Άνεργη- Απομόνωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    10

    Άνεργη- Απομόνωση

    Το 2019 μου συνέβησαν άσχημα περιστατικά στη ζωή μου και προσπαθούσα να ορθοποδήσω. Το 2020 το καλοκαίρι χάνω τη δουλειά μου παρόλο που ο διευθυντής της εταιρείας μου έταζε τον ουρανό.
    Δεν πτοήθηκα τότε, προσπάθησα να βρω κάτι άλλο και παράλληλα εμπλουτίζα τα αγγλικά μου. Ένα χρόνο μετά δεν έχει βρει τίποτα και τότε άρχισα να βυθίζομαι στην απομόνωση. Έβλεπα γνωστούς και συγγενείς και κρυβομουν για να αποφύγω τις ερωτήσεις του τύπου που δουλεύεις κτλ. Δεν έβγαινα ούτε στη άυλη του σπιτιού για να μην με δουν η θεία μου και τα ξαδέρφια μου που μένουν δίπλα. Πολύ αδιακριτοι.
    Ευτυχώς τον Νοέμβριο του 2021 γίνομαι δεκτή σε ένα διδακτορικό και μετακομίζω στην Αθήνα. Εδώ ηρέμησε η ψυχή μου.
    Δεν έχω βρει δουλειά ακόμη και σήμερα και αυτό με κάνει απόμακρη από νέες γνωριμίες είτε από φίλους είτε από σχέσεις.
    Είμαι 28 χρονών και δεν νιώθω άνετα να μπω σε διαδικασία σχέσης επειδή δεν έχω δουλειά. Πόσο δύσκολο είναι να εργαστεί κανείς στις μέρες μας; Γνωρίζετε κάποιες σελίδες που μπορω να αναζητήσω εργασία;

  2. #2
    Honorata
    Guest
    Ποια σχολή έχεις τελειώσει; Η δουλειά σου η προηγούμενη ήταν συναφής με το αντικείμενο σου ή άσχετη; τώρα τι δουλειές αναζητάς;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω ότι είσαι λίγο λάθος, πολύς κόσμος είναι άνεργος ή ζορίζεται οικονομικά, οπότε έχει κατανόηση αν δεν μπορείς να ακολουθήσεις σε δαπανηρές εξόδους/δραστηριότητες. Υπάρχουν και δωρεάν ή πολύ οικονομικές λύσεις όπου μπορείς να συμμετάσχεις με τις παρέες σου και να γνωρίσεις και παραπάνω κόσμο...Αν το οικονομικό είναι αυτό που σε προβληματίζει.
    Αν είναι χαμηλή αυτοεκτίμηση και αισθάνεσαι άσχημα με τον εαυτό σου και πως θα σε κρίνει ο καθένας, αυτό είναι πιο σοβαρό. Κάτι τέτοιο υποθέτω αφού λες ότι κρυβόσουν από τα σόγια. Αν είναι δυνατόν, δεν έχεις κάποιο λόγο να ντρέπεσαι επειδή δεν έχεις δουλειά. Φάση είναι θα περάσει. Να σου πω όμως και κάτι, μπαίνεις σε άσχημο φαύλο κύκλο, γιατί οι γνωριμίες είναι ένας καλός τρόπος να βρεις δουλειά στην Ελλάδα. Δεν πάει να πει σώνει και καλά να έχεις κονέ. Πάει να πει και το πιο απλό, υπάρχουν άνθρωποι που ακόμα και τώρα δεν βάζουν αγγελίες στο ίντερνετ, ναι, ακόμα και στην Αθήνα και απλά λένε σε φίλους και γνωστούς "Ψάχνω κοπέλα για την πρωινή βάρδια ρε 'συ, έχεις καμια να ενδιαφέρεται, κοίτα μην ακούσεις τίποτα" .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Κάνε αιτήσεις σε σουπερμαρκετ, δεν είναι ντροπή. Δεν χρειάζεται να ψάχνεις μόνο σε γραφεία. Πόσοι έχουμε γνώσεις και είτε μένουμε άνεργοι, είτε δουλεύουμε σε δουλειές με λίγα χρήματα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Μπορείς να μπεις στο διαδίκτυο στην σελίδα indeed.gr και μια άλλη είναι η jobfind. Εχει αρκετές αγγελίες εκεί
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  6. #6
    Καλησπέρα! Θα μπορούσες επίσης να αναζητήσεις και σε γραφεία διασύνδεσης Πανεπιστημίων, όπως του ΔΠΘ για παράδειγμα όπου ανεβαίνουν αγγελίες από πολλές βαθμίδες εκπαίδευσης και όχι μόνο ΠΕ.
    Γενικά ψαχνε παντού και έχε τα μάτια σου ανοιχτά, το να περιορίσεις τον κύκλο σου δε σε βοηθάει ούτε πρακτικά στην αναζήτηση ούτε ψυχολογικά γενικότερα. Ναι δεν είναι μυστικό, τα πράγματα είναι δύσκολα, αλλά θα το αφήσεις να σε πάρει από κάτω; Να ξεχάσεις τι αξίζεις; Γνώμη μου, μιλώντας εκ των εσω, βρες να κάνεις αρχικά κάτι που θα σου δίνει μια χψ ικανοποίηση, επιβεβαίωση και μικρή διεύρυνση του κύκλου, θα ναι εθελοντισμός, δωρεάν δραστηριότητα, χόμπι ..εσύ διαλέγεις. Ταυτόχρονα συνεχίζεις σταθερή αναζήτηση έστω για αρχή να βγάζεις τα προς το ζην μέχρι κάποια στιγμή να βρεθεί κάτι πιο επιθυμητό.
    Μέχρι στιγμής σε εμένα πάντως οι δουλειές ερχόντουσαν τη στιγμή που δεν το περίμενα (έψαχνα πολύ ενν) και τη στιγμή που σταματούσα να μιζεριαζω, δεν ξέρω αν ήμουν τυχερή η τελικά αυτό χρειάζεται....σε καμία περίπτωση η ζωή δεν περιμένει!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    10
    Σας ευχαριστώ όλους που απαντήσατε!

    Έχω σπουδάσει πολιτικές επιστήμες με μεταπτυχιακό στη διοίκηση επιχειρήσεων.
    Δεν ψάχνω κάτι σούπερ, και μια γραμματειακή υποστήριξη μια χαρά θα μου ήταν. Η προηγούμενη μου δουλειά δεν ήταν τόσο σχετική αλλά είχε καλά χρήματα.
    Δεν μπορω να κάνω κάποια δουλειά η όποια απαιτείται οποιαδήποτε μυική δύναμη λόγω ενός θέματος που έχω.
    Όσο γιατί αποφεύγω τους γνωστούς-συγγενείς...γιατί όλοι έχουν έναν καλό λόγο να πουν, του τύπου.. Τι κατάλαβες που σπούδασες; Η κορη μου έκανε καλύτερες επιλογές από σένα...
    Γενικότερα, δεν μου αρέσει να μπαίνω σε διαδικασία σύγκρισης ή να απολογούμαι. Όλα αυτά μου προκαλούν συναισθηματική διαταραχή οπότε τα αποφεύγω. Υπήρξαν πολλές στιγμές στη ζωή μου που ένιωθα πλήρης. Στις επιδόσεις μου στο πανεπιστήμιο, σε υποτροφίες που κέρδισα, στη δουλειά που έκανα αλλά πάντα τα κρατούσα για μένα, δεν κοκορευόμουν. Ακόμη και για αυτά άκουγα αρνητικά σχόλια αλλά ένιωθα εντάξει με τον εαυτό μου οπότε δεν με άγγιζαν καν.
    Χρησιμοποιώ την εφαρμογή likendin, έχω κάνει αιτήσεις αλλά όλο αρνητική απάντηση. Έχει βρει κανείς δουλειά από εκεί η άδικα πεδεύομαι;
    Όσο για φίλους, βγήκα με έναν παλιό συμμαθητή μου δυο φορές, φίλο όχι σχέση, και με κέρασε και τις 2 φορές εκείνος..Ένιωσα τόσο άσχημα που δεν με άφησε να πληρώσω...που δεν ξανά βγήκα μαζί του. Του είχα εξηγήσει ότι με ενοχλεί.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Quote Originally Posted by Kadia View Post
    Σας ευχαριστώ όλους που απαντήσατε!

    Έχω σπουδάσει πολιτικές επιστήμες με μεταπτυχιακό στη διοίκηση επιχειρήσεων.
    Δεν ψάχνω κάτι σούπερ, και μια γραμματειακή υποστήριξη μια χαρά θα μου ήταν. Η προηγούμενη μου δουλειά δεν ήταν τόσο σχετική αλλά είχε καλά χρήματα.
    Δεν μπορω να κάνω κάποια δουλειά η όποια απαιτείται οποιαδήποτε μυική δύναμη λόγω ενός θέματος που έχω.
    Όσο γιατί αποφεύγω τους γνωστούς-συγγενείς...γιατί όλοι έχουν έναν καλό λόγο να πουν, του τύπου.. Τι κατάλαβες που σπούδασες; Η κορη μου έκανε καλύτερες επιλογές από σένα...
    Γενικότερα, δεν μου αρέσει να μπαίνω σε διαδικασία σύγκρισης ή να απολογούμαι. Όλα αυτά μου προκαλούν συναισθηματική διαταραχή οπότε τα αποφεύγω. Υπήρξαν πολλές στιγμές στη ζωή μου που ένιωθα πλήρης. Στις επιδόσεις μου στο πανεπιστήμιο, σε υποτροφίες που κέρδισα, στη δουλειά που έκανα αλλά πάντα τα κρατούσα για μένα, δεν κοκορευόμουν. Ακόμη και για αυτά άκουγα αρνητικά σχόλια αλλά ένιωθα εντάξει με τον εαυτό μου οπότε δεν με άγγιζαν καν.
    Χρησιμοποιώ την εφαρμογή likendin, έχω κάνει αιτήσεις αλλά όλο αρνητική απάντηση. Έχει βρει κανείς δουλειά από εκεί η άδικα πεδεύομαι;
    Όσο για φίλους, βγήκα με έναν παλιό συμμαθητή μου δυο φορές, φίλο όχι σχέση, και με κέρασε και τις 2 φορές εκείνος..Ένιωσα τόσο άσχημα που δεν με άφησε να πληρώσω...που δεν ξανά βγήκα μαζί του. Του είχα εξηγήσει ότι με ενοχλεί.
    Ξέρω περίπτωση γνωστής μου που δουλεύει σε καφετέρια, τις πρωινές ώρες πάνε 6-7 άτομα γιατροί και συζητάνε, ένας από αυτούς είναι από τους πιο καλούς γιατρούς της πόλης και ρώτησε την φίλη μου αν θα ήθελε να δουλέψει σαν γραμματέας στο γραφείο του, εκείνη είπε θα το σκεφτεί και όταν μιλήσουν θα βγάλει το συμπέρασμα να αποφασίσει αν την συμφέρει..
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    236
    Quote Originally Posted by KARMA View Post
    Ξέρω περίπτωση γνωστής μου που δουλεύει σε καφετέρια, τις πρωινές ώρες πάνε 6-7 άτομα γιατροί και συζητάνε, ένας από αυτούς είναι από τους πιο καλούς γιατρούς της πόλης και ρώτησε την φίλη μου αν θα ήθελε να δουλέψει σαν γραμματέας στο γραφείο του, εκείνη είπε θα το σκεφτεί και όταν μιλήσουν θα βγάλει το συμπέρασμα να αποφασίσει αν την συμφέρει..
    Κάντια σε καταλαβαίνω απόλυτα..Είμαι 26 και αυτη τη στιγμή δεν δουλεύω. Σπούδασα Οδοντιατρική αλλα για κάποιο λογο ειχα παντα τάσεις φυγης απο την σχολή και τωρα, αν και πηρα το πτυχιο, δεν εργάζομαι ως Οδοντιάτρος. Δεν αντέχω το βλέμμα ατόμων όταν τους λεω ότι δεν θα ασχοληθώ με το αντικείμενο, ότι δεν κάνω κατι αυτο το διαστημα κλπ.
    Δυστυχως θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ,οτι παιζει αρκετό ρόλο η γνωριμία. Εγω ήδη 2 δουλειες που ειχα ευκαιρία να κάνω ήταν μέσω γνωστού. Την τρίτη την βρήκα μόνη μου, αλλα με πήραν επειδη ειχα μια μικρη προυπηρεσία και χρειάζονταν άμεσα άτομο. Οπότε ίσως πρέπει να επικεντρωθείς σε αυτό. Να λες σε όλον τον κόσμο, σε όλους τους γνωστούς σου ότι ψάχνεις δουλεια, μήπως ακούσουν τίποτα και σε προτείνουν. Ή στόχευσε σε αντικείμενο στο οποίο έχεις προυπηρεσία, γιατί είναι το μεγαλύτερο ατού πέρα από τις γνωριμίες..

Similar Threads

  1. Έχω αποτύχει στη ζωή μου? Αγχώδης. μόνη, άνεργη με βίαιο πατέρα & υστερική μάνα!
    By Worrying_Angel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 21-08-2018, 12:13
  2. Απομόνωση...
    By sotos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 45
    Last Post: 11-05-2018, 03:29
  3. Απομονωση
    By iwannaaa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 26-12-2017, 01:42
  4. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ
    By jim1992 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 28-06-2014, 11:41
  5. Άνεργη, και με νευρωση
    By santanina66 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 28-04-2011, 11:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •