίωνα
    Πες τα χρυσοστομη
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #9
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και το ενδιαφέρον σας... Εχω πολυ μεγάλη ανάγκη να είμαι ήρεμη και χαρουμενη και ας είναι έστω και για λίγο καιρό.. Δεν θέλω άλλο τίποτα κακό

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και το ενδιαφέρον σας... Εχω πολυ μεγάλη ανάγκη να είμαι ήρεμη και χαρουμενη και ας είναι έστω και για λίγο καιρό.. Δεν θέλω άλλο τίποτα κακό
    να εισαι χαρουμενη για ολη σου την ζωη οχι για λιγο καιρο...να σαι καλα!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Δηλαδή οι αλλόθρησκοι, οι άθεοι, οι άθρησκοι δεν έχουν στον ήλιο μοίρα ε?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Δηλαδή οι αλλόθρησκοι, οι άθεοι, οι άθρησκοι δεν έχουν στον ήλιο μοίρα ε?
    ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΟΥΝ....

    Ο Μωάμεθ είπε: Δεν γνωρίζω τον σκοπό της ζωής.

    Ο Βούδας ειπε: Αναζητήστε την αλήθεια.

    Ο Κομφούκιος ειπε: Δεν είμαι ο δρόμος.

    Ο Ιησούς Χριστός ειπε: Εγώ είμαι ο δρόμος, η αλήθεια και η ζωη. Κανένας δεν έρχεται στον Πατέρα πάρα μόνο μέσω εμου.

    Ο Ιησούς Χριστός είναι ο μόνος που αναστήθηκε απ τον θάνατο. Οι άλλοι τρεις παραμένουν ακόμα στον τάφο τους. Καλό βράδυ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Χριστίνα, είναι συμπτώματα άγχους όλα αυτά και το ξέρεις.
    Σε είχα ρωτήσει και σε άλλο θέμα κάποια στιγμή, δεν θυμάμαι αν είχες απαντήσει. Πως είναι η καθημερινότητά σου; Αν κάθεσαι όλη μέρα και παρατηρείς τον εαυτό σου όλο συμπτώματα θα νοιώθεις. Βρες τρόπο να αποσπάς το μυαλό σου, δραστηριότητες, εξόδους. Όσο κι αν δεν αισθάνεσαι καλά στην αρχή.
    Ψυχολόγο βλέπεις;

  14. #14
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Χριστίνα, είναι συμπτώματα άγχους όλα αυτά και το ξέρεις.
    Σε είχα ρωτήσει και σε άλλο θέμα κάποια στιγμή, δεν θυμάμαι αν είχες απαντήσει. Πως είναι η καθημερινότητά σου; Αν κάθεσαι όλη μέρα και παρατηρείς τον εαυτό σου όλο συμπτώματα θα νοιώθεις. Βρες τρόπο να αποσπάς το μυαλό σου, δραστηριότητες, εξόδους. Όσο κι αν δεν αισθάνεσαι καλά στην αρχή.
    Ψυχολόγο βλέπεις;
    Η Καθημερινοτητα είναι κυρίως σπίτι. Κανω δουλειές σπιτιου και περπατημα. Δεν δουλευω. Καμια βόλτα πηγαινω ... Είχα το αγόρι μου ως κουράγιο και μου εδινε δυναμη και κάπως ένιωθα καλυτερα.. Δυστυχώς με άφησε δεν αντεχε όλο αυτό που περναω. Το θέμα είναι ότι δεν επέλεξα να έχω όλο αυτό που περναω. Και κανω τεράστια προσπαθεια να γίνω καλά.... Όμως η ζωή είναι πολυ δυσκολη για μένα αυτόν τον καιρό .. Δεν πηγαινω προς το παρων σε ψυχολόγο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Καλώς ήρθατε στο μεσαίωνα
    κλαιωωωω χαχαχαχαχα

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Νιώθω να διαφέρω από τους υπόλοιπους.
    By tzimani in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 23
    Last Post: 08-05-2021, 14:24
  2. Ταχυκαρδία το βράδυ που ξαπλώνω
    By Sakoulis17 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 25-02-2019, 18:08
  3. Νιωθω τους παλμους μου 24ωρες το 24ωρο
    By Sosss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 09-10-2017, 19:46
  4. Βραδυκαρδία το βράδυ όταν ξαπλώνω
    By Inked in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 06-07-2017, 15:42
  5. αδυνατω να κοιμηθω το βραδυ
    By anonimi789 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 16-07-2012, 00:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •