ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΩ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΩ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ

    Καλησπερα σε ολους και κυριως στις ταλαιπωρημενες ψυχες που ψαχνουν εδω μεσα λιγη παρηγορια,καποιον να τους μιλησει και γενικα να βγαλουν απο μεσα τους σκεψεις και προβληματισμους.
    Εχω ξαναγραψει στο forum επομενως σημερα θα εστιασω περισσοτερο στο ψυχικο κομματι που μαλλον με εχει χτυπησει και στο σωματικο. Ειμαι 32 1.84 76 κιλα και εδω και 2 χρονια με το που αρχισε η φαση με τον covid ολα αρχισαν να πηγαινουν χαλια. Αρχικα εμεινα ανεργος εψαχνα και ψαχνω εργασια κανοντας περιστασιακες δουλειες. Στο σπιτι υπαρχει γενικα οικονομικο προβλημα χρεη κτλ και το περιβαλλον ειναι φουλ τοξικο.Τις περισσοτερες ωρες ειμαι μονος στο δωματιο μου ακουγοντας μουσικη..Εχω σχεση με μια κοπελα χρονια προσπαθει και εκεινη να βγαινουμε να με βοηθησει και καποιες φορες δεν της λεω τα παντα. Αυτα τα χρονια λοιπον ξεκινησαν οι επισκεψεις σε γιατρους. Η κακη εκτιμηση ενος μου δημιουργησε θεμα.Εμβοες,πονακια στομαχι,ταχυπαλμιες ,κριση πανικου το βραδυ,μουδιασματα μερικα απο οσα εχω περασει.Το τελευταιο καιρο κανω κακες σκεψεις ,κολλαει το μυαλο μου σε αυτες και γενικα επειδη ξεκινησα χαπια για τη χοληστερινη τρωω και λιγο με αποτελεσμα να χανω βαρος και να νομιζω οτι οφειλεται σε κατι ασχημο. Οι φιλοι μου δεν κατανοουν οτι λεω και δυστυχως απομακρυνθηκα γιατι αισθανθηκα οτι δεν συμπασχουν και γενικα εχουν τελειως lifestyle απο μενα.Μη σας κουραζω ζω καθε μερα με αγχος. Για το μεταπτυχικο,τη δουλεια, την υγεια ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ τι να κανω αισθανομαι οτι μαλλον ειναι η χειροτερη περιοδος της ζωης μου...απλα λοιπον το εβγαλα απο μεσα μου και θελω να μιλησω με κοσμο που κατανοει τι λεω και να με νιωθε..ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Τα προβλήματα υπάρχουν μέσα σε όλα τα σπίτια. Θέματα υγείας, οικονομικά σχέσεων επικοινωνίας,αλλά το μεγάλο "μπαμ" φάνηκε μετά από τα αλλεπάλληλα "χτυπήματα" όπως η οικονομική κρίση, τώρα ο κοβιντ, αύριο κάτι άλλο ,αρχίζει λοιπόν και χάνει τα ψυχικά του αποθέματα ο κόσμος. Δεν είσαι μόνος,όλοι τραβάμε κάτι! Έχουν χαθεί οι ισορροπίες στις ζωές μας και πρέπει να βρούμε τρόπους να θωρακιστουμε απέναντι σε αυτές τις δύσκολες καταστάσεις.

  3. #3
    ειλικρινα αισθανομαι καποιες φορες τοσο μονος ...ενοχλητικες σκεψεις,αγχος και γενικα μια εγρηγορση που δεν θα επρεπε να υφισταται..ξερω ποσος κοσμος ειναι εκει εξω μονος και ειλικρινα μακαρι να μπορουσαμε ολοι εμεις να επικοινωνουμε καπως..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Vendettas77 View Post
    Καλησπερα σε ολους και κυριως στις ταλαιπωρημενες ψυχες που ψαχνουν εδω μεσα λιγη παρηγορια,καποιον να τους μιλησει και γενικα να βγαλουν απο μεσα τους σκεψεις και προβληματισμους.
    Εχω ξαναγραψει στο forum επομενως σημερα θα εστιασω περισσοτερο στο ψυχικο κομματι που μαλλον με εχει χτυπησει και στο σωματικο. Ειμαι 32 1.84 76 κιλα και εδω και 2 χρονια με το που αρχισε η φαση με τον covid ολα αρχισαν να πηγαινουν χαλια. Αρχικα εμεινα ανεργος εψαχνα και ψαχνω εργασια κανοντας περιστασιακες δουλειες. Στο σπιτι υπαρχει γενικα οικονομικο προβλημα χρεη κτλ και το περιβαλλον ειναι φουλ τοξικο.Τις περισσοτερες ωρες ειμαι μονος στο δωματιο μου ακουγοντας μουσικη..Εχω σχεση με μια κοπελα χρονια προσπαθει και εκεινη να βγαινουμε να με βοηθησει και καποιες φορες δεν της λεω τα παντα. Αυτα τα χρονια λοιπον ξεκινησαν οι επισκεψεις σε γιατρους. Η κακη εκτιμηση ενος μου δημιουργησε θεμα.Εμβοες,πονακια στομαχι,ταχυπαλμιες ,κριση πανικου το βραδυ,μουδιασματα μερικα απο οσα εχω περασει.Το τελευταιο καιρο κανω κακες σκεψεις ,κολλαει το μυαλο μου σε αυτες και γενικα επειδη ξεκινησα χαπια για τη χοληστερινη τρωω και λιγο με αποτελεσμα να χανω βαρος και να νομιζω οτι οφειλεται σε κατι ασχημο. Οι φιλοι μου δεν κατανοουν οτι λεω και δυστυχως απομακρυνθηκα γιατι αισθανθηκα οτι δεν συμπασχουν και γενικα εχουν τελειως lifestyle απο μενα.Μη σας κουραζω ζω καθε μερα με αγχος. Για το μεταπτυχικο,τη δουλεια, την υγεια ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ τι να κανω αισθανομαι οτι μαλλον ειναι η χειροτερη περιοδος της ζωης μου...απλα λοιπον το εβγαλα απο μεσα μου και θελω να μιλησω με κοσμο που κατανοει τι λεω και να με νιωθε..ευχαριστω
    Όταν μιλάς για επισκέψεις σε γιατρούς τι εννοείς;Αναφέρεσαι σε κακή εκτίμηση ψυχιάτρου; Παίρνεις κάποια αγωγή; Αν σου αρέσει βάλε λίγη άσκηση στη ζωή σου (τρέξιμο, περπάτημα τουλάχιστον που δεν έχει οικονομική επιβάρυνση). Αποφορτίζει και θα σε βγάλει και λίγο από το σπίτι. Κάνε κι έναν αιματολογικό έλεγχο για θυρεοειδή, βιταμίνες b12, φυλλικό οξύ, d , σίδηρο. Συνδέονται με κατάθλιψη και άγχος. Χρειαζόμαστε τα βέλτιστα επίπεδα κι όχι τα κατώτερα φυσιολογικά. Η απομάκρυνση από τους φίλους σε κάποιο βαθμό ίσως να οφείλεται στην κακή σου διάθεση. Το λέω γιατί είναι συνηθισμένο όταν περνάμε δύσκολα να αισθανόμαστε ακριβώς όπως το είπες, ότι δεν μας καταλαβαίνουν κλπ. και να απομονωνομαστε. Αλλά δεν πρέπει να ψάχνουμε το απόλυτο ταίριασμα. Κι εγώ είχα βγει με φίλους και όταν τους είπα ότι παίρνω αντικαταθλιπτικά γιατί, μεταξύ άλλων, δεν μπορώ να κοιμηθώ άρχισαν να μου απαριθμούν τρόπους αντιμετώπισης της αϋπνίας. Είναι στην ανθρώπινη φύση ίσως όταν δεν έχεις ζήσει κάτι να μην το καταλαβαίνεις.

  5. #5
    ευχαριστω για την απαντηση.δεν εχω παει σε ψυχολολο ουτε ψυχιατρο.περπατω μονος και γυμναζομαι και εχω σεξουαλικη ενεργη ζωη..εχω κανει εδω και 2 χρονια παρα πολλες εξετασεις και το μονο που παιρνω ειναι αγωγη για τη χοληστερινη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Υπάρχει και μεγάλη προκατάληψη του κόσμου σχετικά με τα "ψυχολογικά"... πολλοί δεν κατανοούν και άλλοι δεν θέλουν να επιβαρυνθούν.
    Είναι και γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια λόγο αρκετών παραγόντων, κυρίως λόγο του διαδικτύου και τώρα λόγο του κορονοιου, ο κόσμος έγινε απόμακρος λόγο φόβου και λόγο εναλλακτικών επιλογών από την πραγματική επικοινωνία που θα τον 'εκθέσει'.

  7. #7
    αισθανομαι οτι καποιες φορες απλα παλευω μονος ..αλλες φορες νικω αλλες οχι..τελευταια μου κολλησει η φαση με τον Θεο.οχι οτι παω εκκλησια απλα ειχα δει κατι βιντεο στο youtube και μετα μου κολλησε η ιδεα οτι ειμαι δαιμονισμενος χαχαχα...τοσο καλα παω τελευταια..γενικα οτι ακουσω οτι δω αμεσως το αισθανομαι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Vendettas77 η κοπέλα σου δουλεύει;

  9. #9
    Ναι εργάζεται

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να σου δώσω μία ιδέα; Κάτσε και σκέψου το και συζήτησε μαζί της πως θα ήταν να είσαστε σε απόσταση για ένα καλοκαίρι και ψάξου για σεζόν. Τον εαυτό σου τον κουβαλάς παντού όπου κι αν πας, αλλά καμια φορά το αγώι ξυπνάει τον αγωγιάτη. Μία αλλαγή παραστάσεων/περιβάλλοντος μπορεί να σε βοηθήσει. Να μετρηθείς κι εσύ λίγο με τον εαυτό σου. Λες ότι σπίτι έχεις περιβάλλον τοξικό με πολύ γκρίνια και προβλήματα. Με τους φίλους έχεις βαλτώσει. Δουλειά μόνο περιστασιακά. Ψάξου να φύγεις για λίγους μήνες. Το περιβάλλον μπορεί να είναι δύσκολο εργασιακά κι εκεί, αλλά μήπως δύσκολα δεν είναι κι εκεί που είσαι; Πολύ δουλειά, λίγα λεφτά, αλλά προσπάθησε να πας κάπου όπου ξέρεις ότι πληρώνουν και δεν θα χάσεις τα χρήματά σου, λίγα ή πολλά. Θα γνωρίσεις νέο κόσμο, μπορεί κάποιοι να σου κάτσουν καλά σαν άτομα, μπορεί και όχι. Αλλά τουλάχιστον θα γνωρίσεις κάτι διαφορετικό. Από λεφτά οπωσδήποτε θα ζητήσεις διαμονή και διατροφή, οπότε αν το χειριστείς καλά θα επιστρέψεις με κάποια λεφτά πίσω. Αυτό θα πεις στους δικούς σου αν φέρουν αντιρρήσεις για να μη σε ζαλίζουν. Θα βάλεις πιο εύκολα όρια και θα πάρεις πιο εύκολα αποστάσεις από ότι σε χαλάει αν είσαι κάπου μακριά από το αν είσαι δίπλα στα προβλήματα συνεχώς. Θα δεις και με την κοπέλα σου πως θα δουλέψει το θέμα αφού λες είστε πολλά χρόνια μαζί. Αλλά θα πας προετοιμασμένος ότι δεν θα τα παρατήσεις με την πρώτη δυσκολία. Στην αρχή θα είναι δύσκολη η προσαρμογή, αλλά μετά θα δεις ότι δεν θα έχεις χρόνο ούτε να κατουρήσεις, όχι να σκέφτεσαι αν έχεις το ένα και το άλλο. Κι αν τα βρεις σκούρα, τουλάχιστον τόλμησες να κάνεις μία αλλαγή και αυτό από μόνο του είναι σημαντικό.

  11. #11
    Σε ευχαριστώ πολύ για την σκέψη αυτή.. Ειλικρινά το έχω σκεφτεί και το έχω υπόψιν. Περιμένω κάποιες απαντήσεις... Σου εύχομαι τα καλύτερα πραγματικά

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Φέτος είναι μία περίεργη σεζόν και προσλαμβάνουν όλοι αργά, ενώ πολλοί επαγγελματίες του χώρου κάθονται στα αβγά τους και παίρνουν άσχετους με τον χώρο για διάφορα πόστα. Αν το κυνηγήσεις κάτι θα βρεις. Πέρα από αγγελίες και συνεντεύξεις ρώτα γνωστούς γνωστών κτλ. Νομίζω θα σε βοηθήσει μία τέτοια αλλαγή.
    Εύχομαι και σε εσένα σύντομα όλα τα άσχημα να είναι παρελθόν.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Vendettas77 View Post
    ειλικρινα αισθανομαι καποιες φορες τοσο μονος ...ενοχλητικες σκεψεις,αγχος και γενικα μια εγρηγορση που δεν θα επρεπε να υφισταται..ξερω ποσος κοσμος ειναι εκει εξω μονος και ειλικρινα μακαρι να μπορουσαμε ολοι εμεις να επικοινωνουμε καπως..
    καλησπέρα! άμα ψάχνεις κάποιον να επικοινωνείς στείλε μου στο [email protected] για αλληλουποστήριξη!

Similar Threads

  1. Θελω να βγαλω την στεναχώρια που εχω μεσα μου
    By Ariel96 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 09-06-2021, 21:09
  2. Θέλω να το βγάλω από μέσα μου, outing
    By savant in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 29-12-2020, 16:49
  3. Replies: 52
    Last Post: 18-10-2018, 01:05
  4. τα (ξανά)γράφω για να τα βγάλω από μέσα μου..
    By katerinakilg in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 31-08-2016, 01:38
  5. Θέλω απλά να βγάλω κάποια πράγματα από μέσα μου
    By Πηνελόπη Κονιτοπούλου in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 6
    Last Post: 11-06-2016, 23:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •