ΑΝΗΔΟΝΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185

    ΑΝΗΔΟΝΙΑ

    Καλημέρα παιδιά. Όσοι παίρνετε αντικαταθλιπτικα θέλω να μου πείτε πόσοι έχετε ανηδονια;;; τα αντικαταθλιπτικα το προκαλούν πιστεύετε ή η χρόνια κατάθλιψη?? Νομίζω πως βαδίζω σε αυτό το μονοπάτι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Έχω δυσθυμία, χρόνια κατάθλιψη ήπιας μορφής.
    Ναι η αηδονια είναι ένα χαρακτηριστικό της και τα αντικαταθλιπτικα ίσως και να την επιδειδώνουν κάποιες φορές αλλά υπάρχουν και φάσεις που είμαι σχετικά καλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Περνώντας ανά διαστήματα καταθλιπτικά επεισόδια η ανηδονία είναι η κορύφωση όλου αυτού που βιώνει κάποιος. Τουλάχιστον όπως το βιώνω εγώ. Ίσως το χειρότερο αίσθημα που μπορεί να βιώσει κάποιος καταθλιπτικός. Δεν έχω πάρει αντικαταθλιπτικά οπότε δε γνωρίζω κατά πόσο μπορούν να το κάνουν πιο έντονο. Το μόνο σίγουρο είναι οτι η ανηδονία υφίσταται χωρίς αυτά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    καλησπέρα η ανηδονία είναι το λιγότερο που έχω μακάρι να είχα μόνο αυτό. έχω τοσες πολλές παρενέργειες (πάνω απο 20)πλέον απτη μακροχρόνια χρήση αντικαταθλιπτικών που έχω ξεχάσει πως είναι να ζω.τα αντικαταθλιπτικά σίγουρα το προκαλούν αφού αναφέρεται μέσα σαν κύρια και συχνή παρενέργεια αλλά πίστεψε με είναι η ελαφρύτερη παρενέργεια που μπορείς να έχεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Εγώ είμαι σε φάση μειωσης/διακοπής του μπιντέλιξ, το πήρα και με έκανε χειρότερα. Στα 20mg μου έφερε τρομερή κατάθλιψη, καταστολή και ήθελα να κοιμάμαι συνέχεια . Τώρα είμαι στα 10 και εχω ανησυχία ,θυμό, άγχος και σκαμπανεβασματα της διάθεσης. Σε κάθε δόση έχω και διαφορετικές παρενέργειες. Τα αντικαταθλιπτικα αν δεν έχεις κάτι σοβαρό οπως μείζον καταθλιπτικό επεισόδιο η διαταραχές άγχους με έντονα συμπτώματα σε κάνουν χειρότερα! Ώρες ώρες σκέφτομαι πως αν δεν τα ξεκινούσα ποτέ θα ήμουν καλύτερα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Εγώ είμαι σε φάση μειωσης/διακοπής του μπιντέλιξ, το πήρα και με έκανε χειρότερα. Στα 20mg μου έφερε τρομερή κατάθλιψη, καταστολή και ήθελα να κοιμάμαι συνέχεια . Τώρα είμαι στα 10 και εχω ανησυχία ,θυμό, άγχος και σκαμπανεβασματα της διάθεσης. Σε κάθε δόση έχω και διαφορετικές παρενέργειες. Τα αντικαταθλιπτικα αν δεν έχεις κάτι σοβαρό οπως μείζον καταθλιπτικό επεισόδιο η διαταραχές άγχους με έντονα συμπτώματα σε κάνουν χειρότερα! Ώρες ώρες σκέφτομαι πως αν δεν τα ξεκινούσα ποτέ θα ήμουν καλύτερα!
    δεν έπρεπε να τα πάρεις ποτέ.και εγώ με βαριά κατάθλιψη και πάλι λίγα πράγματα μου κάναν.βρες έναν τρόπο με ψυχοθεραπεία η μείωσε τα στο μισό του μισού λίγο λίγο να το κόψεις σταδιακά .
    Last edited by niaouris; 01-04-2022 at 01:23.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Ευτυχώς κανένα από τα αντικαταθλιπτικά που πήρα δεν ήταν πάνω από 6 μήνες λόγο παρενεργειών που φυσικά ήταν περισσότερες από τα οφέλη.Μονο το σεροξατ με βοήθησε στα 20mg (ψυχοσωματικα και μια φορά σκέψη αυτοκτονίας )αλλά είχα θέμα με την λίμπιντο και είμαι μόλις 27ετων.
    Είναι σχετικά εύκολη η διαδικασία της μείωσης και εν τέλη της διακοπής επειδή τα παίρνω για μικρό διάστημα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Εγώ είμαι σε φάση μειωσης/διακοπής του μπιντέλιξ, το πήρα και με έκανε χειρότερα. Στα 20mg μου έφερε τρομερή κατάθλιψη, καταστολή και ήθελα να κοιμάμαι συνέχεια . Τώρα είμαι στα 10 και εχω ανησυχία ,θυμό, άγχος και σκαμπανεβασματα της διάθεσης. Σε κάθε δόση έχω και διαφορετικές παρενέργειες. Τα αντικαταθλιπτικα αν δεν έχεις κάτι σοβαρό οπως μείζον καταθλιπτικό επεισόδιο η διαταραχές άγχους με έντονα συμπτώματα σε κάνουν χειρότερα! Ώρες ώρες σκέφτομαι πως αν δεν τα ξεκινούσα ποτέ θα ήμουν καλύτερα!
    Είναι πιθανό αυτά που αισθάνεσαι τώρα και τα χαρακτηρίζεις παρενεργειες της δόσης των 10mg να είναι απλά οι παρενεργειες (στερητικό σύνδρομο) λόγω της μείωσης. Πόσο καιρό είσαι σε αυτή τη δόση;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    2 μήνες και κάτι το παίρνω συνολικά. Στα 20 ήμουνδύο εβδομάδες περίπου.
    Ο γιατρός είπε να μειώσω σε 10mg όπου είμαι περίπου στις 10 μέρες (απόρρησα γιατί όχι πρώτα στα 15mg?) και τώρα μου λέει να το κόψω χωρίς να πάω στα 5mg
    Υποθέτω ότι μου εδωσε τέτοιες οδηγίες λογο του ότι το παίρνω λίγο καιρό. Όμως του έχω αναφέρει τις παρενέργειες δεν έπρεπε να σκεφτεί ότι ίσως είναι λόγο μείωσης της ουσίας;
    Φοβάμαι να το κόψω από τα 10mg

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Έχω δυσθυμία, χρόνια κατάθλιψη ήπιας μορφής.
    Ναι η αηδονια είναι ένα χαρακτηριστικό της και τα αντικαταθλιπτικα ίσως και να την επιδειδώνουν κάποιες φορές αλλά υπάρχουν και φάσεις που είμαι σχετικά καλα
    Κατάλαβα...όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε τελικά...ανηδονια,αποπροσωπ οιηση πολλές φορές...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Περνώντας ανά διαστήματα καταθλιπτικά επεισόδια η ανηδονία είναι η κορύφωση όλου αυτού που βιώνει κάποιος. Τουλάχιστον όπως το βιώνω εγώ. Ίσως το χειρότερο αίσθημα που μπορεί να βιώσει κάποιος καταθλιπτικός. Δεν έχω πάρει αντικαταθλιπτικά οπότε δε γνωρίζω κατά πόσο μπορούν να το κάνουν πιο έντονο. Το μόνο σίγουρο είναι οτι η ανηδονία υφίσταται χωρίς αυτά.
    Όντως πολύ χάλια συναίσθημα....άρα και χωρίς φάρμακα υφίσταται..μα τι παθαίνει ο εγκέφαλος μας με την κατάθλιψη;;αλλάζει όλο σου το είναι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    2 μήνες και κάτι το παίρνω συνολικά. Στα 20 ήμουνδύο εβδομάδες περίπου.
    Ο γιατρός είπε να μειώσω σε 10mg όπου είμαι περίπου στις 10 μέρες (απόρρησα γιατί όχι πρώτα στα 15mg?) και τώρα μου λέει να το κόψω χωρίς να πάω στα 5mg
    Υποθέτω ότι μου εδωσε τέτοιες οδηγίες λογο του ότι το παίρνω λίγο καιρό. Όμως του έχω αναφέρει τις παρενέργειες δεν έπρεπε να σκεφτεί ότι ίσως είναι λόγο μείωσης της ουσίας;
    Φοβάμαι να το κόψω από τα 10mg
    Το πλάνο είναι να το κόψεις για να ξεκινήσεις κάποιο άλλο ή ότι δεν χρειάζεται να παίρνεις αγωγή;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Το πλάνο είναι να το κόψεις για να ξεκινήσεις κάποιο άλλο ή ότι δεν χρειάζεται να παίρνεις αγωγή;
    Δεν χρειάζομαι αγωγή από ότι κατάλαβα. Με κάνουν χειρότερα από το να μην παίρνω τίποτα.
    Όταν πήγα στο γιατρό τέλη Νοεμβρίου μου είπε ότι είμαι καλύτερα από πέρυσι (είχα ψυχοσωματικα λόγο γαδ και πήρα σεροξατ για 6 μήνες και με βοήθησε). Επέμεινα να πάρω πάλι σεροξατ και από τότε ξεκίνησε ένας γολγοθάς με παρενέργειες και το φάρμακο δεν λειτούργησε όπως την πρώτη φορά επειδή προφανώς το θέμα ήταν ήπιο και διαφορετικό από πέρυσι. Περάσαμε στο μπιντέλιξ και ξανά τα ίδια οπότε είπαμε να το σταματήσω να ξεκαθαρίσει το τοπίο όπως είπε ο γιατρός. Δεν αναφέρθηκε κάτι για μετάβαση σε άλλο φάρμακο.
    Το Νοέμβριο μου είχε αναφέρει και τους σταθεροποιητες, βασικά λαμικταλ ήθελε να μου δώσει αλλά εγώ ο βλαξ ήθελα σεροξατ.

Similar Threads

  1. Ανηδονια.
    By Elrudinam in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 07-12-2020, 19:01
  2. Ανηδονία,που καταφευγω για να νιωσω ευχαριστηση
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 18-11-2015, 16:47
  3. AΛΕΞΙΘΥΜΙΑ - ΑΝΗΔΟΝΙΑ
    By pagani13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 16-09-2011, 22:20
  4. Ανηδονία
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 02-04-2010, 22:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •