ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    72

    ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ!!!


  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Καλημερα.Πιστευω οτι το προβλημα ειναι πολυ βαθυτερο ,οι ασχημες σκεψεις ειναι μονο το συμπτωμα.Ξερεις την ψυχη ενος παιδιου δεν την επηρεαζουν μονο οι νηστειες κ οι προσευχες αλλα ο τροπος σκεψης κ συμπεριφορας των γονεων.Γιατι σκεφθηκες αμεσως γιατρο?καλυτερα να πας σε ενα ψυχολογο πρωτα κ μην ντραπεις να του πεις οτιδηποτε σκεφτεσαι.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    πελοποννησος
    Posts
    74
    astrid,

    εγω θα σου συνιστουσα εναν καλο πνευματικο.
    οπου και αν μενεις καποιος θα υπαρχει.
    μιλα μαζι του ανοιχτα. αν διαβασεις κανενα βιβλιο γεροντων, ασκητων κλπ. θα δεις οτι μεχρι το τελος της ζωης του βασανιζονταν απο τετοιου ειδους σκεψεις.
    που ειναι λοιπον το προβλημα ; ο Θεος δεν καθεται να δει και να ασχοληθει με τι σκεψεις περνανε απο το μυαλο σου αλλα με τις πραξεις μας που κανουμε με επιγνωση δηλ. κοιταζει τα κινητρα της καρδιας μας. αν και εκει ακομα ο,τι και αν δει παλι συγχωρει.
    ειναι ΑΓΑΠΗ, δεν ειναι τσεκουρι που θα σε τιμωρησει και θα παρει κεφαλια.
    ηρεμησε, εδω μεσα υπαρχουν ανθρωποι που εχουν πολυ σοβαρα θεματα και ομως εκει παλευουν να σταθουν , το δικο σου ειναι ακρως αντιμετωπισιμο.
    μην φοβασαι.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    σιγα βρε.εμενα μ ερχονται τετιες σκεψεις πολλες φορες οταν ειμαι με καποιον αντρα δλδ με καπιον π βλεπω οχι με κατι που δεν βλεπω.λολ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Απ\' ότι καταλαβαίνω πρόκειται για ιδεοληψία αυτό που έχεις η οποία βρήκε το συγκεκριμένο τρόπο έκφρασης, χωρίς να σημαίνει΄τίποτα. Εγώ δε θα σου πρότεινα να πας σε πνευματικό ή οτιδήποτε έχει να κάνει με τη θρησκεία καθώς θα χειροτερέψει τα πράγματα. Θα σου πρότεινα να πας σε ένα ανοιχτόμυαλο ψυχολόγο ή ψυχίατρο για να λυθεί το πρόβλημα.
    Είναι καλό στη ζωή μας να έχουμε αρχές αλλά να βλέπουμε πιο ανοιχτόμυαλα τα πράγματα.
    Μη ντρέπεσαι και μη σιχαίνεσαι τον εαυτό σου. Είναι κάτι που όντως δεν ελέγχεις. Δε πρέπει να ντρέπεσαι το γιατρό. Δεν θα σε κρίνει. Θα δει τη περίπτωση σου σαν μια διαταραχή η οποία πρέπει να λυθεί. Αυτή είναι η διαφορά θρησκείας επιστήμης. Η θρησκεία θα σε κρίνει και θα σε γεμίσει ενοχές χωρίς καν να το καταλάβεις. Η επιστήμη θα σε προσεγγίσει πιο αντικειμενικά χωρίς προκαταλήψεις.
    Εξάλλου σπάνια θα βρείς θρήσκο ψυχίατρο. Γι\' αυτόν η περίπτωση σου θα είναι καθαρή ιδεοληψία, το περιεχόμενο είναι άσχετο. Μη βασανίζεσαι άδικα. Παρ\'το απόφαση και λύσε το πρόβλημα. Και σου τονίζω να μη σιχαίνεσαι τον εαυτό σου. Οι σκέψεις δε καθορίζουν τον άνθρωπο αλλά οι πράξεις του. Κάθε άνθρωπος μπορεί να έχει κάθε είδους σκέψεις. Αυτό που διαφοροποιεί εσένα απο τους περισσότερους άλλους δεν είναι το ποιόν των σκέψεων σου αλλά η ποσότητα. Αυτή ξεφεύγει απο τα \"όρια\" αλλά δε φταις εσύ για αυτό. Και ούτε εσύ είσαι η διαταραγμένη και η άρρωστη - αυτό να το θυμάσαι πάντα. Η συμπεριφορά σου δεν είναι η ουσία σου, είναι ένα μέρος της πραγματικότητας σου, που αν σου δημιουργεί πρόβλημα πρέπει κάπως να \"ρυθμιστεί\". Και ακριβώς εδώ χρειάζεται η παρέμβαση κάποιου ειδικού επιστήμονα.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    72
    EYXAΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ...ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΓΙΑ ΟΣΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΖΗΤΑΓΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΕΞΙΛΕΩΣΗ...ΜΕΤΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΥΧΑΙΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΙΔΨ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΕΜΑΘΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΡΟ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ...ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΗΓΟΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΑΘΗΣΗ ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ.ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ...ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑ Η ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΩΧΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ.ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟ ΟΧΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ...ΤΟ ΕΛΠΙΖΩ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ!ΠΑΝΤΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Και εγώ πιστεύω αλλά δεν \'εχει δουλειά ο πνευματικός.Πήγαινε κορίτσι μου σε ειδικό γιατί έχεις επηρεαστεί απο την υπερβολή με το θέμα της θρησκείας.Είπαμε να πιστεύουμε αλλά να ζούμε και στην εποχή μας.Εχω φίλη παπαδιά και ο παπάς είναι τόσο προχωρημένος στις αντιλήψεις του.Και πραγματικά πιστεύει είναι πραγματικά ένας καταπληκτικός άνθρωπος.Εχει 2 κορίτσια και η παπαδιά ήταν πιο αυστηρή απο΄τον παππά.Ελεγε η παπαδιά μην βάφεστε μην καπνίζεται και ο παπάς της έλεγε άφησε τα παιδιά να ζήσουν.Αυτός πιστεύει περισσότερο απο κατι άλλους ιερωμένους ασε να μην πω και στην ενορία του είναι αξιαγάπητος.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    72
    Originally posted by giota
    Και εγώ πιστεύω αλλά δεν \'εχει δουλειά ο πνευματικός.Πήγαινε κορίτσι μου σε ειδικό γιατί έχεις επηρεαστεί απο την υπερβολή με το θέμα της θρησκείας.Είπαμε να πιστεύουμε αλλά να ζούμε και στην εποχή μας.Εχω φίλη παπαδιά και ο παπάς είναι τόσο προχωρημένος στις αντιλήψεις του.Και πραγματικά πιστεύει είναι πραγματικά ένας καταπληκτικός άνθρωπος.Εχει 2 κορίτσια και η παπαδιά ήταν πιο αυστηρή απο΄τον παππά.Ελεγε η παπαδιά μην βάφεστε μην καπνίζεται και ο παπάς της έλεγε άφησε τα παιδιά να ζήσουν.Αυτός πιστεύει περισσότερο απο κατι άλλους ιερωμένους ασε να μην πω και στην ενορία του είναι αξιαγάπητος.
    ΜΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!!!ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΡΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΜΕ ΛΕΣ ΘΡΗΣΚΟΛΗΠΤΗ!!!ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΩΣ ΕΚΕΙ...ΟΧΙ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ...ΟΥΤΕ ΣΕ ΙΔΕΕΣ ΟΥΤΕ ΣΕ ΕΜΦΑΝΙΣΗ(ΣΕΜΝΟΤΥΦΗ ΕΝΝΟΩ)ΚΑΜΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΙΜΑΙ ΜΕΝ ΠΙΣΤΗ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΤΕΡΗΘΗΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ!!! ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΜΕ ΒΑΖΑΝΕ ΝΑ ΝΗΣΤΕΥΩ 40 ΜΕΡΕΣ Η ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΖΟΜΑΙ!!!ΚΑΜΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΗΣΤΕΥΩ Μ.ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΑΩ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΑΡΑΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΨΩ ΕΝΑ ΚΕΡΑΚΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ!!!ΤΑ ΛΕΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΑΠΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΛΛΗΜΑ!!ΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΧΤΥΠΗΣΕ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Μπορούσε να είναι ο,τιδήποτε. Δεν έχει σημασία το περιεχόμενο. Θα μπορούσε να σου γίνει έμμονη ιδέα ακόμα και το πιο ασήμαντο και παράξενο. Δεν έχει αυτό σημασία. Καιρός να βγάλουμε από το μυαλό μας την ιδέα ενός τιμωρητικού θεού. Αυτό μόνο δυσχεραίνει τη ζωή μας. Και δεν υπάρχει περίπτωση να είναι τίποτα άλλο πέρα απο ιδεοληψία. Δεν έχει΄τίποτα να κάνει η θρησκεία με αυτό. Και ελπίζω να μη πάει το μυαλό σου σε δαιμονισμούς κτλ. Υπάρχουν ισχυρές επιστημονικές αποδείξεις ότι όλες οι περιπτώσεις δαιμονισμών ήταν ή νευρολογική ή ψυχιατρική πάθηση. Καλύτερα να προσανατολίζουμε περισσότερο τη ζωή μας προς τον ορθό λόγο, γιατί αλλιώς θα βασανιζόμαστε άδικα.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    49
    Κι εγώ αυτό πιστεύω, καθαρή ιδεοληψία υπο μορφή εικόνων.
    Αστριντ, φυσικά και αντιμετωπίζεται

    Ξέρεις πόσοι έχουν το ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα με σένα?
    Άμα σου πω τις δικές μου ιδέες και φίλων μου που θεωρούνται νορμάλ, θα δεις ότι δε διαφέρεις σε τίποτα από τους υπόλοιπους \"φυσιολογικούς\".
    Είναι απλά μια πάθηση, χρόνια συνήθως, όπως η μυωπία ή ο διαβήτης.
    Στο μόνο που διαφέρουν είναι στην αντιμετώπιση απ την κοινωνία, η οποία σιγά σιγά αλλάζει, με την ενημέρωση και τη σωστή διαπεδαγώγηση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Λοιπον δε χρειαζεσαι γιατρο .Κατα τη γνωμη μου αμεσως σε πνευματικο.Και εγω τις ειχα μικρη αλλα εκανα το σταυρο μου και εφευγαν.Αυτες τις βαζει ο πονηρος μωρε τις ιδεες εδω περα ο ιδιος ο ΧΡΙΣΤΟΣ δοκιμαστηκε.Δε κανω διαγνωση γιατι δε ξερω αν ειναι επιμονες πολυ.Αλλα κατευθειαν στον πνευματικο και να σου προτεινω καποιον διορατικο γεροντα στο Λαυριο και θα σε βοηθησει.Σε παρακαλω ακουσε με και τελευταιο σταδιο κοιταξε για γιατρο.Οτι σου πει Εκεινος θα κανεις.Ξερεις ποσοι αγιοι μαρτυρες ασκητες πανω στα βουνα τα χαν αυτα και χειροτερα που δε φανταζομαστε?Με αυτα θελει να αποτραβηξει απο την εκκλησια.Ελα εξυπνος εισαι.Τωρα για τα αλλα με φοβισες λιγο γιατι νομιζα οτι ηταν μονο αυτες οι ιδεες....Πηγαινε και οτι σου πει...και μετα ο γιατρος:)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Δεν είναι θέμα θρησκείας. Μη παίζετε με την υγεία σας. Μόνο η επιστήμη είναι κατάλληλη για τέτοια θέματα. ¨Ολα τα άλλα είναι μεσαιωνικές απόψεις που γεμίζουν τον άνθρωπο ενοχές και απέχθεια για τον εαυτό του. Μην αναπαράγουμε τη μεσαιωνική αντίληψη για τη \"ψυχική ασθένεια\"! Έλεος! Ξέρετε όλοι που οδήγησε ο μεσαίωνας την ανθρωπότητα. Αυτό μας έλειπε να τον αναπαράγουμε στη συγχρονη εποχή μετά απο τόσους αγώνες που έγιναν για να τον ξεπεράσουμε. Ο εξόρκισμος της Έμιλυ Ροουζ - η ταινία και πραγματική ιστορία - έδειξε πόσο καταστροφικές μπορούν να είναι τέτοιες αντιλήψεις. Απο τη στιγμή που ο ορθός λόγος κατάφερε να κατανοήσει όλα αυτά τα φαινόμενα που παλιότερα αποδίδοταν σε δαίμονες και πειρασμούς το βρίσκω τουλάχιστον αλαζονικό να θεωρούμε πως υπερβαίνουμε με τις πεποιθήσεις μας τη λογική της επιστήμης.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Αλαζονικο κ επικινδυνο

  14. #14
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Θερμή παράκληση, ας αφήσουμε τις διαγνώσεις για τους ειδικούς και οπωσδήποτε εκτός διαδικτύου.
    Επιπλέον, είναι εν δυνάμει ιδιαίτερα επικίνδυνο να μπλέκουμε τις προσωπικές μας θρησκευτικές αντιλήψεις όποτε συναντούμε στο μήνυμα ενός ανθρώπου έναν ιδεασμό θρησκευτικής φύσης.

    Παρακαλώ να μην γράφετε εύκολα και αβίαστα μηνύματα που έχουν έστω και υποψία διάγνωσης.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by NikosD.
    Θερμή παράκληση, ας αφήσουμε τις διαγνώσεις για τους ειδικούς και οπωσδήποτε εκτός διαδικτύου.
    Επιπλέον, είναι εν δυνάμει ιδιαίτερα επικίνδυνο να μπλέκουμε τις προσωπικές μας θρησκευτικές αντιλήψεις όποτε συναντούμε στο μήνυμα ενός ανθρώπου έναν ιδεασμό θρησκευτικής φύσης.

    Παρακαλώ να μην γράφετε εύκολα και αβίαστα μηνύματα που έχουν έστω και υποψία διάγνωσης.
    Πολύ σωστά τα λόγια σου Νίκο.
    Μακάρι ωστόσο, να επαναλαμβάνονται σε κάθε περίπτωση που εμφανίζονται ανάλογες παρεκκλίσεις.
    Και φυσικά, αν δεν είναι ήδη μέρος τους, να προστεθούν στους όρους συμμετοχής στο παρόν φόρουμ, για να γίνονται σεβαστά απο περισσότερους αν όχι όλους και ειδικά απο όσους δηλώνουν ειδικοί του χώρου.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •