ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 53
  1. #16
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    72
    Originally posted by afrula
    Λοιπον δε χρειαζεσαι γιατρο .Κατα τη γνωμη μου αμεσως σε πνευματικο.Και εγω τις ειχα μικρη αλλα εκανα το σταυρο μου και εφευγαν.Αυτες τις βαζει ο πονηρος μωρε τις ιδεες εδω περα ο ιδιος ο ΧΡΙΣΤΟΣ δοκιμαστηκε.Δε κανω διαγνωση γιατι δε ξερω αν ειναι επιμονες πολυ.Αλλα κατευθειαν στον πνευματικο και να σου προτεινω καποιον διορατικο γεροντα στο Λαυριο και θα σε βοηθησει.Σε παρακαλω ακουσε με και τελευταιο σταδιο κοιταξε για γιατρο.Οτι σου πει Εκεινος θα κανεις.Ξερεις ποσοι αγιοι μαρτυρες ασκητες πανω στα βουνα τα χαν αυτα και χειροτερα που δε φανταζομαστε?Με αυτα θελει να αποτραβηξει απο την εκκλησια.Ελα εξυπνος εισαι.Τωρα για τα αλλα με φοβισες λιγο γιατι νομιζα οτι ηταν μονο αυτες οι ιδεες....Πηγαινε και οτι σου πει...και μετα ο γιατρος:)
    ΒΑΣΙΚΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΛΙΓΟ....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟ Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ....ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΙΜΕΣ...ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΡΦΗ ΙΔΕΟΛΗΨΙΑΣ!!!!ΤΩΡΑ ΑΜΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΛΟΥΚΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΣΤΕΛΝΕΙ ΑΥΤΑ ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΩ!!!ΑΝ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΙΔΨ ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΥΠΟΦΕΡΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ.Η ΑΛΛΗ ΕΚΔΟΧΗ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ!!!

  2. #17
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    72
    .Ελα εξυπνος εισαι. ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΟΠΕΛΑ ΟΧΙ ΑΓΟΡΙ :)

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Αγαπητή φίλη,
    κάποτε, ανάμεσα σε διάφορες άσχημες σκέψεις, με τυρανούσαν και σκέψεις παρομοίου περιεχομένου με αυτές που μας γράφεις. Ξεπερνώντας την διαταραχή απο την οποία υπέφερα τον καιρό εκείνο, έφυγαν και οι σκέψεις και ποτέ δεν εμφανίστηκαν ξανά.
    Θα σου έλεγα, να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό, που θα σε καταλάβει και θα σε βοηθήσει να το ξεπεράσεις.
    Μην σε τρομοκρατεί, κι άλλοι έχουν περάσει παρόμοιες καταστάσεις :)

    Έχει χρόνια που μου συνέβη, αλλά ακόμα θυμάμαι ότι μου προκαλούσε τρομερή αναστάτωση.
    Το θέμα της ντροπής, είναι λογικό. Ωστόσο θα δεις οτι αν είναι καλός στην δουλειά του, ο ειδικός, θα σε κάνει να νιώσεις άνετα με το να μιλήσεις.

    Εμπρός λοιπόν, φρόντισε τον εαυτό σου και να είσαι σίγουρη οτι όλα αυτά θα αποτελούν παρελθόν κάποια στιγμή.
    Φιλικά.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  4. #19
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    72
    Originally posted by weird
    Αγαπητή φίλη,
    κάποτε, ανάμεσα σε διάφορες άσχημες σκέψεις, με τυρανούσαν και σκέψεις παρομοίου περιεχομένου με αυτές που μας γράφεις. Ξεπερνώντας την διαταραχή απο την οποία υπέφερα τον καιρό εκείνο, έφυγαν και οι σκέψεις και ποτέ δεν εμφανίστηκαν ξανά.
    Θα σου έλεγα, να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό, που θα σε καταλάβει και θα σε βοηθήσει να το ξεπεράσεις.
    Μην σε τρομοκρατεί, κι άλλοι έχουν περάσει παρόμοιες καταστάσεις :)

    Έχει χρόνια που μου συνέβη, αλλά ακόμα θυμάμαι ότι μου προκαλούσε τρομερή αναστάτωση.
    Το θέμα της ντροπής, είναι λογικό. Ωστόσο θα δεις οτι αν είναι καλός στην δουλειά του, ο ειδικός, θα σε κάνει να νιώσεις άνετα με το να μιλήσεις.

    Εμπρός λοιπόν, φρόντισε τον εαυτό σου και να είσαι σίγουρη οτι όλα αυτά θα αποτελούν παρελθόν κάποια στιγμή.
    Φιλικά.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ...ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ!ΛΥΝΕΤΑΙ ΜΕ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ Η ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΦΑΡΜΑΚΑ?ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΠΩΣ ΑΠΕΒΑΛΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by astrid
    Originally posted by weird
    Αγαπητή φίλη,
    κάποτε, ανάμεσα σε διάφορες άσχημες σκέψεις, με τυρανούσαν και σκέψεις παρομοίου περιεχομένου με αυτές που μας γράφεις. Ξεπερνώντας την διαταραχή απο την οποία υπέφερα τον καιρό εκείνο, έφυγαν και οι σκέψεις και ποτέ δεν εμφανίστηκαν ξανά.
    Θα σου έλεγα, να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό, που θα σε καταλάβει και θα σε βοηθήσει να το ξεπεράσεις.
    Μην σε τρομοκρατεί, κι άλλοι έχουν περάσει παρόμοιες καταστάσεις :)

    Έχει χρόνια που μου συνέβη, αλλά ακόμα θυμάμαι ότι μου προκαλούσε τρομερή αναστάτωση.
    Το θέμα της ντροπής, είναι λογικό. Ωστόσο θα δεις οτι αν είναι καλός στην δουλειά του, ο ειδικός, θα σε κάνει να νιώσεις άνετα με το να μιλήσεις.

    Εμπρός λοιπόν, φρόντισε τον εαυτό σου και να είσαι σίγουρη οτι όλα αυτά θα αποτελούν παρελθόν κάποια στιγμή.
    Φιλικά.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ...ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ!ΛΥΝΕΤΑΙ ΜΕ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ Η ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΦΑΡΜΑΚΑ?ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΠΩΣ ΑΠΕΒΑΛΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ...
    Οσο καιρό το πάλευα μόνη μου, αυτές οι σκέψεις με βύθιζαν στην ενοχή και τον παραλογισμό.
    Απο ένα σημείο και έπειτα, αφού είχα περάσει ώρες προσευχής, άναβα κεράκια κτλ ( ούτε εγώ ήμουν πολύ θρήσκα μην φανταστείς) κι αφού είχα ακούσει τα χίλια μύρια απο άλλους που ήταν φανατικά θρήσκοι ( περί μαγιών, δαιμονίων κτλ),αποφάσισα να μην δίνω και τόση σημασία.

    Οταν πια πήγα και μίλησα γι αυτό στον ειδικό, εκεί άρχισα να λύνεται απο την ρίζα του το πρόβλημα.
    Οχι, δεν χρειάστηκε να πάρω φάρμακα.
    Ανακάλυψα απλά οτι αυτές οι σκέψεις, έκρυβαν απο πίσω τους άλλα θέματα που πήγαιναν στραβά με τον εαυτό και την ζωή μου και όταν δούλεψα εκείνα, έφυγαν και οι σκέψεις :)

    Ελπίζω σύντομα, να σε φροντίσεις και να επισκεφτείς έναν ειδικό.
    Όλα θα πάνε καλα!
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  6. #21
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    72
    ΑΠΛΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΟΥΜΑΙ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΕΡΙ ΜΑΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙ ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΩΝ(ΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΚΟΥΣΑ)ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ...ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...ΑΝ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙ ΤΟΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΩ!!!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ..ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Astrid μην πιστευεις σε μαγειες κ δαιμονισμους.Δεν υπαρχουν.Το μυαλο σου εχει τρομερη δυναμη κ μπορει να κατευθυνει τις σκεψεις σου κ να τις αλλαξει.Χρειαζεται μονο να πιστεψεις στην δυναμη του

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    http://en.wikipedia.org/wiki/Obsessive%E2%80%93compulsive_disorder

    Ένα ενδιαφέρον και πληφοριακό άρθρο απο τη Βικιπαιδεια.
    Έσενα, κατά τη γνώμη μου, σε αφορά το ένα μέρος αυτής της διαταραχής - οι έμμονες ιδέες ή αλλιώς ιδεοληψία.
    Μεταξύ άλλων γράφει ξεκάθαρα στο άρθρο ότι η αιτιολογία των δαιμονισμών κτλ για βλάσφημες έμμονες ιδέες κυριαρχούσε το 14ο - 15ο αιώνα - δηλαδή το Μεσαίωνα!
    Τέτοιες εξηγήσεις έχουν εκλείψει απο το Διαφωτισμό και μετά και ιδιαίτερα τον 20ο αιώνα με την ανάπτυξη της επιστήμης γενικά και της ψυχολογίας ειδικότερα. Είναι γελοίο να πιστεύουμε σε τέτοιες ιδέες τη σύγχρονη εποχή ενώ έχουμε μια εξελιγμένη επιστήμη να μας΄δώσει απαντήσεις. Και πόσο μάλλον όταν η επιστήμη είναι αποτελεσματικότατη στην αντιμετώπιση τέτοιων φαινομένων που πλέον θεωρούνται καταστάσεις ρουτίνας. Καλύτερα να διαβάσεις τη βιολογική εξήγηση και την εξήγηση του συμπεριφορισμού.

    Η ιδεοληψία θεραπεύεται και συχνά χωρίς φάρμακα. Η συμπεριφορική - γνωσιακή θεραπεία και ίσως σε συνδυασμό με φάρμακα είναι η πιο αποτελεσματική προσέγγιση για την αντιμετώπιση αυτής της διαταραχής.

    Είναι ιδιαίτερα συνηθισμένη μορφή της συγκεκριμένης διαταραχής αυτό που εσύ βιώνεις - βλάσφημες σκεψεις κτλ.

    Τα παραπάνω στα λέω όχι για να κάνω διάγνωση - που δεν είναι ο ρόλος μας στο συγκεκριμένο φορουμ - αλλά για να σε παροτρύνω να πας το συντομότερο δυνατό σε κάποιο ειδικό - ψυχολόγο ή ψυχίατρο χωρίς να ντρέπεσαι ή να σκέφτεσαι άλλες \"εξηγήσεις\" ή \"τρόπους αντιμέτωπισης\". Η αποφασιστική και σωστή αντιμετωπιση του προβλήματος είναι σημαντική.

    Και να μη ντρέπεσαι. Αυτό που βιώνεις είναι κάτι που συχνά αντιμετωπίζουν οι έμπειροι ειδικοί του χώρου. Πίστεψε με δεν θα είσαι κάτι περιέργο για αυτούς. Ξέρω τι σου λέω γιατί εγώ είμαι - σχεδόν - σε αυτό το χώρο και έχω ήδη συναντήσει στη πρακτική μου μια παρόμοια περίπτωση. Ένας έμπειρος ψυχολόγος θα σε κάνει να αισθανθείς άνετα και φυσικά δε θα σε κρίνει. Απλά θα σε ακούσει και θα προτείνει ένα τρόπο αντιμετώπισης του προβλήματος.

    Να προτιμήσεις ψυχολόγο ή ψυχίατρο με κάποια ειδικευση σε ψυχοθεραπεία - η πιο αποτελεσματική πάντως για αυτή τη περίπτωση είναι η γνωσιακή ή συμπεριφορική ψυχοθεραπεία.

    Μη το αμελείς. Πήγαινε χωρίς να νιώθεις ενοχές και ντροπή και πριν το καταλάβεις θα είσαι καλά και θα απορείς και εσύ η ίδια για το δισταγμό σου.

  9. #24
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    72
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΑΣ!!!ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΒΑΖΩ ΠΑΝΤΑ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΛΛΑ Ο ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΑΓΧΩΝΕΙ..ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΩΧΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by astrid
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΑΣ!!!ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΒΑΖΩ ΠΑΝΤΑ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΛΛΑ Ο ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΑΓΧΩΝΕΙ..ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΩΧΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ!
    Καλά, πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που το βλέπουν αλλιώς.
    Φίλε, αν νιώθεις οτι χρειάζεσαι βοήθεια, κοίταξε να βρεις έναν ειδικό.
    Καλή ίαση εύχομαι!
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Αυτη ηταν η αποψη μου και σε οποιον αρεσει.Απαξιω παρα περα.Οποιος καταλαβε ξερει τι γινεται οποιος οχι ας κοιταξει μη χασει τη ψυχη του.

  12. #27
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    72
    Originally posted by afrula
    Αυτη ηταν η αποψη μου και σε οποιον αρεσει.Απαξιω παρα περα.Οποιος καταλαβε ξερει τι γινεται οποιος οχι ας κοιταξει μη χασει τη ψυχη του.
    ΜΕ ΑΚΟΥΣΕΣ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ???ΑΠΛΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΕΛΠΙΖΩ ΔΗΛΑΔΗ!!!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    αν εχεις μονο θρησκευτικες εμμονες ειναι του πονηρου.Αν ξεφευγεις και εχεις αλλες τοτε μαλλον θα ναι ocd.Tωρα αν δε θες να ακους την αληθεια κανε οτι θες.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Κοριτσι μου εχεις αλλες εμμονες?εκτος θρησκειας?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    και ρε παιδια μη λετε ασχετα.Εγω μιλησα για σκεψεις που τις βαζει ο πονηρος σε ολους μας και εσεις πηγατε σε μαγισσες και χαρτοριχτρες.:D

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •