φόβος για λεμφωμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188

    φόβος για λεμφωμα

    Καλησπέρα σας.Εκοψα εδώ και ένα μήνα τα αντικαθλταθλιπτικα και θυμήθηκα πριν λίγο καιρό πως αριστερό στο σαγονι από κάτω ψηλαφιζω ένα μπαλάκι εδώ και πολύ καιρό.Δεν το έδωσα ποτέ σημασία όμως έχει λίγες μέρες που μου έγινε εμμονή ιδέα συν ότι σήμερα διάβασα πως μπορεί να μεγαλώσει η σπλήνα σαν σύμπτωμα και άρχισα να πονάει στην κοιλιά.Θα πάω αύριο στον γιατρό όμως υπάρχει κάποιος να έχει περάσει κάτι παρομοιο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Καλησπέρα σας.Εκοψα εδώ και ένα μήνα τα αντικαθλταθλιπτικα και θυμήθηκα πριν λίγο καιρό πως αριστερό στο σαγονι από κάτω ψηλαφιζω ένα μπαλάκι εδώ και πολύ καιρό.Δεν το έδωσα ποτέ σημασία όμως έχει λίγες μέρες που μου έγινε εμμονή ιδέα συν ότι σήμερα διάβασα πως μπορεί να μεγαλώσει η σπλήνα σαν σύμπτωμα και άρχισα να πονάει στην κοιλιά.Θα πάω αύριο στον γιατρό όμως υπάρχει κάποιος να έχει περάσει κάτι παρομοιο;
    γνωστή μου έχει ακριβώς το ίδιο....άρχισε να κάνει τα δόντια..και εκεί που τελειώνει ορίστηκαν όλοι οι λεμφαδένες από την μια μεριά...αξονική,υπερήχους ,ενδοκρινολόγους,γναθοχειρ ουργος,ΩΡΛ κανένας δεν έχει βρει τίποτα ..έχουν περάσει 6 μήνες και ακόμα τίποτα..μην ανησυχείς μπορεί να είναι λεμφαδένας επειδή περάσαμε μια ασθένεια...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    γνωστή μου έχει ακριβώς το ίδιο....άρχισε να κάνει τα δόντια..και εκεί που τελειώνει ορίστηκαν όλοι οι λεμφαδένες από την μια μεριά...αξονική,υπερήχους ,ενδοκρινολόγους,γναθοχειρ ουργος,ΩΡΛ κανένας δεν έχει βρει τίποτα ..έχουν περάσει 6 μήνες και ακόμα τίποτα..μην ανησυχείς μπορεί να είναι λεμφαδένας επειδή περάσαμε μια ασθένεια...
    Ωχ αν πρίστηκαν όλοι οι λεμφαδενες θα είχα τρελαθεί απτο άγχος εγώ.Την πειρανε δείγμα να δούνε τι είναι;έχω και έχω θέμα με τα δόντια με τα ούλα αλλά δεν ξέρω τι φταίει.Φαινεται εξωτερικά το πριξιμο της η μόνο όταν ψηλαφιζει;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Φίλε μου απίστευτο αλλά μπήκα να γράψω ακριβώς το ίδιο. Ακριβώς όμως. Εχω ένα γρομπαλακι κάτω από τη γνάθο μιλάμε για παρα πολυ καιρό. Εχω πολλα τέτοια φαντάσου από τη βάση του λαιμου και πανω. Το αντιλήφθηκα φοιτήτρια και έφαγα τη φρίκη της ζωής μου. Ένας υπέροχος γιατρός που ασχολήθηκε μαζί μου είπε ότι δεν είναι τίποτα και τζάμπα στεναχωριέμαι. Λοιπόν να μη τα πολυλογω αυτό κάτω από τη γνάθο με ψιλοποναει καμιά φορά άλλες πρηζεται ειδικά όταν έβαλα από την ίδια πλευρα μια θήκη εντάξει τα είδα όλα. Αλλά έχω φάει σκαλωμα με το συγκεκριμένο το φοβάμαι απειρα. Αλλά πάλι όλα τα φοβάμαι απειρα. Έχω και έκτακτες πιυ φοβάμαι απειρα. Πιστεύω πως δεν έχεις κατι. Γιατρός δεν είμαι και φυσικά είμαι υπέρ του να ψάχνουμε ότι βλέπουμε τέτοιο και εγώ είμαι πρωτη που τρέχω σε γιατρούς. Απλά θέλω να σου δωσω κουράγιο όπως προσπαθώ να δίνω και στον εαυτό μου. Ευχομαι όλα να σου πάνε καλα. Πες μας αν έχεις κάποιο νέο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Φίλε μου απίστευτο αλλά μπήκα να γράψω ακριβώς το ίδιο. Ακριβώς όμως. Εχω ένα γρομπαλακι κάτω από τη γνάθο μιλάμε για παρα πολυ καιρό. Εχω πολλα τέτοια φαντάσου από τη βάση του λαιμου και πανω. Το αντιλήφθηκα φοιτήτρια και έφαγα τη φρίκη της ζωής μου. Ένας υπέροχος γιατρός που ασχολήθηκε μαζί μου είπε ότι δεν είναι τίποτα και τζάμπα στεναχωριέμαι. Λοιπόν να μη τα πολυλογω αυτό κάτω από τη γνάθο με ψιλοποναει καμιά φορά άλλες πρηζεται ειδικά όταν έβαλα από την ίδια πλευρα μια θήκη εντάξει τα είδα όλα. Αλλά έχω φάει σκαλωμα με το συγκεκριμένο το φοβάμαι απειρα. Αλλά πάλι όλα τα φοβάμαι απειρα. Έχω και έκτακτες πιυ φοβάμαι απειρα. Πιστεύω πως δεν έχεις κατι. Γιατρός δεν είμαι και φυσικά είμαι υπέρ του να ψάχνουμε ότι βλέπουμε τέτοιο και εγώ είμαι πρωτη που τρέχω σε γιατρούς. Απλά θέλω να σου δωσω κουράγιο όπως προσπαθώ να δίνω και στον εαυτό μου. Ευχομαι όλα να σου πάνε καλα. Πες μας αν έχεις κάποιο νέο.
    Καλησπέρα χαίρομαι απτην μια που δεν είμαι μονη εστω με τέτοιες ανησυχίες.Λοιπον το γρομπαλακι κάτω απτην γναθο έχω και εγώ χρόνια τώρα πρέπει να πατήσω πολύ για να το βρω όχι ελαφρά.Το κακό ειναι πως βρήκα αυτές τις μέρες και άλλο αριστερά πάλι στον αυχένα πάνω έχω τρελαθεί αυτές τις μέρες.Εχω δει τόσα βίντεο σχετικά με λεμφαδενες πως τις βρίσκουν κτλ.Και απτην άλλη λέω αν τα έχω χρόνια ίσως να έχω κάτι τελικού σταδίου πλέον κτλ.Αστα πάλι με χάπια με βλέπω.Εκτακτες έχω και εγώ.Αυτα στην γναθο από ποια μεριά τις έχεις;Μήπως τις έχουμε ολοι;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Εχω από την αριστερή πλευρα αν και ψάξε ψάξε μπορεί να βρεις κι αλλου. Στο λαιμό εχω πολλα δυστυχώς. Στη βάση του λαιμου στο πλαι από τη δεξιά μεριά και ποιος ξέρει τι άλλο. Θα σου πω κάτι που μου έχει πει η μαμά μου και όντως έχει βάση. Δεν βγαίνει η ζωή με το να ανησυχείς για τα πάντα. Και εγώ σκέφτομαι τα ίδια με σένα μα τα ίδια ακριβώς. Μη το βρω σε τελικό στάδιο κλπ και θα λέω μετά μα γιατι δεν το ειχα τερματίσει στο ψάξιμο κλπ. Δεν θα βγει η ζωή μας έτσι. Ο φίλος μου λέει ότι όλα τα αντιμετωπίζω σκεπτομενη το χειροτερο σενάριο που μπορεί να συμβεί. Ίσως φοβόμαστε να είμαστε ευτυχισμένοι. Ίσως επιβαρύνουμε τον οργανισμό μας γιατί πιστευω πως και εμείς με όλη αυτή την αρνητική ενέργεια καλό δεν μας κάνουμε. Ότι έχουμε το κάνουμε δυο φορες χειρότερα. Εγώ νιώθω πως με ποναει και μια θήκη διπλή που έχω εκεί από τα αριστερά να σου πω. Είχαν ταλαιπωρηθει και τα ουλα μου πολυ. Μια φορά που είχε βγει η θήκη ένιωσα τέτοια ανακουφίση. Τι να σου λέω. Αλλά να μείνω χωρίς δόντια? Μπρος γκρεμός κ πισω ρεμαα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Και οι έκτακτες εκεί να με τρομάζουν και να μου προκαλουν απίστευτο φόβο. Δεν ξέρω ρε παιδιά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Και οι έκτακτες εκεί να με τρομάζουν και να μου προκαλουν απίστευτο φόβο. Δεν ξέρω ρε παιδιά.
    Πόσο συχνά έχεις έκτακτες;έχεις πάει σε καρδιολόγο;εμένα μου ειχε πει εφόσον δεν τις έχω πολύ συχνά δεν είναι τίποτα.Ομως το ψυχολογικό είναι το πρωτο σίγουρα που επηρεάζει.Ειχα καθημερινές έκτακτες μέχρι να πάρω αντικαταθλιπτικα και όταν πήρα αγωγή σταμάτησαν.Εχεις δίκιο σε όσα είπες πάνω σύμφωνο απόλυτα απλά είναι δύσκολο πολύ να ελέγξουμε τις σκέψεις μας και τα συναισθήματα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Ναι εχω καθημερινά πολλες παρα πολλες. Το κοιτάζω είναι η αλήθεια θα δουμε. Σε καταλαβαίνω απόλυτα εννοείται δεν μπορουμε να το ελέγξουμε. Είναι ο φόβος μας πανω απ ολα από αυτά που αισθανόμαστε. Για μένα οι έκτακτες είναι χειρότερες δεν ξέρω είναι τρομακτικές πολυ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Ναι εχω καθημερινά πολλες παρα πολλες. Το κοιτάζω είναι η αλήθεια θα δουμε. Σε καταλαβαίνω απόλυτα εννοείται δεν μπορουμε να το ελέγξουμε. Είναι ο φόβος μας πανω απ ολα από αυτά που αισθανόμαστε. Για μένα οι έκτακτες είναι χειρότερες δεν ξέρω είναι τρομακτικές πολυ.
    Για τις έκτακτες έχεις παρατηρήσει αν πίνεις πολύ νερο;2 λίτρα και 3 μη σου πω.Οταν είχα μπει νοσοκομείο με ταχυκαρδία και έκτακτες το πρωτο που με ρώτησαν είναι αν έχω πιει πολύ νερό και μου έβαλαν ορό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Ναι εχω καθημερινά πολλες παρα πολλες. Το κοιτάζω είναι η αλήθεια θα δουμε. Σε καταλαβαίνω απόλυτα εννοείται δεν μπορουμε να το ελέγξουμε. Είναι ο φόβος μας πανω απ ολα από αυτά που αισθανόμαστε. Για μένα οι έκτακτες είναι χειρότερες δεν ξέρω είναι τρομακτικές πολυ.
    λοιπόν πήγα σήμερα σε γιατρό για τους λεμφαδενες.Μου είπε να μην ανησυχώ για τους μικρούς που βλέπω μου έκανε και εξετάσεις αίματος για να ηρεμήσω είπε

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    9
    Καλησπέρα σας. Κατανοώ ότι ανησυχείτε για το συμπτώμα σας. Ωστόσο, είναι δύσκολο να προβλέψουμε τι μπορεί να προκαλεί το μπαλάκι που αισθάνεστε κάτω από το αριστερό σαγόνι σας, καθώς αυτό μπορεί να οφείλεται σε διάφορους λόγους. Είναι σωστό που προγραμματίσατε να επισκεφθείτε τον γιατρό σας αύριο. Ο γιατρός Snow Rider 3D θα εξετάσει το συμπτώμα σας και θα διαγνώσει την πιθανή αιτία. Μπορεί να σας ζητήσει να κάνετε μια σειρά εξετάσεων για να βεβαιωθεί για την κατάστασή σας.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Έχω ενόχληση στο σαγονι καιρό τώρα, έβαλα και 2 θήκες αλλά πριν ένα χρονι και και τελικά έβγαλα τη μία γιατί ήταν πληγή και με ενοχλούσε συνεχώς αλλά κράτησα την άλλη που είναι διπλανά δόντια. Τώρα πήγα τις προάλλες σε γιατρό για να δω μην ήταν το αυτί και τελικά μου κοίταξε και τη μύτη και πονεσα ματωσα με την εξέταση και φοβήθηκα όσο ποτέ έκλαιγα όλη μέρα και μου είπε έχω ρινίτιδα όλα αυτά από την αριστερή μεριά του κεφαλιού. Τελικά το γρομπαλακι που έχω κάτω από τη γναθο εδώ και πολύ καιρό και μια μικραίνει μια μεγαλώνει και όταν μεγαλώνει πονάει τώρα πάλι μεγάλωσε. Όσες φορές είχα πάει πιο μικρή στο γιατρό μου είπε πως αυτά δεν θα φύγουν και πως όλοι έχουμε στο σώμα μας. Με την παραμικρή λοίμωξη θα πρήζεται και θα ενοχλεί. Εγώ όμως φοβάμαι και ήθελα να ρωτήσω αν το αντιμετωπίζει και κάποιος άλλος και αν τον βοηθάει κάτι. Ευχαριστώ.

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Λεμφωμα
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 98
    Last Post: 19-01-2020, 22:08
  3. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 08:20
  4. λεμφωμα;;;;;;
    By νανα1982 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 26
    Last Post: 30-04-2015, 01:22
  5. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •