Εργασιακό άγχος και Παραίτηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Εργασιακό άγχος και Παραίτηση

    Καλησπέρα σας, είμαι 30 χρόνων και χρόνια σε φαρμακευτική αγωγή με αντικαταθλιπτικά για την αντιμετωπίση της ΙΨΔ. Το τελευταίο διάστημα με ταλανίζει η σκέψη να παραιτηθώ από την δουλειά μου. Νιώθω ότι κάνω λάθη και αυτό μου στοιχίζει ψυχολογικά. Μπορώ να πω ότι δουλεύω σε ένα καλό περιβάλλον και με καλές αποδοχές ωστόσο το άγχος με κυριεύει, οι πολλές ώρες εργασίας 10 με 12 ώρες καθημερινά και Σάββατα. Το πρόβλημα μου είναι ότι είναι δύσκολες οι εποχές για εύρεση εργασίας. Το περιβάλλον στις περισσότερες δουλειές δεν είναι καλό και η πίεση είναι αφόρητη. Δεν ξέρω τι να κάνω... Προσπαθώ να αποβάλλω την σκέψη της παραίτησης αλλά δεν τα καταφέρνω πολύ. Έχετε να μου προτείνετε κάτι να μπορέσω να συνέλθω; Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Ειτε δουλευεισ θεσ λεφτα χαιλικια ειτε καθεσαι δε θεσ λεφτα δε χανεισ αξιοπρεπεια ειτε εισαι αθλητησ υγεια δυναμη κλπ ειτε εισαι στρατιωτησ κακο παιδι εκπαιδευμενοσ πινεισ δε σε πινει ειτε εισαι τρελοσ καταλαβαινεισ τουσ ανθρωπουσ με μια ματια ειτε εισαι λογικοσ δε βλεπεισ τιποτα ειτε εισαι τεχνιτησ χερι ματι αλφαδι ολα εχουν την φιλοσοφια τουσ βρειτε την κι αποκτηστε αυτο εκτιμηση καλωσ περασα απο παντου για να σασ τα πω το θεμα ειναι οτι το κρατοσ επρεπε να ξερει τη φιλοσοφια και να μην τα λεω εγω αυτα περιπου απο το μετωπο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Αν συμμαζευτειτε οι ασθενεισ εχετε πιο πολυ μυαλο απο τουσ υγιεισ κι εγω τρελλοσ πρεπει να ειμαι γτ βλεπω

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by Luffy92 View Post
    Καλησπέρα σας, είμαι 30 χρόνων και χρόνια σε φαρμακευτική αγωγή με αντικαταθλιπτικά για την αντιμετωπίση της ΙΨΔ. Το τελευταίο διάστημα με ταλανίζει η σκέψη να παραιτηθώ από την δουλειά μου. Νιώθω ότι κάνω λάθη και αυτό μου στοιχίζει ψυχολογικά. Μπορώ να πω ότι δουλεύω σε ένα καλό περιβάλλον και με καλές αποδοχές ωστόσο το άγχος με κυριεύει, οι πολλές ώρες εργασίας 10 με 12 ώρες καθημερινά και Σάββατα. Το πρόβλημα μου είναι ότι είναι δύσκολες οι εποχές για εύρεση εργασίας. Το περιβάλλον στις περισσότερες δουλειές δεν είναι καλό και η πίεση είναι αφόρητη. Δεν ξέρω τι να κάνω... Προσπαθώ να αποβάλλω την σκέψη της παραίτησης αλλά δεν τα καταφέρνω πολύ. Έχετε να μου προτείνετε κάτι να μπορέσω να συνέλθω; Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
    Έχω περάσει απ την φάση που είσαι. Και όταν τελικά παραιτήθηκα καταλαβα ότι αυτό που έκανα ήταν ένα απ τα πιο σωστά πράγματα που έκανα για την ζωή μου. ΟΜΩΣ σκέψου όντως αξίζει στην δική σου περίπτωση;;; θα σου συνιστούσα παράλληλα να ψάχνεις και μόλις βρεις νέα δουλειά τότε παραιτησου... για να μην έχεις πρόβλημα κανενα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Αν είναι καλό το περιβάλλον μην φύγεις...εγώ αναγκάστηκα να φύγω από την δουλειά μου γιατί το περιβάλλον ήταν η αιτία που μου δημιουργήθηκαν τα προβλήματα....και φυσικά ήταν απαίσια...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Εγώ έχω πει την εμπειρία μου πολλές φορές να μην επαναλαμβανωμε, όσοι έχετε θέματα στην δουλειά σας με συμπεριφορές άσχημες, τοξικό περιβάλλον να φεύγετε χωρίς δεύτερη σκέψη, εκτός εάν έχετε τη τόσο ανάγκη τα χρήματα και είναι η μόνη δουλειά και δεν μπορείτε να βρείτε άλλη οπότε υπομονή και κουράγιο!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Η αποφαση ειναι δυσκολη και καθαρα προσωπικη γιαυτο και ο καθενας ξερει για τον εαυτο του. Αν αντεχεις το οικονομικο ρισκο, αν η δουλεια σε επειραζει πολυ και αυτο δεν διορθωνετε, κοιτας το καλυτερο για τον εαυτο σου. Εχω κατσει σε δουλειες που δεν ηθελα καθολου και το πληρωσα μετα..Εγω το εχω μετανιωσει, αλλα αυτο ηταν για εμενα σωστο, δεν ηθελα να αποδεχτω τις αδυναμιες μου, ενιωθα οτι θα εχανα την αυτοπεποιθηση μου αν σταματουσα και φυσικα ολοι μου ελεγαν μη σταματας.. Γυρνουσα με πονοκεφαλο καθε μερα.. και καποια στιγμη μαζευτηκε αυτο και με πιασανε ψυχοσωματικα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θεωρώ ότι αν σε χαλάει κάπου καλό είναι να φεύγεις, αλλά να το σκεφτείς καλά αν φταίει η δουλειά ή εσύ. Επειδή γράφεις για άγχος ενώ γράφεις παράλληλα για καλό περιβάλλον. Μπορεί να μην είναι καλό το timing που λένε ή μπορεί να επηρεάζεσαι από το θέμα ψυχικής υγείας σου. Οπότε κοιτάς τον εαυτό σου πρώτα και την υγεία σου. Σεβαστό. Όμως η υγεία σου δεν θα φιάξει αν μένεις αιώνια άνεργη να ζεις με συγγενείς ως τα γεράματα π.χ. Αν θες ένα διάλειμμα από τη δουλειά να το πάρεις, αρκεί να είναι διάλειμμα και να μη βαλτώσεις, να βάλεις στόχο να βρεις κάτι άλλο.
    Στο λέω και σαν άτομο με κάποια θέση ευθύνης στο παρελθόν στη δουλειά μου, κάποιες φορές ερχόντουσαν άτομα για δουλειά με πολύ καλές αποδοχές και δουλειά απαιτητική μεν, όχι κάτι το τρομερά δύσκολο δε, με διάθεση από εμένα και τους συναδέλφους να τους βοηθήσουν τους καινούριους να προσαρμοστούν και κάποια από αυτά τα άτομα θεωρούσαν ότι πρέπει να πληρώνονται ένα σωρό λεφτά για να έρχονται να κάθονται να τα ξύνουν, να μην αναλαμβάνουν καμία ευθύνη και να είναι μες στην άρνηση. Ε, και σε οποιαδήποτε επόμενη δουλειά αποτυχημένοι και απροσάρμοστοι θα ήταν αν δεν αλλάζανε μυαλά. Και η δουλειά και η ζωή θέλουν μία CAN DO νοοτροπία, όχι μία μόνιμη άρνηση. (Δεν λέω ότι είσαι έτσι, μπορεί να είσαι, μπορεί να μην είσαι, γενικά μιλάω). Τροφή για σκέψη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Καλή η συμβουλή σου Sonia....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Κάποιες σκέψεις με αφορμή την άποψη της Sonia, επειδή το θέμα αυτό με έχει απασχολήσει αρκετά..

    Οι περιπτώσεις ανθρώπων που θέλουν να ξύνονται και να πληρώνονται σίγουρα δεν είναι άνθρωποι που σκέφτονται αν κάνουν κάτι λάθος ή γενικά έχουν κάποιο άγχος με τη δουλειά, όπως αναφέρει ότι του συμβαίνει ο φίλος παραπάνω.

    Το ότι είναι αρνητικοί ή δεν προσπαθούν, πιθανό είναι ότι δεν τους ενδιαφέρει το αντικείμενο ή μπορεί να είναι άπειροι επαγγελματικά, ίσως είναι και θέμα χαρακτήρα, δεν σημαίνει όμως ότι θα είναι αποτυχημένοι, αλώστε όπως το θέτεις το κάνουν από επιλογή όχι ικανότητα..

    Όταν σκεφτόμουν να σταματήσω, όλοι μου έλεγαν μην το κάνεις, δεν αφήνουν τέτοια δουλειά, θα είναι αποτυχία, κλπ. παρότι μου έκανε κακό σωματικά λόγω κρυου-υγρασιας αλλά και με κούραζε γιατί δεν μου πήγαινε σαν χαρακτήρας, δυστυχώς όμως δεν είχα το θάρρος παραδεχτώ ότι έκανα λάθος επιλογή και να πάω κόντρα σε όλους..
    Και τώρα που με έχουν χτυπήσει θέματα σωματικά και ψυχολογικά δεν μπορώ να δουλέψω ούτε εκεί που θα ήθελα..
    Φυσικά αν κάποιος δεν έχει να πληρώσει το ενοίκιο η να φάει οκ, και έχω βρεθεί σε τέτοια θέση..

    Λάθη σε όλες τις δουλειές συμβαίνουν οπότε πρέπει να το έχουμε ως δεδομένο και να μην μας αγχώνει, άλλωστε αν κάποιος κάνει ένα σοβαρό λάθος θα τον διώξουν έτσι και αλλιώς. Οι πολλές ώρες είναι ένα θέμα, και δεν ξέρω αν συμβαίνει σε αρκετές δουλειές.

    Συνήθως οι άνθρωποι που έχουν άρνηση, κάνουν μια δουλειά που δεν επέλεξαν ή δεν τους αρέσει και η λύση δεν είναι απλώς να προσπαθήσουν πιο πολύ, αυτό δεν θα έχει αποτέλεσμα, αλλά να κάνουν κάτι διαφορετικό που θα τους αρέσει ή μια έστω μια πιο συνειδητοποιημένη επιλογή..
    Last edited by christos_cr; 04-04-2022 at 23:45.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Δουλειά, σε ένα ήσυχο και όσο γίνεται φιλικό περιβάλλον, δεν βίωσα κάτι τέτοιο και εν μέρει φταίω και εγώ, όχι γιατί δεν προσπάθησα αλλά γιατί ήμουν χαζός και δεν μου έκοβε και ο άλλος δεν έχει υπομονή μαζί σου πρέπει να προχωρήσει η δουλειά. Γι'αυτό εμείς η χαζή χωρίς πληθυντικό μιλάω για εμένα πρέπει να μένουμε λίγο στο περιθώριο για να γίνεται γρηγορότερα και σωστότερα η δουλειά!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    christos_cr ξεκίνησα να γράφω και συνειδητοποίησα ότι θα μπορούσα να γράφω σελίδες επί σελίδων πάνω σε αυτά που λες.
    Δεν διαφωνώ ούτε συμφωνώ εντελώς όμως, θα σου κάνει μεγάλη εντύπωση αν δεις πόσοι άνθρωποι "βολεύονται" στο άγχος τους ή σε υπαρκτά θέματα που έχουν για να μην κάνουν καμία προσπάθεια μέσα στη δουλειά.

    Τεσπα, ελπίζω αν θέλει να επιστρέψει η θεματοθέτρια να συζητήσουμε για την δική της περίπτωση για να μην απλώνουμε τη συζήτηση τόσο πολύ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Sonia σέβομαι την εργασιακή εμπειρία που μπορεί να έχεις και την άποψη σου για αυτό και διαφώνησα αιτιολογημένα.

    Έχω μια εργασιακή εμπειρία 30 ετών και λόγω του είδους της δουλειάς με πολλούς ανθρώπους και έχω δει πολλούς αδιάφορους όταν αποκτούν κίνητρο και κάνουν συνειδητές επιλογές να αποδίδουν πολύ καλά.

    Παλαιότερα ομολογώ ότι είχα παρόμοια άποψη, όμως πλέον θεωρώ πολύ επιφανειακό να πω ότι είναι συνειδητή επιλογή και ότι απλά ''βολεύονται'' και αυτό δεν ισχύει μόνο για την δουλειά, αλλά και σε πολλές επιλογές που κάνουμε, όπως φίλων, συντρόφων κλπ.

    Όπως επίσης το αν κάποιος είναι αποτυχημένος ή όχι είναι εντελώς υποκειμενικό και με τεχνητά κριτήρια για αυτό δεν μπορούμε να βάζουμε εύκολα τέτοιες ταμπέλες..

    Γράφεις ότι δεν διαφωνείς ούτε συμφωνείς εντελώς.. Δεν θα με πείραζε να έλεγες ότι διαφωνείς και σε όλα..

  14. #14
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα πρέπει να το παλέψω μόνος μου. Θα το προσπαθήσω αλλά....

Similar Threads

  1. Εργασιακό άγχος
    By gimit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 28-02-2022, 18:55
  2. Εργασιακό άγχος
    By ellik in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 01-01-2022, 12:22
  3. Προσέγγιση σε κοπέλά στον εργασιακό χώρο
    By tingerbell in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 35
    Last Post: 20-04-2021, 12:56
  4. Πρώην στον ίδιο εργασιακό χώρο.
    By aforce in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 51
    Last Post: 06-10-2015, 20:53
  5. Οικονομική κρίση και εργασιακό άγχος
    By billathens in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 16-02-2013, 17:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •