Φίλοι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11

Thread: Φίλοι

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    4

    Φίλοι

    Λοιπόν παράτησα την ιδιωτική σχολή μ γιατί δεν έβγαινα οικονομικά και έπρεπε να πληρώνω τα ένσημα στην πρακτική. Άρχισα να προετοιμάζομαι για πανελλήνιες αλλά όλοι με αντιμετωπίζουν σαν τεμπέλη. Οι φίλοι μ τους λέω να βγούμε και μ απαντάνε Ε είμαστε φοιτητές έχουμε πράγματα να κάνουμε εσυ δεν εχεις. Μην μου πείτε το κλισέ βρες άλλους φίλους μακάρι να μπορούσα να βρω. Είχα λόγο που παράτησα την σχολή μ δεν είμαι τεμπέλης αλλά δεν μπορώ να είμαι απένταρος και να ζορίζονται οι γονείς μου.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    27
    Καλά έκανες!! Κανονικά θα έπρεπε οι φίλοι σου να αποδεχτούν την επιλογή σου και να σε κατανοούν. Αλλιώς δεν ειναι φίλοι, απλά κάνετε παρέα.(σορρυ) Εφόσον δεν γίνεται να αλλάξεις παρέα, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μη δίνεις σημασία σε αυτά π λένε ή να δίνεις τις κατάλληλες απαντήσεις χωρίς όμως να σε στεναχωρεί τι θα πουν. Υποστήριξε την επιλογή σου.

    Προσωπικα σπούδασα κάτι που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα και τώρα δεν θέλω καν να ασχοληθώ με αυτό. Και ίσως στο μέλλον να ξν δώσω πανελλήνιες ή κατατακτήριες. Πολύς κόσμος ξν δίνει πανελλήνιες, ίσα ίσα θα έπρεπε να σε εμψυχώνουν όχι να σε ρίχνουν. Βλέπε τους σαν παρέα και χαλαρωσε.

    ~Οι πραγματικοί φίλοι στηρίζουν~

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by iraklis_s View Post
    Λοιπόν παράτησα την ιδιωτική σχολή μ γιατί δεν έβγαινα οικονομικά και έπρεπε να πληρώνω τα ένσημα στην πρακτική. Άρχισα να προετοιμάζομαι για πανελλήνιες αλλά όλοι με αντιμετωπίζουν σαν τεμπέλη. Οι φίλοι μ τους λέω να βγούμε και μ απαντάνε Ε είμαστε φοιτητές έχουμε πράγματα να κάνουμε εσυ δεν εχεις. Μην μου πείτε το κλισέ βρες άλλους φίλους μακάρι να μπορούσα να βρω. Είχα λόγο που παράτησα την σχολή μ δεν είμαι τεμπέλης αλλά δεν μπορώ να είμαι απένταρος και να ζορίζονται οι γονείς μου.
    οι πανελληνιες ειναι και πολυ δυσκολες και πολυ βαρετες. μονο τεμπελης δεν ειναι καποιος που ξαναμπαινει σε αυτο το λουκι.

    απο την αλλη, αφου την σχολη την διεκοψες ουσιαστικα για να μην ζοριζονται οικονονικα οι γονεις σου, το συζητησες πρωτα με εκεινους πριν το αποφασισεις; μπορει να μην ζοριζονται οσο νομιζεις , ή να προτιμανε να ζοριστουνε αν ειναι να τελειωσεις την σχολη.

    οι φιλοι σου οι φοιτητες, παπαριες σου λενε. σιγα μη διαβαζουν ολη μερα και δεν κοπροσκυλιαζουν.... αν θες ακολουθα τους μια μερα να δεις τι κανουν . στην σχολη, ειναι ελευθερες οι παρακολουθησεις. πηγαινε κι εσυ. εκει θα διαπιστωσεις ποσες ωρες δουλευουν και ποσες ωρες σερνονται στα καφε και στα μπαρ...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οι πανελληνιες ειναι και πολυ δυσκολες και πολυ βαρετες. μονο τεμπελης δεν ειναι καποιος που ξαναμπαινει σε αυτο το λουκι.

    απο την αλλη, αφου την σχολη την διεκοψες ουσιαστικα για να μην ζοριζονται οικονονικα οι γονεις σου, το συζητησες πρωτα με εκεινους πριν το αποφασισεις; μπορει να μην ζοριζονται οσο νομιζεις , ή να προτιμανε να ζοριστουνε αν ειναι να τελειωσεις την σχολη.

    οι φιλοι σου οι φοιτητες, παπαριες σου λενε. σιγα μη διαβαζουν ολη μερα και δεν κοπροσκυλιαζουν.... αν θες ακολουθα τους μια μερα να δεις τι κανουν . στην σχολη, ειναι ελευθερες οι παρακολουθησεις. πηγαινε κι εσυ. εκει θα διαπιστωσεις ποσες ωρες δουλευουν και ποσες ωρες σερνονται στα καφε και στα μπαρ...
    Φυσικά και το συζήτησα με τους γονείς μου. Η μητέρα μου ισα ισα με στηρίζει να ξανά δωσω. Απλά οι φίλοι μου(2 όλοι και όλοι) με λένε τεμπέλη. Πανε βρες δουλειά και έτσι και ότι οι φοιτητές έχουν δυσκολη ζωή, εγω τι να πω που παίρνω Ενλιφτ και Ζαναξ γιατί εκτός απ το οικονομικό κομμάτι δεν άντεχα και την πίεση καθώς ξόδευα 10€/μερα για πρακτική και σχολη ταυτόχρονα + ότι δεν μπορούσα να βγω ούτε τα Σαββατοκύριακα γιατί δεν είχα ούτε 1,50€ για καφε στο χέρι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Είσαι σε καμπή της ζωής, για το πρώτο ξεσκαρτάρισμα. Στο λέω με πλήρη επίγνωση όσων γράφω. Ήμουν στη θέση σου, πριν 30 χρόνια. Ήμουν εκτός της σχολής που ήθελα με πολύ μεγαλύτερο συνολικό βαθμό από παλιούς μου συμμαθητές που είχαν εισαχθεί σε πολυτεχνεία τότε, με 12.5/20 μέσο όρο και με αντιμετώπιζαν σαν παρία. Απλά διαπιστώνεις ότι αυτοί που νόμιζες ότι ήταν φίλοι σου, είναι βοθρολύμματα. Σε σνομπάρουν , επειδή είναι φοιτητές και εσύ δεν είσαι . Αυτό είναι το ποιόν τους. Δεν μπορείς να τους αλλάξεις. Η ατυχία σου ήταν , ότι τους είχες φίλους μέχρι τώρα. Πας παρακάτω. Μην περιμένεις κάτι από αυτούς. Αν μελλοντικά σου πάει καλύτερα και θελήσουν να επανέλθουν στη ζωή σου, θα είναι λάθος αν τους αποδεχτείς. Άλλωστε στη φάση που είσαι τώρα, οι φίλοι δεν αξίζουν και πολλά. Κοίτα για σχέσεις και ερωτική ζωή. Φίλους κάνεις και στα 80 να παίζεις κολτσίνα και δηλωτή πίνοντας τίλιο ή φλαμούρι .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    το τιλιο και το φλαμουρι, ειναι το ιδιο φυτο...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by iraklis_s View Post
    Φυσικά και το συζήτησα με τους γονείς μου. Η μητέρα μου ισα ισα με στηρίζει να ξανά δωσω. Απλά οι φίλοι μου(2 όλοι και όλοι) με λένε τεμπέλη. Πανε βρες δουλειά και έτσι και ότι οι φοιτητές έχουν δυσκολη ζωή, εγω τι να πω που παίρνω Ενλιφτ και Ζαναξ γιατί εκτός απ το οικονομικό κομμάτι δεν άντεχα και την πίεση καθώς ξόδευα 10€/μερα για πρακτική και σχολη ταυτόχρονα + ότι δεν μπορούσα να βγω ούτε τα Σαββατοκύριακα γιατί δεν είχα ούτε 1,50€ για καφε στο χέρι.
    εννοουσα, αν το συζητησες με τους γονεις σου το οτι θα διακοψεις την σχολη για να μην τους ζοριζεις οικονομικα..
    αυτοι που αποκαλεις φιλους σου, σε ζηλευουν για καποιον λογο που αυτοι ξερουν.

    πρωτα απ ολα ειναι ψεμα οτι οι φοιτητες εχουν δυσκολη ζωη. η πιο χαβαλε φαση στην ζωη ειναι η φαση των φοιτητικων χρονων. τοσο το σχολειο και πολυ περισσοτερη η ΔΟΥΛΕΙΑ, ειναι πολυ πιο δυσκολα απο την φοιτητικη ζωη.
    κι επειτα, αφου θεωρουν δυσκολη ζωη την φοιτητικη , κι αφου εσυ δινοντας πανελληνιες αυτο που επιδιωκεις ειναι να γινεις φοιτητης, γιατι σε λενε τεμπελη;;;;
    αφου πας για να κανεις αυτο που αποκαλουν τοσο δυσκολο και τοσο κουραστικο (δλδ να ξυνεις τα @@ σου και να διαβαζεις 2 μηνες τον χρονο για τις εξετασεις)...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το τιλιο και το φλαμουρι, ειναι το ιδιο φυτο...
    Αυτό έχεις να πεις για το θέμα ;


    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πρωτα απ ολα ειναι ψεμα οτι οι φοιτητες εχουν δυσκολη ζωη. η πιο χαβαλε φαση στην ζωη ειναι η φαση των φοιτητικων χρονων. τοσο το σχολειο και πολυ περισσοτερη η ΔΟΥΛΕΙΑ, ειναι πολυ πιο δυσκολα απο την φοιτητικη ζωη.
    Υπάρχουν και δύσκολες σπουδές, με παρουσίες καθημερινά, καθημερινό διάβασμα , προαπαιτούμενα μαθήματα , εργαστήρια κτλ . Δεν είναι μόνο οι θεωρητικές .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Δεν ειναι φιλοι σου (πλεον) - αν ηταν ποτέ. Προχωρησαν στη ζωη τους και συ εμεινες πίσω για αυτους. Μετα το σχολείο παρέες διαλύονται ακομα και κολλητοι. Ξέχασε τους μην ξαναεπικοινωνησεις και κοιτα εσενα.

    ΕΔΙΤ: Ποτε κανεις δεν ειναι τοσο απασχολημενος για να βγει για ενα καφε καποια στιγμή. Δεν θελουν παρε δωσε μαζι σου. Αποδέξου το και προχωρα. (Φοιτητες ειναι μια χαρα περνανε)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Οι "φίλοι" σου για κάποιο λόγο σε αποφεύγουν και απλά λένε μια μαλακία για δικαιολογία. Είναι λάθος να κάθεσαι να απολογείσαι ή να εξηγείσαι για κάτι που δεν νομίζω να το εννοούν καν πραγματικά.
    Κάνε νέες γνωριμίες και μη κυνηγάς αυτούς τους "φίλους", με το ζόρι δεν διατηρούνται οι φιλίες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Στα λεω απο την εμπειρια μου. Ειχα ενα φιλο που διαρκως ηταν απασχολημενος (λεμε τωρα) και ξεκοψα

    Και ειχα μια φιλη που για καποιο λογο ξεκοψε αυτη μαζι μου. Μου ειχε στειλει την τελευταια φορα "θα σε παρω εγω" μηνυμα και απο τοτε περιμενω. (κατι χρονια)

    ΠΡΟΧΩΡΑ

Similar Threads

  1. Φιλοι?
    By kounelaki1 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 61
    Last Post: 21-04-2018, 21:00
  2. Φιλοι?
    By iwannaaa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 04-04-2018, 16:54
  3. Φίλοι;;;
    By I.s in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 02-12-2017, 19:25
  4. Φιλοι
    By Billaras in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 12-12-2012, 02:16
  5. Φίλοι φίλοι...καρδιοφίλοι...
    By Dexter in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 06-03-2009, 16:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •