Είναι εμμονή ή λογική ? Μπορώ να βοηθήσω κάπως εμένα ή εκεινον ? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Οτι θελει ψυχιατρο και να σταματησει να συμπεριφέρεται σαν παιδάκι 5χρονο γιατί η συμπεριφορά του διαλύει τη δική σου ζωή και αν πραγματικά σε θέλει να πάει σε ψυχίατρο να του γράψει κάνα φάρμακο διαφορετικά εσύ πρέπει να φύγεις εκτός αν θες να είσαι μια πάνω μια κάτω ανάλογα με το πώς νιώθει αυτος
    Θεωρεί οτι αυτο που κανει και εξαφανιζεται ειναι τροπος να ηρεμει και να αντιμετωπισει τα θεματα του χωρις να ξεσπαει σε άλλους. Και οτι ετσι θα καταφερει να το λυσει κααααποια στιγμη και θελει κατανοηση και ηρεμια! Αρνειται τη βοηθεια... και εγω με τα δικα μου δεν εχω δυναμη να φυγω ! Αλλα θα γινει ! Δεν υπαρχει αλλη λυση

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Dalia_Black View Post
    Θεωρεί οτι αυτο που κανει και εξαφανιζεται ειναι τροπος να ηρεμει και να αντιμετωπισει τα θεματα του χωρις να ξεσπαει σε άλλους. Και οτι ετσι θα καταφερει να το λυσει κααααποια στιγμη και θελει κατανοηση και ηρεμια! Αρνειται τη βοηθεια... και εγω με τα δικα μου δεν εχω δυναμη να φυγω ! Αλλα θα γινει ! Δεν υπαρχει αλλη λυση
    και γιατι δεν εξαφανιζοταν απο την αρχη κι αρχισε καποια στιγμη να εξαφανιζεται; εισαι σιγουρη οτι αναμεσα στα υπαρξιακα του δεν κανει και πραγματα που δεν γνωριζεις;
    γιατι δεν ξεκινας κι εσυ να εξαφανιζεσαι; δινεις την εντυπωση οτι τρεχεις συνεχεια απο πισω του να τον ρωτας μηπως τυχον και θελει να σου κανει την τιμη να σε δει!
    αστον να σε ψαξει κι εκεινος. μην γινεσαι τοσο δεδομενη.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    η δουλεια που "κληρονομησε" του αρεσει, η ειναι εντελως αλλου (πχ καλλιτεχνης) και την κανει απο υποχρεωση; πριν πεθανει ο μπαμπας του, παλι εκει δουλευε, η ανελαβε μετα τον θανατο του;
    υπαρχει περιπτωση να πινει αλκοολ η ναρκωτικα;
    Το χώρο κληρονόμησε πριν ειχε το μαγαζι του σε αλλο χωρο... μετα το θανατο του πατερα του εγινε ανακαινιση και εφτιαξε το χωρο του εκει. Θεωρητικως του αρεσει αυτο που κανει και γι αυτο το εχει επιλεξει για να δουλευει μονος χωρις αφεντικο και να μην εχει να δωσει λογαριασμο σε κανενα και να αγχωνεται....ναι οταν ειναι μονος 'πινει'...και αυτο για να ηρεμησει οπως ισχυριζεται γιατι δεν κοιμαται.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    και γιατι δεν εξαφανιζοταν απο την αρχη κι αρχισε καποια στιγμη να εξαφανιζεται; εισαι σιγουρη οτι αναμεσα στα υπαρξιακα του δεν κανει και πραγματα που δεν γνωριζεις;
    γιατι δεν ξεκινας κι εσυ να εξαφανιζεσαι; δινεις την εντυπωση οτι τρεχεις συνεχεια απο πισω του να τον ρωτας μηπως τυχον και θελει να σου κανει την τιμη να σε δει!
    αστον να σε ψαξει κι εκεινος. μην γινεσαι τοσο δεδομενη.
    Γιατι το πιθανοτερο ειναι οτι ενθουσιαστηκε οτι ηταν πολυ πιο πεσμενος (απ οτι μ εχουν πει καποιοι κοντινοι) και βρηκε χαρα μαζι μου αλλα μολισ ενιωσε οτι δενομαι οτι θελω χρονο μαζι του και να μοιραζομαστε πραγματα αρχισε να το αντιλαμβανεται ως πιεση και υποχρεωση .... δεν το εχω καταφερει γιατι το καταλαβαινει ως αντιδραση δικη μου και με λεει παιδι και οτι αυτα ειναι γκομενιστικα....επισης αν ζητησω να βρεθουμε και δυσανασχετισω επειδη δεν εχουμε βρεθει δυο μερες θα μου πει οτι τον κανω να νιωθει ανεπαρκης και τον κατακρινω και ετσι πιεζεται ξανα...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Dalia_Black View Post
    Το χώρο κληρονόμησε πριν ειχε το μαγαζι του σε αλλο χωρο... μετα το θανατο του πατερα του εγινε ανακαινιση και εφτιαξε το χωρο του εκει. Θεωρητικως του αρεσει αυτο που κανει και γι αυτο το εχει επιλεξει για να δουλευει μονος χωρις αφεντικο και να μην εχει να δωσει λογαριασμο σε κανενα και να αγχωνεται....ναι οταν ειναι μονος 'πινει'...και αυτο για να ηρεμησει οπως ισχυριζεται γιατι δεν κοιμαται.
    αν "πινει", ειναι πολυ πιθανον να απομονωνεται γι αυτο και να μην εχεις καταλαβει οτι εχει φτασει σε σοβαρο εθισμο.
    ο υπνος ειναι δικαιολογια. τα ιδια λενε ολοι οι εθισμενοι.
    αν επιπλεον αυτος ειναι ο λογος που χανει ακομα και μερες απο την δουλεια του, χεστα κι αστα.
    αν δεν αποφασισει να κοψει τους εθισμους και να λυσει τα θεματα του με ψυχοθεραπεια, προκοπη δεν βλεπω...

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν "πινει", ειναι πολυ πιθανον να απομονωνεται γι αυτο και να μην εχεις καταλαβει οτι εχει φτασει σε σοβαρο εθισμο.
    ο υπνος ειναι δικαιολογια. τα ιδια λενε ολοι οι εθισμενοι.
    αν επιπλεον αυτος ειναι ο λογος που χανει ακομα και μερες απο την δουλεια του, χεστα κι αστα.
    αν δεν αποφασισει να κοψει τους εθισμους και να λυσει τα θεματα του με ψυχοθεραπεια, προκοπη δεν βλεπω...
    Ναι ισως συμβαινει τοσο συχνα γυρω μου που το εχω απομυθοποιησει αλλα οταν ειναι τροπος ζωης και εσυ δεν τον εστερνιζεσαι αρχιζουν τα προβληματα... στην αρχη δεν το ηξερα... αργοτερα το καταλαβα και ειπε καμια φορα και δεν εδωσα σημασια αλλα αργοτερα καταλαβα οτι συμβανει συχνα σχεδον καθημερα και οταν εξαφανιζεται μερα ολοκληρη σιγουρα το κανει μεσα στη μερα... γιατι ξυπναει χαλια δεν μπορει να συνελθει και θεωρει οτι θα τον βοηθησει να χαλαρωσει! Υπαρχουν πολλα πλεον κιολας που λεγονται οτι δεν ειναι κακο οτι οτι οτι και αποτελουν καλη δικαιολογια .... αλλά παρολο που δεν το ειπα αμεσως αν αυτο ειναι η αφορμη αφηνεις ετσι καποιον που αγαπας να πνιγει? Θα μου πεις δεν ειμαι ιδρυμα αλλά με κανει και νιωθω μια μερικη ευθυνη ....

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Dalia_Black View Post
    Ναι ισως συμβαινει τοσο συχνα γυρω μου που το εχω απομυθοποιησει αλλα οταν ειναι τροπος ζωης και εσυ δεν τον εστερνιζεσαι αρχιζουν τα προβληματα... στην αρχη δεν το ηξερα... αργοτερα το καταλαβα και ειπε καμια φορα και δεν εδωσα σημασια αλλα αργοτερα καταλαβα οτι συμβανει συχνα σχεδον καθημερα και οταν εξαφανιζεται μερα ολοκληρη σιγουρα το κανει μεσα στη μερα... γιατι ξυπναει χαλια δεν μπορει να συνελθει και θεωρει οτι θα τον βοηθησει να χαλαρωσει! Υπαρχουν πολλα πλεον κιολας που λεγονται οτι δεν ειναι κακο οτι οτι οτι και αποτελουν καλη δικαιολογια .... αλλά παρολο που δεν το ειπα αμεσως αν αυτο ειναι η αφορμη αφηνεις ετσι καποιον που αγαπας να πνιγει? Θα μου πεις δεν ειμαι ιδρυμα αλλά με κανει και νιωθω μια μερικη ευθυνη ....
    αυτο ειναι το προβλημα, νταλια...
    γιατι ευθυνη; κηδεμονας του εισαι;
    η ευθυνη σου ειναι απεναντι στονε αυτο σου.
    αν αυτος θελει να βυθιστει και να χαθει στον εθισμο, δικαιωμα του. εσυ πρεπει να ζησεις.
    πες του χωρις περιστροφες οτι αν δεν απαλλαγει απο αυτο, δεν μπορει να ζησει φυσιολογικα κι ουτε να ειναι συντροφος για σενα.
    θα σου πει οτι τον πιεζεις, κι εσυ θα φυγεις.
    μην χανεις τον χρονο σου για αποφασεις αλλων.
    δικαιωμα του να ειναι εθισμενος, δικαιωμα σου να επιλεξεις την ζωη.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Dalia_Black View Post
    Θεωρεί οτι αυτο που κανει και εξαφανιζεται ειναι τροπος να ηρεμει και να αντιμετωπισει τα θεματα του χωρις να ξεσπαει σε άλλους. Και οτι ετσι θα καταφερει να το λυσει κααααποια στιγμη και θελει κατανοηση και ηρεμια! Αρνειται τη βοηθεια... και εγω με τα δικα μου δεν εχω δυναμη να φυγω ! Αλλα θα γινει ! Δεν υπαρχει αλλη λυση
    Tώρα Αυτή τη στιγμή εσύ είσαι μόνη σου και αυτός μόνος του; Εσύ που υποτίθεται τον πιέζεις τι θα ήθελες από αυτον; Γενικά έχεις βλέψεις με αυτον για το μελλον;

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτο ειναι το προβλημα, νταλια...
    γιατι ευθυνη; κηδεμονας του εισαι;
    η ευθυνη σου ειναι απεναντι στονε αυτο σου.
    αν αυτος θελει να βυθιστει και να χαθει στον εθισμο, δικαιωμα του. εσυ πρεπει να ζησεις.
    πες του χωρις περιστροφες οτι αν δεν απαλλαγει απο αυτο, δεν μπορει να ζησει φυσιολογικα κι ουτε να ειναι συντροφος για σενα.
    θα σου πει οτι τον πιεζεις, κι εσυ θα φυγεις.
    μην χανεις τον χρονο σου για αποφασεις αλλων.
    δικαιωμα του να ειναι εθισμενος, δικαιωμα σου να επιλεξεις την ζωη.
    Οχι από αυτην την άποψη ..Προφανώς ολα επιλογες ειναι και ο καθενας πρεπει να γιατρευει και να κοιταει αρχικά τον εαυτό του! Το σκεφτομαι απ την αποψη οτι γνωριζω εναν ανθρωπο που εχει πεσει μεσα στο βουρκο τον νοιαζομαι απίστευτα και αντι να κανω κατι να τον σηκώσω καταλήγω να τον 'κατηγορώ' και τελικά να τον αφηνω... Δεν ξέρω ειλικρινα κιολας γιατι σκέφτομαι έτσι στην παρόυσα φάση συνηθως λειτουργω με σκληρη λογικη και νιωθω οτι το εχω χασει για καποιο λογο μαζι του...

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Tώρα Αυτή τη στιγμή εσύ είσαι μόνη σου και αυτός μόνος του; Εσύ που υποτίθεται τον πιέζεις τι θα ήθελες από αυτον; Γενικά έχεις βλέψεις με αυτον για το μελλον;
    Θεωρητικά είμαστε μαζί αλλά αυτός θέλει χρονο να αναπνευσει και να το βρει με τους ρυθμους του οπωσ ειπε γιατι νιωθει οτι τον εχει εξαντλήσει η ανάγκη μου να τον βλέπω και το να το εκφραζω κιολας και να νιώθει μονιμως οτι δεν ειναι αρκετος αλλά δεν θελει κιολας να χωρισουμε ... Εγω ίσως λαθος είδα πράγματα στην αρχη κολλουσαμε σε όλα θεωρουσα ήταν πολύ ευκολο να συνεννοηθουμε αμεσα ήταν πολύ εντονο και με εκανε να εχω προσδοκίες παρόλο που ημουν δυσπιστη και από οτι λεει έκανε κόπο να με πείσει γαι τα συναισθηματα του, ενω εγω προσπαθουσα να είμαι προσγειωμενη και χαλαρή. Ωστοσο προεκυψε στην αρχη και θεμα εγκυμοσυνης με κατι τεστ θετικά και παρολο που προφανως δεν ηταν ωρα και δεν ηθελα ήταν τρομερα υποστηρικτικός και θετικός και συχνα πυκνα μου ελεγε εισαι η γυναικα μου ...κανω πραγματα μαζι σου που δεν μου εχουν βγει ποτέ με αλλή και διαφορα τετοια ... δεν εδινα σημασια η αληθεια ειναι αλλά απ οτι φαινεται με επηρέασαν και τελικά με έκαναν να κάνω όνειρα μαζί του και να δεθώ πολύ σχετικά νωρίς! Τωρα απλώς νομιζω οτι μου τα εχει καταρρίψει όλα, το αντιλαμβάνομαι αλλά δεν μπορώ να το σηκώσω και να παρω τη δυναμη να το τελειωσω οριστικά!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Dalia_Black View Post
    Θεωρητικά είμαστε μαζί αλλά αυτός θέλει χρονο να αναπνευσει και να το βρει με τους ρυθμους του οπωσ ειπε γιατι νιωθει οτι τον εχει εξαντλήσει η ανάγκη μου να τον βλέπω και το να το εκφραζω κιολας και να νιώθει μονιμως οτι δεν ειναι αρκετος αλλά δεν θελει κιολας να χωρισουμε ... Εγω ίσως λαθος είδα πράγματα στην αρχη κολλουσαμε σε όλα θεωρουσα ήταν πολύ ευκολο να συνεννοηθουμε αμεσα ήταν πολύ εντονο και με εκανε να εχω προσδοκίες παρόλο που ημουν δυσπιστη και από οτι λεει έκανε κόπο να με πείσει γαι τα συναισθηματα του, ενω εγω προσπαθουσα να είμαι προσγειωμενη και χαλαρή. Ωστοσο προεκυψε στην αρχη και θεμα εγκυμοσυνης με κατι τεστ θετικά και παρολο που προφανως δεν ηταν ωρα και δεν ηθελα ήταν τρομερα υποστηρικτικός και θετικός και συχνα πυκνα μου ελεγε εισαι η γυναικα μου ...κανω πραγματα μαζι σου που δεν μου εχουν βγει ποτέ με αλλή και διαφορα τετοια ... δεν εδινα σημασια η αληθεια ειναι αλλά απ οτι φαινεται με επηρέασαν και τελικά με έκαναν να κάνω όνειρα μαζί του και να δεθώ πολύ σχετικά νωρίς! Τωρα απλώς νομιζω οτι μου τα εχει καταρρίψει όλα, το αντιλαμβάνομαι αλλά δεν μπορώ να το σηκώσω και να παρω τη δυναμη να το τελειωσω οριστικά!
    Δεν ξέρω ρε κοπέλα τι να σου πω εγώ δεν θα μπορούσα να πω σε κάποια που πραγματικά θα γούσταρα να έχω δίπλα μου ότι θέλω χώρο ή χρόνο, εκτός αν δεν πήγαινα καλά ψυχολογικά που και πάλι θα το έψαχνα για να μην τη ταλαιπώρησω....

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Δεν ξέρω ρε κοπέλα τι να σου πω εγώ δεν θα μπορούσα να πω σε κάποια που πραγματικά θα γούσταρα να έχω δίπλα μου ότι θέλω χώρο ή χρόνο, εκτός αν δεν πήγαινα καλά ψυχολογικά που και πάλι θα το έψαχνα για να μην τη ταλαιπώρησω....
    Μα έχεις το δίκιο σου ! Αντιλαμβάνομαι οτι ειναι κυρίως δικό μου θέμα και αδυναμία να αποδεχτώ οτι δεν με θέλει παρά τις συνθήκες και τη κατάστασή του. Ή τουλάχιστον δεν με θέλει όσο και όπως τον θέλω εγω! Με τους εθισμούς την απώλεια και την αντικοινωνικότητα σε κάνει να λες μηηηπως ο ανθρωπος εει θεμα και δεν μπορει να εκφραστει σωστα ? Αλλα τελικά μαλλον η ουσία είναι η ίδια! Ευχαριστω πάρα πολυ για τα μνμτα πραγματικά! Είμαι σε απόγνωση νομίζω με τον ιδιο μου τον εαυτο πλεον!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Δεν βλέπω τι σου προσφέρει αυτός ο άνθρωπος αυτή τη στιγμή;
    Βλέπω έναν άνθρωπο που θέλει να απομακρύνεται και που όταν σε θυμηθεί στέλνει και όταν θυμηθεί είναι γλυκός, και βλέπω εσένα να ξεροσταλιάζεις περιμένοντας το πότε θα είναι σε φάση.
    Δεν βγαίνουν έτσι οι σχέσεις... από τα μαλλιά.
    Ακόμη και σε κατάθλιψη να βρίσκεται, εφόσον δεν ζητά βοήθεια δεν μπορείς να τον βοηθήσεις.
    Δεν έχει νόημα να το πιέζεις.
    Το ότι δεν μπορείς να φύγεις από μία σχέση που σου δίνει πλέον ψίχουλα είναι ένα δικό σου κομμάτι που χρειάζεται να δουλέψεις.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Δεν βλέπω τι σου προσφέρει αυτός ο άνθρωπος αυτή τη στιγμή;
    Βλέπω έναν άνθρωπο που θέλει να απομακρύνεται και που όταν σε θυμηθεί στέλνει και όταν θυμηθεί είναι γλυκός, και βλέπω εσένα να ξεροσταλιάζεις περιμένοντας το πότε θα είναι σε φάση.
    Δεν βγαίνουν έτσι οι σχέσεις... από τα μαλλιά.
    Ακόμη και σε κατάθλιψη να βρίσκεται, εφόσον δεν ζητά βοήθεια δεν μπορείς να τον βοηθήσεις.
    Δεν έχει νόημα να το πιέζεις.
    Το ότι δεν μπορείς να φύγεις από μία σχέση που σου δίνει πλέον ψίχουλα είναι ένα δικό σου κομμάτι που χρειάζεται να δουλέψεις.
    Ναι ισχυει αυτο και ισως και για υτο το αναλυω και ασχολουμαι τοσο. Δεν ξερω αν ημουν ή αν βρεθηκα τελικά με όλο αυτο σε τοσο κακη ψυχολογικη κατασταση που εχω την αισθηση οτι εχω τοσο αναγκη μεχρι και τα ψιχουλα ... να εχω τοση αναγκη εστω και την ελαχιστη χαρα που μπορει να μου δωσει αυτος ο ανθρωπος ...γιατι δεν εχω κατι αλλο να τη παρω...

  15. #30
    Honorata
    Guest
    Δεν μπορείς να ξέρεις αν είναι κάποια μορφή κατάθλιψης ή απλά ο δικός τους τρόπος ζωής. Πώς γνωριστήκατε;

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Πως μπορώ να βοηθησω τον φίλο μου
    By Xam in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 06-09-2012, 16:51
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ
    By NILADMIRARI in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2012, 23:51
  3. Πως μπορω να βοηθησω;
    By numbsoul in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 19-07-2012, 16:16
  4. Πως μπορώ να βοηθήσω τη Μ.;
    By elia in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 3
    Last Post: 14-11-2010, 21:46
  5. πώς μπορώ να βοηθήσω
    By problimatismeni74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 08-04-2008, 17:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •