Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ..

    Εδώ και αρκετούς μήνες αντιμετωπίζω κρίσεις πανικου, πολυ άγχος για την υγεία μου και γενικά πολλες φοβίες... Εχω καθυστέρηση και το τεστ έδειξε δευτερη άχνη γραμμή. Από Εβδομάδα θα πάω σε γυναικολόγο... Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ όλο αυτό.. Παθαίνω κρίσεις πανικου πολυ συχνά μέσα στη μέρα... Εχω ταχυπαλμίες συνέχεια λόγο του άγχους... Και τώρα μια εγκυμοσύνη δεν ξέρω πως να την διαχειριστώ αν θα τα καταφέρω ή αν όλα θα φουντώσουν ακόμα πιο πολυ... Είμαι τρομοκρατημενη

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    27
    Κατά την γνώμη μου τα τεστ εγκυμοσύνης του εμπορίου, δεν είναι και τοσο αξιόπιστα. Μόνο αν δώσεις αιμα σε μικροβιολογικο εργαστηρίο και βρουν την ορμονη β-χοριακη είναι σίγουρο ότι έγινε συλληψη και εμφύτευση. Και παρόλα αυτά θα πρέπει να την ξαναδεις γιατί μπορεί να αρχίσει να μειώνεται και να σου έρθει περίοδος(αυτοματη αποβολη). Με τόσο αγχος που έχεις το βλέπω δύσκολο ακόμα κι αν είσαι όντως έγκυος να προχωρήσει. Μη πανικοβαλεσαι πολλές φορές βγαίνουν θετικά τα τεστ και δεν προχωράει η εγκυμοσύνη και έρχεται περίοδος. Είναι πολύ συχνό φαινόμενο...

  3. #3
    Quote Originally Posted by MJT1420 View Post
    Κατά την γνώμη μου τα τεστ εγκυμοσύνης δεν είναι αξιόπιστα. Μόνο αν δώσεις αιμα σε εργαστηρίο και βρουν την β χοριακη είναι σίγουρο ότι έγινε συλληψη και εμφύτευση. Και παρόλα αυτά θα πρέπει να την ξαναδεις γιατί μπορεί να αρχίσει να μειώνεται και να σου έρθει περίοδος(αυτοματη αποβολη). Με τόσο αγχος που έχεις το βλέπω δύσκολο ακόμα κι αν είσαι όντως έγκυος να προχωρήσει. Μη πανικοβαλεσαι πολλές φορές βγαίνουν θετικά τα τεστ και δεν προχωράει η εγκυμοσύνη και έρχεται περίοδος. Είναι πολύ συχνό φαινόμενο...
    Δεν θελω να αποβαλω είναι κάτι κακό δεν το ευχομαι σε καμία περιπτωση... Απλώς με αγχώνει αυτή η πρωτόγνωρη κατάσταση. Την Δευτέρα θα παω στον γυναικολόγο να μου πει τι εξετάσεις πρεπει να κάνω και να δω αν ειμαι τελικά όντως εγκυος

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    27
    Ούτε εγώ στο ευχήθηκα. Σε ενημέρωσα για το τι συμβαίνει σε πολλές γυναίκες λέγεται βιοχημικη κυηση. Εφόσον η γραμμή είναι αχνή μπορεί να μην είσαι καν. Γι αυτό ηρέμησε και απο Δευτέρα κάνε όπως λες. Καλή δύναμη.

  5. #5
    Quote Originally Posted by MJT1420 View Post
    Ούτε εγώ στο ευχήθηκα. Σε ενημέρωσα για το τι συμβαίνει σε πολλές γυναίκες λέγεται βιοχημικη κυηση. Εφόσον η γραμμή είναι αχνή μπορεί να μην είσαι καν. Γι αυτό ηρέμησε και απο Δευτέρα κάνε όπως λες. Καλή δύναμη.
    Σε ευχαριστώ παρα πολυ!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Εδώ και αρκετούς μήνες αντιμετωπίζω κρίσεις πανικου, πολυ άγχος για την υγεία μου και γενικά πολλες φοβίες... Εχω καθυστέρηση και το τεστ έδειξε δευτερη άχνη γραμμή. Από Εβδομάδα θα πάω σε γυναικολόγο... Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ όλο αυτό.. Παθαίνω κρίσεις πανικου πολυ συχνά μέσα στη μέρα... Εχω ταχυπαλμίες συνέχεια λόγο του άγχους... Και τώρα μια εγκυμοσύνη δεν ξέρω πως να την διαχειριστώ αν θα τα καταφέρω ή αν όλα θα φουντώσουν ακόμα πιο πολυ... Είμαι τρομοκρατημενη
    Καλησπέρα συνήθως δεύτερη αχνή γραμμή σημάνει θετικό και εμένα ήταν πολύ αχνή ίσα ίσα την είδα με φακό να φανταστείς και ήμουνα έγκυος.Οι ορμόνες γενικά στην εγκυμοσύνη αλλάζουν μπορεί και να σταματήσουν οι κρίσεις σου μπορεί και όχι όπως και να έχεις δες αν το θες πολύ και προχώρα όπως σου λέει η καρδιά σου.Φαρμακευτηκη αγωγή δεν παίρνεις ετσι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Εδώ και αρκετούς μήνες αντιμετωπίζω κρίσεις πανικου, πολυ άγχος για την υγεία μου και γενικά πολλες φοβίες... Εχω καθυστέρηση και το τεστ έδειξε δευτερη άχνη γραμμή. Από Εβδομάδα θα πάω σε γυναικολόγο... Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ όλο αυτό.. Παθαίνω κρίσεις πανικου πολυ συχνά μέσα στη μέρα... Εχω ταχυπαλμίες συνέχεια λόγο του άγχους... Και τώρα μια εγκυμοσύνη δεν ξέρω πως να την διαχειριστώ αν θα τα καταφέρω ή αν όλα θα φουντώσουν ακόμα πιο πολυ... Είμαι τρομοκρατημενη
    Καλησπέρα συνήθως δεύτερη αχνή γραμμή σημάνει θετικό και εμένα ήταν πολύ αχνή ίσα ίσα την είδα με φακό να φανταστείς και ήμουνα έγκυος.Οι ορμόνες γενικά στην εγκυμοσύνη αλλάζουν μπορεί και να σταματήσουν οι κρίσεις σου μπορεί και όχι όπως και να έχεις δες αν το θες πολύ και προχώρα όπως σου λέει η καρδιά σου.Φαρμακευτηκη αγωγή δεν παίρνεις ετσι

  8. #8
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Καλησπέρα συνήθως δεύτερη αχνή γραμμή σημάνει θετικό και εμένα ήταν πολύ αχνή ίσα ίσα την είδα με φακό να φανταστείς και ήμουνα έγκυος.Οι ορμόνες γενικά στην εγκυμοσύνη αλλάζουν μπορεί και να σταματήσουν οι κρίσεις σου μπορεί και όχι όπως και να έχεις δες αν το θες πολύ και προχώρα όπως σου λέει η καρδιά σου.Φαρμακευτηκη αγωγή δεν παίρνεις ετσι
    Καλημέρα. Δεν παιρνω αγωγή οχι... Σήμερα θα παω στον γυναικολόγο... Εχω πονο αριστερά στην σάλπιγγα. .. Σαν τράβηγμα είναι ο πονος .. Δεν ξέρω εχω αγχωθεί πολυ...εσυ όταν ήσουν έγκυος είχες πονο στις σάλπιγγες?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Καλημέρα. Δεν παιρνω αγωγή οχι... Σήμερα θα παω στον γυναικολόγο... Εχω πονο αριστερά στην σάλπιγγα. .. Σαν τράβηγμα είναι ο πονος .. Δεν ξέρω εχω αγχωθεί πολυ...εσυ όταν ήσουν έγκυος είχες πονο στις σάλπιγγες?
    Καλημέρα γενικά στην εγκυμοσύνη υπάρχουν πονακια γιατί μεγαλώνει και η μήτρα. Ναι θυμαμαι είχα πονακια σαν αυτά τις περιόδου στην αρχή.

  10. #10
    Είμαι έγκυος το επιβεβαιωσα στον γιατρό... Έχοντας παρα πολλες και καθημερινές κρίσεις πανικου και γενικά φόβο για την υγεία μου όλο το διάστημα πριν μείνω έγκυος.. Όπως είναι φυσιολογικό το εχω και τωρα... Παθαίνω κρίσεις πανικου και γενικά φοβάμαι παρα πολυ... Δυο μερες δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ καλά... Σήμερα αισθάνομαι λίγο δυσπνοια και πολλά άλλα... Δεν ξέρω αν όλα αυτά που νιώθω οφείλονται στην εγκυμοσύνη ή από τον πανικο μου.... Ειλικρινά κάνω απλά υπομονή και περιμενω αγχωμένη... Νιώθω συνεχώς ότι κάτι θα παθω...ειναι κάποια κοπέλα εδώ που να πέρασε την εγκυμοσύνη της με κρίσεις πανικου ?

  11. #11
    Λόγο της εγκυμοσύνης έχω κάθε μέρα καουρα... Και πλεον αρχίζει να με καίει και ο οισοφάγος και ναυτία... Τι να κάνω? Προσπαθώ να τρώω όσο πιο υγιεινά γίνεται... Φοβάμαι μην παθω κάτι και κλείσει το στομάχι μου τελείως και δεν θα μπορώ να τρώω... Με έχει πιασει απελπισία. Παίρνω μόνο μαλοξ δεν γίνεται σε αυτή τη φάση να παρω άλλο χάπι..... Φοβάμαι πολυ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Με το καλό το μωράκι σου Χριστίνα, εύχομαι όλα να σου πάνε όπως τα θες.

    Γνώμη μου είναι να συμβουλεύεσαι τον γιατρό για την διατροφή σου, να του πεις και για τις καούρες. Σε κάποιες εγκυμοσύνες είναι έντονα τα συμπτώματα το πρώτο τρίμηνο με ζαλάδες, καούρες και τάσεις για εμετό, δεν σημαίνει ότι έχεις κάτι παθολογικό. Απλά οι ορμόνες σου κάνουν πάρτυ και το άγχος το επιδεινώνει όλο αυτό.
    Δεν θα κλείσει εντελώς το στομάχι σου, πριν κάποιο καιρό έγραφες πιο ψύχραιμα και με θετικό τρόπο, σε βλέπω σε μία μόνιμη αναστάτωση τις τελευταίες βδομάδες. Μην τα βλέπεις όλα αρνητικά και τα μεγαλοποιείς. Μίλα στο αγόρι σου, στον γιατρό σου, πιάσου από κάπου να ισορροπήσεις λίγο. Θετική σκέψη θέλει, είναι μία πρωτόγνωρη κατάσταση για 'σένα, λογικό να υπάρχει μία αναστάτωση στον οργανισμό και στην ψυχολογία σου. Εγώ δεν έχω παιδί και δεν ήθελα και ποτέ. Εσύ φαίνεται ότι είναι κάτι που ήθελες κάποια στιγμή, ε, προέκυψε τώρα. Να είσαι χαρούμενη για αυτό και να λες ότι τα άσχημα συμπτώματα είναι κάτι προσωρινό που θα περάσει.

Similar Threads

  1. δεν ξερω πως να το διαχειριστω..
    By Stellapl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 21-09-2019, 14:56
  2. Έχω πάρα πολύ άγχος και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ!
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 05-11-2016, 22:00
  3. Πως θα το διαχειριστώ;
    By Stive in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 22
    Last Post: 22-10-2015, 14:54
  4. Είμαι bi? πώς να το διαχειριστώ ;
    By DeadGirl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 12-05-2014, 14:49
  5. ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ 2 ,5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕ ΑΠΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ .
    By VICKY88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 22-11-2012, 09:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •